انواع سبک های دکوراسیون داخلیطراحی داخلی ساختمان

سبک اسکاندیناوی چیست؟ + معرفی هشت اصل از سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی از بخش شمالی اروپا سرچشمه می گیرد و تداعی کننده برف، کوهستان، درخت و هوای سرد است و حس آرامش و ملایمت را در خانه ایجاد می کند. این سبک در حالت کلی، سبکی مدرن و معاصری است که از سبک های سنتی فاصله ی زیادی دارد. در عین حال که سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به زیبایی خانه توجه دارد، به روی کاربردی بودن، عملگرایی، مرتب بودن دکوریجات آن نیز تمرکز می کند. برای دکوراسیون به این سبک، باید سعی کنید در حد امکان فضایی ساده و بدون در هم ریختگی و شلوغی ایجاد کنید. سادگی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی در دنیای امروز آن را بسیار محبوب و دوست داشتنی کرده است. در مجله تخصصی دکوراسیون و طراحی با اصول و ویژگی های این سبک بیشتر آشنا شوید، پس با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


سبک اسکاندیناوی چیست؟

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی در واقع طراحی معاصری است که بیشتر بر سادگی، مینیمال و کاربردی بودن تاکید دارد. این سبک طراحی در اواخر قرن بیستم شکل گرفت و ریشه‌ی آن به شمال اروپا برمی‌گردد. سبک دکوراسیون اسکاندیناوی ابتدا در کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد گسترش یافت و پس از آن به یکی از سبک‌های طراحی داخلی محبوب دنیا تبدیل شد.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

به طور کلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی دارای ظاهر ملایم، ظریف ولی در عین حال پیچیده و بسیار خیره‌کننده‌ است که هر کسی را به وجد می‌آورد. این سبک در عین مدرن بودن ظاهر مینیمال خود را حفظ کرده و سعی می‌کند که از هر گونه ریزه کاری و تجملی که در سبک‌های سنتی رایج است‌، دوری نماید و بیشتر روی المان های معاصر تمرکز کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قفسه دکور را بخوانید.

از دست ندهید
دکوراسیون داخلی منزل با جدیدترین متدهای روز دنیا + ترند 2024

برای طراحی اسکاندیناوی باید بیشترین توجه خود را روی جنبه‌ی عملی و کاربردی فضا، استفاده حداقل از مبلمان و سادگی هر چه بیشتر محیط داشته باشید تا بتواند فضایی تمیز، باز و روشنی را ایجاد نمایید. همین سادگی طراحی اسکاندیناوی باعث شده است که این سبک دوست داشتنی به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های مردم برای طراحی دکوراسیون خانه‌هایشان تبدیل شود.

سیون اسکاندیناویایی چیست؟

  • پالت رنگی: رنگ‌های طبیعی یادآور نور طبیعی که فضا را روشن می‌کنند و توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنند.
  • مبلمان چوبی: برای آوردن فضای بیرون به درون خانه از لوازم چوبی استفاده می‌شود. چوب درختان بلوط، کاج، ساج و افرا هماهنگ با پالت رنگی و مناسب این سبک است.
  • خز مصنوعی: با استفاده از خز مصنوعی حس و حالی گرم و راحت در فضای اتاق به وجود می‌آید.
  • وسیله‌های مسی: شفافی و براقی مس در فضای طبیعی چشمگیر و خیره‌کننده است؛ و مس اصل پس از گذشت مدتی زنگ می‌زند و شکلی روستایی و کهنه به خود می‌گیرد.

معرفی هشت اصل از سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

1. زمین چوبی در سبک اسکاندیناوی

تمام عناصر در سبک اسکاندیناوی در روشنایی و آرامش خلاصه می شود. بنابراین برای انتقال این روشنایی و آرامش به فضای اتاق، در این سبک از مصالح چوبی رنگ روشن، مانند چوب درخت بلوط و زبان گنجشک استفاده می کنند. کاربرد چوب در کف زمین زیبای خاصی را در سبک اسکاندیناوی به وجود می آورد. درباره آشپزخانه بدون اپن و جزیره بیشتر بخوانید.

از دست ندهید
معرفی رنگ های جذاب سالن پذیرایی + عکس + ترند 1403

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: انواع مختلف کف ها در دکوراسیون داخلی

2. مبلمان ساده در سبک اسکاندیناوی

مبلمان یکی از بزرگ ترین عناصر دکوراسیون داخلی خانه است. مبلمان بازتاب دهنده سبک و نوع دکوراسیون است، بنابراین برای اجرای سبک اسکاندیناوی از مبلمان نرم و مدرن که از نظر زیبایی بسیار ساده هستند، استفاده کنید.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

در این سبک بیشتر از مبلمانی با رنگ روشن استفاده می شود تا به خوبی با دیگر عناصر دکوری اتاق ترکیب شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پنجره ها و نقش آن ها در طراحی داخلی را بخوانید.

3. دکوریجات مدرن و ساده در سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی، دکوریجات به صورت پراکنده چیدمان می شوند ولی چیدمان آن ها دارای نظم خاصی است. باید بگوییم که در این سبک، از دکوریجات متنوع مدرن و ساده استفاده می کنند. مانند عکس پایین که روشنایی آن را بدون استفاده از لوسترهای زرق و برق دار انجام داده اند و قاب عکس های ساده و امروزی را به دیوارها آویخته اند.

4. دیوارها و سطوح عمودی هموار و صیقلی در سبک اسکاندیناوی

تصویر کلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به سبک مینیمال بسیار شبیه است، زیرا در اجرای این سبک باید از رنگ های کمرنگ و مصالح ساده استفاده کرد. بنابراین دکوراسیون کارها برای دکور برخی از دیوارها و سطوح عمودی خانه، لمینت های ساده و بدون طرح با رنگ های مات و کمرنگ را به کار می برند.

از دست ندهید
انتخاب و چیدمان کوسن مناسب برای مبلمان

5. استفاده از نور طبیعی در سبک اسکاندیناوی

نور طبیعی به تنهایی یکی از مهم ترین عناصر سبک اسکاندیناوی است. طراحان با استفاده از پنجره های بزرگ اجازه می دهند که فضای خانه مملو از نور خورشید شود.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

این کار باعث می شود که رنگ های استفاده شده در دکوراسیون، جلوه بیشتری داشته باشند و همچنین نور زیاد فضای خانه را از آن چه که هست بزرگ تر و زیباتر نشان می دهد.

6. رنگ های مات در سبک اسکاندیناوی

پالت رنگی در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی شامل رنگ های مات و کمرنگ است.

استفاده از این نوع رنگ ها فضای خانه را خسته و کسل کننده نشان نخواهد داد، بلکه باعث می شود فضا بزرگ تر، ساده و بدون هرج و مرج به نظر برسد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دکور کافی شاپ کوچک را بخوانید.

7. خطوط مستقیم در سبک اسکاندیناوی

همه عناصر پایه و اساسی این سبک مانند پنجره ها، مبلمان و دیگر دکوریجات با خطوط صاف و راست طراحی شده اند. خطوط صاف در عناصر دکوراسیون باعث می شود که کل فضا به صورت یکپارچه و هماهنگ به نظر برسد.

8. چیدمان کاربردی در سبک اسکاندیناوی

یکی از مفاهیم اساسی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی تمرکز به روی کارایی چیدمان وسایل و دکوریجات خانه است. این کاربردی بودن در چیدمان وسایل خانه باعث شده است که سبک اسکاندیناوی در بین مردم یک سبک مطلوب و پرکاربرد باشد.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

تفاوت سبک مینیمال و سبک اسکاندیناوی چیست؟

یکی از تفاوت های این دو سبک در بخش رنگ است. هدف از استفاده از رنگ در سبک مینیمال راحتی و گرمای محیط است. ولی در سبک اسکاندیناوی هدف راحتی و دلنشینی محیط است. دلیل این تفاوت ها شرایط اقلیمی کشورهایی که این سبک ها در آن شکل گرفته اند است. برای مثال در کشورهای حوزه ی سبک اسکاندیناوی به دلیل سرمای بیرون از خانه سعی میکنند با استفاده از رنگ های متنوع در طراحی داخلی محیط را گرم کنند.

از دست ندهید
مبلمان و طراحی داخلی برای خانه دوبلکس + عکس های زیبا از دکوراسیون خانه دوبلکس برای ایده

سخن پایانی

شما در این مقاله با سبک اسکاندیناوی آشنا شدید. همچنین از هشت اصل از سبک دکوراسیون اسکاندیناوی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

سبک اسکاندیناوی الهام گرفته از چه چیزی می باشد؟

این سبک از طبیعت الهام می گیرد.

سبک اسکاندیناوی از چه موادی بهره مند است؟

این سبک از مواد طبیعی مانند چرم، چوب و کنف بهره می گیرد. علاوه بر این طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی اغلب از طبیعت تاثیر و الهام می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا