اتاق کودک

راهنمای خرید فرش اتاق کودک + بررسی 4 عامل مهم در انتخاب فرش

فرش بخشی از زیبایی و دکوراسیون خانه است؛ اما وقتی صحبت از خرید فرش کودک می شود علاوه بر زیبایی نقش و رنگ باید به جنبه هایی دقت کرد که تا قبل از این برایمان این اندازه مهم نبوده اند. کودک از زمانی که شروع به حرکت می کند، به طور مداوم با سطح فرش در تماس است. بدن کودک بارها روی فرش قرار می گیرد و هر نوع آلودگی خیلی سریع به بدن کودک منتقل می شود و می تواند عاملی برای عفونت و حساسیت های پوستی شود.اگر شما از آن دسته پدر و مادرهایی هستید که با دیدن اولین فرش با نقش سیندرلا یا میکی موس دست به خرید می زنید این مقاله مخصوص شماست. در این مقاله قصد داریم به تمام نکات مهمی که هنگام خرید فرش برای کودک لازم است بدانید اشاره کنیم. با دانستن این نکات انتخاب بهتری خواهید داشت تا کودک شما هم در کمال آرامش و راحتی دوران کودکی خود را سپری کند.


فهرست مطالب


آیا فرش های با پرز بلند انتخاب مناسبی برای اتاق کودک هستند؟

هنگام خرید، فرش نرم و با لطافت اولویت اول است، اما نرمی فرش به این معنا نیست که حتماً فرش باید با پرزهای بلند باشد. پرزهای بلند خود عاملی برای نگه‌داشتن آلودگی و ذرات گرد و غبار است. این نوع فرش ها نظافتشان هم دشوارتر است.توصیه ما این است که پرزهای فرش تا حد ممکن کوتاه باشد. با کوتاه شدن پرزهای فرش عاملی که می تواند به فرش نرمی را هدیه کند، ظرافت و تراکم بالای فرش است. تراکم بالا می تواند راحتی بیشتری را برای کودک شما موقع حرکت روی فرش فراهم کند. پس بهترین، نرم ترین و با کیفیت ترین فرش را برای سلامت کودک خود انتخاب کنید.

فرش اتاق کودک

نکته مهم: ریشه های فرش یکی دیگر از عواملی است که آلودگی را در فرش ماندگار می کند. به قول معروف مخزن یا بانک آلودگی فرش هستند. توجه به این نکته در سلامت اتاق کودک مؤثر است.شایان ذکر است که امروزه اکثر فرشهایی که برای مصرف اتاق کودک تولید می شود بدون ریشه است.

چه جنس فرشی برای اتاق کودک من مناسب است؟

جنس فرش و اینکه از چه الیافی در تولید فرش استفاده شده باشد بسیار مهم است. جنس فرش هم یکی دیگر از عواملی است که با سلامتی کودک در ارتباط است. پیشنهاد ما این است فرش با الیاف اکرولیک، پلی پروپیلن هیت ست شده برای اتاق کودکتان خریداری کنید. این نوع الیاف علاوه بر نرمی محیط سالمی را برای بازی کودک فراهم می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رنگ اتاق کودک را بخوانید.

نکته مهم 1: فرشی که برای  اتاق کودک انتخاب می کنید بهتر است کمی ضخامت داشته باشد. فرش های نازک سرما را از کف اتاق به بدن کودک انتقال می دهند و باعث می شوند تا کودک به خصوص در فصل های سرد دچار بیماری شود.

از دست ندهید
دکوراسیون شیک و مدرن برای اتاق کودک

نکته مهم 2: جنس فرشی که کف اتاق کودکتان را می پوشاند بهتر است قابل شستشو باشد، یعنی کیفیتی را داشته باشد که با شست و شو زیاد خراب و مستهلک نشود. بعضی از فرش ها با شستشو کیفیت اولیه خود را از دست می دهند. هنگام خرید از کیفیت رنگ های استفاده شده در فرش هم مطمئن شوید. تا با شست شوی فرش رنگ ها با هم ترکیب نشوند و فرش ظاهر خود را از دست ندهد.

نکته مهم 3: فرش کودک لازم است ضد حساسیت و ضد آلرژی باشد.ودر تولید آنها حتما از نخ های هیت ست شده استفاده شده باشد.

راهنمای خرید فرش اتاق کودک

در هنگام خرید فرش، علاوه ­بر زیبایی و جنس، کاربرد و مکان مورد استفاده از آن نیز بسیار مهم است. خرید فرش اتاق کودک یکی از مواردی است که باید با دقت و وسواس بیشتری انجام شود. در این مطلب به نکاتی که می­تواند شما را در این زمینه کمک کند، اشاره خواهیم کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دکوراسیون مهد کودک را بخوانید.

نوع مناسب مواد

جنس فرش بچه گانه باید نرم و در عین حال سخت باشد. هنگام انتخاب جنس فرش نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. بچه‌ها معمولاً کثیف کاری دارند که به طور مستقیم روی فرش بچه نیز تأثیر می‌گذارد. شما باید مطمئن شوید که مواد درونی فرش در برابر لکه مقاوم هستند، زیرا فرزندان شما کنترل چندانی روی اعمال خود ندارند و به روش‌های گوناگون فرشتان را کثیف می‌کنند. فرش اتاق کودک شما باید بسیار راحت و بادوام باشد. 

با توجه به این واقعیت که بچه‌ها بسیار پرانرژی هستند، باید فرشی مقاوم تهیه کنید. فرش‌ها دارای دو نوع الیاف هستند. مصنوعی و طبیعی. الیاف طبیعی الیافی هستند که به طور طبیعی وجود دارند. برای مثال پشم یکی از این نوع الیاف است.  الیاف مصنوعی هم الیافی هستند که به صورت مصنوعی تولید می‌شوند و پلی استر نمونه ای از آن است. الیاف و جنس فرش اتاق کودک فاکتور بسیار مهمی است. در ادامه به بهترین جنس‌ها برای فرش اتاق کودک اشاره می‌کنیم.

جنس پشم (الیاف طبیعی)

فرش‌های پنبه‌ای نیز بسیار مقاوم هستند و لکه روی آن‌ها نمی‌ماند. تمیز کردن آسان و مقرون به صرفه بود این فرش‌ها آن‌ها را در مقایسه با دیگران بهتر کرده است. بهترین نکته در مورد این فرش‌ها این است که به طور طبیعی ضد حساسیت هستند! اما خب معمولا این فرش‌ها عمر چندانی ندارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله طراحی اتاق خواب کودک را بخوانید.

اندازه مناسب

ما همیشه بر اهمیت اندازه‌ی مناسب فرش تأکید می‌کنیم. بسیار مهم است که فرشی با اندازه‌ی مناسب تهیه کنید، در غیر این صورت دچار مشکل می‌شوید. البته این مورد نه صرفا در زمینه‌ی خرید فرش بچگانه، بلکه در خرید هر نوع فرشی اهمیت دارد.  متداول‌ترین اشتباه این است که مردم اغلب اشتباها فرشی کوچکتر از آنچه باید تهیه می‌کنند که ظاهر خوبی به فضا نمی‌دهد. فرش شما باید تا لبه مبلمان یا تخت را بپوشاند. در مورد فرش بچگانه هم دقت کنید که باید دقیقا تمامی گوشه و کنارها را بپوشاند تا خطری کودک را تهدید نکند.

فرش اتاق کودک

به عنوان مثال، اگر میز مطالعه دارید فرش باید تا زیر صندلی و میز را بپوشاند. اما، اگر می‌خواهید فرش کوچکتری بخرید نباید آن را در وسط خانه پهن کنید، بلکه باید گوشه‌ای را به آن اختصاص دهید. نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید؟ خوب، خیلی ساده است تنها کاری که باید انجام دهید این است که ناحیه‌ای را که می خواهید فرش در آن قرار گیرد اندازه بگیرید.  به این ترتیب، اندازه دقیق فرش را بدست خواهید آورد. پس حتما ابعاد فرش را اندازه بگیرید تا دچار مشکل نشوید. جمع و پهن کردن فرش کار آسانی نیست، مخصوصا با بچه‌ی کوچک. پس چرا عاقل کند کاری، که باز آرد پشیمانی؟

از دست ندهید
بهترین رنگ اتاق کودک + عکس + ترند 1403

شکل فرش

فرش اتاق کودک باید با حال و هوای فرزندتان مطابقت داشته باشد که یعنی طبعا ظاهرش کودکانه است. رایج ترین اشکال فرش مربع، مستطیل، دایره و غیره است، اما ممکن است این اشکال مورد پسند فرزند شما نباشد. با این حال، اشکال بسیار بیشتری وجود دارد که ممکن است عجیب به نظر برسند، اما در واقع اینطور نیستند. به عنوان مثال، فرش‌ها در اشکال مختلف مانند ابر، قلب مثلثی و غیره وجود دارند که شاید بیشتر مورد پسند فرزندتان باشد. پس قبل از خرید فرش، از کودکتان نظرخواهی کنید.

رنگ‌ها و طرح‌ها

رنگ‌ها و طرح‌ها یکی دیگر از جنبه‌های بسیار مهم در خرید فرش هستند. اگر اشتباه انتخاب کنید، اتاق شما آشفته به نظر می‌رسد. بنابراین، تطابق رنگ‌ها و الگوها با چیدمان اتاق بسیار مهم است. باید به هارمونی رنگ‌ها هم دقت کنید. 

به عنوان مثال، اگر در اتاق کودک شما رنگ‌های بسیار درخشان و پررنگ به کار رفته است، به دنبال الگوها و رنگ‌هایی باشید که خنثی‌تر و مینیمال‌تر هستند. بدین صورت می‌توانید به زیبایی بصری کامل دست یابید. 

از طرف دیگر، اگر رنگ مبلمان و دیوار بسیار خنثی است و چندان چشم نواز نیست، به سراغ رنگ‌هایی بروید که نسبتاً درخشان و پررنگ هستند. این تضاد می‌تواند جلوه‌ی بصری زیبایی بوجود آورد. همچنین، می توانید یک فرش چند رنگ برای بچه‌های خود تهیه کنید، زیرا این رنگ‌ها نشان دهنده حال و هوای واقعی یک کودک است و البته، کودکان آن را دوست دارند.

لطافت و نرمی فرش اتاق کودک

فرش­هایی که در بازار موجود است، از لطافت و نرمی یکسانی برخوردار نیستند. توصیه می­شود که فرش اتاق کودک از میان فرش­های نرم و لطیف انتخاب شده و از خرید فرش­های سفت اجتناب شود. رعایت این نکته به کودک کمک می­کند که در هنگام بازی و رفت و آمد دچار احساس ناخوشایند نشود. خبرخوش اینکه برای بررسی نرمی و لطافت فرش نیاز به تخصص خاصی نبوده و با لمس دست می­توان میزان لطافت را بررسی کرد.

ضخامت فرش اتاق کودک

فرش اتاق کودک باید ضخامت مناسب داشته باشد. هر چه ظرافت فرش اتاق کودک بیشتر باشد، بازی و راه رفتن کودک بروی آن آسان تر و خوشایندتر خواهد بود. اما باید توجه کرد که کم بودن ضخامت فرش ممکن است باعث سبک شدن فرش شود.

بنابراین دویدن یا بازی کودک روی آن به­ دلیل تا خوردن و جمع شدن فرش مشکل شود. همچنین بهتر است که برای خرید فرش اتاق کودک از فرش­های بدون ریشه استفاده کرد. زیرا ریشه های فرش مکان مناسبی برای رشد آلودگی است. 

از دست ندهید
بررسی ضوابط طراحی اتاق کودک + استانداردهای ضروری برای طراحی اتاق کودک چگونه است؟

همچنین توصیه می­شود که فرش اتاق کودک از نوع فرش­های شگی (پرز بلند) نباشد. زیرا این فرش­ها به دلیل ساختار خود به مرور زمان آلودگی زیادی در خود جمع می­کنند و شستشوی آن­ها مشکل است.

محافظ فرش

محافظ فرش یکی از ضروری‌ترین عنصرهاست که البته مردم اهمیت آن را درک نمی‌کنند، زیرا آگاهی رسانی زیادی در مورد آن وجود ندارد. اگر به دنبال حافظت از کودکان خود هستید، به هیچ عنوان اهمیت محافظ فرش را دست کم نگیرید.اهمیت این محافظ‌ها در اتاق بچه‌ها، یعنی جایی که بچه‌ها بسیار فعالند و جنب و جوش می‌کنند، بسیار بیشتر است. محافظ‌های فرش گزینه‌ی خوبی هم برای محافظت از کودکانتانند و هم از سرامیک‌های کف اتاق محافظت می‌کنند.

عوامل مهم در انتخاب فرش اتاق کودک

هنگام تصمیم گیری در مورد فرش مناسب کودک برای فرزندتان، اکثر والدین می دانند که اتاق خواب فقط برای خوابیدن نیست. خواندن، بازی، فیلم دیدن و سایر فعالیت‌هایی که در تمام طول روز انجام می‌شود، بنابراین مهم است که مکان خوبی برای بچه‌ها داشته باشید تا در آن جا احساس امنیت و آرامش کافی را داشته باشند.

آیا فرش بچه گانه برای کودک شما راحت است؟

مهم است که فرش کودک نرم و راحت باشد. بچه ها به فرشی نیاز دارند که بتواند روی آن بچرخد، اسباب بازی های خود را پراکنده کرده و ساعت‌ها پشت سر هم بازی کند. علاوه بر این، اگر کودک شما آلرژی دارد، باید بیشتر مراقب مواد و الیاف درونی فرش باشید. همیشه مواد بکار رفته در الیاف فرش را بررسی کنید. البته علاوه بر این نکته باید به ظاهر فرش هم توجه کنید. بچه‌ها فرش‌های رنگی را دوست دارند.

چه فرشی برای بچه‌‌ها جذاب‌تر است؟

سبک‌ها و رنگ‌های مختلف بچه را جذب می‌کند. یک فرش رنگی و روشن می‌تواند انتخاب خوبی برای اتاق خردسالان باشد. اما اگر فرزندان شما در سن خاصی هستند و ترجیحات خود را دارند، از آن‌ها بخواهید در تصمیم گیری برای خرید فرش مشارکت کنند. 

اما اگر فرزندان شما کوچکتر هستند و هنوز توانایی تصمیم‌گیری ندارند، فرش‌های رنگ روشن انتخاب خوبی هستند. این فرش‌ها نه تنها ظاهر جذابی دارند، بلکه فضا را هم دلپذیرتر می‌کنند. می‌توانید فرش‌های بچه گانه با شخصیت‌های حیوانات، تصویر ابرقهرمانان و کارتونی خریداری کنید. 

همیشه در هنگام خرید فرش اتاق کودک به میزان کیفیت، راحتی و جذابیت آن دقت کنید. سعی کنید چیزی بخرید که با بزرگ شدن کودکتان از مد نیفتد. بهترین فرش، فرشی است که مطابق علایق فرزند شما باشد. اما نمی‌توانید یک فرش با تم داستان اسباب بازی‌ها را در اتاق نشیمن خود قرار دهید. می توانید؟ پس محل قرار دادن این فرش‌ها کجاست؟

فرش بچه‌ها را کجا قرار بدهیم؟

اگر می خواهید فرش بچه را در گوشه‌ای از اتاق نشیمن خود قرار دهید، چیزی را انتخاب کنید که مناسب دکوراسیون و سلیقه تمام خانواده باشد. قبل از خرید فرش بچه گانه باید فضایی که می‌خواهید فرش را در آن قرار بدهید، تعیین کنید. فرشی را انتخاب کنید که اندازه مناسبی برای اتاق خواب یا اتاق نشیمن داشته باشد.

از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

یک فرش نامناسب به محیط شکل بی‌نظمی می‌دهد. اگر فرش خیلی کوچک باشد، فضای کافی برای فعالیت‌های فرزند شما فراهم نمی ‌کند و اگر زیادی بزرگ باشد، تا کناره‌های دیوار و زیر مبل پیشروی می‌کند و برای فرزندان شما خطرناک محسوب می‌شود. 

اگر فضای کافی در محیط بیرون دارید، می توانید فرش بچه را در بیرون از خانه قرار دهید. اما مطمئن شوید که فرشی را خریداری می‌کنید که مناسب محیط بیرونی باشد و بتواند در برابر خاک و گرد و غبار مقاومت کند.

نظرتان راجع به فرش ضد لغزش چیست؟

کودکان عاشق دویدن هستند و هرچه بزرگتر می‌شوند، پرانرژی‌تر می‌شوند. و اگر فرزندان شما در سنی هستند که تازه راه رفتن را یاد می‌گیرند، یک فرش ضد لغزش انتخاب ایمن تری است. بچه ها دائماً در حرکتند و به همین دلیل به فرشی احتیاج دارید که محکم و بی حرکت در زیر پای ناپایدار آن‌ها قرار بگیرد. 

این امر به ویژه در شرایطی اهمیتش دو چندان می‌شود که خانه شما دارای کف صیقلی یا لغزنده باشد. می‌توانید یک فرش ضد لغزش بخرید یا یک فرش سفارشی برای خود تهیه کنید. شرکت‌های مختلفی فرش‌های شخصی سازی شده را برای شما آماده می‌کنند! خب در قدم بعدی به نکات دیگری برای خرید فرش اشاره می‌کنیم.

نکاتی برای خرید آنلاین فرش بچه گانه و صرفه جویی

1. فرش کودک – خزها و الیاف مصنوعی

خزها و الیاف مصنوعی نیازمند نگهداری زیادی هستند و برای اتاق خواب کودکان مناسب نیستند. علاوه بر این، تمیز کردن آن‌ها زمان زیادی را می‌طلبد. برای بچه‌ها، فرشی را انتخاب کنید که تمیز کردن، جابجایی و نگهداری آن آسان باشد. اگر فرش‌های خز مصنوعی را دوست دارید، از آن‌ها را در اتاق خواب خودتان استفاده کنید نه در اتاق خواب کودکتان.

2. فرش کودک – فرش بچه گانه ریز و سفت بافت بخرید

در هنگام خرید فرش به نوع بافت و گره فرش هم توجه کنید. برخی از فرش‌ها دارای بافت سفت و محکم هستند، در حالی که برخی دیگر از آن‌ها شل بافته شده‌اند. حالا، اگر یک فرش با بافت شل را در اتاق بچه‌های خود قرار دهید؛ سر یک هفته باید آن را دور بیندازید. 

فرشی را تهیه کنید که محکم و مقاوم باشد. اکثر والدین فرش ماشینی را به فرش دستبافت ترجیح می‌دهند. زیرا آن‌ها بافت محکمی دارند و فرزندان شما نمی‌تواند الیاف را پاره کنند.

3. فرش کودک – فرش‌های با بافت درشت نخرید

اینگونه فرش‌ها فقط کار نظافت شما را بی‌جهت دشوار می‌کند. فرش اتاق کودکان هم نیاز به نگهداری و مراقبت مداوم دارد. بنابراین دور این فرش‌ها را خط بکشید. دلیل دیگر این است که پنجه‌های حیوان خانگی شما یا تکه‌های ریز مواد غذایی می‌تواند داخل آن گیر کند. بنابراین نه به این نوع فرش‌ها!

4. فرش کودک – ایمنی فرزند خود را در اولویت اول قرار دهید

این یکی باید اولین نکته ما می‌بود. هرچقدر بر اهمیت این موضوع تاکید کنید باز هم کم است. فرشی نخرید که ایمنی کودک شما را تهدید کند. آیا باید برای فرش‌های بچگانه محافظ تهیه کرد؟ بله! سر خوردن یکی از معضلات مهم در مبحث خرید فرش است. 

فرش اتاق کودک

و این موضوع نه تنها برای کودکان نوپایتان، بلکه برای حیوانات خانگی شما نیز خطرناک است. بنابراین، همیشه از یک محافظ فرش با کیفیت بالا در زیر فرش خود استفاده کنید. البته می‌توانید از مبلمان سنگین برای ثابت نگه داشتن آن نیز استفاده کنید اما خب خرید محافظ فرش هیچ‌گاه بد نیست. این محافظ‌ها جان کودکان را نجات می‌دهند و از آسیب دیدگی جدی جلوگیری می‌کنند.

از دست ندهید
فنگ‌شویی چیست؟ + مهم ترین نکات فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان

5. فرش کودک – همیشه نظرات کاربران و خریداران را بخوانید

مرور نظرات کاربران و خریداران پیشین چشم شما را بازتر می‌کند. اکثر وب سایت‌ها صفحه‌ای دارند که مشتریان در آنجا از تجربیات خود می‌گویند. به یاد داشته باشید، یک فروشنده فرش خوب همیشه برای فرش‌های خود نقد و بررسی می‌نویسد. مرور این نقد و نظرات باعث می‌شود صرفه جویی کنید و پولتان را الکی هدر ندهید.

6. فرش کودک – گزینه‌های آموزشی را در نظر بگیرید

افزودن یک عنصر آموزشی به فرش کودک شما می‌تواند به او کمک کند بدون تلاش یاد بگیرد. بچه‌های شما ساعت‌های زیادی را با اسباب بازی‌هایشان روی فرش بازی می‌کنند. یک فرش با نقش حروف الفبا، اعداد یا سیارات می‌تواند به آن‌ها در یادگیری آسان کمک کند. فرش‌های با طرح آموزشی به شما کمک می‌کند تا تمی سرگرم کننده و در عین حال آموزنده به اتاق خواب بچه های خود اضافه کنید.

7. فرش کودک – یک شکل بامزه و کاربردی انتخاب کنید

وقتی برای خرید فرش بچگانه اقدام می‌کنید خواهید دید که این فرش‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف در بازار موجودند. طیف گسترده‌ای از فرش‌های بچه گانه در بازار وجود دارد، از شکل مستطیلی یا دایره‌ای گرفته تا دونات، خرس، ابر یا گل.. داشتن فرش‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف در اتاق به فرزندان شما کمک می‌کند تا بدون نیاز به آموزش به آن‌ها در مورد اشکال و اشیا بیاموزند. 

امیدواریم از این نکات استفاده کرده باشید. رعایت همه این نکات هنگام خرید فرش بچه گانه به شما کمک می‌کند که فرش مناسبی را برای فرزندان خود انتخاب کرده و در خریدتان هم صرفه جویی کنید!

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید فرش اتاق کودک آشنا شدید. همچنین عوامل مهم در انتخاب فرش آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

کدام فرش برای اتاق کودک مناسب است؟

همه ما دوست داریم در خانه‌ای زندگی کنیم که اعضای خانواده‌مان، احساس امنیت و شادی کنند؛ بنابراین، چه در حال بازسازی یک اتاق بازی کودک خودتان هستید چه به‌طور کلی می‌خواهید برای او یک اتاق جداگانه درنظر داشته‌باشید، انتخاب فرش مسئله مهمی است. برای اتاق‌های کودک و اتاق‌های بازی، فرشی را انتخاب کنید که به راحتی تمیز می‌شود و در برابر لکه مقاوم است.

فرش مناسب اتاق کودک چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد؟

فرش یکی از اصلی‌ترین وسایل خانه است که کودکان با آن ارتباط مستقیم دارند و عدم انتخاب فرش مناسب برای خرید، ممکن است مشکلات و بیماری‌هایی را برای فرزندانمان ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا