دکوراسیون آشپزخانهطراحی داخلی ساختمان

طراحی آشپزخانه بدون اپن | بهترین چیدمان استاندارد آشپزخانه بدون اپن

بارها و بارها شنیده ایم که آشپزخانه قلب خانه است. تمام اهالی خانه ساعاتی از روز خود را در این محیط می گذرانند. پس بسیار مهم است که طراحی آن دلنشین و اشتهاآور باشد! بله طراحی دکوراسیون آشپزخانه از جالب توجه‌ترین بخش‌های طراحی داخلی است. تعداد خانه های که آشپزخانه‌ی اپن ندارند کم نیست. شاید ساخت آن ها قدیمی باشد. یا حتی برخی علاقه‌ای به آشپزخانه‌های اپن ندارند و آشپزخانه ی خود را بسته درست کرده اند. آیا آشپزخانه‌ی اپن در لیست خواسته های شما هست؟ داشتن یک آشپزخانه و پذیرایی یکسره را چقدر مناسب خانه خود می‌بینید؟

دانستن طراحی آشپزخانه های بدون اپن کمک بزرگی به کسانی می کند که آشپزخانه‌ی بدون اپن را ترجیح می دهند. بدین ترتیب می تواند آشپزخانه ای زیبا و باب دل خود داشته باشند. در این مقاله با ما همراه باشید.


فهرست مطالب:


موقعیت آشپزخانه بدون اپن در منزل

آشپزخانه باید در قسمت شمالی- جنوبی یا شمالی- غربی قرارگرفته شود، چون با آشپزی کردن درون آشپزخانه گرم می‌شود. بنابراین آشپزخانه باید در قسمت سرد منزل ساخته شود. اگر امکان ساختن آشپزخانه در این قسمت ها نباشد، باید از طریق بالکن به محیط باز راه پیدا کند. مکان آشپزخانه باید کنار اتاق غذا خوری و سالن پذیرایی یا باغچه سبزیجات و انبار مواد غذایی واقع گردد.

از دست ندهید
عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت درب چوبی اتاق خواب

بهتر است که آشپزخانه به محیط بازی کودکان و ایوان نیز نزدیک باشد. مثلا آشپزخانه در کنار در ورودی یا پارکینگ باشد. چون منتقل کردن محصولات غذایی و خوراکی تهیه شده به آشپزخانه با سهولت بیشتری انجام می شود.

پنج راهکار اصلی برای دکوراسیون آشپزخانه بدون اپن

  • طراحی میز جزیره به عنوان جدا کننده
  • طراحی میز اپن یا کانتر برای ایجاد حریم بصری
آشپزخانه بدون اپن
  • طراحی بوفه یا فضای دکوراتیو
  • دیوار و پارتیشن تکه ای به عنوان جدا کننده بصری
  • مجزا سازی به شیوه چیدمان پذیرایی

کابینت در آشپزخانه بدون اپن

کابینت در هر آشپزخانه ای حرف اول را میزند و فرقی نمیکند که آشپزخانه‌ی اپن باشد و یا بدون اپن ، که علاوه بر اهمیت  طرح و جنس و مدل کابینت که دکوراسیون آشپزخانه را تعیین میکند و باید آن هارا متناسب با رنگ و تم آشپزخانه انتخاب کنیم از موارد مهم دیگر توجه و اهمیت به نوع چینش کابینت ها است .

شما باید بسته به ابعاد و مدل آشپزخانه ی خود چینش کابینت ها را طوری قرار دهید که از همه ی فضا به خوبی استفاده شود اما دقت کنید که آشپزخانه را شلوغ نکنید طوری که تمام فضا را پشت سرهم کابینت قرار دهید زیرا به دلیل بسته بودن فضا و اپن نبودن باعث میشود که محیط آشپزخانه بسیار شلوغ و نا مرتب و کوچک تر از آن چه که هست نمایان شود پس در چینش کابینت  آشپزخانه‌های بدون اپن دقت لازم را به خرج دهید .

از دست ندهید
بررسی نکات مهم در انتخاب کاشی آشپزخانه + معرفی۴ ایده برای استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ی مدرن
آشپزخانه بدون اپن

همانطور که گفتیم طرح و رنگ کابینت نیز از مسائل بسیار مهمی است در صورت علاقه سعی کنید از کابینت های هایگلاس استفاده کنید. کابینتهای هایگلاس و براق سفید با خطوط موازی سادگی و نظم  را به آشپزخانه شما می آورد. آشپزخانه ی بدون اپن بیشتر در معرض دید قرار گرفته و ایجادنظم در آن با دقت در انتخاب مدل کابینت، میسر خواهد شد. داشتن کابینت های زیبا و مدرن در گوشه ای از منزل دیگر نیازی به اپن ندارد اما به شرط آنکه مدل کابیینت هایگلاس و رنگ کابینت متناسب با سایر لوازم منزل انتخاب شده باشد.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: جدیدترین تلویزیون شیائومی

پنجره را فراموش نکنید

اگر امکانش هست در آشپزخانه‌ی خود پنجره بزنید و یا سعی کنید در قسمتی از خانه آشپزخانه را بسازید که پنجره خور باشد ، پنجره در آشپزخانه مخصوصا آشپزخانه ی بدون اپن بسیار مهم است ، علاوه بر اینکه برای پخت و پز نیاز است و باعث میشود هوا جریان پیدا کند ، به آشپزخانه های بدون اپن انرژی و زیبایی خاصی میدهد و باعث میشود فضا دلباز تر جلوه کند .

آشپزخانه بدون اپن

اگر پنجره دارید در آشپزخانه سعی کنید از پردهای نور گیر استفاده نکنید زیرا که آشپزخانه اتاق خواب نیست و نیاز به نور خوب دارد تا انرژی خوبی در آن به وجود بیایید همچنین استفاده از گلدان ها را لب پنجره از یاد نبرید .

از دست ندهید
روشویی کابینتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

جایگاه میز ناهار خوری درآشپزخانه بدون اپن

اگر آشپزخانه‌ی بدون اپن شما بزرگ است و دلگیر نیست استفاده از میز ناهار خوری را حتما پیشنهاد میکنیم. زیرا که این کار زیبایی و خاص بودن این فضا را چندین برابر میکند و باعث میشود فضایی لوکس داشته باشید.

حتی اگر به تعداد افراد خانه جا نمیشود در آن میز ناهاری و صندلی گذاشت سعی کنید از میز های کوچک و حداقل صندلی دو نفر و جفت استفاده کنید. زیرا که در آشپزخانه میز و صندلی نیاز است. علاوه بر آن جلوه ی قشنگی نیز به فضا می‌دهد.

نورپردازی آشپزخانه بدون اپن

نور پردازی در همه جا اهمیت بالایی دارد و آشپزخانه نیز یکی از آن مکان هاست که نور پردازی خوب تاثیری زیادی بر روی فضا و محیط آن می‌تواند ایفا کند .

آشپزخانه بدون اپن

در آشپزخانه ی بدون اپن سعی کنید از نورپردازی قوی و زیاد استفاده کنید از دلگیری و بسته بودن فضا کم کند ، شما میتوانید بسته به نوع دکوراسیون و سلیقه ی خود از آباژور ها و یا لوستر های آویزون مختلفی استفاده کنید .

اصول استاندارد چینش وسایل در آشپزخانه بدون اپن

از نکات مهم چیدمان استاندارد، درنظرگرفتن مثلث طلایی است. این مثلث در بین یخچال، سینک آشپزخانه و اجاق گاز قرار می‌گیرد. در هر گوشه از مثلث طلایی، یخچال، سینک و اجاق قرار گرفته که رعایت این مثلث در آشپزخانه‌های بدون اپن که در آنها تنها یک دیوار وجود دارد و معمولا فضای کوچکی دارند؛ با هماهنگی بین کابینت‌ها و خلاقیت و استفاده از فضای حداکثری حاصل می‌شود. 

از دست ندهید
اصول مهم در ساخت و طراحی گلخانه خانگی

در دکوراسیون همان آشپزخانه و پذیرایی سرهم، تقریبا تمام آشپزخانه‌ی شما از اتاق نشیمن پیداست، پس رنگ کابینت، طرح کاشی‌ها، دستگیره‌ها و لوازم خانگی مانند: یخچال، گاز و سینک، همه مهم هستند. همچنین بهتر است ارتباط و هماهنگی دکوراسیون آشپزخانه با فضای روبرویش حفظ شود.

اگر به فضای ذخیره سازی زیادی احتیاج ندارید، برای قسمت بالای کابینت ها، از شلف‌ها و قفسه‌های باز استفاده کنید. قفسه‌ها، وسایل ضروری را در دسترس شما قرار می‌دهند و به خوبی می‌توانند محلی برای قرار دادن چاقوها، ظروف خاص، کتاب‌های آشپزی و حتی ظروف تزیینی‌تان باشند.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره آشپزخانه بدون اپن سخن گفتیم. باید بدانید که نداشتن اپن نباید شما را از فکر داشتن یک آشپزخانه زیبا منصرف کند. امروزه اصول طراحی داخلی و دکوراسیون به قدری پیشرفت کرده که هر فضایی به بهشت دلخواهتان تبدیل شود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

در آشپزخانه بدون اپن، جزیره بهتر است یا میز وسط؟

اگر آشپزخانه شما اپن و باریک است بهترین گزینه جزیره آشپزخانه است. این جزیره هم جایگزین میز ناهارخوری است و هم فضای اضافی و بیشتری در اختیارتان قرار می دهد. میز وسط آشپزخانه اصلا گزینه مناسبی برای آشپزخانه های کوچک و اپن نیست چرا که فضای زیادی را اشغال می کند.

از دست ندهید
خرید پارتیشن دست دوم چه معایبی دارد؟
بهترین موقعیت آشپزخانه در منزل کجاست؟

آشپزخانه باید در قسمت شمالی- جنوبی یا شمالی- غربی قرارگرفته شود، چون با آشپزی کردن درون آشپزخانه گرم می‌شود بنابراین آشپزخانه باید در قسمت سرد منزل ساخته شود و اگر امکان ساختن آشپزخانه در این قسمت ها نباشد، باید از طریق بالکن به محیط باز راه پیدا کند. مکان آشپزخانه باید کنار اتاق غذا خوری و سالن پذیرایی یا باغچه سبزیجات و انبار مواد غذایی واقع گردد.

بزرگترین نقص آشپزخانه بدون اپن چیست؟

بزرگ‌ترین عیب و نقصی این سبک، به نمایش گذاشتن هر چیزی است که در آشپزخانه وجود دارد. برای مثال، تصور کنید که مهمانی دارید و شما در آشپزخانه مشغول کار و آشپزی هستید. معمولاً به هنگام آشپزی به طور قابل توجهی آشپزخانه به هم ریخته و وسایل زیادی بر روی زمین قرار دارد. با وجود آشپزخانه بدون اپن این وضعیت کاملاً به نمایش گذاشته شده و در حقیقت روی خوشی در مقابل مهمان ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا