اتاق کودک

فنگ‌شویی چیست؟ + مهم ترین نکات فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

استفاده از اصول فنگ شویی برای ایجاد یک اتاق پرورش دهنده و حمایت کننده برای کودک شما شامل مواردی غیر از تزئین زیبای فضا است. این امر در مورد ابراز عشق، مراقبت و پرستش بی قید و شرط شما نسبت به کودک و همچنین اطمینان خاطر از پشتیبانی شما در طول زندگی است که با هم خواهید داشت. انرژی خوب فنگ شویی در اتاق کودک باعث آرامش، تغذیه و حتی تقویت انرژی کودک شما می‌شود و او را با الهام، هیجان و شگفتی پر می‌کند. برای اینکه بتوانیم از مزایا و اصول فنگ شویی در اتاق کودک بهره ببریم، در درجه اول بهتر است بدانیم فنگ شویی چیست و چگونه می‌توان آن را در اتاق کودک اجرا کرد. در مجله تخصصی مبلمان و دکوراسیون همراه ما باشید.


فهرست مطالب


فنگ‌شویی چیست؟

در واقع هنر باستانی مربوط به شرق، مخصوصا چین باستان است. از این هنر برای بالا بردن سلامتی، انرژی، شادی و خلاصه داشتن حس خوب به زندگی استفاده می‌شود.این روش هندسی باستانی بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد و نشان می‌دهد که چگونه می‌توان انرژی خانه خود را متعادل کرد تا سلامت و خوشبختی را برای کسانی که در آنجا زندگی می‌کنند بر اساس رنگ و تنظیمات مکانی تضمین کند. فنگ شویی تلفظ “”fung shway  در لغت به معنای “باد” و “آب” است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اولویت های طراحی اتاق خواب کودک را بخوانید. در فرهنگ چینی این عناصر با سلامتی و شکوفایی همراه هستند. در نتیجه داشتن فنگ شویی خوب به معنای احساس آرامش در خانه شما است و وقتی نوبت به اتاق کودک می‌رسد، این به معنای یک اتاق خواب است که باعث رشد و خواب مطلوب کودک دلبندتان می‌شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: طراحی راهرو ورودی آپارتمان

از دست ندهید
اصول خرید تخت خواب کودک | بهترین تخت خواب برای نوزادتان کدام است؟

اما در واقع چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توانید با جابجایی مبلمان یا انتخاب رنگ این فلسفه را در اتاق کودک خود بگنجانید؟ در مصاحبه ای با  “Donna Stellhorn“ متخصص فنگ شویی، ستاره شناس و نویسنده پرفروش، که تخصص خود را در این زمینه ارائه می دهد گفته شده پنج موردی وجود دارد که باید هنگام ایجاد فضای آرام فنگ شویی در اتاق کودک خود در نظر بگیرید:

  • رنگ آمیزی اتاق کودک
  • دکوراسیون اتاق کودک
  • نورپردازی مناسب
  • محل قرارگیری تخت کودک
  • پرهیز از شلوغی

بررسی اصول فنگ شویی اتاق خواب کودک

کودکان از زمان نوزادی خود احساساتی مانند آرامش، عشق، محبت، قدرت، سلامت و تمامی حس های دیگر را درک می کنند و به همین دلیل اتاقی که وارد آن می شوند باید سرشار از حس های خوب و زیبا باشد. چگونه در اتاق خواب کودک آرامش ایجاد کنیم؟ باید بدانید که کودکان در اتاق خوابی که انرژی و حس مثبت جریان داشته باشد مطیع تر و آرام تر هستند و با حس زیبای خودشان در فضایی مناسب بزرگ می شوند و آموزش می بینند. در ادامه به برخی اصول فنگ شویی اتاق کودک اشاره شده است تا با رعایت نمودن آن ها بتوانید اتاق خواب فرزندتان را به صورت اصولی و طبق قوانین فنگ شویی دکور و چیدمان کنید.

از دست ندهید
بهترین دکوراسیون های مهد کودک چه ویژگی هایی دارند؟ + عکس دکوراسیون مهد کودک

انتخاب رنگ ملایم برای اتاق نوزاد و کودک

برای اتاق خواب کودکان و نوزادان به هیچ عنوان از رنگ های جیغ و پر رنگ استفاده نکنید و بهتر است رنگ های ملایم و پاستلی را انتخاب نمایید. رنگ های پاستلی حس ظرافت و زیبایی را محیط می دهند و آرامش بخش هستند به همین دلیل می توان همراه با لوازم دکوری زیبا رنگ اتاق را پوشش داد.

اصول فنگ شویی

می توانید از رنگ پاستلی ساده برای اتاق استفاده نمایید به عنوان مثال رنگ سبز پاستلی را در به دیوار بزنید و با استفاده از لوازم دکوری و سرویس خواب سفید زیبای آن را چند برابر نمایید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصول خرید تخت خواب کودک را بخوانید. همچنین می توانید از کاغذ دیواری با طرح های ساده استفاده نمایید به عنوان مثال کاغذ دیواری صورتی ملایم همراه با طرح های سفید روی آن می تواند انتخاب مناسبی باشد.

نور طبیعی خورشید دراصول فنگ شویی

نور یکی از عناصر مهم اصول فنگ شویی است اما باید متناسب با محیط کنترل شده باشد. بهتر است اتاق خوابی را انتخاب نمایید که دارای پنجره باشد تا نور طبیعی به داخل اتاق منعکس شود تا انرژی های لازم را جهت رشد به نوزاد و کودکان ببخشد. اما نکته مهم این است که با توجه به اینکه کودکان بیشتر زمان را در خواب هستند بهتر است نور اتاق کنترل شود تا مانع از خواب راحت او نشود. می توان با استفاده از پرده های کرکره ای یا ضخیم نور اتاق را کنترل نمود. اگر از منبع های دیگر نور در اتاق استفاده می کنید توجه نمایید که نور مستقیم به صورت کودک و بالای فضای خواب او نباشد .

از دست ندهید
بررسی ضوابط طراحی اتاق کودک + استانداردهای ضروری برای طراحی اتاق کودک چگونه است؟

تخت خواب مناسب

در هنگام خرید تخت خواب به محل قرار گیری تخت بسیار توجه نمایید. بهتر است تخت خواب نوزاد و کودک از درب ورودی و زیر پنجره اتاق دور باشد. پس بهتر است تخت خواب را در یک کنج اتاق به صورتی که تاج تخت به دیوار و بدنه تخت هم به دیوار کناری متصل باشد قرار دهید.

اصول فنگ شویی

همچنین توصیه می شود وسایل الکتریکی مانند آباژور را از تخت کودک دور کنید تا انرژی الکترومغناطیسی ساتع شده از آن موجب تداخل در خواب کودک نشود.

استفاده از مواد طبیعی در اتاق نوزاد و کودک

به دلیل اینکه کودکان با لوازم مختلف بازی می کنند و آن ها را لمس میکنند بهتر است لوازم دکوری و اکسسووری های اتاق آن ها از جنس منابع طبیعی باشد. به عنوان مثال جنس ملحفه، پرده، فرش، مبلمان، اسباب بازی و … بهتر است از مواد طبیعی مانند الیاف پنبه، ابریشم، کتان، بامبو و چوب باشد.

لوازم دکوری

به دلیل روحیه حساس و آسیب پذیر کودکان از تصاویر حیوانات وحشی حتی در تصاویر کارتونی برای اتاق خواب استفاده نکنید و از قرار دادن لوازم با گوشه های تیز در اتاق خودداری نمایید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله “اتاق کودک” کدام رنگ آری، کدام رنگ نه؟ را بخوانید.

اصول فنگ شویی

بررسی اصول فنگ شویی اتاق خواب نوجوان

نوجوانان به مکانی برای گذراندن اوقات فراغت، لحظات شادی و غمگینی و کسب علم و دانش نیاز دارند. پس به دلیل اینکه کودک وارد مرحله نوجوانی شده و در حال مستقل شدن است بهترین گزینه انتخاب و دکور کردن اتاق طبق سلیقه و علایق خودشان است. فنگ شویی اتاق خواب نوجوان با توجه به سلیقه آن ها کمی متفاوت است اما نکاتی وجود دارد که می توان جهت بهتر شدن و جریان داشتن انرژی مثبت در اتاق به آن ها توجه نمود.

از دست ندهید
وسایل تزیینی اتاق دخترانه

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دکوراسیون کافی شاپ ساده

 اتاق مناسب در اصول فنگ شویی

برای اتاق نوجوان توجه نمایید که اتاق فضای کافی برای قرار دادن تخت خواب، کمد و میز مطالعه را داشته باشد و اتاق برای او فضای دنج و راحتی باشد.

رنگ دیوار اتاق خواب نوجوان

انتخاب رنگ روشن برای اتاق خواب در طول روز باعث ایجاد انرژی جهت یادگیری در نوجوان می شود و در شب هم برای ایجاد حس آرامش در اتاق استفاده بیش از حد از رنگ ها توصیه نمی شود. بهتر است از رنگ های تند و پررنگ برای اتاق خواب استفاده نشود.

اما میتوان در کنار رنگ روشن دیوار های اتاق خواب از اکسسوری ها و لوازم دکوراسیون مانند مبلمان، پرده، روتختی و لوازم دیگر با رنگ های برجسته تر استفاده نمود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین دکوراسیون های مهد کودک چه ویژگی هایی دارند؟ را بخوانید.

انتخاب تم اتاق خواب نوجوان

به نوجوان خود اجازه دهید تا طبق علاقه خود تم و دکوراسیون اتاق خود را انتخاب کند تا در فضایی دلنشین بتواند به رویاهای خود فکر کند و به آن ها نزدیک شود. می توانید از ذهن خلاق نوجوان خود جهت پرورش خلاقیت و افکار او برای دکور و چیدمان اتاق او بهره مند شوید.

از دست ندهید
راهنمای خرید فرش اتاق کودک + بررسی 4 عامل مهم در انتخاب فرش

فضای بازی و مطالعه دراصول فنگ شویی

نوجوانان از اتاق خواب خود تنها برای خواب استفاده نمی کنند بلکه زمان زیادی را در اتاق سپری میکنند. بهتر است قسمتی از اتاق برای بازی و قسمتی برای مطالعه با قرار دادن میز مطالعه مشخص شود تا انرژی و آرامش لازم در آن فضا جریان داشته باشد و نوجوان شما به نیازش برسد.

دکوری های خاص

اتاق نوجوان را می توان با توجه به سلیقه با استفاده از اکسسوری های مختلف هیجان انگیز کرد. به عنوان مثال اگر نوجوان شما به ورزش علاقه دارد اکسسوری های اتاق او را مطابق با رشته ورزشی مورد علاقه او انتخاب نمایید تا هیجان و انگیزه درونی را تحریک نماید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با فنگ‌شویی آشنا شدید. همچنین از مهم ترین نکات و اصول فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

فنگ شویی از نظر لغوی به چه معنی است؟

این اصلاح از دو واژه به نام‌های فنگ و شویی تشکیل شده است که اولی به معنی باد و دومی به معنی آب است.

چطور شادی را با فنگ شویی به خانه بیاوریم؟

خیلی از افراد هستند که قوانین شادی آفرینی علم فنگ‎شویی را زیر سوال می‎برند و بر آن باوری ندارند. اگر شما یک فرد تازه کار در علم فنگشویی هستید، پیشنهاد می‎کنم که خودتان را با این نمونه ریزه‎کاری‎ها درگیر نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا