اتاق کودک

بررسی ضوابط طراحی اتاق کودک + استانداردهای ضروری برای طراحی اتاق کودک چگونه است؟

بعضی افراد تصور می‌کنند اصول طراحی اتاق کودک به همان خرید یک سرویس تخت و کمد بچه و سیسمونی نوزاد ختم می‌شود. در بهترین حالت برای اتاق کودک، پرده یا کاغذ دیواری کودکانه هم می‌خرند. با این حال هیج‌وقت چنین اتاق‌هایی شبیه آنچه یک معمار داخلی با تجربه یا دیزاینر اتاق کودک، طراحی می‌کند، نمی‌شود. در چنین اتاق‌هایی انگار هر المانی سر جای خود مهندسی شده؛ آن‌قدر تناسب اندازه‌ها و تعادل رنگ‌ها عالی است که فکر می‌کنی، در هتل به روی‌ات باز شده است. اگر دوست دارید برای اتاق فرزندتان چنین فضای شیک و مدرنی ایجاد کنید؛ این راهنمای کامل دکوراسیون طراحی اتاق کودک را که زیر نظر کارشناسان این حوزه نوشته شده، بخوانید.

بررسی اصول طراحی اتاق کودک

برای شروع هر کاری باید از یک سری المان ها پیروی کنیم. از آنجایی که ما با کودکی مهربان و لطیف مواجه هستیم پس باید خیلی حواسمان به ضوابط طراحی اتاق کودک باشد. به علت اینکه فرزند شما بیشترین ساعات از روز را در اتاق به بازی می گذراند. پس رعایت این اصول در سلامت روان کودک نقش به سزایی دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دکوراسیون ورودی منزل را بخوانید.

 ضوابط طراحی اتاق کودک

نتیجه می گیریم با یک پرده، تخت و کمد و فرش آن اتاقی که مد نظر ماست شکل نمی گیرد بلکه برای رعایت اصول طراحی اتاق کودک، این کار باید به دست متخصص این کار سپرده شود. شما می توانید ایده ای که در سر می پرورانید را با شخصی که مهارت این کار را دارد در میان بگذارید در واقع پلی بین شما و طراح داخلی اتاق کودک ایجاد می شود..البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشپزخانه و پذیرایی یکسره را بخوانید.

نحوه صحیح چیدمان اتاق کودک

در اصول طراحی اتاق کودک باید از یک سری اصولی خط مشی بگیریم. اتاق خیلی شلوغ و پر نباشد. فضا برای بازی و بالا و پایین پریدن بچه مهیا باشد. اتاقی باشد که خلاقیت بچه شکوفا شود. کانسپ خلاقیت داشته باشد. اگر بچه فکری یا ایده ای در سر داشت بتواند آن را از طریق بازی، نقاشی و… به مرحله اجرا دراتاقش برساند. ترکیب رنگ و استفاده به جا در اتاق کودک جلوه گری کند. اتاق کودک باید از هر نظر ایمن باشد و هیچ چیزی سلامت جسمی بچه را تهدید نکند. اصول چیدمان وسایل  با توجه به سن کودک باید چیده شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کابینت آشپزخانه کوچک بدون اپن را بخوانید. 

از دست ندهید
وسایل تزیینی اتاق دخترانه

استاندارد های طراحی اتاق کودک

همه انسان های امروزی با طرز زندگی مدرن و ماشینی دچار کمبود ویتامین دی هستند. پس در رعایت ضوابط طراحی اتاق کودک به مسئله نور اهمیت خاصی باید بدهند که اتاق دارای نور مناسب و کاملا نورگیر باشد. کمد و وسایل کودک نباید لق باشند و محکم در جایی مناسب نصب بشوند. آن وسایلی که همیشه مورداستفاده است باید در دسترس کودک باشد. بسته به جثه کودک وسایل و کمد طراحی می شود.

همین نکته که خود کودک بتواند وسایلش را بردارد به حس استقلال و حتی به آموزش حریم شخصی کمک چشم گیری می کند. هر چه پدر و مادر با رفتار و شخصیت فرزندشان بیشتر آشنایی داشته باشند همین امر به آن ها کمک می کند که اتاق کودک خود را با راهنمایی متخصص این کار به بهترین شکل ممکن درست کنند، تا اتاقی همانند زندگی یک پرنسس، خلبان، اتاقی جنگلی یا هر شخصیتی که کودک شما راحت تر باهاش ارتباط می گیرد و دوست دارند را طراحی بکنند.

اجرای ضوابط در طراحی اتاق کودک

پدر و مادر گرامی همان طور که برای فضای داخلی خانه مثل آشپزخانه، پذیرایی و…نظرمتخصص را می پرسید وکمک می گیرد. پس در امر رعایت ضوابط طراحی اتاق کودک باید برایمان مهم و اساسی باشد. چون شما با ایجاد یک فضایی مناسب کمک به رشد شخصیت کودک می کنید. در اتاق خواب کودک از کاغذ دیواری های ضد حساسیت استفاده کنید.

از دست ندهید
بهترین رنگ اتاق کودک + عکس + ترند 1403

به علت اینکه ریه های کودک حساس است آسیب وارد نکند. اتاق را طوری چیدمان کنید که نه تنها بچه خود بلکه  با ورودتان به اتاق احساس آرامش به شما دست بدهد. اتاق شلوغ، پر ازاسباب بازی و عروسک هیچ وقت به نظر زیبا نمی آید. بلکه حس عصبانیت و سردرگمی به کودک دست می دهد. در واقع اجرای ضوابط در طراحی اتاق کودک اهمیت زیادی دارد.

ویژگی های طراحی دکوراسیون اتاق کودک چیست؟

کف پوش اتاق کودک باید ساده وایمن باشد. به علت اینکه کودک ریخت و پاش دارد کف پوش قابلیت شست و شو داشته باشد. رنگ تاثیر به سزایی در ضوابط طراحی اتاق کودک دارد. با استفاده از رنگ های شاد مانند: آبی آسمانی، سبزروشن، نارنجی و لیمویی… می توانید محیطی آرامش پخش ایجاد کنید و بالعکس با استفاده از رنگ های تیره کودک به مرور زمان دچار افسردگی می شود. کودک به علت سیستم بدنی ضعیفی که دارد دمای اتاقش باید متعادل باشد نه زیاد گرم و نه زیاد سرد باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله طراحی ورودی اتاق خواب را بخوانید.

می توانیم از یک دماسنج برای راحتی کارمان استفاده بکنیم. تخت خواب کودک نباید زیر پنجره و یا زیر تابلو قرار بگیرد به علت اینکه اگر حادثه ای رخ بدهد سلامت و جان بچه در معرض خطر قرار می گیرد. می توانید پرده اتاق را با ملحفه تخت کودک ست کنید. از نظر خود کودک هم کمک بگیرید. از پرده های استفاده کنید که در مواقعی که احتیاج به نور دارید زیر پرده ای را کنار بزنید تا اتاق کودک غرق در نور خورشید شود.

استانداردهای ضروری برای طراحی اتاق کودک

در واقع یکی از راه‌های مراقبت‌از کودک، ایمن کردن مکان‌هایی است که کودک در آن قرار می‌گیرد، بنابراین اولین و اساسی‌ترین اصلی که والدین درطراحی اتاق کودک باید به آن توجه کنند، طراحی یک اتاق خواب ایمن برای کودک است. خلق یک محیط امن برای کودک علاوه بر کاهش استرس پدر و مادر می‌تواند خطرهای ناشی ازایمن نبودن اتاق را کاهش دهد. برای بالا بردن ایمنی اتاق خواب کودک باید در انتخاب تمام اجزای اتاق خواب، از انتخاب تخت خواب گرفته تا انتخاب کفپوش اتاق کودک دقت کنید، علاوه براین، چیدمان اصولی وسایل اتاق کودک در بالابردن ایمنی اتاق خواب کودک نقش بسزایی دارد، بنابراین دکوراسیون اتاق خواب کودک باید با دقت انجام شود.

از دست ندهید
فنگ‌شویی چیست؟ + مهم ترین نکات فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

‌ایمنی اتاق خواب

امروزه کتاب‌ها و وبسایت‌های زیادی در مورد اصول طراحی اتاق کودک وجود دارد که تمرکز بیشتر آن‌ها بر زیبایی ونحوه تزئین اتاق کودکان است. اما ایمنی اتاق خواب کودک نیز امر مهمی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. ایمنی اتاق کودک به این دلیل مهم است که کودک شما ساعت‌های بسیاری در اتاق تنها است و اتاق امن برای والدین آرامش خاطر به وجود می آورد. برای ایمنی اتاق خواب موارد زیر را رعایت کنید:‌

 ضوابط طراحی اتاق کودک
 • برای جلوگیری ازافتادن کودک ازپنجره، از ایمن بودن محافظ پنجره اطمینان حاصل کنید. بهتر است برای تمام پنجره‌ها حفاظ فلزی نصب کنید و یا روی تمام پنجره‌ها قفل وصل کنید تا کودکنتواند پنجره را به راحتی باز کند.
 • برایپریزهای برق درپوش و یا محافظ تهیه نمایید، زیرا کودکممکن است اشیا فلزی را وارد پریز برق نمایند.
 • برای رنگ کردن اتاق کودک از رنگ های طبیعی استفاده کنید نه رنگ‌های روغنی، رنگ‌هایی که حاوی مواد شیمیایی هستند برای سیستم تنفسی مضرند.
 • اشیائ سنگین را در جاهایی که کودک رفت و آمد دارد مثلا روی میز یا روی قفسه‌ها قرار ندهید. از نصب آینه نزدیک تخت کودک، اجتناب کنید.
 • تابلوها و قاب عکس‌های سبک را برای نصب بر روی دیوار انتخاب کنید، که اگر به هر دلیلی افتادند آسیب جدی به کودک وارد نشود.
 • در اتاق کودک آلارم دود نصب کنید و هر ماه از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • برای وسایل گرمایشی اتاق حفاظ در نظر بگیرید، تا کودک نتواند دستش را به آن بزند و خود را بسوزاند.
 • ارتفاع پرده به اندازه ای باشد که کودک نتواند از آن آویزان شود. بهتر است از نصب محکم چوب پرده نیز اطمینان حاصل کنید.
 • زیر کفپوش اتاق کودک جای مناسبی برای سیم برق نمی‌باشد.سیم‌های برق و تلفن را از کنارهای دیوار و با حفاظ رد کنید.
 • کفپوش اتاق کودک بهتر است فرش موکت نرم باشد تا در صورت زمین خوردن، کودک آسیب نبیند.
 • آباژور و وسایل روشنایی را نزدیک پرده و یا وسایل پارچه‌ای و تختخواب قرار ندهید.
از دست ندهید
دکوراسیون شیک و مدرن برای اتاق کودک

‌ایمنی تخت خواب کودک

 • تخت خواب کودکان باید از پنجره‌ها و پرده و رادیاتور فاصله داشته باشد.
 • از استحکام و استاندارد بودن سرویس خواب کودک اطمینان حاصل کنید.
 • به هیچ وجه تخت‌ خواب‌های تیز و لبه‌دار را انتخاب نکنید.
 • فاصله‌های بین نرده‎های تخت در یک تخت خواب نوزاد استاندارد و ایمن نباید بیش از ۶ سانتی متر باشد تا سر کودک نتواند میان آن گیر کند.
 • تشک تخت کودک باید کاملا اندازه‌ی تخت باشد وهیچ شکاف و فاصله ای نداشته باشد تا دست و پای کودک در آن فرو رود.
 • اتصالات و پیچ و مهره‌‌‌های تخت را به صورت هفتگی چک کنید و اگر قطعه ای از سرویس خواب نوزاد نیاز به تغویضداشت از نمایندگی تهیه کنید.
 • تا سن یک سالگی فقط از تشک و رو تشکی در تخت نوزاد استفاده کنید.
 • قرار دادن بالش، پتو و یا اسباب‌بازی در تخت کودک امکان وقوع سندروم ناگهانی مرگ را افزایش می‌دهد.
 • اگر از گارد یا محافظ تخت استفاده می‌کنید حتما آن‌ها را به نرده‌‌های تخت گره بزنید تا روی کودک نیفتد.
 • کیسه‌های پلاستیکی یا بندهایی که کودک می تواند دست بگیرد درون و یا اطراف تخت و یا گهواره کودک نگذارید.

‌سایر نکات ایمنی در اتاق کودک

 • توجه کنید داروها و مواد شیمیایی وهمه‌ی ظروف پودر کودک، لوسیون‌ها و شامپوها، پمادهای سوختگی را از دسترس کودکان دور نگه دارید و برای ایمنی اتاق کودک، آن‌ها را در اتاق نگهداری نکنید.
 • ردیاب‌هایCO را در هرطبقه از خانه خود نصب کنید. CO یک گاز سمی است که هیچ طعم، رنگ و بویی ندارد. این وسیله از وسایل خانگی است که گاز، روغن، چوب، پروپان یا نفت سفید را می‌سوزانند.
 • هر ریسمان یا طنابی را از دسترس کودکان و اتاق خواب کودک جمع‌آوری کنید.
 • همواره دمای اتاق را قبل از خوابیدن بررسی نمایید و دمای مناسب را تنظیم کنید.
 • فضای اتاق و وضعیت تخت را همیشه بررسی نمایید.
 • بهترین وسیله برای نگهداری اسباب بازی‌ها استفاده از سبد و جعبه بدون درب است.
 • کشوهای دراور و کمد را در صورت امکان قفل کنید و یا اسباب‌بازی‌های کودک را روی آن‌ها قرار ندهید تا کودک برای برداشتن اسباب‌بازی خود مجبور به بالا رفتن از آن‌ها شود.
از دست ندهید
اصول خرید تخت خواب کودک | بهترین تخت خواب برای نوزادتان کدام است؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با ضوابط طراحی اتاق کودک آشنا شدید. همچنین از استانداردهای ضروری برای طراحی اتاق کودک آگاه شدید. اگر سوال یا نطری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

ضوابط و طراحی دکوراسیون اتاق کودک به چه معناست؟

اگر دکوراسیون اتاق کودک بر طبق نظر یک متخصص طراحی داخلی صورت بگیرد قابل تحسین می باشد. وقتی وارد یک خانه ای می شوید که در بدو ورود به شما آرامش می دهد نتیجه می گیریم آن اتاق یا خانه از المان های خاصی پیروی کرده است.

طراحی اتاق کودک چقدر مهم است؟

رنگ، دما، نور، فرش، پرده، کاغذ دیواری و حتی ابعاد و قفسه های به کار برده شده در اتاق کودک جزء به جزء در رشد شخصیت کودک و اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری کودک نقش حائز اهمیتی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا