دکوراسیون آشپزخانه

بررسی چیدمان سه عنصر پر کاربرد در آشپزخانه + کلیدی ترین نکات و اصول طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه چیست؟

اصول طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه از مهم ترین کارهایی مواردی می باشد که قبل از هرگونه دیزاین باید به آن توجه شود. این مساله مخصوصا در طراحی دکوراسیون آشپرخانه های باز و مدرن از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. چون برخلاف گذشته، آشپزخانه های امروزی به بخش نشیمن منزل متصل شده و دیوار و حائل بین آنها وجود ندارد. دکونیوز در ادامه به مهم ترین نکات در طراحی و چیدمان آشپزخانه خواهد پرداخت. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


چرا باید به چیدمان آشپزخانه اهمیت زیادی داد؟

در بین تمامی اتاق های یک خانه و تمامی فضا هایی که در یک منزل مسکونی وجود دارد، چیدمان آشپزخانه بیش ترین اهمیت را دارد.
دلیل آن هم مشخص است. آشپزخانه ها کاربردی ترین و پر استفاده ترین فضا در یک خانه محسوب می شوند.

به همین دلیل باید به طراحی و دکوراسیون آشپزخانه ها توجه ویژه ای شود. به نحوی که بتوان در حین استفاده زیاد از این فضا و کاربردی بودن آن، راحتی در فضای رفت و آمدی و حس آرامش و مدرن بودن را نیز در آشپزخانه تجربه کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

فضای طراحی شده و چیدمان یک آشپزخانه باید به نحوی باشد که افراد به راحتی بتوانند در آن کار های پخت و پز را انجام داده و در زمان نظافت این فضا نیز مشکلی نداشته باشند. در نتیجه اگر به صورت علمی و کاربردی به طراحی فضای آشپزخانه ها توجه شود، یک آشپزخانه باید بتواند بهترین تجربه و پربازده ترین کارایی را برای کاربران فراهم آورد. آشپزخانه ها فضا هایی چند منظوره هستند و به همین دلیل نیز معماری و چیدمان آن ها از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله شش راه برای تقویت ایمنی کودکان در آشپزخانه را بخوانید.

از دست ندهید
اصول انتخاب پرده آشپزخانه

بررسی چیدمان سه عنصر پر کاربرد در آشپزخانه

در هر آشپزخانه ای سه عنصر اصلی وجود دارد که کارایی و استفاده از آن ها به نحوی کاملا در ارتباط با هم است. اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال سه جزء اصلی و مهم هر آشپزخانه ای هستند که در صورت چیدمان نامناسب، کار در آشپزخانه تبدیل به فرایندی خسته کننده خواهد شد. در یک طراحی ایده آل، این سه اصل باید به نحوی در آشپزخانه قرار بگیرند که فرد هنگام آشپزی و کار در آشپزخانه به راحتی و بدون دردسر بین آن ها حرکت کرده و از آن ها استفاده کند. برای این منظور یک طراح باهوش باید این سه عنصر را در یک مثلث مرتبط با هم قرار دهد.

به این ترتیب این سه وسیله پر کاربرد در یک مثلث با زوایایی 25 درجه ای نسبت به هم قرار می گیرند تا به راحتی بتوان از آن ها استفاده کرد. به این ایده در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه، مثلث کاربردی میان سه عنصر اصلی این فضا ها گفته می شود.

چیدمان وسایل مختلف در یک آشپزخانه بهتر است به نحوی باشد که کم ترین ترافیک رفت و آمدی را در آن ایجاد کند. برای مثال، اگر فردی در آشپزخانه مشغول پخت و پز است، نباید گاز در ناحیه ای باشد که در صورت تردد فرد دیگری در آشپزخانه، اختلالی در رفت و آمد یا آشپزی ایجاد شود و تداخلی با هم داشته باشند.

کلیدی ترین نکات و اصول طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه چیست؟

اصل نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

خانم های خانه دار در طول روز بیشترین زمان خود را در آشپزخانه سپری می کنند، به همین خاطر باید به نور و میزان روشنایی در آن توجه زیادی شود. اگر امکان تابش نور طبیعی به داخل آشپزخانه وجود ندارد، بهتر است از نورهای مصنوعی و لامپ و چراغ های مختلف استفاده شود.

البته نحوه نور پردازی باید به گونه ای باشد که در کنار بالا بردن زیبایی ظاهری، احساس بهتری را در افراد خانواده بوجود آورد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نورپردازی آشپزخانه چگونه باید باشد را بخوانید.

از دست ندهید
اصول طراحی و ساخت یک پنتری زیبا و کاربردی

چیدمان آشپرخانه بر اساس استانداردها

در حالت کلی و بر اساس علم طراحی دکوراسیون داخلی، تجهیزات موجود در این بخش از منزل باید به گونه ای در کنار هم قرار گیرند که ترکیب آنها شبیه به مثلث شود. در واقع راس هر یک از اضلاع این مثلث محل قرارگیری یخچال، گاز و سینک ظرفشویی می باشد که از اصلی ترین اجزا در آشپزخانه محسوب میشوند.

البته زمانی از مثلث در چیدمان آشپزخانه استفاده میشود که فضای کافی برای چیدن تجهیزات وجود داشته باشد، در غیر این صورت بهتر است تمام آنها در یک راستا قرار گیرند.

هارمونی از مهم ترین اصول طراحی آشپزخانه

هارمونی و تناسب رنگ بین آشپزخانه و سایر بخش های منزل در گذشته اهمیت زیادی نداشت، چون فضای آشپزخانه کاملا بسته بود. با روی کار آمدن آشپزخانه های اُپن و مدرن و جزیره، در واقع این بخش از منزل با سایر بخش ها کاملا در ارتباط می باشند و از فضای نشیمن می توان به طور کامل آشپزخانه را مشاهده کرد. در نتیجه زیبایی آن و داشتن تناسب رنگ و حفظ هارمونی بسیار مهم می باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

ترکیب رنگ به کار رفته در آشپزخانه باید مطابق با رنگ کاغذ دیواری و دیوارها انتخاب شود. اما در حالت کلی اغلب طراحان و دیزاینرها ترجیح می دهند از رنگ های روشن و گرم برای آشپزخانه استفاده شود تا حس صمیمت و آرامش در آن بیشتر باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قفسه برای اتاق خواب را بخوانید.

از دست ندهید
صفحه روی کابینت چیست؟ + معرفی بهترین و مقاوم ترین جنس صفحه کابینت در 2023

سیستم تهویه مطبوع هوا

توجه به سیستم هود و هواکش از مهم ترین اصول دکوراسیون آشپزخانه می باشد؛ مخصوصا بالای اجاق گاز اصلی ترین چیزیست که در آشپزخانه های مدرن باید به آن نگاه ویژه شود. عدم توجه به این مساله باعث میشود تا بوی غذا به سایر اتاق ها و بخش های منزل منتقل شود و فضای نامطبوعی را بوجود آورد.

برای اینکه بتوانید هوای مطبوع را در کنار آشپزخانه کاملا شیک حفظ کنید، بهتر است در انتخاب هود دقت شود و زیبایی ظاهری و کیفیت را در زمان خرید مد نظر داشته باشید.

کابینت از مهم ترین اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه

به جرأت می توان گفت اولین چیزی که در محیط آشپزخانه به چشم میخورد، کابینت می باشد که از نظر زیبایی شناسی و نظم اهمیت زیادی دارد. دقت در جنس، رنگ و شکل و سبک کلی کابینت برای داشتن آشپزخانه زیبا و منظم بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد. به عنوان مثال، اگر دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک را می خواهید طراحی کنید، بهتر است از کابینت های براق و صیقلی استفاده کنید تا بازتاب نور باعث شود تا فضا بزرگتر به نظر برسد.

نقش سینک ظرفشویی را در آشپزخانه

در انتخاب و خرید سینک ظرفشویی باید به چند مساله مهم توجه داشت و یکی از مهم ترین آنها، زیبایی ظاهری می باشد. توجه به زیبایی سینک ظرفشویی از دیگر اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه به شمار می رود.

در چند سال اخیر تنوع بسیار زیادی در سینک های ظرفشویی وجود دارد که با توجه به سبک و طرح کلی و نحوه چیدمان آشپزخانه می توان گزینه های مختلفی را انتخاب کرد. به عنوان مثال سینک های سرامیکی که در آشپزخانه های مدرن جلوه بسیار خوبی دارند

از دست ندهید
زیباترین دکوراسیون آشپزخانه در سال 2023

توجه به کفپوش

کفپوش آشپزخانه مخصوصا در طراحی های مدرن که از فرش در این بخش از خانه استفاده نمیشود از چند نظر دارای اهمیت می باشد. حفظ زیبایی ظاهری، ایمنی و دوام از جمله ویژگی های مهمی هستند که در انتخاب کفپوش باید در نظر گرفت. با انتخاب کفپوش های سرامیکی و غیره که هارمونی خوبی را با سایر بخش های منزل بوجود می آورند، به شدت بر زیبایی آشپزخانه تاثیرگذار هستند.

ایمنی و زیبایی در اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه و نوع تجهیزات و المان های به کار رفته در آن باید به گونه ای باشد که زیبایی را در کنار ایمنی حفظ کرده باشد. محل قرار گرفتن اجاق گاز و میزان فاصله آن از شیرگاز، فاصله یخچال از گاز و سینک ظرفشویی همگی باید با دقت در نظر گرفته شوند. همچنین لازم است به جنس کفپوش ها نیز دقت شود تا کودکان براحتی بتوانند بر روی آنها قدم بگذارند و سطح آنها مانع از سر خوردن شود.

رنگ کابینت ها را بر چه اساسی باید انتخاب کنیم؟

در خصوص هارمونی رنگی آشپزخانه، نکته دیگری که مطرح می شود، تعیین رنگ کابینت ها و فضای آشپزخانه است. این کار باید بر اساس اندازه و محل قرار گیری آشپزخانه انجام شود. برای مثال اگر آشپزخانه فضای کوچک تری دارد و نور کافی در آن وجود ندارد، بهتر است از رنگ های روشن در آن استفاده شود. این رنگ ها موجب می شوند فضا ها بزرگ تر دیده شده و احساس تنگی و کوچک بودن در فضای آشپزخانه احساس نشود.

در مقابل اگر آشپزخانه بزرگی دارید که کاملا نورگیر است و یک پنجره بزرگ نیز به آن باز می شود، می توان از رنگ های ملایم و با تم تیره تر در آن استفاده کرد. برای نمونه می توان از رنگ های طوسی یا کابینت های چوبی و تیره بهره برد. این رنگ ها موجب ایجاد حس آرامش در فضای آشپزخانه شما خواهند شد.

از دست ندهید
7 سوال مهم در خصوص آشپزخانه‌های مات و پاسخ‌های لاریسا دکو

نکته دیگری که در تعیین رنگ کابینت های آشپزخانه و تم رنگی این فضا باید به آن توجه داشته باشید، هماهنگی آن با فضا های دیگر خانه است. بهتر است این رنگ انتخابی منعکس کننده رنگ های استفاده شده در دیگر فضا های خانه باشد. این حالت یک انتخاب هوشمندانه است که می تواند انسجام بیش تری به کل محیط خانه شما دهد و آن را به محیط بهتر و ایده آل تری تبدیل کند.

جنس کابینت ها نیز باید بر اساس تم و طراحی کل خانه انتخاب شود. طرح های مدرن و براق برای دکوراسیون های مدرن مناسب اند و طرح های مات و ساده چوبی نیز با سبک های سنتی خانه ها سازگار هستند. برای انتخاب نوع کابینت بهتر است با بررسی کامل اصول طراحی و دکوراسیون آشپزخانه ها، دقیق ترین انتخاب را انجام دهید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با کلیدی ترین نکات و اصول طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه آشنا شدیدو همچنین از چیدمان سه عنصر اصلی آشپزخانه آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را درکامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین رنگ‌ها برای مبلمان سالن نشیمن کدام هستند؟

رنگ‌های نقره‌ای، سفید و خاکستری به همراه رنگ‌های مکمل تند نظیر سبز، آبی، نارنجی و قهوه‌ای، متداول‌ترین رنگ‌ها برای مبلمان سالن نشیمن هستند. البته انتخاب رنگ‌ها به متراژ سالن نشیمن بستگی دارد. رنگ‌های روشن‌تر برای فضاهای کوچک تر، انتخاب بهتری خواهند بود.

نکات مهم برای خرید میز نهارخوری چیست؟

بسته به اینکه خانواده‌ها چند نفره هستند از انواع میزهای ناهار خوری 2، 4، 6، 8 یا ۱۲ نفره می‌توانید در منزل استفاده کنید. برای خانواده‌های کم جمعیت معمولاً میز ناهارخوری ۴ یا ۶ نفره مناسبت است. مدل میز ناهارخوری در داخل منزل، بستگی به فضای موجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا