اتاق کودکرنگبندی در دکوراسیونطراحی داخلی اتاق خواب

بهترین رنگ اتاق کودک + عکس + ترند 1403

بهترین رنگ برای اتاق کودک دلبند شما، کدام رنگ است؟ قبل از انتخاب رنگ اتاق کودک باید موارد مختلفی را مد نظر قرار دهید تا کودک شما در فضای طراحی شده حس امنیت، آرامش، شادی و خوشبختی را تجربه کند. رنگ هایی که انتخاب می کنید می توانند ترکیبی از رنگ های مختلف برای ایجاد بخش بندی های مختلف در فضا اتاق باشند. به عنوان مثال فضای بازی با رنگ های شاد و پر انرژی طراحی شود و فضای استراحت با رنگ های آرامبخش برای ایجاد حس امنیت ترکیب شود. در ادامه این مقاله ترکیب رنگ های مختلف برای دکوراسیون داخلی اتاق کودک بررسی شده است تا شما را برای انتخاب بهترین رنگ اتاق کودک یاری دهد. 

اهمیت رنگ اتاق کودک از لحاظ روانشناسی

رنگ آمیزی و انتخاب رنگ مناسب برای لوازم مختلف(خصوصا اتاق کودک) یکی از مهم ترین بخش های دکوراسیون منزل است. رنگبندی در دکوراسیون علاوه بر تاثیر بسزا در ظاهر منزل رابطه نزدیکی با عواطف و احساسات افراد داشته و در علم روانشناسی درباره آن صحبت زیادی شده است. کودکان بسیار کنجکاو و عاطفی هستند. آن ها به راحتی با افراد، لوازم و رنگ های اطراف خود ارتباط برقرار می کنند. آن ها به فضای آرام و دنجی برای خودشان نیاز دارند که در آن احساس امنیت و خوشبختی کنند. انتخاب مناسب این فضا به رشد و نمو کودکان کمک زیادی می کند. برای فراهم کردن چنین فضای آرامش بخشی لازم است به نکات روانشناسی در انتخاب رنگ مورد استفاده برای دیوارها و لوازم کودک توجه شود. درباره اولویت های طراحی اتاق کودک آگاهتر باشید. اما آیا می دانید رنگ های مختلف چه تاثیری روی کودک دلبندتان می گذارند؟ در این مقاله تا پایان همراه ما باشید تا درباره روانشناسی رنگ ها برای اتاق کودکان آگاهی بیشتر پیدا کنید.

 


 

فهرست مطالب:

 

از دست ندهید
روش مونته سوری چیست؟ + مهم ترین اصول دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری

 


 

رنگ آبی برای اتاق کودک

 

آبی رنگ آرامش است و باعث می شود کودک احساس روحی و تمرکز بهتری داشته باشد. این رنگ عملکرد ذهنی کودکان را افزایش می دهد. به همین دلیل یکی از بهترین انتخاب ها برای نقاشی اتاق خواب هایی است که از آن ها به عنوان فضای مطالعه و درس خواندن نیز استفاده می شود.

 

اتاق کودک آبی

 

اتاق کودک آبی
اتاق کودک آبی

 

آبی به خصوص برای اتاق خواب کودکانی که کج خلق تر هستند توصیه می شود. زیرا این رنگ ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهد. بدین ترتیب به عادی شدن تنفس بچه های پر هیجان یا آشفته کمک می کند. ناگفته نماند آبی یکی از بهترین رنگ ها برای دکوراسیون اتاق پسر بچه ها محسوب می شود. اما این به آن معنا نیست که نتوانیم از این رنگ زیبا برای اتاق دختر بچه ها استفاده کنیم.

 

دقت داشته باشید زیاده روی در رنگ آبی می تواند اثر مثبت آن را خنثی کند. بنابراین اگر رنگ دیوار اتاق را آبی کرده اید سعی کنید با پرده قرمز شفاف یا زرد شاد ترکیب متعادلی ایجاد کنید.

 

رنگ زرد برای اتاق کودک

 

رنگ زرد اگرچه بیش از هر رنگ دیگری باعث خستگی چشم می شود. اگر چه احساس شادابی، انرژی و بشاش بودن به کودک می بخشد. در عین حال می تواند لجاجت کودک را بیش از هر رنگ دیگری برانگیزد.

 

کودکانی که در اتاق های زرد بازی یا مطالعه می کنند تمرکز بیشتر و حافظه کاراتری دارند. اما استفاده از این رنگ در اتاق کودکانی که مشکل خواب دارند، شب ها به سختی می خوابند یا صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شوند چندان توصیه نمی شود.

 

اتاق کودک زرد
اتاق کودک زرد

 

اتاق کودک زرد

 

استفاده بیش از حد از این رنگ نیز باعث می شود کودکان هیجانی و بیش از حد فعال به سختی آرام بگیرند. رنگ زرد به عنوان رنگ لهجه در کنار رنگ های خاکستری، آبی یا سبز جلوه زیبایی دارد. تعادل ایجاد شده به برجسته شدن زردی آن – بدون آن که کودک آشفته یا عصبی شود – کمک می کند.

از دست ندهید
بررسی و معرفی ۶ راه ساده برای تغییر دکوراسیون خانه به رنگ سال ۲۰۲۳

 

رنگ قرمز برای اتاق کودک

 

رنگ قرمز باعث افزایش فشار خون و سرعت تنفس می شود. اشتها را تحریک می کند. موجب می شود کودک گذشت زمان را کمتر احساس کند.

 

این رنگ باعث هیجان و انرژی بیشتر کودک می شود. قرمز به طور بالقوه تمرکز را بهبود می بخشد. به همین دلیل می توان از آن به عنوان یکی از رنگ های مورد استفاده برای کلاس های درس نیز بهره برد.

 

اتاق کودک قرمز

 

قرمز قدرتمند یکی از بهترین گزینه ها برای رنگ لهجه یا ثانویه محسوب می شود. اما در استفاده از آن نباید زیاده روی کرد زیرا می تواند رفتار پرخاش گرانه در کودکان را افزایش دهد. توصیه می شود از این رنگ به عنوان رنگ لهجه به خصوص برای ایجاد تعادل در رنگ های سرد استفاده کنید.

 

رنگ نارنجی برای اتاق کودک

 

نارنجی رنگ روشن و شاد سرشار از صمیمیت، خوشی و سرزندگی است و اشتهای کودک را افزایش می دهد. این رنگ تاثیر شگرفی در تقویت روابط اجتماعی و تعامل کودک با دیگران دارد. کودکانی که در اتاق خواب آن ها از رنگ نارنجی بیشتری استفاده شده است معمولا برون گرا و با اعتماد نفس هستند.

 

اتاق کودک نارنجی
اتاق کودک نارنجی
اتاق کودک نارنجی

 

ناگفته نماند این رنگ اگرچه کودکان خجالتی را اجتماعی تر می کند اما مانند هر رنگ گرم دیگری اگر در آن زیاده روی شود اثر منفی روی خلق و خوی کودک می گذارد. بنابراین باعث بروز رفتار خصمانه می شود. نارنجی – به خصوص سایه های ملایم آن – اغلب به عنوان رنگ لهجه استفاده می شود. با سایه های ملایم سبز، بنفش یا رنگ کرم خنثی هماهنگ تر است.

از دست ندهید
تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی چیست؟ + کاربرد رنگ ها در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 

رنگ سبز برای اتاق کودک

 

سبز طیف گسترده ای از رنگ های طبیعی را شامل می شود. سبز رنگی شفابخش است که تاثیر خوبی در آرامش کودک به جا می گذارد. برای مدت های طولانی می توان از سایه های ملایم آن در اتاق خواب بهره برد. این رنگ جذاب طراوت طبیعت و حال و هوای بازی کردن در خارج از منزل را در ذهن کودک تداعی می کند. به گفته برخی محققان باعث افزایش توانایی خواندن و درک مطلب بچه ها می شود.

 

اتاق کودک سبز
اتاق کودک سبز
اتاق کودک سبز

 

اتاق کودک سبز

 

رنگ سبز به خصوص برای کودکانی که اغلب اوقات تکالیف خود را در اتاق خواب انجام می دهند عالی است. با این حال سایه های تیره تر سبز مانند هر رنگ سرد دیگری باعث تاریک شدن فضای اتاق می شود و توصیه می شود در استفاده از آن زیاده روی نکنید زیرا یک جنگل سبز با وجود همه طراوتش ممکن است افسرده به نظر برسد!

 

رنگ صورتی برای اتاق کودک

 

صورتی رنگ فوق العاده جذاب دخترانه است که با احساسات زنانه رابطه نزدیکی دارد. اغلب برای اتاق دختر بچه ها به کار می رود، اگرچه استفاده از آن در اتاق پسر بچه ها نیز خالی از لطف نخواهد بود. استفاده از رنگ صورتی در اتاق کودک رفتار عصبی او را حداقل به طور موقتی کاهش می دهد. این رنگ باعث آسایش روحی کودک می شود.

 

اتاق کودک صورتی
اتاق کودک صورتی

 

بچه ها از نگاه کردن به لوازم صورتی رنگ خوش شان می آید. صورتی آرامش بخش است، این رنگ احساس همدلی، مراقبت و احساس مادرانه را تداعی می کند و باعث می شود کودک رفتار دلسوزانه تر و با ملاحظه تری داشته باشد. با این حال صورتی زودتر از بقیه رنگ ها از چشم کودک می افتد و حتی ممکن است بعد از مدتی از آن متنفر می شود . استفاده بیش از حد از این رنگ عوارضی همچون سردرد، عصبی شدن و تحریک پذیری شدید را به دنبال خواهد داشت.

از دست ندهید
اولویت های طراحی اتاق خواب کودک

 

رنگ قهوه ای برای اتاق کودک

 

رنگ قهوه ای با احساس امنیت، اعتبار و اطمینان خاطر رابطه نزدیکی دارد. این رنگ باعث ایجاد آرامش و راحتی می شود. این رنگ خاکی و کلاسیک اگرچه احساس ثبات به کودکان می دهد. ناگفته نماند بهتر است برای اتاق هایی که رفت و آمد در آن ها بیشتر است – مانند اتاق نشیمن – استفاده شود تا اتاق خواب کودک!

 

اتاق کودک قهوه‌ای

 

قهوه ای با رنگ های تند و گرم به خوبی هماهنگ می شود. بدین ترتیب به عنوان زمینه برای رنگ های روشن تر عالی عمل می کند. اما زیاده روی از آن به خصوص در اتاق کودک، فضا را تاریک و ناخوشایند می کند.

 

اتاق کودک قهوه‌ای
اتاق کودک قهوه‌ای

 

اگر کودکی اخمو دارید استفاده از این رنگ اصلا توصیه نمی شود. بهتر است برای روشن شدن فضا از رنگ های برنز یا بژ استفاده کرده و قهوه ای تیره را به عنوان رنگ لهجه برجسته به آن اضافه کنید.

 

رنگ بنفش

 

بنفش یکی از مجلل ترین رنگ ها است که اغلب رمز و راز گونه و معنوی به نظر می رسد. سایه های ملایم تر بنفش مانند رنگ اسطوخودوسی یا بنفش کمرنگ میان دختران جوان محبوبیت زیادی دارد. این رنگ اندیشه، حساسیت و معنویت را القا می کند. استفاده از آن در اتاق کودک به کاهش بی قراری او کمک زیادی می کند.

 

کودکانی که در اتاق خواب آن ها رنگ بنفش به کار رفته است معمولا به افکار و احساسات اطرافیان توجه بیشتری دارند. اگر کودک حساسی دارید استفاده از بنفش به عنوان رنگ لهجه عالی است.

 

اتاق کودک بنفش

 

اتاق کودک بنفش
اتاق کودک بنفش

 

زیاده روی در این رنگ می تواند باعث عبوس شدن و بی حالی جسمی بچه ها شود. توصیه می شود بنفش را با رنگ های مکمل آن مانند نارنجی روشن تر کنید یا از سایه های تیره تر آن برای کاهش روشنی بیش از حد رنگ هایی همچون سبز بهاری یا صورتی جیغ بهره ببرید.

از دست ندهید
نورپردازی از اتاق خواب تا سقف پذیرایی

 

سخن پایانی

 

کودکان باید در محیط سالم رشد کنند تا سلامت روح و روانشان حفظ شود. پارامترهای محیطی می تواند تاثیر زیادی روی آن ها بگذارد. رنگ اتاق کودکان می تواند آ نها را پرخاشگر و بدون تمرکز یا سرزنده و شاداب کند. داشتن اطلاعات روانشناسی در این باره به عهده والدین عزیز است تا بهترین انتخاب را برای فرزندشان داشته باشند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول

 

رنگ سبز چه تاثیر مثبتی بر کودکان دارد؟

تحقیقات نشان داده است رنگ سبز می تواند سرعت خواندن و درک مطلب در کودکان را افزایش دهد. از آن جایی که این رنگ اضطراب را کاهش می دهد, یکی از بهترین رنگ ها برای رنگ اتاق کودک محسوب می شود.

استفاده از رنگ قرمز برای اتاق کودک به چه صورتی بهتر است؟

استفاده از رنگ قرمز به تنهایی برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک مناسب نیست و اگر از رنگ قرمز به تنهایی برای رنگ اتاق کودکان استفاده کنید این رنگ می تواند موجب تحریکات عصبی و سر درد و مانع تمرکز در کودکان شود. بهتر است رنگ قرمز را با رنگ های مناسبی ترکیب کنید, ترکیب رنگ قرمز با رنگ های دیگر می تواند تاثیر مثبتی روی افزایش انرژی و تمایلات ورزشی کودکان داشته باشد.

استفاده از رنگ زرد برای دکوراسیون اتاق کودک چه نکات منفی می‌تواند داشته باشد؟

استفاده از این رنگ در اتاق کودکانی که مشکل خواب دارند، شب ها به سختی می خوابند یا صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شوند چندان توصیه نمی شود.
استفاده بیش از حد از این رنگ نیز باعث می شود کودکان هیجانی و بیش از حد فعال به سختی آرام بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا