اتاق کودک

روش مونته سوری چیست؟ + مهم ترین اصول دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری

دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری در واقع یکی از متدهای بسیار حرفه ای در آموزش و تربیت کودکان می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر خلاقیت بچه ها دارد. این روش که توسط دکتر انسان شناس ماریا مونته سوری ابداع و پایه گذاری شده است، معتقد است که افراد بزرگسال باعث می شوند ناتوانی ها، آشفتگی ها و سرکشی ها در کودکان پرورش یافته و با روش های غلط در آموزش و تربیت انگیزه و تمایلات آنها از بین برود. در این روش تربیتی کودک باید حتما آزاد باشد و به اعتبار شخصیت منحصر به فردش توجه شود و همین موضوع باید در دکوراسیون اتاق کودک پیاده سازی شود. برای آشنایی با اصول چیدمان اتاق کودک مونته سوری در ادامه با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


روش مونته سوری چیست؟

در اوایل قرن بیست، دکتر ماریا مونته سوری که یک پزشک و مربی ایتالیایی بود روش مونته سوری را توسعه داد. او بر این باور است که کودکان بهترین معلمان خود هستند و طبق همین باور اصول خود را تدوین کرده است. این روش کاملا کودک محور بوده و در مورد آموزش و مراقبت از کودکان است. بر اساس روش مونته سوری، اتاق کودک باید از دید او طراحی شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اولویت های طراحی اتاق خواب کودک را بخوانید. باید نیازها و فرصت های کودک به خوبی درک و مطابق با آن محیط ایجاد شود. روش مونته سوری مبتنی بر دو اصل اساسی است: کارکرد و مینیمالیسم. روش مونته سوری بر استقلال و آزادی کودک ( در محدوده ای مشخص) و احترام به رشد کودک تاکید دارد.

روش مونته سوری

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن

این بدان معنی است که تمامی اثاثیه و وسایل موجود در اتاق باید کاملا در دسترس کودک باشد و به او کمک کند تا به سرعت در مسیر استقلالش حرکت کند. آیا تا بحال به رویکرد مونته سوری برای رشد فرزندتان فکر کرده اید؟ لازم نیست تا پیش دبستانی کودک صبر کنید تا کودکتان را تشویق نمایید مستقل عمل کند. با استفاده از نکات مفرح و آموزشی که در ادامه مقاله برای شما خواهیم گفت می توانید فضای کودک نوپا خود را به محیطی امن و مستقل برای یادگیری در یک اتاق کودک به روش مونته سوری تبدیل کنید.

از دست ندهید
وسایل تزیینی اتاق دخترانه

هدف از دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری چیست؟

بر اساس اصولی که دکتر ماریا مونته سوری در روش تربیتی خود معرفی کرد، چند هدف مهم وجود دارد که با دقت در چیدمان اتاق نیز می توان به آن دست پیدا کرد:

  • ویژگی های اخلاقی خاص هر کودک کشف شود.
  • برای حمایت و دفاع از حقوق کودک تلاش شود.
  • کودک به عنوان یک فرد ضعیف در بین افراد قوی و بزرگسال مورد توجه قرار بگیرد.

برای رسیدن به این هدف، برخی از وسایل در دکوراسیون داخلی برای فضای رشد بچه ها مهم و ضروری می باشد. از جمله این وسایل می توان به لوازم هنری، ابزار موسیقی، کتاب، گیاهان، حیوانات و وسایل جذاب دیگر اشاره کرد. کودک باید طبق تمایل خود و آزادانه یکی از موارد را انتخاب کند. ممکن است مدت کوتاهی را با وسیله ای سرگرم باشد و بعد کنار بگذارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دکور کافی شاپ کوچک را بخوانید. این وسیله باید همچنان در اتاق باقی مانده و در دسترس او قرار گیرد و مدت زیادی حق انتخاب آن را داشته باشد.

نحوه چیدمان وسایل در اتاق کودک مونته سوری

برای چیدمان وسایل اتاق احتیاج به کمد، کشو و طبقات می باشد، اما با این تفاوت که ابعاد آنها باید متناسب با قد کودک باشد. طبقات باید در ارتفاعی نصب شوند که کودک به تنهایی و کاملا مستقل قادر به برداشتن هر وسیله ای از روی آن بوده و همچنین بتواند کشوها و طبقات را خودش مرتب کند. استفاده از سبدها برای قرار دادن وسایل و اسباب بازی ها و مبل و صندلی های کوچک این امکان را به کودک می دهد که به راحتی وسایلی که لازم دارد را برداشته و نیاز به کمک دیگران نداشته باشد.

از دست ندهید
راهنمای خرید فرش اتاق کودک + بررسی 4 عامل مهم در انتخاب فرش

گام اول: دکوراسیون را ساده نگه دارید

اتاق کودک باید مکانی آرامش بخش، ایمن و پر از عشق و هماهنگی باشد. در مورد اتاق کودک باید از رنگ های خنثی، لطیف و سایه های تسکین دهنده استفاده شود نه رنگ های تند و الگوهای با کنتراست بالا.

روش مونته سوری

مونته سوری نظریه هر چه کمتر بهتر را پشتیبانی می کند. محیط کودک باید منظم، تمیز و زیبا باشد. در چیدمان اتاق کودک به روش مونته سوری نباید با اسباب بازی های زیاد شلوغ شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید فرش اتاق کودک  را بخوانید. زیرا این مسئله برای کودک بسیار گیج کننده است و به جای انتخاب چیزی ممکن است به راحتی از آنجا دور شود. با انتخاب اکسسوری هایی که عملکردشان دو برابر اسباب بازی است مانند چرتکه های چوبی از درهم ریختگی های غیر ضروری خودداری کنید.

گام دوم: از تخت همکف مونته سوری استفاده کنید

اگر با روش مونته سوری آشنا نیستید ممکن است ایده تخت همکف بی نظیر باشد. در طراحی اتاق کودک به روش مونته سوری، کودک بر روی یک کف تخت می خوابد. زیرا مونته سوری بر این بارو است که تخت های نوزادی بزرگترین مانع در راه استقلال کودکان است. حال می توانید فریم های گران تخت مونته سوری را بخرید که یکی از محبوب ترین مدل های آن تخت های کلبه ای شکل هستند یا یک نمونه ارزان آن را خریداری کنید. یا حتی می توانید با گذاشتن یک تشک به طور مستقیم بر روی زمین یک نسخه ارزان روش مونته سوری یا همان DIY را پیاده کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فرش برای راهرو باریک را بخوانید.

از دست ندهید
دکوراسیون شیک و مدرن برای اتاق کودک

هر دو روش عملی است. ایده ای که پشت تخت مونته سوری قرار دارد مطابق با اصول کلی روش مونته سوری است: کودک باید آزادی حرکت داشته باشد و باید بتواند بطور مستقل در اتاق خود (با حفظ ایمنی) حرکت کند. از این رو تخت های مونته سوری یا همان کف تخت به تخت یا گهواره نوزادی ترجیح داده می شوند. زیرا تخت های نوزادی حرکت و استقلال کودک را محدود می کنند. والدین مونته سوری معمولا کودکان خود را در مرحله نوزادی در سبدهای نوزادی یا بسینت نگهداری می کنند. اما در اوایل 2 ماهگی یا بیشتر آنها را به تخت های مونته سوری انتقال می دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصول خرید تخت خواب کودک  را بخوانید.

تخت مونته سوری چیست؟

تخت‌های مونته سوری را در تمام عکس‌های این مطلب دیدید؛ ساده‌ترین نوع این تخت‌ها، شبیه آن نقاشی‌های ساده‌ای است که بچه‌ها از خانه می‌کشند؛ یک مکعب که مثلثی حجیم روی آن است. اگر بخواهید از برندهای خارجی که در اینستاگرام می‌بینید، تخت مونته سوری را تهیه کنید؛ مسلما صورت‌حساب‌تان گران می‌شود. با این حال در کشور ما نجارهای قابلی وجود دارند که می‌توانند تنها با دیدن عکس، تخت مونته سوری زیبایی را برای‌تان بسازند.

گام سوم: همه چیز را در دسترس کودک قرار دهید

در چیدمان اتاق کودک به روش مونته سوری، کمد لباس کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب لباس مخصوص خود، حداقل در یک انتخاب محدود و در صورت مناسب بودن به کودک اجازه می دهد لباس خود را بپوشد. همچنین در این روش جایی برای کشوهای بزرگ و سنگین وجود ندارد. اسباب بازیها، کتابها، لباس ها… و هر آنچه که کودک ممکن است به آن نیاز داشته باشد باید در دسترس او باشند.

روش مونته سوری

در صورت جایگزین کردن سبد، مبلمان کوچک مخصوص بچه ها، قفسه های کوتاه و ریل های لباس در فضای استاندارد دسترسی دست های کنجکاو کودک را به راحتی امکان پذیر می کند. اجازه دادن به آنها برای انتخاب لباس ممکن است نیاز به کنترل داشته و درهم ریختگی به همراه داشته باشد اما مزایا این کار زیاد خواهد بود.

از دست ندهید
بررسی ضوابط طراحی اتاق کودک + استانداردهای ضروری برای طراحی اتاق کودک چگونه است؟

گام چهارم: در انتخاب اسباب بازی های آسان بگیرید

طبق گفته مونته سوری جمله هر چی بیشتر بهتر در مورد اسباب بازی ها صدق نمی کند. در اختیار داشتن اسباب بازی های زیاد ممکن است ذهن کودک را بیش از حد تحریک کند و بعضی اوقات منجر به بازی با هیچ چیز نشود. بجای اینکه اتاق کودک را با انواع اسباب بازی های مختلف پر کنید، سعی کنید تعداد انگشت شماری از موارد مورد علاقه آنها را در قفسه های کوتاه و محکم که به راحتی نیز دیده شوند و در دسترس باشند قرار دهید. به این ترتیب بچه ها می توانند انتخاب کافی برای بازی با اسباب بازی ها داشته باشند بدون اینکه احساس سرگردمی کنند.

گام پنجم: رعایت ایمنی در چیدمان اتاق کودک به روش مونته سوری

مهمترین شرط لازم برای اینکه کودک نوپا شما بتواند آزادانه در اتاق حرکت کند ایجاد فضایی ایمن است.

روش مونته سوری

هر چیزی که می خرید، می سازید یا نصب می کنید باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد تا حداکثر ایمنی را در دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری داشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین دکوراسیون های مهد کودک چه ویژگی هایی دارند را بخوانید.

مونته سوری چه رنگ هایی را تایید می کند؟

در دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری از رنگ های روشن، خنثی و لطیف استفاده شده و رنگ های تند و زننده در این مدل اتاق جایگاهی ندارد. 

نکات مهم درباره سبک دکوراسیون مونته سوری

در سبک مونته سوری آن اشیای و لوازم چوبی مکش مرگ ما و عظیم الجثه سیسمونی را نمی‌بینید؛ انگار همه چیز در این اتاق‌های دکورشده متفاوت، زنده هستند. کودک در اتاق مونته سوری‌اش کم‌کم رفتاری مستقل را یاد می‌گیرد و اگر قرار بازی همسالان را برایش ترتیب دهید؛

فعالیت‌های گروهی را نیز می‌آموزد. با طراحی اتاق کودک به روش مونته سوری مفاهیم عمیقی را به فرزندتان می‌آموزید و سبب تقویت رشد این مولفه‌ها در او می‌شوید:

  • شناختی
  • عاطفی
  • اجتماعی 
  • جسمی
از دست ندهید
فنگ‌شویی چیست؟ + مهم ترین نکات فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

فواید مونته سوری اتاق کودک چیست؟

رشد کودک در یک اتاق طراحی شده به روش مونته سوری سبب می‌شود تمام جنبه‌های ذهنی و شخصیتی او تکامل یابند، از جمله جنبه‌های اجتماعی، عاطفی، جسمی و تحصیلی؛ در نتیجه کودک به سطح بالاتری از توانایی‌های خود می‌رسد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با روش مونته سوری آشنا شدید. همچنین از نحوه چیدمان وسایل در اتاق کودک مونته سوری آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

ویژگی های منحصر به فرد روش مونته سوری چیست؟

آنچه روش مونته سوری تلاش می کند انجام دهد، ایجاد فلسفه آموزش یا برنامه درسی استاندارد نیست، بلکه پیروی از کودک است. این روش بر اساس آنچه ما در مورد مراحل مختلف رشد کودکان می دانیم طراحی شده اند. معلمان این روش به هر کودک به عنوان یک فرد منحصر به فرد نگاه می کنند ما آن را آموزش تکریم کودک می نامیم. مونته سوری رویکردی مناسب برای همه کودکان نیست، بلکه رویکردی است که متناسب با شخصیت و سطح سنی هر کودک است و به او اجازه می‌دهد تا با سرعت خودش یاد بگیرد.

مزایای مدرسه مونته سوری چیست؟

محتوای آنچه در روش مونته سوری وجود دارد، اگر نگوییم برتر است، با آنچه در اکثر برنامه های خصوصی و عمومی با استعداد وجود دارد، برابر است. ما عملکرد تحصیلی، بلوغ عاطفی و مهارت های اجتماعی به طور قابل توجهی را در بچه های مونته سوری می یابیم. نوع بچه ای که از این آموزش بیرون می آید رویای یک استاد است. آنها معمولا سوپراستار هستند. برخی از بزرگترین شرکت های جهان، از جمله Google.com و Amazon.com، توسط فارغ التحصیلان مدارس مونته سوری اداره می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا