دکوراسیون آشپزخانه

ایده طراحی آشپزخانه در تراس + بررسی مزایای تبدیل تراس به آشپزخانه

آشپزخانه بالکنی و تبدیل تراس به آشپزخانه مخفی یا کثیف یکی از راه های استفاده بهینه از این فضای بلااستفاده می باشد. این مساله مخصوصا در آپارتمان های کوچک که با کمبود فضا مواجه می باشند اهمیت زیادی داشته و در چند سال اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله با مجله طراحی دکوراسیون داخلی همراه باشید که در ادامه راه های ساخت آشپزخانه کثیف یا مطبخ در بالکن و تراس را ارائه خواهد داد.


فهرست مطالب


معرفی ایده های تبدیل تراس به آشپزخانه مخفی

با مرور مدل طراحی تراس و بالکن به نمونه هایی برخورد می کنیم که در آنها از وسایل آشپزخانه استفاده شده است. در این قبیل تراس ها گاز و میز غذاخوری و تعداد اندکی از وسایل آشپزخانه به بالکن یا تراس منتقل شده و شرایط برای پخت و پز در آن فراهم میشود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مهمترین نکات طراحی آشپزخانه را بخوانید. استفاده بهینه از فضا، ایجاد محیطی مناسب برای آشپزی راحت و بدون نگرانی بابت نامنظم بودن آن و قابل رویت بودن توسط مهمانان، ایجاد فضای باز بیشتر در آشپزخانه های کوچک همگی از جمله دلایل برای ساخت آشپزخانه بالکنی می باشند.

 طراحی آشپزخانه در تراس

از کاربردی ترین ایده ها برای طراحی آشپزخانه مخفی در تراس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کابینت فلزی به تعداد کم استفاده کنید

یکی از مهم ترین کارها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، ایجاد نظم با نصب کابینت می باشد. با توجه به اینکه فضای بالکن و تراس آپارتمان و ویلا کوچک می باشد، لذا استفاده از چند کابینت در دو ردیف کاملا ضروری است. در این کابینت ها می توانید برخی از وسایل ضروری و مواد غذایی که امکان فاسد شدن آنها وجود ندارد را قرار دهید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع سبک کابینت آشپزخانه را بخوانید.

از دست ندهید
معرفی ۷ نکته مهم در طراحی برای افزایش فضای آشپزخانه

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: از ویژگی های کابینت مدرن چه می دانید؟

استفاده از میز غذاخوری در آشپزخانه بالکنی

میزهای غذاخوری با عرض کم در فضای آشپزخانه کثیف در تراس ضروری می باشد. با استفاده از میز می توان فضای مناسبی برای نشستن افراد خانواده فراهم کرد. در شرایطی که عرض تراس کم می باشد، می توانید از میزهای متصل به نرده و حفاظ بالکن برای صرف غذا و خوردن نوشیدنی استفاده کرد.

تزئیات و رنگبندی در تبدیل تراس کوچک به آشپزخانه

با توجه اینکه فضای این آشپزخانه ها در اغلب مواقع کوچک می باشد، به همین دلیل باید رنگ بندی را در آنها جدی بگیرید. علاوه بر رنگ بندی مناسب، استفاده از گل های طبیعی و وسایل تزئینی و اکسسوری های جذاب می تواند فضای این آشپزخانه ها را زیباتر کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مدل آشپزخانه بدون اپن را بخوانید.

از دیزاین دیوار آشپزخانه در تراس غافل نشوید

دیوارها در طراحی و دیزاین تمام محیط هایی که با کمبود متراژ مواجه هستند اهمیت دارد. با نصب شلف های چوبی و فلزی در اندازه های کوچک می توان وسایل ضروری را در آنها قرار داد. علاوه براین، می توان از فضای دیوار برای چیدمان گل نیز استفاده نمود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: جدیدترین تلویزیون شیائومی

بررسی نکات مهم در ساخت آشپزخانه در بالکن

ساخت آشپزخانه کثیف یا مطبخ در تراس و بالکن در شرایطی می تواند ایده خوبی باشد که بتوانید استانداردها را در حین طراحی آن رعایت کنید. از مهم ترین مواردی که لازم است به آن توجه شود عبارتند از:

 • تا حد امکان از پنجره های بالکنی یا شیشه تراس استفاده شود. این شیشه ها که دارای تنوع زیادی بوده و انواع مختلف ریلی، کشویی و تاشو، ثابت و غیره را شامل میشود. دیواره شیشه ای مقابل تراس نه تنها باعث میشود تا امنیت آشپزخانه تا حد زیادی افزایش پیدا کند، بلکه از ورود گرد و غبار و باران و برف نیز جلوگیری می کند.
 • در میان تنوع بسیار زیاد انواع کفپوش گزینه هایی را انتخاب کنید که قابل شستشو بوده و دوام و ماندگاری آنها در شرایط مختلف دمایی بالا باشد. به عنوان مثال، کفپوش پی وی سی و ترمووود، سرامیک و کاشی همگی مناسب برای آشپزخانه های بالکنی می باشند.
 • وسایل برقی و یخچال را تا حد امکان در آشپزخانه اصلی داخل آپارتمان قرار دهید. چون فضای زیادی را اشغال می کنند و گرد و غبار و شرایط محیط بالکن و تراس نیز ممکن است به آنها آسیب وارد کند.
 • از میز و وسایل چند منظوره استفاده کنید. این وسایل باعث میشوند تا نظم بهتری در محیط ایجاد شود. به عنوان مثال، میزهای تاشو گزینه ای بسیار عالی برای این مطبخ در بالکن و تراس می باشند.
از دست ندهید
بررسی نکات مهم در انتخاب کاشی آشپزخانه + معرفی۴ ایده برای استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ی مدرن

معایب آشپزخانه در تراس کوچک و بزرگ چیست؟

علیرغم مزایای زیادی که این نوع از آشپزخانه های مخفی و کثیف در تراس به همراه دارند، چند عیب و نقطه منفی نیز در آنها به چشم میخورد که عبارتند از:

 • انتقال بوی غذا به درون آپارتمان در صورت عدم توجه به تهویه مناسب آن
 • ایجاد نمای ساختمان نامنظم در صورت عدم استفاده از درب و پنجره شیشه ای یا حفاظ در مقابل تراس
 • وجود گرد و غبار و آلودگی هوا در تراس و بالکن های بدون درب شیشه ای و آسیب وارد شدن به وسایل برقی آشپزخانه

راههای تبدیل کردن بالکن یا تراس به آشپزخانه

ایجاد یک آشپزخانه‌ی کوچک در بالکن و یا به عبارتی منتقل کردن وسایل ضروری آشپزخانه به بالکن، ایده‌ی جذابی است که ممکن است بسیاری از افراد تمایل داشته باشند آن را تجربه کنند. اگر از بالکن یا تراس به عنوان آشپزخانه‌ی دوم استفاده کنیم، در امر پخت و پز بسیار راحتر  عمل خواهیم کرد؛ چرا که وقتی مهمان داریم، وجود یک آشپزخانه‌ی کمکی میتواند بسیار مفید باشد.

 طراحی آشپزخانه در تراس

در ابتدا برای تبدیل بالکن یا تراس به آشپزخانه باید به فکر ایجاد حفاظ و پنجره در بالکن باشید. اگر بالکن پنجره یا نوعی محافظ محکم نداشته باشد علاوه بر اینکه برای کودکان بسیار خطرناک است؛ وسایل مرتب گرد و خاک میگیرند و حتی ممکن است در تابستان یا زمستان مورد آسیب قرار گیرند. پس ایجاد محافظ و پنجره در بالکن برای اجرای این ایده بسیار ضروری است.

از دست ندهید
مهمترین نکات طراحی آشپزخانه | اصول طراحی کابینت ها در آشپزخانه استاندارد

دکوراسیون هرچیزی، مهمترین تاثیر را بر زیبایی آن دارد. در نتیجه از دکوراسیون آشپزخانه در بالکن به هیچ عنوان غافل نشوید. بهتر است نکات زیر را در طراحی دکوراسیون آشپزخانه بالکنی رعایت کنید:

 • از سرامیک یا سنگ برای کفپوش استفاده شود تا در برابر رطوبت و شستشو از بین نرود.
 • از کابینت های پی وی سی یا ضد آب در این آشپزخانه استفاده شود.
 • وسایل مورد نیاز پخت وپز مثل اجاق گاز و باربیکیو مورد نظر خود را در آن قرار دهید.
 • قرار دادن کانتر و یا یک میز ناهارخوری کوچک از اصلی‌ترین کارهایی است که در اجرای این ایده باید انجام شود. طرح و شکل میز در زیبایی و ظاهر آشپزخانه بسیار مهم است و باید با سایر اجزا همخوانی داشته باشد.
 • در اکثر بالکن‌ها گلدان‌های رنگی دیده میشوند و اگر در آشپزخانه‌های بالکنی هم از آنها استفاده کنیم؛ بدون شک زیبایی آن‌ها چند برابر می‌شود.
 • بهتر است برای محافظت از وسایل آشپزخانه در برابر نور خورشید از پرده استفاده کنید.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: طراحی کافی شاپ کوچک

از پرده‌ای استفاده کنید که در برابر نور آفتاب مقاوم باشد و به خوبی از وسایل محافظت کند. در عین حال، زیبا و متناسب با سبک آشپزخانه باشد و یک فضای شیک و خاص را برایتان ایجاد کند. شیدهای پارچه‌ای یکی از بهترین پرده‌ها برای محافظت از وسایل در برابر نور خورشید هستند و برای بالکن یا تراس بسیار مناسب‌ است.

از دست ندهید
"آشپزخانه" کدام رنگ آری، کدام رنگ نه؟ | رنگ آشپزخانه مدرن

در انتخاب پرده، رنگ‌بندی وسایل آشپزخانه را هم در نظر بگیرید تا نتیجه ی کار بسیار عالی باشد. ست شدن وسایل آشپزخانه با پرده از نظر رنگ و سبک دکوراسیون، زیبایی آشپزخانه‌ی بالکنی را چندین برابر می‌کند. در کل سلیقه و نظر شما در چیدمان آشپزخانه مهم است اما رعایت نکات بالا باعث می‌شود تا کار را بهتر و اصولی‌تر انجام دهید.

تبدیل حیاط خلوت به آشپزخانه چگونه است؟

برای ایجاد یک فضای کاملاً محفوظ برای انجام کارهایی مثل پخت‌وپز، شست‌وشو و انبار کردن خوراکی‌ها، طراحی آشپزخانه مخفی در حیاط خلوت کاملا معقول است. ناگفته نماندکه تمام شلوغی‌ها و به‌هم‌ریختگی آشپزخانه به خاطر انجام همین کارها است. در آشپزخانه مخفی دیگر نیاز نیست مدام نگران بهم‌ریختگی وسایل و نامنظمی محیط آشپزخانه باشید. . به این آشپزخانه مخفی در حیاط خلوت، آشپزخانه کثیف (Scullery) یا مطبخ (محل پخت‌وپز) هم گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: طراحی ورودی راهرو اتاق خواب

طراحی آشپزخانه در حیاط خلوت در اصل طرح ریزی یک آشپزخانه در نسخه کوچک‌تر است. این فضا معمولا شامل اجاق گاز، گریل یا باربیکیو، آون پیتزا، سینک، دکور قفسه‌های ذخیره سازی و کانتر آشپزخانه است. طراحی باربیکیو در منزل ملزم داشتن یک آشپزخانه سرباز است که حیاط خلوت آن را برای شما مهیا می‌کند.

یکی از نکات مهم طراحی آشپزخانه در حیاط خلوت، مسقف کردن محل قرارگیری اجاق گاز، باربیکیو و وسایل آشپزخانه است. ایجاد سقف برای این آشپزخانه مخفی می‌تواند جزء ملزومات کار باشد. زیرا ساخت سقف قادر است از فضای آشپزخانه و وسایل آن در برابر نور خورشید، برف و باران مراقبت بیشتری به عمل آورد و آنها را ایمن نگه دارد.

از دست ندهید
بررسی اصول طراحی آشپزخانه ارگونومیک + آشنایی با ارگونومی رنگ در معماری آشپزخانه

برای سبک و استایل این فضا می‌توانید از متریال سنگ، آجر و چوب استفاده کنید که طراحی‌ آن را، به سبک آشپزخانه سرباز سنتی و روستیک متمایل کند. استفاده از چوب براق، فلز، تخته سه لا و بتون باعث می‌شود طراحی آشپزخانه به سبک معاصر و مینیمالیستی متمایل شود.

اگر سبک و استایل طراحی آشپزخانه در حیاط خلوت برای شما چندان مهم نیست و انتخاب متریال مقاوم اولویت بیشتری دارد، از وسایل چوبی صرف نظر کنید و به دنبال فلز، بتون، سنگ و آجر باشید. زیرا چوب نسبت به سایر متریال ها از مقاومت کمتری برخوردار است و در شرایط جوی مختلف زیاد بادوام نیست. در طراحی آشپزخانه برای ایجاد فضایی دلنشین و آرامش بخش، بهتر است بر روی چیدمان و دکوراسیون محوطه غذاخوری هم متمرکز شوید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ایده طراحی آشپزخانه در تراس و حیاط خلوت آشنا شدید. همچنین از مزایای آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا تنها بالکن های بزرگ را می توان طراحی و دکور کرد؟

خیر ایده های مختلفی برای چیدمان بالکن ها وجود دارد و در این ایده ها هم فضاهای کوچک و محدود در نظر گرفته شده است و هم بالکن های بزرگ. در نتیجه حتی اگر فضای بسیار محدودی به عنوان بالکن در اختیار دارید باز هم می توانید با یک طراحی حرفه ای و خلاقانه آن را به یک فضای دنج و دوست داشتنی تبدیل کنید.

از چه نوع متریالی برای طراحی فضای بالکن استفاده کنیم؟

چوب، فلز، شیشه از متریال‌های پرکاربرد در طراحی و اجرای کفپوش، مبلمان‌ها، نرده‌های بالکن می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا