طراحی داخلی ساختمان

پنجره ها و نقش آن ها در طراحی داخلی

بی شک از مهمترین عناصر معماری و طراحی داخلی ساختمان شکل و طرح پنجره می باشد. دلیل واضح این امر نیز پوشیدگی آن در سطح دیوار میباشد. پنجره ها هم از نظر فیزیکی (شکل و اندازه )هم از نظر منظر بصری فضاهارا به هم مرتبط می کنند. به عنوان مثال یکی از خروجی‌های فضای بیرون با محیط درون پنجره ها می باشند. این امر می توانند به شکل بیرونی ساختمان نما و جلوه ویژه ای دهد. همچنین می‌تواند در عناصر طراحی داخلی نقش فراوانی ایفا کنند. اگر میخواهید بیشتر درباره اهمیت این روزنه ها بخوانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

انواع پنجره کدام است؟

 در یک تقسیم‌بندی کلی پنجره‌ها را می توان به انواع مدرن و کلاسیک تقسیم بندی کرد. در طراحی پنجره‌های مدرن با بهره‌گیری از دانش روز تلاش می‌شود تا علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا برای منزل مسکونی، کیفیت زندگی در محیط داخلی ساختمان افزایش یافته و از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

پنجره در دکوراسیون داخلی

 حتما در مورد پنجره‌های دوجداره و ساختار آنها شنیده اید. این پنجره‌ها با بهره‌گیری از قاب‌های فلزی سبک مانند آلومینیوم یا پلیمری علاوه بر طول عمر بالا  امکان به حداقل رساندن اتلاف انرژی را از طریق پنجره فراهم می‌‌کنند. به‌علاوه شیشه نصب شده بر روی این پنجره ها از دو جداره  تشکیل شده و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

از دست ندهید
سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمی چیست؟ + چگونه اتاق خوابتان را به سبک بوهو بچینید تا خوابی آرام را تجربه کنید؟

 پنجره‌های کلاسیک دسته ای از پنجره‌ها هستند که از متریال‌های قدیمی برای ساخت آنها استفاده می‌شود. چوب و آهن دو متریال مرسوم در ساخت این پنجره‌هاست. استفاده از آهن به علت مقاومت کم در برابر خوردگی و همچنین اتلاف انرژی بالا برای ساخت قاب های پنجره تقریبا منسوخ شده است. قاب‌های آهنی حتی در حضور شیشه‌های دوجداره، سطح بالایی از اتلاف انرژی را در ساختمان ایجاد می کنند.

منظره ی مورد نظر خود را در ذهنتان قاب کنید

چیزی شبیه بیدار شدن در منظره ای زیبا از اقیانوس از طریق پنجره های شیشه ای کف تا سقف یا لذت بردن از چراغ های شهر در قاب پنجره های دیوار پرده ای زیر شیروانی شهری شما نیست. پنجره ها چیزی فراتر از دهانه های دیوار هستند.

پنجره در دکوراسیون داخلی

آنها به شما کمک می کنند فضای بیرونی را بگیرید و آنها را وارد خانه کنید. اگر از ابتدا خانه خود را طراحی می کنید، مشخص کنید که ابتدا می خواهید چه منظره های کاملی را به خود اختصاص دهید. سپس پنجره ای را انتخاب کنید.

در ایجاد پنجره زیاده روی نکنید!

برای این که فضای زندگی خود را روشن و دلباز کنید، مسلما باید از پنجره های زیادی در طراحی بهره بگیرید. اما این بدان معنا نیست که مجبورید همه سطوح دیوارهایتان را به شیشه بدل کنید. البته نمی توان به داشتن یک خانه شیشه ای با نورگیری فوق العاده و نمای جذاب و شفاف خرده گرفت. اما اگر همه سطوح دیوارهای منزل خود را از شیشه پر کنید، دیگر جایی برای مبلمان، تابلوها، کمدها و دیگر لوازم باقی نخواهد ماند. چرا که فضای جلوی پنجره های سرتاسری جای مناسبی برای مبلمان نیست. به همین خاطر است که اگر می خواهید در عین حفظ کردن سطح دیوارها از داشتن پنجره های زیاد بهره بگیرید، می توانید به سراغ انواعی بروید که در ارتفاع قرار می گیرند. این نوع، می توانند به خوبی روشنایی فضا را تامین کنند. در عین حال مشکلی برای قرار دادن مبلمان ایجاد نمی کنند.

از دست ندهید
طراحی آشپزخانه بدون اپن | بهترین چیدمان استاندارد آشپزخانه بدون اپن

باز کردن نمای سقف خود با نورگیرها

روش شگفت انگیز دیگر برای استفاده از نور طبیعی ، نورگیرهای سقفی است. سقف یا “دیوار پنجم” شما همیشه سطحی بوده است که بسیاری از صاحبان خانه هنگام طراحی فضای داخلی خود آن را فراموش می کنند. نورگیرها به دلیل کمبود فضای پنجره در دیوارهای خارجی ، فضای خصوصی و منبعی از نور طبیعی را ایجاد می کنند. نورگیرها همچنین به عنوان یک ویژگی طراحی عمل می کنند و دارای انواع متنوع قابل استفاده هستند.

جهت جغرافیایی را در طراحی پنجره ها فراموش نکنید

پنجره های خود را در جهت موقعیت جغرافیایی خانه طراحی کنید. اگر هنوز در مرحله طراحی خانه خود هستید به موقعیت جغرافیایی توجه ویژه ای داشته باشید. اینکه خانه شما پس از مطابقت پیدا کردن با نور خورشید به چه شکلی در خواهد آمد و اینکه می خواهید کدام قسمت خانه پر نورتر باشد تا بتوانید نهایت بهره را از این نور طبیعی ببرید همه و همه از جمله مسایلی است که باید به آن دقت کنید.
معماران و طراحان همه به طور یکسان  به شما خواهند گفت که هنگام پنجره در دکوراسیون داخلی ، همه ویژگی ها را در نظر بگیرید.

پنجره در دکوراسیون داخلی

ممکن است که شما علاقمند نباشید از پنجره ی شیشه ای شفاف بر روی دیوار اتاق خوابتان استفاده کنید. تا در هنگام طلوع خورشید نور مورد آزارتان قرار ندهد و بیدار نشوید.
به همین ترتیب به تغییرات آب وهوایی و تغییرات فصلی در منطقه ی خود توجه ویژه ای داشته باشید. تا درهنگام گرما و سرما موقعیت مکانی مناسبی داشته باشید.

از دست ندهید
آشنایی با بهترین رنگ برای رستوران از نظر علم روانشناسی + تاثیر رنگ‌ها و طراحی دکوراسیون بر جذب مشتری چیست؟

با استفاده از پنجره طاقچه را به نشیمنی متفاوت تبدیل کنید

پنجره های بزرگ و دارای طاقچه های پهن و جادار فضای مناسبی برای ایجاد یک نشیمن کوچک هستند. هیچ کس بدش نمی آید پشت پنجره وسیع اتاق یا نشیمن خود نشسته و به منظره بیرون خیره شود.

پنجره در دکوراسیون داخلی

به همین خاطر است که اگر با یک طاقچه وسیع رو به رو هستید، می توانید از این خصوصیت آن به بهترین شکل استفاده کنید. نتیجتاً فضای آن را به نشیمن کوچک خود تبدیل کنید. اگر خلاق و خوش سلیقه باشید، می توانید این طاقچه را با تشک و کوسن حسابی سر و سامان دهید.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره نقش و اهمیت پنجره در طراحی داخلی ساختمان سخن گفتیم.  باید تاکید نمود پنجره ها در ورودی نور نقش بسیار مهمی دارند. همچنین پنجره می تواند به عنوان یک دستگاه تهویه طبیعی عمل کرده و اکسیژن را در وقت لزوم به داخل دعوت کند. اگر در طراحی منزلتان به این عنصر مهم توجه کنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد و از مزایای آن در آینده بهره خواهید برد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا