دکوراسیون آشپزخانه

انتخاب بهترین پرده برای آشپزخانه – راهنما خریدی کامل

پرده آشپزخانه می‌تواند علاوه بر طرح‌های متنوع، مدل‌های مختلفی داشته باشد. اصلی‌ترین مساله‌ای که هنگام انتخاب مدل پرده برای آشپزخانه وجود دارد، انتخاب بین پرده کامل و یا والان پرده به صورت تکی است. بسیار متداول است که برای آشپزخانه فقط از والان ساده استفاده شود. اما این نکته بستگی به این مساله دارد که چقدر حریم خصوصی شما در آشپزخانه مطرح است. ممکن است آشپزخانه شما رو به خیابان باشد که در این صورت اغلب افراد ترجیح می‌دهند با یک پرده کامل، فضای آشپزخانه را از دید دیگران بپوشانند. اما ممکن است آشپزخانه شما به سوی حیاط خانه باشد. در این صورت اغلب حریم خصوصی مطرح نیست و می‌توان با انتخاب یک والان فقط از وارد شدن نور شدید به آشپزخانه جلوگیری کرد و در عوض چشم اندازی از باغچه و فضای سبز داشت. در هر صورت دکوراسیون آشپزخانه از جمله مهمترین نکات طراحی داخلی خانه است.

جنس پرده

برای انتخاب پرده باید به عوامل مختلفی دقت کنید. برای مثال انتخاب جنس و رنگ پارچه از نکات اساسی در خرید پرده است. برای انتخاب پارچه حتما انواع پارچه‌های موجود در بازار را بررسی کنید. انتخاب پرده باید با توجه به سلیقه‌های شخصی شما باشد. انتخاب جنس پارچه، رنگ، نوع و طول هنگام خرید پرده مهم هستند. انتخاب کردن می‌تواند مشکل باشد. اما فراموش نکنید که سلیقه شخصی خودتان را نیز در نظر بگیرید. دکوراسیون منزل از جمله پرده‌ها یک انتخاب زیبایی‌شناختی فردی است که منعکس‌کننده سبک شخصی شماست. بعلاوه پرده‌های منزل شما باید از نظر بصری برایتان جذاب باشند.

پرده آشپزخانه

اندازه پرده نیز باید با اندازه پنجره تطابق خوبی داشته باشد. پس قبل از خرید پرده اندازه پنجره را دقیقا در نظر بگیرید. برای خرید پرده حتما به قابلیت شستشو آن نیز دقت کنید. از نکات مهم دیگر انتخاب سبک و نوع پرده است. برای انتخاب شکل پرده باید به کاربری و دکوراسیون اتاق توجه کرد. برای مثال پرده اتاق خواب، پذیرایی و آشپزخانه متفاوت است. در ادامه به بررسی مهمترین نکات انتخاب پرده می‌پردازیم.

انتخاب پارچه

انتخاب پارچه بخش اساسی در خرید پرده است؛ زیرا جنس پارچه چگونگی عملکرد و استحکام پرده‌های شما را تعیین می‌کند. اگر پارچه پرده خیلی ضخیم باشد ممکن است ظاهر زیبایی نداشته باشد. پارچه‌های نازک نیز ممکن است عملکرد مورد نظر شما را نداشته باشند. قبل از خرید پارچه حداقل دو متر از آن را ابتدا امتحان کنید. به این صورت مطمئن می‌شوید که پارچه می‌تواند شکل مورد نظر شما را داشته باشد. میزان تابش نور خورشید به پنجره نیز در انتخاب جنس پارچه موثر است. اما اگر دائما پرده‌های خود را عوض می‌کنید، دوام پارچه اهمیت زیادی ندارد.

دوام پارچه

برای اتاق‌های آفتابگیر پارچه‌های بادوام را انتخاب کنید. نور خورشید به مرور زمان به پرده آسیب می‌زند؛ اما برخی از پارچه‌ها در برابر اشعه خورشید دوام بیشتری دارند. ابریشم فاکس، پارچه چیت، ابریشم زربافت و کتان جزء محکم‌ترین پارچه‌ها هستند. این پارچه‌ها نسبت به پوسیدگی مقاوم‌تر هستند. از طرح‌هایی استفاده کنید که ظاهر خود را با تابش نور خورشید از دست ندهند.

کنتراست و اهمیت رنگ

پارچه‌های بدون طرح یا با طرح ساده‌تر مناسب‌تر هستند. رنگ‌های روشن در مقابل تابش نور خورشید حساس‌ترند. پارچه‌های دکوراتور بخاطر داشتن رشته‌های بیشتر، دوام بیشتری دارند. اگر دوست‌ دارید که پرده‌های خود را با طرح دلخواه تنظیم کنید، از این پارچه‌ها استفاده کنید. برخی از مارک‌های پارچه برای اتاق‌های آفتابگیر طراحی شده‌اند؛ بنابراین انتخاب یکی از این مارک‌ها توصیه می‌شود.

انتخاب رنگ و کنتراست

برای خرید پرده ترکیب رنگ موجود در اتاق را در نظر بگیرید. پرده‌ها باید مکمل دکوراسیون اتاق باشند؛ بنابراین به ترکیب رنگ فعلی اتاق نگاهی بیندازید. برای انتخاب رنگ پرده طرح کاغذ دیواری یا پارچه مبلمان خود را در نظر بگیرید. رنگی را انتخاب کنید که پرده‌های شما را با ترکیب رنگ اتاق گره بزند. لازم نیست که رنگ پرده و مبلمان دقیقاً مطابقت داشته باشند؛ استفاده از رنگ‌های مکمل برای پرده و مبلمان جذاب است. علاوه بر تطبیق رنگ، می‌توانید به تطابق بافت نیز دقت کنید. به عنوان مثال، در اتاقی که مبل راحتی دارید از پرده‌های پنبه‌ای استفاده کنید.

پرده آشپزخانه

پرده‌ها را مقداری تیره‌تر یا روشن‌تر از رنگ دیوارها انتخاب کنید. این کار باعث ایجاد جلوه زیباتر می‌شود. می‌توانید در دکوراسیون اتاق، پرده‌ها را متمایز کنید. برای این کار رنگ‌هایی را انتخاب کنید که متضاد و مکمل رنگ دیوارها و اثاثیه باشند. با انتخاب رنگ‌های جذاب می‌توانید پرده‌ها را به نقطه کانونی تبدیل کنید. همچنین می‌توانید از پرده‌های چندلایه با رنگ‌های متضاد استفاده کنید.

از دست ندهید
از ویژگی های کابینت مدرن چه می دانید؟

انتخاب طرح پرده آشپزخانه

با انتخاب طرح‌های جذاب به اتاق انرژی بدهید. اتاق‌های ساده را می‌توان با پرده‌های طرح‌دار یا چاپ شده تغییر داد. برای این اتاق‌ها از رنگ‌های جذاب و زنده استفاده کنید. انتخاب طرحی که رنگ‌های متضاد با مبلمان و دیوارهای اتاق دارند، می‌تواند انرژی بیشتری ایجاد کنند. این طرح‌ها یک اتاق ساده را بسیار جالب‌تر جلوه می‌دهند. با انتخاب طرح‌های دارای خطوط عمودی، در یک اتاق با سقف پایین، ارتفاع اتاق بیشتر به نظر می‌رسد.

اتاق‌های رسمی بهتر است که با پرده‌های سنگین و چاپی پوشانده شوند. این پرده‌ها جلوه‌ای چشمگیر ایجاد می‌کنند. استفاده از پرده‌ با طرح‌های چاپی راهی آسان برای به روزرسانی دکوراسیون اتاق است که به ایجاد احساس تازگی کمک می‌کند. برای اتاق با دکوراسیون شلوغ از رنگ‌های متعادل استفاده کنید؛ برای این اتاق‌ها استفاده از پرده با طرح‌های شلوغ مناسب نیست. به تطابق طرح پرده با الگوهای دیگر وسایل دقت کنید. مثلا اگر اتاق شما تم راه‌راه دارد، پرده‌های با طرح راه‌راه انتخاب کنید.

طول پرده

از پرده‌های بلند استفاده کنید. پرده خیلی بلند و پنل‌های آویزان به اتاق جذابیت خاصی می‌دهد. پرده را حداقل 15 سانتی‌متر بالاتر از قاب پنجره آویزان کنید. این کار باعث می‌شود که جلوه زیبایی به اتاق داده شود. انتخاب پرده بلند که حتی روی زمین پهن می‌شود، باعث ایجاد یک نمای لوکس می‌شود. همچنین انتخاب پرده با طول بلند جلوه‌ای مدرن ایجاد می‌کند. این‌کار باعث ایجاد دکوراسیون امروزی و زیبا می‌شود. اگر سبک سنتی را دوست دارید، پرده کوتاه‌تر انتخاب کنید. در این صورت پرده‌ای بخرید که چند اینچ از کف فاصله دارد؛ با این کار جلوه‌ای کلاسیک به اتاق می‌دهید. در صورت داشتن کودک و یا حیوانات خانگی، پرده با طول‌های کوتاه‌تری انتخاب کنید؛ در این صورت از آسیب دیدن پرده جلوگیری می‌شود. اگر در محیط اتاق گرد و غبار بیش از حد وجود دارد، خرید پرده کوتاه پیشنهاد می‌شود؛ در غیر این صورت خیلی سریع کثیف می‌شوند.

پرده آشپزخانه

هنگام اندازه‌گیری عرض پنجره، حتماً از دو طرف چهار تا هشت اینچ اضافه بگیرید. سپس اندازه را دو برابر کنید تا از پر بودن پرده اطمینان حاصل شود. اگر بخاطر کم شدن نور آفتاب از پرده استفاده می‌کنید، انتخاب پرده با عرض زیاد از ورود نور خورشید جلوگیری می‌کند. در اتاق‌های کوچک از پرده‌های ضخیم استفاده نکنید. پارچه‌های ضخیم باعث می‌شود که اتاق کوچک‌تر به نظر برسد. برای فضاهای کوچک از پرده‌های نازک استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود فضا بزرگتر به نظر برسد. در اتاق کوچک از آستر نیز استفاده نکنید؛ چون باعث می‌شود که ظاهر کلی پرده‌ها پرتر شود. عمر پرده را با اضافه کردن یک پوشش محافظ افزایش دهید. اگر پرده‌ای با پارچه شکننده انتخاب کرده‌اید یا پرده‌ها در معرض تابش خورشید قرار دارند، می‌توانید با استفاده از یک پوشش محافظ عمر آن‌ها را طولانی‌تر کنید. این باعث کاهش اثر نور خورشید بر روی رنگ‌ پرده می‌شود.

از دست ندهید
معرفی ۷ نکته مهم در طراحی برای افزایش فضای آشپزخانه

شکل و سبک پرده

سبک پرده را با دکوراسیون اتاق هماهنگ کنید. پرده‌ها بر دکور اتاق تأثیر زیادی می‌گذارند. برای فضاهای مدرن و راحت از پرده‌های نازک و ساده استفاده کنید. در اتاق‌های رسمی باید از پرده‌های چند لایه یا ضخیم استفاده شود. سبک پرده را با توجه به دکوراسیون اتاق انتخاب کنید. مثلا اگر دکوراسیون اتاق شلوغ است، رنگ پرده را متناسب با طرح کاغذ دیواری انتخاب کنید. همچنین از پرده تک رنگ استفاده کنید. باید در نظر بگیرید که به پرده‌های تزئینی نیاز دارید یا پرده‌های اتاق شما حالت کاربردی دارد. اگر قصد ندارید پرده‌ها را جابجا کنید، می‌توانید پنل‌های ثابت را در انتهای پنجره‌ها نصب کنید. اما اگر می‌خواهید پرده‌ها را جابه‌جا کنید، یک میله در عرض آن قرار دهید؛ در این صورت امکان باز و بسته شدن پرده‌ها فراهم می‌شود.

طرح روشن پرده برای آشپزخانه

برای خرید پرده اندازه و عملکرد اتاق را در نظر بگیرید. پرده‌های همه اتاق‌ها نباید مشابه باشد. هر اتاق فضای منحصر‌به‌فردی دارد. مثلا اتاق خواب و آشپزخانه نباید دارای پرده‌های یکسان باشند. آشپزخانه معمولاً به نور بیشتری نسبت به اتاق خواب احتیاج دارد. پارچه پرده آشپزخانه باید از جنسی انتخاب شود که قابل شستشو باشد. اگر حریم خصوصی اتاق برای شما مهم است، حتما پرده‌ها را به اندازه کل عرض پنجره انتخاب کنید.

انواع طرح و رنگ پرده آشپزخانه

پیش از اینکه بخواهید انتخاب کنید که پرده آشپزخانه شما بلند باشد یا کوتاه، یا فقط از والان پرده برای پوشش دادن قسمت فوقانی پنجره آشپزخانه استفاده کنید، چیزی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر می‌کند انتخاب طرح و رنگ آن است. آشپزخانه فضای غیررسمی‌تری نسبت به اتاق پذیرایی دارد، همینطور پرده این مکان نیز تفاوت‌هایی با پرده اتاق پذیرایی خواهد داشت و قرار نیست به همان اندازه لوکس و مجلل باشد. در عوض باید فضایی آرام و صمیمانه ایجاد کند. بنابراین طرحی که پرده آشپزخانه دارد مهم است. انواع طرح‌های متنوع برای پرده آشپزخانه وجود دارد که ما برخی از متداول‌ترین و خلاقانه‌ترین آن‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم.

پرده آشپزخانه راه راه

یکی از شیک‌ترین و کلاسیک‌ترین طرح‌ها برای پرده آشپزخانه، طرح راه راه عمودی است. این طرح در عین سادگی می‌تواند آشپزخانه را به یک فضای کلاسیک و مدرن تبدیل کند. طرح راه راه یکی از طرح‌هایی است که به راحتی می‌تواند برای هر یک از اتاق‌های خانه انتخاب شود.

پرده گل‌دار برای آشپزخانه

طرح گل نیز یکی از محبوب‌ترین طرح‌ها برای پرده آشپزخانه است. بخصوص اگر فضای آشپزحانه شما روشن است، بعنوان مثال کابینت‌ها سفید یا رنگ روشن هستند یا کانتر آشپزخانه روشن و براق است، پرده آشپزخانه گل دار می‌تواند بیش از پیش در این فضا بدرخشد و موجب شود فضای آشپزخانه شما از حالتی کسل کننده و بیش از حد ساده خارج شود.

طرح میوه یا حیوانات اهلی برای پرده آشپزخانه

از آنجایی که آشپزخانه قرار است فضایی صمیمانه‌تر و غیررسمی داشته باشد، بنابراین دست شما در انتخاب طرح‌هایی همانند طرح حیوانات یا میوه‌ها باز است. امروزه پرده‌های متنوعی با چنین طرح‌هایی در بازار موجود هستند که برخلاف تصور بسیاری از افراد، می‌توانند جلوه خاص و جذابی به آشپزخانه ببخشند.

پرده ساده و یکدست برای آشپزخانه

اگر نمی‌خواهید خیلی بابت انتخاب یک پرده وقت بگذارید یا نگران این هستید که پرده طرح دار مناسب آشپزخانه شما نباشد، بهتر است به سمت طرحی ساده و تک رنگ بروید. یک پرده سفید ساده می‌تواند برای آشپزخانه‌ای که دکور آن بیشتر از رنگ‌های تیره تشکیل شده انتخاب مناسبی باشد. یا اگر خیلی نمی‌خواهید پرده ساده‌ای داشته باشید، می‌توانید یک پرده که گلدوزی‌ ساده‌ای دارد برای آشپزخانه انتخاب کنید.

پرده آشپزخانه با طرح‌های هنری

اگر به دنبال طرحی متفاوت‌تر برای پرده آشپزخانه خود هستید و به هنر نیز علاقه مندید، طرح‌های هنری یا ابسترکت می‌توانند انتخاب خوبی برای آشپزخانه شما باشند و این فضا را به یک فضای مدرن‌تری تبدیل کنند. هنگام خرید چنین پرده‌ای، به ترکیب رنگ‌ها دقت کنید. یا بعنوان مثال پرده‌ای با طرح یک نقاشی هنری بخرید. وقتی وارد دنیای هنر شوید، هزاران طرح و مدل برای پرده آشپزخانه خود خواهید یافت.

پرده آشپزخانه چهارخونه

طرح چهارخانه نیز یکی از متداول‌ترین طرح‌هایی است که برای پرده آشپزخانه و حتی رومیزی آشپزخانه انتخاب می‌شود. این طرح نیز یک طرح کلاسیک و ساده است و زمانی زیباتر می‌شود که سایر وسایل آشپزخانه ساده و بدون طرح باشند.

طرح چهار خانه

طرح زیگ زاگ برای پرده آشپزخانه

یک طرح زیگ زاگ نیز می‌تواند در آشپزخانه درخشش ایجاد کند. این طرح نیز از جمله طرح‌هایی است که شاید خیلی در همه خانه‌ها ندیده باشید اما می‌توانید آن را در ترکیب رنگ‌های متنوعی در بازار بیابید و شکلی متنوع به آشپزخانه خود ببخشید.

به طور کلی، از رنگ‌های خنثی و یکدست برای اینکه یک دکور ساده و منظم در آشپزخانه داشته باشید استفاد کنید. این رنگ‌ها به آشپزخانه شما حالت مدرن‌تری می‌بخشند. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، از پرده رنگ روشن و نازک استفاده کنید که آشپزخانه شما را بزرگتر نشان دهد. رنگ‌های تیره و گرم موجب می‌شوند یک آشپزخانه بسیار بزرگ، متعادل‌تر دیده شود. طرح‌های هندسی یا متقارن می‌توانند یک زیبایی بصری خاص در آشپزخانه ایجاد کنند.

از دست ندهید
طراحی آشپزخانه بدون اپن | بهترین چیدمان استاندارد آشپزخانه بدون اپن

چند نکته که باید هنگام انتخاب پرده آشپزخانه در نظر بگیرید:

 • پرده را از رنگی انتخاب کنید که با سایر دکوراسیون آشپزخانه شما هماهنگ باشد. اگر کانتر آشپزخانه طرح چوب است از آن ایده بگیرید و پرده‌ای انتخاب کنید که گرمای این رنگ طبیعی را از بین نبرد.
 • اگر همه چیز در آشپزخانه شما فلزی است، هنگام انتخاب پرده آشپزخانه رنگ‌های نقره‌ای و مشکی را به صورت ترکیبی انتخاب کنید.
 • وقتی پرده‌ها را طرح دار انتخاب می‌کنید می‌توانید همچنان برخی اشیاء دیگر را در آشپزخانه با همان طرح هماهنگ کنید. به رومیزی یا رویه صندلی‌های آشپزخانه فکر کنید. مثلا اگر پرده راه راه است، می‌توانید رویه صندلی را نیز به همین سبک و رنگ انتخاب کنید تا هماهنگی ایجاد شود.
 • پرده آشپزخانه را نیز همانند پرده اتاق پذیرایی می‌توانید دو لایه انتخاب کنید و با این کار چهره‌ای متفاوت و جذاب به آشپزخانه ببخشید.

مدل والان آشپزخانه

مدل والان آشپزخانه انواع مختلفی دارد و کاربران با توجه به سلیقه و فضایی که دارند می توانند پرده مورد نظر خود را انتخاب و نصب کنند. انتخاب این دسته از پرده ها کاملا سلیقه ای است و اگر از آن دسته از افرادی هستید که به پرده های والان علاقه مندید ما در ادامه انواع آن ها را برای شما نام برده و توضیح مختصری می دهیم.

مدل والان

همانطور که گفته شد مدل والان آشپزخانه انواع مختلفی دارد و به دو دسته پرده‌ های والان (نیم ‌پرده) و پرده‌ های والان بالونی تقسیم می شوند.

از دست ندهید
صفحه روی کابینت چیست؟ + معرفی بهترین و مقاوم ترین جنس صفحه کابینت در 2023

پرده های والان (نیم پرده)

پرده والان در میان انواع پرده آشپزخانه طرفداران فراوانی دارد. این پرده ابعاد کوچکی دارد و تنها قسمت بالای پنجره ها را پوشش می دهد. در اصل می توان گفت این مدل از پرده درست مدل متضاد پرده ‌های کافه ‌ای است. پرده های کافه ای یکی از انواع رایج پرده آشپزخانه هستند. این پرده‌ ها معمولا از جنس کتان، پلی ‌استر و حریر دوخته می‌ شوند. قسمت بالای بعضی از پرده‌ های کافه‌ای مدل چین ‌دار است که از نیمه پایینی پنجره از حلقه ‌های چوب ‌‌پرده آویز می ‌شود و تنها همان قسمت را پوشش می دهد.

پرده های والان بالونی

یکی دیگر از انواع پرده آشپزخانه والان بالونی است که با نام والان ابری یا پفی نیز شناخته شده اند. برای دوخت والان بالونی، دو برابر اندازه موردنظر برای طول پرده، پارچه استفاده شده و لبه پایینی آن در امتداد قسمت بالایی پرده دوخته می شود.

کرکره آشپزخانه

کرکره آشپزخانه در گذشته فقط از جنس فلزی برخوردار بوده ولی در حال حاضر علاوه بر جنس فلزی، پلاستیکی و چوبی نیز دارد. همچنین امروزه کرکره شید جایگزین کرکره های فلزی شده اند. این شیدها انواع مختلفی دارند و در طرح های ساده تک رنگ، طرحدار، طراحی و تولید شده اند. هر کدام از این شیدها با توجه به فضا آشپزخانه کاربرد دارند و می توانند شکل و شمایل منحصر به فرد و خاصی را به کاربران بدهند.

پرده کرکره‌ای

همانطور که گفته شد کرکره آشپزخانه دیگر همانند مدل های اولیه خود نیست و با توجه به خانه های مدرن و شیک توانسته اند شکل خود را تغییر داده و رضایت اکثر کاربران و مصرف کنندگان را جلب کنند. از قابلیت های کرکره آشپزخانه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کرکره آشپزخانه علاوه بر زیبایی که به دکور آشپزخانه می دهد، نور را فیلتر می کند و از تجهیزات آشپزخانه، کابینت و وسایلی که ممکن است در معرض اشعه ماورای بنفش قرار بگیرند، محافظت می کند.

مدل پردهای جدید آشپزخانه زبرا

مدل پرده های جدید آشپزخانه زبرا نوع جدیدی از پرده بوده که از ترکیب پارچه و تور با اشکال مختلف به صورت یک در میان تشکیل شده و عملکرد آن تقریبا مانند پرده کرکره آشپزخانه است. یعنی علاوه بر حرکت کامل به سمت بالا و پایین و باز و بسته شدن کامل، می توان با تنظیم آن در حالت بسته نیز تا 50 درصد نور را از آن عبور داد. البته پرده زبرا از ظاهر بسیار زیباتری نسبت به کرکره برخوردار است و از نظر ظاهر اصلا قابل مقایسه با هم نیستند.

مدل پرده های جدید آشپزخانه زبرا در بازار موجود بوده که بهتر است افراد با توجه به نوع دکوارسیون منزل خود طرح مناسبی از پرده زبرا را برای خرید انتخاب کنید همچنین راهنمای خرید پرده آشپزخانه می تواند کاربران را از انتخاب خود مطمئن کند. زیرا طرح پرده در دیزاین دکوراسیون داخلی منزل کاربران نقش برجسته ای را ایفا می کند.

مدل پردهای ساده حریر آشپزخانه

مدل پردهای ساده حریر آشپزخانه یکی از پرطرفدارترین ها در میان مدل پردهای ساده حریر آشپزخانه یا پرده های آشپزخانه ها هستند که ضخامت کمتری نسبت به مدل های موجود در بازار دارند. پرده های حریر در همه جای خانه مورد استفاده قرار می گیرند. هر جا پنجره باشد این پرده های شیشه ای و توری مانند نیز می توانند حضور داشته باشند.

از دست ندهید
7 سوال مهم در خصوص آشپزخانه‌های مات و پاسخ‌های لاریسا دکو
پرده آشپزخانه با حریر ساده

اگر صاحب خانه ای هستید که نورگیر کمی دارد و از طرف مقابل مشرف به ساختمان و واحدهای دیگر باشد باید به دنبال مدلی باشید که در حالت کشیده تا حدی دید به داخل واحد شما را از بین ببرد و در مقابل جلوی ورود نور را نگیرد. در این شرایط گزینه ای بهتر از مدل پردهای ساده حریر آشپزخانه نخواهید یافت که در این زمینه به کمک تان بشتابد.

انواع پشت دری آشپزخانه

پرده پشت دری از جمله پرده های بسیار کاربردی و در عین حال زیباست که می توان در منزل و آشپزخانه از آن ها استفاده کرد. دوخت این نوع پرده بسیار ساده است. پرده پشت دری بیشتر مختص آشپزخانه است و به چهار چوب پنجره نصب می شود. از پرده های پشت دری برای سهولت باز و بسته کردن درب و پنجره استفاده می شود. انواع پشت دری آشپزخانه متفاوت بوده و به سلیقه کاربر و دکوراسیون آشپزخانه بستگی دارد.

منظور از انواع پشت دری آشپزخانه جنس، نوع بستن و اندازه ی آن هاست. بر همین اساس می توانید به انتخاب خود از پرده های حریر، توری و پارچه ای با رنگ های متفاوت استفاده کنید. برای زیباتر کردن فضای منزل نیز می توانید از پاپیون، روبان و حریر برای بستن آن ها استفاده کنید.

نکات کمک کننده در راهنمای خرید پرده آشپزخانه

عرض پرده ها برای ایجاد چین های مطلوب حدود دو و نیم برابر طول پنجره است. اگر پایین پرده به کف زمین بخورد شیک تر و زیباتر است اما اگر با زمین فاصله داشته باشد کمی قدیمی و منسوخ شده است.

 1. در زمان تهیه پرده مطمئن شوید متراژ مناسبی انتخاب می کنید.
 2. همیشه پرده را تا جایی که ممکن است نزدیک به سقف نصب کنید.
 3. اگر فضای آشپزخانه ای نورانی و روشن می خواهید از پرده های حریری و شیشه ای استفاده کنید.
 4. برای حاشیه پنجره و یا چوب پرده، 2 و نیم سانت عرض کافی و شیک است.
 5. مطمئن شوید که پرده ها با سایر لوازم آشپزخانه همخوانی دارند.
 6. بلندای پرده، کاملا بستگی به سلیقه شخصی شما دارد.
 7. پرده پارچه ای و کرکره می تواند در کنار هم مورد استفاده قرار گیرد.

معرفی انواع مدل پرده آشپزخانه

پرده ریلی و پلیسه
خیلی از افراد ترجیح میدهند برای پرده آشپزخانه خود از دو نوع ریلی و پلیسه ای برای پنجره آشپزخانه استفاده کنند . این نوع پنجره علاوه بر زیبایی طرفداران بیشماری دارد . پرده های پلیسه ای ساده به دلیل به روز بودن بسیار محبوب هستند

پرده بالا رونده
از گزینه های مناسب برای آشپزخانه می توان پرده بالا رونده باشد . علاوه بر دوخت های مناسب فضای کمی اشغال مکند و میتواند دارای طرح و رنگ های مختلفی باشد . همچنین به راحتی جمع می شود و قیمت مناسب تری نسبت به پرده های معمولی دارد

پرده آشپزخانه کلاسیک
در صورتی که مبلمان و کابینت آشپزخانه شما کار شده و به سبک کلاسیک میباشد میتوان از پرده مدل کلاسیک که دارای پارچه های زیبا . مجلل هستند استفاده کرد . این نوع پرده دارای چند لایه روی هم و آویز و منگوله می باشد.

پرده آشپزخانه ساده

پرده آشپزخانه نیمه توری
در صورتی که با مشکل کمبود نور در آشپزخانه مواجه هستید و می خواهید تا نهایت نور به آشپزخانه بتابد می توانید از پرده های نیمه توری استفاده کنید . این نوع پرده جزو پرده های ساده به شمار می رود و قیمت کمتری دارد.

پرده نیمه توری

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا