لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

اتاق کودک

اولویت های طراحی اتاق خواب کودک

طراحی اتاق کودک
1.58KViews

بعنوان والد همه ما بهترین امکانات و طراحی را برای اتاق کودک دلبندمان می خواهیم. فراموش نکنید که طراحی اصولی از خرج کردن بی اندازه مهمتر است. شما برای اتاق خواب کودکتان چه ایده هایی در سر دارید؟ در این مقاله با ما همراه باشید. تا با نکات و اصولی برای طراحی هر چه بهتر اتاق خواب فرزندتان آشنا شوید.

شخصیت کودک هنگام طراحی دکوراسیون را در نظر بگیرید

هنگام چیدن دکوراسیون اتاق کودک توجه به شخصیت کودک مهم و ضروری است .کودکان ممکن است شخصیتی جسور یا کنجکاو داشته باشند و یا آرام و درونگرا باشند لازم است با  توجه به این موضوع طراحی مناسب را برای اتاق کودک انجام دهید. البته سعی کنید به‌ هیچ‌ عنوان سلیقه خودتان را به کودک تحمیل نکنید. با صحبت آرام و منطقی از او بخواهید که علاوه ‌بر انتخاب بخشی از وسایل به سلیقه خود، به انتخاب شما نیز احترام بگذارند.

اگر فرزند شما نوزاد است که شما تماماً می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان اتاق او را دکور کنید. اما اگر فرزند شما بیشتر از حدود دو الی سه سال سن دارد، حتما باید هنگام دکوراسیون اتاق ،از او نظر بخواهید. به احساسات و انتخاب‌ های او احترام بگذارید. توجه داشته باشید سن و جنسیت کودک، در انتخاب دکوراسیون اتاق خواب تاثیر زیادی دارد. پس حتما به این دو نکته توجه ویژه داشته باشید.

از دست ندهید
راهنمای خرید فرش اتاق کودک + بررسی 4 عامل مهم در انتخاب فرش

رنگ اتاق کودکتان مهمترین نکته در طراحی ست

مهمترین موضوع در زمان طراحی اتاق کودک رنگ فضاست. استفاده از رنگ‌ های خنثی و ساده و توجه به سلیقه کودک ، هنگام انتخاب رنگ غالب اتاق، می‌تواند به شما کمک کند تا از آسیب ‌های روانی به کودک خود جلوگیری کنید. رنگ‌ های صورتی و بنفش مناسب‌ترین رنگ ‌ها برای اتاق دختر هستند. همچنین رنگ ‌های آبی و طوسی مناسب‌ترین رنگ برای اتاق پسر می باشند.

طراحی اتاق کودک

 رنگ ‌های نارنجی، سبز، و قرمز جزء آن دسته از رنگ‌هایی ست که می‌تواند هم برای دختران و هم برای پسران مورد استفاده قرار بگیرند. به ‌هیچ‌ عنوان اتاق کودکان را با رنگ زرد دکور نکنید. زیرا این رنگ تاثیر مخربی روی روحیه فرزند دارد. باعث می‌شود که کودکان در این اتاق بیشتر دچار نگرانی‌‌ و استرس‌ شوند.

سرویس خواب اتاق کودک

انتخاب سرویس خواب مناسب سن کودک، بر زیبایی اتاق نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت. اگر کودکان تازه به دنیا آمده و در سنین نوزادی قرار دارد،‌ بهتر است به مقاوم و ایمن بودن وسایل و مبلمان چوبی اهمیت دهید. مسائلی که به آن اشاره خواهیم کرد تا شما را هنگام خرید سیسمونی کمک کند:

  • متناسب بودن ابعاد و تعداد وسایل با اتاق خواب
  • لق نبودن پایه‌ی اسباب و وسیله‌ها، به خصوص وسایلی مانند ویترین، کمد، دراور و… که ارتفاع بیشتری دارند و خطر سقوط آن‌ها بیشتر است.
  • تا جای ممکن از وسایلی که در آن‌ها شیشه به کار رفته است استفاده نکنید یا آن‌ها را با فاصله از تخت کودک خود قرار دهید.
  • از سالم و مقاوم بودن ریل میله‌ی محافظ تخت نوزاد یا کودک خود اطمینان حاصل کنید.
  •  تخت خواب کودک را به هیچ‌وجه زیر یا خیلی نزدیک پنجره قرار ندهید.
طراحی اتاق کودک
  • فاصله‌ی مناسب نرده‌های محافظ نوزاد از ۵سانتی‌متر نباید کمتر و از ۱۰ سانتی‌متر نباید بیشتر باشد.
  • اش ارتفاع نرده‌های محافظ تخت نوزاد نباید کمتر از ۷۰ سانتی‌متر باشد.
  • به این نکته دقت کنید که تشک و دیواره‌ی تخت از هم فاصله نداشته باشند.
از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه 2023

از تاثیر نورپردازی غافل نشوید

 نور یکی از فاکتور های بسیار مهم هنگام دکوراسیون هر بخشی از خانه از جمله دکوراسیون اتاق‌ خواب کودک می‌باشد. نور طبیعی خورشید باعث انرژی بخشیدن به کودک می‌شود و می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی راحتی اعصاب کودک شما داشته باشد.

علاوه ‌بر این موارد، نور خورشید نوری است که برای همه ما انسان ‌ها ضروری می‌باشد و ما مقدار بسیار زیادی از ویتامین D مورد نیاز بدن خودمان را از همین نور خورشید دریافت می‌کنیم. پس توجه به نور خورشید و استفاده و بهره بردن از نور طبیعی در اتاق‌ خواب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی سلامت استخوان ‌ها و سلامت کلی بدن کودک شما داشته باشد.

طراحی اتاق کودک

سعی کنید که از پرده‌ های نازک و متناسب بهره ببرید تا بتوانید نور را به مقدار مناسب و مفید به داخل اتاق کودک راهنمایی کنید .

از یک کف‌پوش مناسب برای اتاق کودک بهره ببرید

استفاده از کف ‌پوش مناسب هنگام دکوراسیون اتاق کودک بسیار ضروری و مهم است. زیرا ارتباط مستقیم با سلامت فرزند شما دارد. استفاده از پارکت ها و سرامیک می‌توانند سلامت کودک شما را به خطر بیندازد. زیرا سرامیک خطر سر خوردن را دارد و می‌تواند برای سلامت کودک شما مضر باشد. اگر اتاق کودک شما دارای کف‌ پوش‌ های سرامیک و یا پارکت می‌باشد شما باید حتماً از فرش یا موکت مناسب روی کف اتاق خودتان بهره ببرید. تا بتوانید سلامت کودک خود را حفظ کنید.

از دست ندهید
بهترین دکوراسیون های مهد کودک چه ویژگی هایی دارند؟ + عکس دکوراسیون مهد کودک

 کودکان در سال ‌های اولیه زندگی دوست دارند که روی زمین به بازی کردن و یا کشیدن نقاشی بپردازند. به‌ همین دلیل برای این ‌که به استخوان‌های لگن کودک شما و ستون فقرات او آسیب وارد نشود، شما باید از کف ‌پوش های نرم و متناسب بهره ببرید تا کودک شما بتواند بدون هیچ ‌گونه درد و مشکلی روی زمین بنشیند و به بازی کردن بپردازد.

علاوه ‌بر این موارد، کف ‌پوش ‌های سرامیکی،  دمای نسبتاً پایینی دارند و سرد می‌باشند و به ‌همین دلیل نشستن کودک روی فضای سرد می‌تواند آسیب ‌های جبران ‌ناپذیری را به بدن او وارد کند و باعث آسیب رسیدن به کلیه ‌های کودک شود. پس شما حتما باید سعی کنید که از یک کف ‌پوش مناسب بهره ببرید.

میز تحریر

برای کودکان ۳سال به بالا، در صورتی که فضای کافی در اتاق کودک وجود دارد، وجود یک میز تحریر استاندارد متناسب با سن او، می‌تواند ضامن سلامتی‌اش هنگام نقاشی کشیدن، کاردستی درست کردن، نوشتن تکالیف و یا مطالعه‌ی کتاب باشد. در صورتی که اتاق کودکتان فضای کافی برای قرارگیری میز تحریر نداشت، این وسیله از اقلامی است که در صورت تمایل شما می‌توانید در هر گوشه‌ی دیگری از خونه قرار دهید. باتوجه به سرعت رشد نسبتا زیاد کودکان، شاید بهتر باشد میز و صندلی‌ای با قابلیت تنظیم ارتفاع تهیه کرد.

طراحی اتاق کودک

برای آن‌ که از استاندارد بودن ارتفاع میز و صندلی بتوان اطمینان حاصل کرد بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که هنگام نشستن پشت آن، ران و زانویش از زیر میز فاصله داشته باشد. برای مطالعه مجبور به خم کردن سر خود بیشتر از ۲۰درجه نباشد. پشتی صندلی او نیز به گونه‌ای باشد که ستون فقرات او در راستای استاندارد قرار بگیرد.

از دست ندهید
فنگ‌شویی چیست؟ + مهم ترین نکات فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

سخن پایانی

در این نوشتار از اصول طراحی اتاق کودک گفتیم. باید بدانید که روحیه و عواطف کودکان به مقدار زیادی نسبت به محیط حساس است. مهم است که اتاقی شاد و در عین حال امن و آرام بخش برای آن ها مهیا کنیم. توجه به نکات گفته شده در این محتوا می تواند به شما کمک کنید فضای بهتری را برای فرزندتان فراهم کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید