دکوراسیون آشپزخانه

صفحه روی کابینت چیست؟ + معرفی بهترین و مقاوم ترین جنس صفحه کابینت در 2023

کابینت بخش بسیار مهمی از هر آشپزخانه است. کابینت بندی نه تنها میزان فضای ذخیره سازی شما را تعیین می کند بلکه تعیین میکند که چگونه می توانید لوازم ضروری آشپزخانه خود را سازماندهی کنید، و همچنین تأثیر زیادی بر سبک طراحی دکوراسیون کلی آشپزخانه شما دارد.
فارغ از انتخاب رنگ، جنس و اندازه ی کابینت، انتخاب صفحه کابینت نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انتخاب صفحه ی روی کابینت ها یکی از مهمترین انتخاب های دکوراسیون آشپزخانه بوده و نیازمند صرف زمان و پیدا کردن شناخت کافی از جنس، کیفیت و قیمت این عنصر
است.همانطور که منتظر ترند های دکوراسیون داخلی در سال جدید بودیم، از طراحان معماری داخلی نیز درخواست داشتیم تا نظراتشان را در مورد طراحی کابینت و صفحه کابینت آشپزخانه بدانیم.

صفحات کابینت از پنل های شیشه ای گرفته تا سنگ های طبیعی و مصنوعی، چوب و … تولید میشوند. اگر نگاهی به روند پیشرفت صفحه کابینت آشپزخانه نگاهی بیندازید می بینید که در سال های اخیر استفاده از سنگ های مصنوعی خیلی بیشتر از آنچه که انتظار می رود، افزایش یافته است. به طوریکه انتظار می رود در سال 2023 و تا پایان آن، در دکوراسیون داخلی آشپزخانه بسیاری از افراد، استفاده از بهترین جنس صفحه کابینت حرف اول را بزند. با تحقیقاتی که در سال های اخیر روی متریال های مختلف انجام شده، مشخص شده که یک صفحه کابینت خوب و استاندارد باید چه ویژگی هایی داشته باشد.


فهرست مطالب

از دست ندهید
ایده طراحی آشپزخانه در تراس + بررسی مزایای تبدیل تراس به آشپزخانه

صفحه روی کابینت چیست؟

صفحه‌کابینت بخشی از کابینت است که بعد از ساخت بدنه کابینت، روی یونیت (بدنه) کابینت زمینی قرار می‌گیرد. این صفحات انواع متفاوتی دارند و به عنوان صفحه یا میز کار در کابینت آشپزخانه استفاده می‌شوند.  البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کابینت آشپزخانه کوچک بدون اپن را بخوانید. صفحات کابینت می‌توانند به دو صورت زیر باشند:

 • صفحات یک لب
 • صفحات دو لب

صفحات یک لب صفحاتی هستند که فقط یک طرف آن‌ها قوس داده می‌شود. این صفحات برای کابینت‌های زمینی در حالت عادی استفاده می‌شوند. صفحات دو لب صفحاتی هستند که دو طرف آن‌ها قوس داده شده است. صفحات دو لب برای جاهایی که از دو طرف دید دارند استفاده می‌شود، مثل اپن‌ها و غیره.

انواع صفحه کابینت چیست؟

صفحات کابینت انواع مختلفی دارند که هر نوع از این صفحات، ضخامت‌های مختلف و قیمت‌های متفاوتی دارند. انواع صفحات کابینت عبارت‌اند از:

 1. صفحه کابینت سنگی
 2. صفحه کابینت شرکتی
 3. صفحه کابینت دست ساز
 4. صفحه کابینت فلزی
 5. صفحه کابینت چوبی

جالب است بدانید قیمت کابینت آشپزخانه شما تا حدود زیادی تابع نوع صفحه‌ای است که برای کابینت استفاده می‌کنید. انواع مختلف صفحات قیمت‌های متفاوتی دارند. کورین گران‌ترین صفحه است و صفحات PVC و 3 سانتی ارزان‌ترین صفحه به حساب می‌آیند.درباره  تغییر دکوراسیون خانه به رنگ سال ۲۰۲۳ بیشتر بدانید.

بررسی ویژگی های بهترین جنس صفحه کابینت

 • مقاوم در برابر حرارت
 • مقاوم در برابر خط و خش
 • آنتی باکتریال بودن متریال
 • زیبایی ظاهری
 • متنوع بودن طرح و رنگ ها
 • مقاوم در برابر ضربه های احتمالی
 • عدم تورفتگی در برابر ضربه
 • نظافت آسان
 • اسلب های یکپارچه داشتن
 • ضد قارچ

حال با توجه به این ویژگی ها، به نظر شما متریالی وجود دارد تا همه ی این ویژگی ها را باهم داشته باشد؟
امروزه متریال هایی نوین وارد بازار شده اند که اغلب این ویژگی ها را دارا هستند. متریال هایی مانند SPL، مارمونایت و کوارتز، متریال هایی نوین و بروز هستند که در طی چند سال اخیر که وارد بازار شده اند، طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. در ادامه چند مورد از ویژگی های این متریال ها را باهم بررسی می کنیم:

از دست ندهید
"آشپزخانه" کدام رنگ آری، کدام رنگ نه؟ | رنگ آشپزخانه مدرن

ویژگی های متریال SPL چیست؟

اس پی ال نسل جدیدی از ورق های HPL و کامپکت میباشد که در سطح دنیا به عنوان صفحات فوق فشرده مشهور است. امروزه این متریال جزو پرفروش ترین کالاهای روز اروپاست. اس پی ال در دو ضخامت 12 و 3 میل درحال تولید و توزیع است. در حال حاضر کد رنگ های متریال اس پی ال، بیشتر رگه دار هستند وابعاد آن 1.40*4.20 می باشد. هر شیت از متریال اس پی ال حدود 8 متر کار منظم به شما تحویل می دهد.
از لحاظ مقاومت، اس پی ال 160 درجه حرارتی را تحمل کرده و در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد.

تفاوت متریال اس پی ال با دیگر متریال ها این است که از لحاظ وزن، سبک تر از دیگر متریال هاست. و از لحاظ مقاومت، بیشترین مقاومت را بین دیگر متریال ها دارد. صفحه‌کابینت SPL به عنوان متریالی نوین، با القای حسی متفاوت در دکوراسیون شما، یکی از بهترین گزینه ها برای صفحه کابینت آشپزخانه شما میباشد. کامپکت SPL علاوه بر زیبایی منحصر به فرد، بسیار کاربردی میباشد.

مزایای صفحه‌کابینت SPL :

 • ضد خط و خش
 • آنتی باکتریال بودن
 • عدم جذب رطوبت
 • مقاومت در مقابل 22 اسید
 • مقاوم در برابر حرارت بالا
 • جذب لکه صفر
 • نظافت و نگهداری آسان
 • داشتن اسلب های بزرگ به منظور اجرای یکپارچه
از دست ندهید
7 سوال مهم در خصوص آشپزخانه‌های مات و پاسخ‌های لاریسا دکو

معایب صفحه‌کابینت SPL:

شاید به نظر اغراق بیاید ولی عدم پوشش درزها در اجرا و نداشتن امکان ترمیم تنها معایب این متریال میباشند.
ورق فشرده SPL، به عنوان متریالی نوین و خاص در صنعت دکوراسیون داخلی کاربرد های بی شماری دارد و امروزه به عنوان یکی از پرطرفدارترین متریال ها در بین طراحان و معماران سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار میگیرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمی چیست؟ را بخوانید.

ویژگی های متریال مارمونایت چیست؟

مارمونایت جزو سنگ های مصنوعی و مهندسی شده است که از ترکیب سه سنگ دیگر یعنی سنگ طبیعی و کورین و کوارتز ساخته شده است. بیس کار مارمونایت از جنس کورین و روکش آن کوارتز است. طرح و رنگ های موجود در مارمونایت دقیقاً مشابه با طرح و رنگ سنگ طبیعی است و این ویژگی متریال مارمونایت را بین عموم مردم محبوب ساخته است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله شش راه برای تقویت ایمنی کودکان در آشپزخانه را بخوانید.

مزایای مارمونایت:

استفاده از سنگ طبیعی برای دکوراسیون منزل، برای بسیاری از افراد خوشایند است، اما به دلیل در دسترس نبودن سنگ های طبیعی با کیفیت مرغوب، ممکن است بسیاری ازطرفداران قید به کار بردن و استفاده از آن را برا همیشه بزنند. همین مسئله باعث شد تا سنگ های مصنوعی با کیفیت و طرح های متفاوت و همگون با انواع سلیقه ها در بازار عرضه گردند.

مقاوم ترین جنس صفحه کابینت

مارمونایت از لحاظ مقاومت در برابر لک و خط و خش بسیار مقاوم است اما دربرابر حرارت مقاومت کمتری نسبت به اس پی ال دارد زیرا بیس کار از کورین است و کورین مقاومت کمتری در برابر حرارت دارد. مارمونایت در دو ضخامت 12 و 2 میل درحال تولید است. همه ی کد رنگ های مارمونایت دارای دیوارپوش هستند (2 میل) که این ویژگی را دیگر متریال ها ندارند. در بحث اجرای محصول، مارمونایت ساب و پولیش نمیخورد زیرا مغز کار و بیس کار یکسان نیست و در صورت پولیش خوردن لایه ی رویی آن از بین میرود.

از دست ندهید
راهنمای خرید کابینت به صورت جامع

ویژگی های صفحه کابینت شیشه ای چیست؟

صفحه کابینت شیشه ای یکی از مدل های جدید در دکوراسیون آشپزخانه در سال 2023 میباشد. این نوع صفحات عموماً توسط طراحان جسور و خلاق مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال به دلیل تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ و همچنین امکان تولید صفحه‌کابینت شیشه در طرح دلخواه، محدودیت های اجرا و خلق ایده را از پیش روی طراحان بر می دارد.

با افزایش روز افزون استقبال از این متریال، در این مقاله به مزایا و معایب و انواع شیشه به منظور صفحه‌کابینت میپردازیم.

مزایا:

 • تنوع زیاد در طرح و رنگ و شکل اجرای آن
 • هماهنگی آسان با سایر متریال ها
 • طول عمر بالا
 • عدم تغییر رنگ و شکل
 • ضد حرارت
 • ضد آب
 • نظافت آسان
 • عدم لکه پذیری آسان

معایب:

شیشه در مقابل ضربه مقاوم نیست و ممکن است دچار ترک داخلی و یا سطحی شود که در آن صورت ترمیم آن بسیار گران قیمت است. صفحه کابینت شیشه در مقابل اسید، مقاومتی ندارد و در صورت تماس، دچار خوردگی می شود. در صورتی که صفحه‌کابینت خود را به صورت روتین و سریع نظافت نکنید، ممکن است املاح موجود آب بر روی شیشه بماند و رد بندازد که به راحتی از بین نخواهد رفت.

از دست ندهید
معرفی انواع جنس کابینت آشپزخانه + بررسی مزایا و معایب آنها

صفحات کوارتز چیست؟

صفحات کوارتز، کامپوزیت پیشرفته تشکیل شده از مواد طبیعی شامل 93% بلور طبیعی کوارتز و 7% رزین پلی استر است. کوارتز طبیعی موجود در ترکیب این صفحات به دلیل طبیعی بودن و سختی بسیار بالا، این صفحه را دربرابر ضربات مختلف بسیار مقاوم کرده است.

مقاوم ترین جنس صفحه کابینت

قابل ذکر است که فقط خود کوارتز و الماس می توانند بر روی این صفحه خط و خراش ایجاد نمایند.

مزایای کوارتز:

کاربرد صفحات کوارتز، به عنوان صفحات روی کابینت در آشپزخانه، سرویس بهداشتی، مراکز درمانی و بهداشتی، کانتر رستوران ها و بانک ها و… می باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با صفحه روی کابینت آشنا شدید. همچنین از بهترین و مقاوم ترین جنس صفحه‌کابینت در 2023 آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

برای انتخاب صفحه روی کابینت مناسب، به چه عواملی باید توجه کرد؟

نگام خرید صفحه کابینت، علاوه بر قیمت و عمر مفید بالا، بهتر است به نکات دیگری توجه کنید از جمله: نداشتن لبه‌های تیز؛ مقاوم بودن در برابر خراش، رطوبت، حرارت، ضربه و لکه؛ نصب آسان و آنتی باکتریال بودن.

انواع صفحه کابینت آشپزخانه موجود در بازار، به چند نوع تقسیم می‌شوند؟

به طور کلی، 5 مدل صفحه رو کابینتی داریم: صفحه کابینتی چوبی، صفحه‌کابینت فلزی، صفحه‌کابینت سنگی، صفحه کابینت شرکتی و دست‌ساز. جالب است بدانید که قیمت صفحه کابینت خیلی بستگی به نوع صفحه‌ای که انتخاب می‌کنید، دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا