طراحی داخلی ساختمان

اتاق خواب مستر و دکوراسیون آن باید چگونه باشد + ابعاد استاندارد اتاق مستر

اتاق خواب مستر، یکی از فضاهای مهم خانه های معاصر به شمار می رود. این فضا که به عنوان بزرگترین اتاق یک خانه شناخته می شود، تقریبا در همه آپارتمان های لوکس معاصر وجود دارد. آیا شما در نظر دارد خانه ای بخرید که اتاق خواب مستر دارد؟ برای دکوراسیون این اتاق ایده ای دارید؟ این اتاق خواب به زوج های جوان یا والدین یک خانواده تعلق می گیرد. پس شخصی ترین مکان در خانه می باشد. در طراحی داخلی ساختمان، اتاق خواب مستر باید به گونه ای طراحی شود که در آن احساس آرامش و آسایش را تجربه کنید. با ما همراه باشید تا در این مقاله دکوراسیون اتاق خواب مستر را بررسی کنیم. با مجله تخصصی مبلمان و دکوراسیون best furniture همراه باشید.


فهرست مطالب:


ویژگی های یک اتاق خواب مستر استاندارد

در سیستم ساخت و ساز منازل مسکونی امروزی، معماران و مجریان با در اختیار داشتن فضایی کمی بیشتر از حد نیاز برای اتاق خواب‌ها، ترتیب ساخت مستر روم‌هایی را داده‌اند. این ممکن است تمام انتظارمان از یک اتاق خواب مستر واقعی را برآورده نکند. اما حال و هوا و لذت داشتن یک اتاق مستر را به صاحب خانه می‌دهد.

اندازه و ابعاد استاندارد اتاق مستر

اگر قصد ساخت یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در منزل خود را دارید، لازم است بدانید اصلی‌ترین مشخصه یک مستر روم استاندارد در اختیار داشتن فضای کافی برای برآورده ساختن نیازهای یک اتاق خواب مستر است.

طبیعی است که این اندازه و ابعاد مورد نیاز، با توجه به متراژ کلی بنا، در یک ساختمان با ساختمانی دیگر  متفاوت خواهد بود. به این ترتیب که شما در معماری و عمارت‌های مدرن امروزی هم شاهد اتاق مستر صد متری هستید و هم مستر روم‌هایی مختصر به وسعت بیست متر.

از دست ندهید
بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی چیست؟ + راهنمای انتخاب رنگ کفپوش پذیرایی

اما این را در نظر داشته باشید که در اختیار داشتن فضای کافی برای تعبیه بخش‌های کوچک و تفکیک شده‌ای در اتاق، شما را به یک اتاق خواب مستر استاندارد از نظر اصول معماری نزدیک‌تر می‌کند و مشخص‌ترین ویژگی این اندازه استاندارد این است که بین بخش‌های مختلف اتاق خوابتان و اشیای استفاده شده در دکوراسیون آن، فضای قابل توجه و راحتی برای رفت و آمدتان به چشم بخورد.

تجهیزات صوتی و تصویری

از جمله ویژگی‌های دیگر یک اتاق خواب مسترکامل می‌توان به تجهیزاتی نظیر تلویزیون به همراه وسایل جانبی‌اش اشاره کرد. این تجهیزات می‌توانند در گوشه‌ای از مستر روم به همراه نیم ست مبلی در یک فضای نشیمن مختصر تعبیه شوند و یا تنها یک تلویزیون دیواری و جمع و جور در اتاق باشند.

تجهیزات اتاق مستر
ابعاد اتاق مستر

اما تقریباً می‌توان گفت بیشترین شکل کاربری آن‌ها در اتاق خواب مستر به صورت تلویزیون‌هایی نسبتاً بزرگ بوده که بر روی دیوار مقابل تخت‌های دو نفره در مستر روم‌ها نصب شده‌اند. اما در نهایت سلیقه و میل شخصی شما نحوه چیدمان اشیاء و کاربری‌شان را مشخص می‌کند.

سرویس بهداشتی

از دیگر الزامات یک اتاق خواب مستر که جز ویژگی‌هایی است که به هیچ عنوان نمی‌شود آن را نادیده گرفت، اختصاص دادن یک فضای مناسب و شیک برای سرویس بهداشتی در داخل اتاق است. سرویسی که از تهویه خوب و قوی، اصول معماری صحیح و استاندارد و همچنین از طراحی مدرن‌تری برخوردار است.

سرویس حمام

ویژگی دیگری که می‌توان ادعا کرد بدون آن یک اتاق را دیگر به هیچ عنوان نمی‌توان یک اتاق مستر دانست دارا بودن سرویس حمام مجزایش است. در واقع در اختیار داشتن یک سرویس حمام شخصیدر مستر روم مهم است.

حمام و دستشویی مجزا در اتاق مستر

امکاناتی اعم از دوش ایستاده یا وان‌های فانتزی حمام یکی از آپشن‌هایی است که بر اهمیت و میزان دلچسب بودن در اختیار داشتن یک مستر روم می‌افزاید. تقریباً می‌شود ادعا کرد هیچ اتاق خواب مستری بدون دارا بودن سرویس حمام شخصی معنایی ندارد.

از دست ندهید
کمد دیواری و نقش آن در دکوراسیون منزل و اتاق ها

فضای نشیمن

اگر اتاق خواب مستر شما فضای استاندارد و آزاد زیادی در اختیارتان قرار می‌دهد، ایده ترتیب دادن یک فضای نشیمن کوچک و صمیمی و دنج پیشنهاد بسیار جذاب و خاصی برای مستر روم‌تان خواهد بود. این ایده آن را به یک اتاق خواب همه چیز تمام تبدیل خواهد کرد.

فضای نشیمن درون اتاق خواب مستر معمولاً فضایی کوچک در گوشه دنج اتاق است. که حالت ایده‌آل آن در مجاورت پنجره یا بالکن است. معمولاً شامل یک یا دو مبل راحتی کوچک به همراه میز کوچکی مقابلشان است. نتیجتا فضای گرم و آرامی برای یک گپ و گفت صمیمی یا اندکی ریلکس شدن را فراهم می‌کند.

فضای نشیمن در اتاق مستر

در برخی مستر روم‌ها این فضا با اشیای شخصی و مورد علاقه‌ای مانند کتاب یا آلبوم‌های موسیقی دیزاین می‌شوند. در نهایت به راحتی تبدیل به گوشه دنج کاربران می‌شوند.

فضای اختصاصی لباس یا کلوزت روم

یکی از بهترین و مفیدترین ویژگی‌های یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در بر داشتن فضایی برای لباس‌ها و کفش‌ها و کلاً پوشیدنی‌های شخصی کاربران اتاق است. کلوزت روم‌ها را بیشتر در سبک معماری مدرن و خصوصاً در کشورهای اروپایی شاهد خواهید بود.

معمولاً آن‌ها از الزامات اتاق خواب‌هایشان یک فضای اختصاصی منحصر به لباس ها است. که به وسیله کمدهای بزرگ و وسیع یا شلف‌های دیواری یا استندهای مختلف یک طبقه‌بندی منظم برای چیدمانی شیک و مناسب برای پوشاکشان، در اختیارشان قرار داده می‌شود .

فضای کمد

این فضا با آینه‌های قدی و بلند و نیمکت‌هایی که مخصوص نشستن و پوشیدن کفش هاست آراسته شده. بدین ترتیب کاملاً به یک اتاق اختصاصی و همه چیز تمام مخصوص پوشیدن و تعویض لباس‌ها تبدیل شده است.

از دست ندهید
نقش درب ها در دکوراسیون داخلی ساختمان

دکوراسیون اتاق مستر

حالا متوجه شدیم اتاق خواب مستر چیست و با و ویژگی های این اتاق آشنا شدیم. در ادامه چند پیشنهاد برای طراحی داخلی اتاق خواب مستر را بررسی می کنیم.

 چیدمان تخت خواب در اتاق مستر

برای چیدمان و دکوراسیون اتاق مستر بهتر است یک نقطه کانونی و یا مرکزی در نظر گرفته شود. برای نقطه کانونی وسیله ای بزرگ که معمولا تخت خواب می باشد، در نظر گرفته می شود.

نقطه کانونی در اتاق مستر

بهتر است تخت خواب متناسب با اندازه اتاق خواب و جلوی بزرگ ترین دیوار اتاق قرار گیرد. همچنین از سرویس های بهداشتی و درب ورودی اتاق خواب فاصله داشته باشد. برای بزرگتر جلوه دادن اتاق، از تخت خواب های سکویی مستطیلی شکل استفاده کنید. نیازی نیست تخت حتما به دیوار بچسبد. با فاصله گذاری بین تخت و دیوار یک فضا اضافی ایجاد کنید. که می توانید از آن به عنوان دفتر کار نیز استفاده کنید.

حفظ طراحی سنتی

هیچ چیز بدی در یک دکور سنتی وجود ندارد به شرطی که آن را با رنگ ها، طرح ها، بافت ها، و شکل های متنوعی ترکیب کنید که با مهارت کنار هم چیده شده باشند. یک اتاق خواب مستر سنتی کامل و بسیار لوکس می تواند همیشه انتخاب خوبی باشد. البته شما به نسبت اندازه اتاقتان ممکن است از یک نیم ست مبل یا گلدانی بزرگ در اتاق استفاده کنید و یا به دلیل کمبود جا از آن ها صرف نظر نمائید.

از دست ندهید
چگونه با کمترین هزینه خانه زیبا داشته باشیم؟

 نورپردازی در فضای اتاق خواب مستر

برای نورپردازی در خواب مستر دقت کنید نور فضا نباید خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد. برای پر آرامش کردن فضا از نور طبیعی که در قالب پنجره ها و نورگیر های بزگ است استفاده کنید.

نورپردازی اتاق مستر

نورپردازی سقفی و یا استفاده از نورهای مخفی برای دیوارها و سقف برای دکوراسیون این اتاق انتخاب عاقلانه ای است. همچنین استفاده از نورهای مخفی برای دیوار پشت تخت خواب نیز ایده ای خلاقانه و جذاب است.

برای تخت خواب از پتوی خز استفاده کنید

اگرچه استفاده از خز طبیعی گران قیمت است، اما شما می توانید از انواع خز مصنوعی استفاده کنید. استفاده از این محصولات از آنجایی که بدون آسیب رساندن به حیوانات تهیه می شوند، می تواند رفتاری مسئولانه تر باشد. اگرچه خز زیبایی بی نظیری دارد اما شما می توانید با استفاده از پارچه های مجلل دیگر نیز به چیزی که می خواهید برسید.

رنگ مناسب اتاق مستر

انتخاب رنگ در اتاق خواب مستر اهمیت زیادی دارد زیرا اگر به آن توجه نشود آرامش از آن سلب می شود پس باید بدانیم که چه رنگ هایی مناسب اتاق خواب مستر هستند و از چه رنگ هایی باید پرهیز کرد.

در اتاق خواب مستر باید از رنگ های خنثی مثل طوسی، کرم و سفید استفاده کرد، این رنگ ها علاوه بر اینکه آرامش را در فضا ایجاد می کنند باعث می شوند که فضای اتاق بزرگتر به نظر برسد.

سخن پایانی

در این محتوا با تعریف اتاق خواب مستر و ویژگی های مهم آن آشنا شدیم. چند ایده برای دکوراسیون داخلی آن را با هم از نظر گذراندیم. اتاق خواب مستر یک خانه ی کوچک و دنج در دل خانه ی شماست که که تنها برای آسایش شما ساخته شده. پس در طراحی و ساخت آن تمام جوانب و نکات مد نظرتان را اِعمال کنید و مطمئن شوید که آن را می پسندید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

از دست ندهید
بررسی سبک کلاسیک در معماری داخلی + معرفی ویژگی های سبک کلاسیک در معماری داخلی

سوالات متداول

امکانات و امتیازات اتاق خواب مستر چیست؟

اتاق خواب مستر دارای سرویس بهداشتی و حمام مجزا است- این اتاق‌ها به تراس یا بالکن بزرگ راه دارند- فضای کافی برای مبلمان در اختیار دارند- از نظر چیدمان کمدها و میز و صندلی، فضای کافی را فراهم می‌کنند.

کلوزت چیست؟

واک این کلوزت (walk in closet) یا اتاق لباس راهرویی، به فضایی مشابه یک اتاق با عرض کم و طول زیاد، برای قراردادن انواع لباس و پوشاک اطلاق می شود. بسته به وسعت این اتاق ممکن است آینه قدی، مبلمان یا پاف برای نشستن و امکان پوشیدن لباس و قفسه و شبکه های متعدد به اشکال و ابعاد گوناگون برای قرار دادن انواع لباس، کیف و کفش در آن طراحی شده باشد.

آیا مبلمان و امکانات اتاق خواب مستر باید در قالب خاصّی باشد؟

اتاق مستر را مطابق نیازمندی ها و سبک زندگی خود طراحی کنید. اگر لزومی به وجود یک حمام کوچک در اتاق نمی بینید و یا اتاق خواب تهویه مناسبی ندارد، نیازی به استفاده از فضای سرویس این اتاق نیست . حتی اگر چنین سرویس و حمامی در اتاق تعبیه شده است اما بلااستفاده خواهد بود، به آسانی می توانید کاربری آن را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا