دکوراسیون آشپزخانه

نکاتی برای چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک به بهترین شکل

همیشه اغلب افراد علاقه مند به داشتن آشپزخانه های بزرگ و دلباز هستند اما با توجه به زندگی امروزی ، تورم ، گرانی و شیوه زندگی آپارتمان نشینی این امر برای همه میسر نمی باشد.باید در طراحی آشپزخانه کوچک هم ایده داشت و فضای خوب و دلنشینی ایجاد کرد.بنابراین آشپزخانه جزو اساسی ترین بخشهای خانه است باید به کاربردی بودن فضا، داشتن آرامش و استفاده حداکثری از فضا و همچنین راحت بودن کار در در آن توجه کرد.

علاوه بر آن با توجه به اپن بودن آشپزخانه های امروزی که آشپزخانه‌ها دیدکامل از پذیرایی و ناهارخوری دارند باید به زیبایی و ظرافت آنها نیز توجه کرد .


می‌توان با یک طراحی اصولی و ایده‌های صحیح چیدمان فضای آشپزخانه خود را به بهترین شکل طراحی نمود تا بتوان استفاده کرد.

چند نکته مهم در طراحی و چیدمان آشپزخانه های کوچک:

۱_استفاده از شیشه در طراحی کابینت ها:

استفاده از دربهای شیشه ای برای برخی از کابینت ها در آشپزخانه کوچک یکی از راه حل های تاثیر گذار برای غلبه بر فضای کوچک آشپزخانه است استفاده شیشه در درب کابینت ها که بیشتر در کابینت های هوایی توصیه می شود به صورت قاب و شیشه های شفاف ساخته شده تا با انعکاس نور فضای آشپزخانه دلباز تر نشان داده و باعث خسته نشدن چشم افراد خانواده شود ولی به هیچ عنوان توصیه نمی شود از شیشه‌های یا تیره استفاده کنید زیرا بر عکس عمل کرده و فضای آشپزخانه را دلگیر میکند .

استفاده از شیشه در طراحی کابینتها

  • در طراحی داخلی فضا از اهمیت نور و رنگ غافل نشوید. استفاده صحیح از نور و رنگ به ما کمک می‌کند تا فضا را بزرگتر از آنچه که هست نمایش دهیم. در انتخاب رنگ برای آشپزخانه یا فضاهای کوچک بهتر است از رنگ های روشن و شفاف و براق استفاده کنیم. همچنین در انتخاب کابینت ها توصیه می شود از کابینت هایی که خاصیت انعکاس دادن نور را دارند مانند کابینت های هایگلاس استفاده کنید تا فضا را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهند.
از دست ندهید
مهمترین نکات طراحی آشپزخانه | اصول طراحی کابینت ها در آشپزخانه استاندارد

نورپردازی

۲-بهره برداری از نور طبیعی:

استفاده حداکثری از نور طبیعی یک ایده بسیار کاربردی و بدون هزینه است در طراحی داخلی سعی کنید حتماً از پنجره در فضا استفاده کنید زیر نور طبیعی علاوه بر روشن کردن محیط سبب بزرگتر دیده شدن آن شده و به زیباتر جلوه کردن فضای آشپزخانه کمک می کند و به این نکته توجه داشته باشید که چیدمان آشپزخانه و کابینت ها به گونه ای نباشد که جلوی نور طبیعی را بگیرد .

بهره برداری از نور طبیعی در آشپزخانه کوچک

۳-استفاده از نور مصنوعی :

در نورپردازی فضاها دقت کنید اگر از نور طبیعی به اندازه کافی در فضا بهره‌مند نیستیم از نورپردازی مصنوعی در زوایای مناسب و به اندازه کافی استفاده کنیم و فضاهایی مانند سطح روی کابینت یا حتی لبه پایینی کابینت های زمینی را با استفاده از نورپردازی روشن کنیم این عمل باعث می شود به هیچ وجه احساس نکنید که در یک فضای بسته و محدود قرار داریم.

۴- آشپزخانه های به شکل اپن یا جزیره استفاده کنید

 آشپزخانه های به شکل اپن یا جزیره استفاده کنید

در فضاهای کوچک توصیه می‌شود که بیشتر از آشپزخانه های به شکل اپن یا جزیره استفاده کنید و با اختصاص دادن بخش کوچکی از ناهار خوری یا پذیرایی به جزیره یا اپن به اندازه آشپزخانه افزوده و آشپزخانه را حدالامکان به کابینت ها اختصاص داد.

از دست ندهید
بررسی نکات مهم در انتخاب کاشی آشپزخانه + معرفی۴ ایده برای استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ی مدرن

۵-هماهنگی رنگ کفپوش های آشپزخانه با سایر نقاط خانه

یکی از نکات مهم برای آشپزخانه های کوچک می باشد در این فضاها سعی می‌شود که کفپوش آشپزخانه با سایر بخش های خانه مانند پذیرایی و ناهارخوری یکی باشد تا زاویه دید محدود نشود.

۶-در آشپزخانه کوچک باید استفاده بهینه از تمامی فضای موجود کرد

در آشپزخانه کوچک باید استفاده بهینه از تمامی فضای موجود کرد

در طراحی کابینت آشپزخانه های کوچک سعی کنید از تمام دیوار و کنج ها بهترین استفاده را کنیم، در کنج ها و محل اتصال دو ضلع کابینت می‌توان از کابینت های ذوزنقه ای یا قفسه های مورب و دایره ای شکل در داخل آن ها استفاده کنید تا فضای پرت به حداقل برسد.


۷-طراحی کابینت های قدی در آشپزخانه کوچک

استفاده از کابینت های قدی ایده ای بسیار عالی برای استفاده حداکثری از تمام فضای دیوار است و می‌توان با قفسه بندی های منظم و مرتب بخش زیادی از وسایل آشپزخانه و مواد غذایی را در آن جای داد همچنین اگر فضای آشپزخانه کوچک است می‌توانید کابینتهای هوایی را تا سقف ادامه دهید.

۸-برای آشپزخانه کوچک تا حد ممکن سعی کنید ساده طراحی کنید

توصیه می‌شود بیشتر از طرح‌های مینیمال و مدرن استفاده شود و از عناصر بیهوده و از متعلقات اضافی بپرهیزید سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک به دلیل ابزار و یراق آلات اضافی که دارند باعث شلوغ به چشمان و فضای آشپزخانه و محدودتر شدن کارایی آن می‌شود.

از دست ندهید
شش راه برای تقویت ایمنی کودکان در آشپزخانه

۹-تعبیه کشوهای مناسب برای آشپزخانه کوچک

تعبیه کشوهای مناسب

سعی کنید تا حد ممکن از کشوها در فضای آشپزخانه استفاده کنید و به جای تعبیه کشوهایی با ارتفاع بلند از کشورهای با ارتفاع متوسط یا کوتاه استفاده کرده تا وسایل آشپزخانه یا مواد غذایی خود را منظم تر در آن جای داده برای انجام بهتر این کار می توانید از نظم دهنده های کشو و یا جدا کننده ها نیز استفاده کرده تا از سانت به سانت آن بهترین استفاده را ببرید.


10- سینک کوچک انتخاب کنید

سینک کوچک انتخاب کنید

همه ما آنقدر به ترکیب سینک / پیشخوان به طول 12 فوت عادت کرده‌ایم که نادیده گرفتن گزینه‌های جایگزین دیگر برای ما آسان است. سینک و پیشخوان بزرگ که توسط طراحان آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، همیشه بهترین انتخاب نیستند.


در یک آشپزخانه کوچک، سینک را در منطقه مجزا قرار دهید و قسمت‌های دیگر آشپزخانه را برای آماده سازی غذا خالی کنید. در این مثال، یک گوشه غیرقابل استفاده آشپزخانه جهت استفاده کاربردی از آن پر شده است. در چیدمان و طراحی آشپزخانه کوچک، استفاده عاقلانه از هر فضایی بسیار مهم است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با طراحی آشپزخانه های کوچک آشنا شدید .همچنین از نکاتی برای طراحی آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

از دست ندهید
اصول طراحی و ساخت یک پنتری زیبا و کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا