طراحی داخلی پذیراییطراحی داخلی ساختمان

قفسه و شلف در دکوراسیون داخلی ساختمان

قفسه ها یکی از بهترین راه ها برای جای دادن وسایل ریز و درشت به شکلی زیبا در گوشه گوشه ی خانه هستند. قفسه ها در انواع باز و بسته می توانند در تمام قسمت های مختلف منزل به دکوراسیون کمک کنند. قفسه ها در طراحی داخلی ساختمان خصوصا در طراحی داخلی پذیرایی بسیار تاثیرگذارند. آیا شما در خانه خود به چیدمان و دکور شلف ها اهمیت می دهید؟ درباره انواع شلف ها و کاربردهای مختلف آن ها چه می دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در باره نقش پررنگ این اعضای کوچک و پربازده دکوراسیون بدست آورید.

قفسه‌های ثابت

قفسه‌های ثابت قفسه‌های استانداردی می‌باشند. اکثر خانه‌ها دارای کمدهای مخصوص دسترسی هستند که حاوی یک یا دو قفسه بالای یک قفسه آویزان است. این قفسه‌ها بدون پیچ گوشتی یا ابزارهای دیگر به راحتی قابل جابجایی نیستند و بنابراین به عنوان قفسه‌های “ثابت” توصیف می‌شوند. در خانه‌های جدید ممکن است از سیم ساخته شده باشد اما در خانه‌های قدیمی تقریباً همیشه چوبی هستند.

قفسه ثابت

به طور کلی، قفسه بالایی همیشه یک شلف ثابت است، به این معنی که قابل جابجایی نیستند. گاهی اوقات یک شلف میانی یا زیرین نیز بخشی از سازه و در نتیجه یک شلف ثابت خواهد بود، اما بسته به نوع سیستم قفسه بندی کمد متفاوت است. قفسه‌های ثابت معمولاً از مواد مشابه سایر اجزای ساختاری کمد، احتمالاً از چوب یا صفحات ساخته می‌شوند.

قفسه‌های قابل تنظیم

شلف‌های قابل تنظیم متداول ترین نوع‌، هستند که در سیستم‌های کمد‌های سفارشی استفاده می‌شوند. آن‌ها از طریق نوعی براکت یا پین متحرک به پانل یا تکیه گاه کمد متصل می‌شوند. پیکربندی ‌قفسه آسان است زیرا با این نوع تنظیمات نیازهای شما تغییر می‌کند.

قفسه قابل تنظیم

سهولت در جابجایی یک قفسه قابل تنظیم نیز دارای اشکالاتی است، به این معنی که کودک ممکن است آن‌ها را ناخواسته نوک بزند یا آن‌ها را حرکت دهد، این می تواند یک مسئله ایمنی ایجاد کند. برای حل این مشکل، کمد با کیفیت دارای براکت و به سبک پین وجود دارند. این براکت‌ها قفسه را در موقعیت خود قرار می‌دهند در حالی که اجازه جا به جایی وجود نخواهد داشت.

از دست ندهید
معرفی رایج ترین اشتباهات دکوراسیون نشیمن

قفسه‌های کشویی

شلف کشویی برای کمد یا سیستم قفسه بندی، در واقع شلفی است که با استفاده از اسلایدهای کشویی نصب می‌شود و این اجازه را می‌دهد تا قفسه مانند یک کشوی معمولی به جلو و عقب حرکت کند. انواع مختلفی از قفسه‌های کشویی برای کمد و سایر سیستم‌های سازمانی موجود است.

کاربرد قفسه و شلف در جای جای خانه

قفسه ها در خانه از انباری و اتاق خواب ها تا آشپزخانه و حمام کاربرد اساسی دارند. آن ها علاوه بر نگهداری و دسته بندی وسایل، در جنبه ی زیبایی آفرینی نیز موثرند.

قفسه بندی حمام

حمام ها معمولا مکان های کوچکی هستند که فضای زیادی برای نگهداری از وسایل ندارند. با این حال حمام به فضای اضافه برای نگهداری حوله، شامپو و صابون های اضافه نیاز دارد. اضافه کردن قفسه به حمام روشی بسیار موثر می باشد، چرا که فضای زیادی برای استفاده بهینه از فضا ایجاد می کند.

از شلف ها می توان برای قرار دادن وسایل تزئینی در انواع حمام استفاده کرد. شلف ارزان ترین وسیله ای است که می توانید از آن استفاده کنید. نصب آن ها نیز بسیار راحت می باشد.

این امکان وجود دارد که شامپو و صابون های اضافه به خصوص آن هایی که شکل یا جعبه زیبایی دارند، در این طبقه ها قرار داد.

قفسه حمام

دوش گرفتن باعث ایجاد بخار و افزایش دمای محیط حمام می شود. به همین خاطر در نظر داشته باشید که برخی از انواع چوب با چنین محیط هایی سازگاری ندارد.

از دست ندهید
انواع عایق حرارتی ساختمان را بشناسید

فلزها نیز به مرور زمان در چنین محیط هایی شروع به زنگ زدن می کنند. قبل از خرید قفسه برای حمام، پرس و جو کنید و قفسه ای که هم از لحاظ ظاهری و هم سازگاری با محیط مناسب است را انتخاب نمایید.

 قفسه بندی کمد

کمدها نیز مانند انباری ها در جهت نگهداری از وسایل استفاده می شوند. قفسه بندی کمدها انواع مختلفی دارد. تقریبا در قفسه بندی تمام کمدها از قفسه های باز استفاده می شود، بنابراین وسایلی که در آن نگهداری کرده اید به راحتی قابل دید می باشند. اکثر قفسه های کمدی قسمت های مختلفی دارند.

قسمت بالایی آن ها معمولا طول زیادی دارد و مکانی مناسب برای نگه داری لباس های فصلی می باشد. اطمینان حاصل کنید که فضایی رابرای آویزان کردن لباس های خود اختصاص داده اید.

اگر تعداد زیادی کفش دارید، قفسه هایی را برای نگهداری از آن ها در نظر بگیرید. این قفسه ها باید به گونه ای دید داشته باشند که کفش مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید.

 قفسه بندی آشپزخانه

همیشه این طور به نظر می آید که آشپزخانه فضای کافی برای نگهداری وسایل ندارد. در آشپزخانه نگه داری وسایل باید به گونه ای باشد که دسترسی به آن ها آسان باشد. بعضی از این مواد نیز فاسد شدنی هستند.

قفسه آشپزخانه

ساخت کابینت آشپزخانه به طور چشمگیری در حل این مشکل کارگشا بوده است. قفسه بندی، گزینه های زیادی در جهت نگه داری از وسایل و ایجاد ظاهری زیبا پیش روی شما می گذارد. از قفسه هایی که بالای کابینت ها تعبیه می شوند می توان برای دسترسی آسان به مواد لازم در هنگام آشپزی و وسایل دیگر استفاده کرد. این راهکار زمانی که کابینت های جدیدی به آشپزخانه اضافه می کنید کارامد می باشد.

از دست ندهید
آشنایی با دکوراسیون منزل سالمندان + چگونه محیط منزل را برای سالمند خود امن و راحت کنیم؟

نکاتی پیرامون دکوراسیون و چیدمان قفسه ها

با رعایت چند نکته ساده در چیدمان و دکور شلف ها می توانید با هزینه ی کم، تاثیر زیادی در ظاهر خانه ایجاد کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند نکته ساده و مختصر آشنا شوید.

با استفاده از بافت های مختلف، شلف ها را از یکنواختی درآورید

درست مانند طراحی فضاهای داخلی، اطمینان یابید که هنگام چیدمان شلف‌ها نیز ترکیبی از بافت های مختلف را دارید. اگر صرفا با بافت های مشابه کار کنید، طراحی یا چیدمان شلف‌های تان خسته کننده و یکنواخت به نظر می رسد. برای این کار چیزهای براق و انعکاسی مثل لوازم فلزی نقره ای، مسی و چیزهای سخت مثل چوب و سنگ و چیزهای نرم و لطیف مثل خز و پشم و چیزهایی خام و روستایی انتخاب کنید. آن گاه می‌توانید انتظار داشته باشید که به دکوراسیون جالبی برای شلف های خود دست می‌یابید.

رنگ های خنثی را به کار بگیرید

اگر برای درصد قابل توجهی از پالت رنگی دکوراسیون اتاق خود از رنگ های برجسته و قوی استفاده کرده اید، وقت آن رسیده با شلف های دیواری ای به رنگ خنثی، فضایی متعادل و منسجم رقم بزنید.

رنگ خنثی در قفسه‌ها

تفاوت ارتفاع اشیاء یک ترفند جذاب!

برای ایجاد جلوه‌ای شیک و هنرمندانه برای شلف خود باید طوری لوازم درون آن را بچینید که هر کدام از آن ها بدون زحمت در معرض دید باشند. شما می‌توانید با انتخاب اشیاء در ارتفاع های مختلف به این دکور دست پیدا کنید. هنگام چیدن لوازم مورد علاقه تان به یک مثلث تخیلی فکر کنید. اشیاء کوچکتر همانطور که در تصویر می‌بینید باید پایه مثلث را تشکیل دهند درحالی که بلندترین شیء باید قله یا نوک مثلث باشند که در این مورد گلدان این کار را انجام می‌دهد. اگر نمای شلف شما زیادی تخت یا کمی کسل کننده به نظر می‌رسد، اغلب در این موارد جای خالی اشیاء بلندتر احساس می‌شود. گلدان ها، قاب عکس ها، آینه ها، چراغ های رومیزی و هر شیء عمودی به شما کمک می‌کند تا به آن ارتفاع مورد نظر دست پیدا کنید.

از دست ندهید
گلچینی از محبوبترین سبک‌های دکوراسیون داخلی

جای گلدان های سبز خود را میان شلف ها از یاد نبرید

قطعا هیچ عنصری از دکوراسیون به اندازه گیاهان به فضای آن زندگی نمی بخشند. تنها به کمک چندین گیاه کوچک، می تواند دیزاین اتاق خود را تا حد قابل توجهی ارتقا دهید، به پالت رنگی آن جان و به شلف های دیواری خود بافت ببخشید.

گیاهان در قفسه

گیاهانی با ظاهری جذاب همچون گیاهان گوشتی یا سکولانت ها (Succulents) یا با رایحه ای بی نظیر همچون رزماری، ریحان یا نعنا از بهترین گزینه های پیش روی شما خواهند بود.

برای داشتن طرح های جالب در قفسه خود ریسک کنید!

از ترکیب سبک ها و تم ها هراس نداشته باشید، در این صورت است که به دکوری شخصی و منحصربه فرد دست می‌یابید که به هیچ وجه با دکور شلف ها و قفسه های همسایه یا دوستان تان یکی نیست. اگر می‌خواهید منحصربه فرد عمل کنید پس تحفه های سفر، فنجان‌های چای مادربزرگ یا بشقاب پرنده های قدیمی خود را بردارید و با آن شلف‌های خود را آراسته کنید. آن ها را باید از کمدهای تان بیرون بیاورید و در معرض نمایش قرار دهید.

ضمنا می‌توانید اشیاء بین شلف و قفسه و دکوری ها را جابه جا کنید. آن ها را در اتاقی جدید یا در قفسه ای دیگر قرار دهید یا از چیزهایی که اکنون خریداری کرده اید استفاده کنید.  با این کار احساس می‌کنید که در خانه ای جدید زندگی می کنید. نیاز نیست همه چیزهایی را که دارید به یک باره به نمایش بگذارید برخی از چیزها را درون کشوهای خود مخفی کنید و به صورت فصلی بیرون بیاورید و از آن ها مطابق با سلیقه و نیاز خود استفاده کنید.

از دست ندهید
نکاتی که باید درباره پادری آلومینیومی بدانید

 شلف آشپزخانه یک آپشن کلیدی

چرا باید عناصر زیبا و چشم نواز موجود در دکوراسیون آشپزخانه را درون کابینت هایی پنهان کنیم. شلف های باز نه تنها کمک زیادی به سامان دهی وسایل آشپزخانه می کنند، بلکه به آشپزخانه جلوه دیگری می دهند.

سخن پایانی

در این محتوا درباره ی نقش و اهمیت چیدمان و وجود قفسه ها در خانه خواندیم. این پرکاربردهای جذاب، می توانند به یک فضای خالی در خانه رنگ و بو داستان نویی ببخشند. یادتان باشد در استفاده از قفسه های رنگی به توازن رنگ و تطابق آن با تم اتاق توجه نمایید. اگر از لوازم تزئینی بر روی این شلف ها استفاده می نمایید، به توازن رنگ میان آن ها و رنگ قفسه توجه کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا