طراحی داخلی ساختمان

فنگ شویی در دکوراسیون داخلی به چه معناست؟

فنگ شویی به معنای باد و آب است که در ابتدا توسط چینی ها برای ایجاد هماهنگی صحیح دکوراسیون داخلی و چیدمان محیط ارائه شد. شما تا کنون چیزی درباره مکتب فنگ شویی شنیده اید؟ به طور خلاصه، تفکر اصلی هنر فنگشویی راکد نماندن انرژی در یک محل است، این فرهنگ را می توان به طراحی داخلی از عناصر جز گرفته تا عناصر کل تعمیم داد. فنگ‌شویی در انواع سبک های طراحی داخلی قابل اجراست. در این مقاله با ما همراه باشید تا اصول فنگ شویی در طراحی داخلی ساختمان را بررسی کنیم.

 با فنگ شویی بیشتر آشنا شوید

واژه ی فنگ شویی در زبان چینی به معنای «باد و آب» است. واژه “چی”، در فلسفه فنگ شویی،  نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد « شنگ چی»  یا «انرژی حیاتی» نامیده می شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است. اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که « شا چی»  یا همان «شا»  نامیده می‌شود.

در واقع ، استفاده از فنگ شویی  برای تصحیح جزییات و هرچه بهتر کردن محیط خانه به کار گرفته می شود. هنگامی که این جزییات تصحیح شوند در مسیر یک زندگی رضایت بخش ، شاد و پ ربرکت قرار خواهید گرفت.

فنگ‌شویی

انعطاف پذیری فنگ شویی باعث می شود که این هنر با تمامی سبک های دکوراسیون داخلی سازگاری داشته باشد بعلاوه  رفع انباشتگی ، پاکسازی ، جریان یافتن انرژی مثبت و خلق فضاهای با کیفیت  مھمترین اصل در فنگ شویی است.

از دست ندهید
نکات مهمی که پیش از رنگ کردن قرنیز باید بدانید! + آموزش رنگ‌آمیزی

عناصر پنج گانه فنگ شویی

در فنگ شویی از پنج عنصر سنتی طالع بینی چینی یعنی آتش ، خاک ، فلز، آب و چوب استفاده ی فراوانی می شود و تمام اشیا و پدیده های جهان با یک یا چند عدد از این عناصر پنج گانه مرتبط شناخته می شوند.

فنگ_شویی در خانه


براساس ستاره شناسی چینی ، نمودار هر انسان حاوی همه یا اکثر این عناصر است زیرا ساعت ، روز  و تاریخ تولد هر فرد در ارتباط با عناصر مختلف است.

عنصر آب

 • کیفیت: روان ، متحرک ، جاری نشانی از فراوانی و ثروت
 • شکل: مواج ، منجنی با انرژی پایین رو
 • رنگ‌ها: آبی ، مشکی
 • برای تقویت آن استفاده از عناصر آب و فلز توصیه می شود

چوب

 • کیفیت: گسترده ، نشاط با ماهیتی گرم و متعادل
 • شکل: ستونی ، مستطیلی ، چهارگوش با انرژی بیرون رو
 • رنگ‌ها: سبز ، آبی
 • برای تقویت آن استفاده از آب و آکواریوم یا گیاهان سبز می توان استفاده کرد

آتش

 • کیفیت: شور و هیجان ، روشنایی ، درخشانی
 • شکل: مثلث ، نوک‌تیز ، با انرژی بالا رو
 • رنگ‌ها: قرمز
 • برای تقویت عنصر آتش می‌توان ودر بخش جنوبی محیط چوب ، نور ، اکسسوری های نوری ، شمع بکار برد

عنصر زمین

 • کیفیت: زمینی ، خودمراقبتی ، پایدار نماد خانه و ریشه
 • شکل: صاف ، مربع چهارگوش با انرژی رو به اطراف
 • رنگ‌ها: قهوه‌ای ، زرد ، نارنجی
 • با عنصر آتش تقویت می شود
از دست ندهید
بهترین نوع دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

عنصر فلز

 • کیفیت: دقیق، زیبایی، کارآمد با نماد استقامت
 • شکل: دایره‌ای ،  منحنیبا انرژی درون رو
 • رنگ‌ها: سفید ، طوسی ، نقره ای و فلزی
 • با تقویت استفاده از وسایل فلزی میتوان آن را بهبود بخشید.

ویژگی های دکور فنگ شویی

 • رنگهای تیره و روشن را به تناوب استفاده کنید. به عنوان مثال،اگر دیوارها دارای رنگ سفید هستند، بهتر است با یک دکور تیره رنگ کنتراست ایجاد کنید.
 • چراغ های طبیعی. توصیه می شود که محیط را با نور طبیعی روشن کنید که بر منابع نور مصنوعی غالب باشند.
نور طبیعی در دکوراسیون فنگ شویی
 • عناصر طبیعی. گیاهان، اشیاء چوبی، سنگ ها باید در محیط قرار داده شوند تا جریان انرژی را جذب کنند.
 • اسانس ها و عطرها. طبق روش شرقی، استفاده از عناصر طبیعی و عطرهای ویژه به عنوان عناصر تسکین دهنده و اِلمان های دارای انرژی مثبت مفید است.
 • آینه. فنگ شویی آینه را به عنوان یک عنصر مفید برای دور کردن انرژی های منفی در نظر می گیرد. آینه باید در محل رفت و آمد یا محیط هایی مانند اتاق نشیمن قرار گیرد، اما نه در اتاق خواب، زیرا با استراحت در منافات است.

موقعیت فرماندهی در فنگ شویی به چه معناست؟

موقعیت فرماندهی در فنگ شویی اهمیت زیادی دارد، که نقطه‌ای از اتاق یا محیط است که از درب اتاق دورترین وبیشترین فاصله را داشته باشد ضمن آنکه با آن در یک راستا نیست. این بخش جایی‌است که شما می‌خواهید وقت خود را زمانی که در آن محیط هستید، بیشتر در  آن قسمت سپری کنید. شما در این قسمت مهم ترین بخش چیدمان خود را اجرایی میکنید.

از دست ندهید
بررسی و معرفی ۶ راه ساده برای تغییر دکوراسیون خانه به رنگ سال ۲۰۲۳

مثلث تخت خواب، میز کار، اجاق گاز از مهمترین قمست های منزل به شمار می روند که همانطور که گفته شود باید مهنرین قسمت ها در موقعیت فرماندهی هر محیط چیده شود. این سه بخش از مهمترین و کاربردی ترین بخش ها در هر خانه الهام گرفته شده است.

چیدمان مبلمان بر اساس اصول دانش فنگ شویی

ساده ترین راه برای تمرین فنگ شویی دوری از هر گونه شلوغی و به هم ریختگی ست. مبلمان را به گونه ای بچینید که جریان انرژی مناسب در فضا برقرار شود.
اگر در منزل احساس آشفتگی، اضطراب و سنگینی دارید برای ایجاد تغییر، از محیط فیزیکی خود شروع کنید، بدون شک شاهد تغییرات مثبت بسیار خوبی خواهید بود. ایجاد تغییرات بیرونی مانند یک کاتالیزگر شگفت انگیز به سرعت باعث خلق احساسات درونی خوبی درون شما می شوند.

جهت های جغرافیایی دکوراسیون داخلی فنگ شویی

باید قبل از هر کاری محدوده اتاق‌ ها را مشخص کنید و اینکه عناصر کجا قرار گیرند تا انرژی به درستی جریان یابد. عناصر پنج گانه با فصول سال و اوقات روز در ارتباطند و یکی از ابزارهای مهم متخصصان فنگ شویی هستند. نحوه قرارگیری آن ها با صور فلکی و وضعیت قرار گرفتن زمین نسبت به خورشید در ارتباط است. مثلا با حرکت زمین به دور خورشید جنوب خانه انرژی آتش را جذب می کند.

جهت جغرافیایی در فنگ_شویی

جهت شمال آب است؛ شرق و جنوب شرقی چوب است؛ غرب و شمال غربی فلز است؛ شمال شرقی و جنوب غربی خاک است. افزودن این عناصر به اتاق با استفاده از رنگ اشیای داخل اتاق، هنر و بافت آن ها صورت می گیرد که نهایتا موجب افزایش و بهبود جریان چی می شود.
فضای نشیمن قلب خانه است و ساکنان خانه در آن آرام می گیرند، پس باید حس امنیت و دنج بودن بدهد. برای رعایت اصول فنگ شویی مبلمان را فشرده و چسبیده به هم قرار ندهید، باید بتوانید به راحتی در فضای هال رفت و آمد کنید تا مسیر عبور چی هم مسدود نشود.

از دست ندهید
در طراحی داخلی چگونه می‌توان اتاق های با سقف بلند را کوچک‌تر به نظر رساند؟

قطعه اصلی مبلمان در این فضا مبل راحتی است که باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا در آن راحت و آسوده باشید. مبل اصلی را باید به دیوار تکیه داد تا باعث ایجاد حس امنیت شود. مبلمان را جلوی پنجره یا وسط خانه قرار ندهید.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره اصول فنگ شویی در دکوراسیون داخلی سخن گفتیم. علم فنگ شویی در یک کلام می خواهد تمام انرژی های منفی را از زندگی ساکنان بزداید. فنگ شویی در اصل درباره‌ی مفهوم نیروی زندگی یا جریان انرژی، در خانه است. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا