دکوراسیون آشپزخانهرنگبندی در دکوراسیون

“آشپزخانه” کدام رنگ آری، کدام رنگ نه؟ | رنگ آشپزخانه مدرن

رنگبندی در دکوراسیون یکی از اصلی‌ترین نکات در طراحی داخلی است. اما دکوراسیون آشپزخانه بیشتر از هر بخشی از خانه مورد توجه است. آشپزخانه قلب تپنده خانه، مهمتر از آن است که به رنگش خوب فکر نکنیم. رنگ آشپزخانه می تواند بر روحیه و عواطف تمام اهالی خانه تاثیر بگذارید. آیا شما هم مایل به استفاده از رنگ‌های مختلف و ترکیب‌های رنگی گوناگون در آشپزخانه خانه خود هستید؟ قوانین انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه همیشه گوشزد می‌کنند که رنگ‌های تاریک و خنثی، و همه رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز، و دیگر خانواده‌های رنگ‌های سرد و خنثی، مثل طوسی و خاکستری، مانع از ایجاد حس گرسنگی می‌شود. بنابرین از این‌ رنگ‌ها برای آشپزخانه استفاده می‌شود تا مانع از پرخوری افراد شود. در این مقاله می خواهیم روانشناسی رنگ های مختلف برای آشپزخانه را با هم بررسی کنیم.


فهرست مطالب:


بررسی رنگ های اصلی در آشپزخانه

در ادامه قصد داریم تا با بررسی انواع پر استفاده رنگ های در دکوراسیون داخلی و مناسب آشپزخانه را بررسی کنیم:

رنگ قرمز برای آشپزخانه

سایه‌های محرک رنگ قرمز اشتهای انسان را افزایش می‌دهند. اصولا رنگ قرمز به رنگ اشتها آور مشهور است. به همین دلیل انتخاب بسیار خوبی برای خانواده‌هایی است که عاشق غذا پختن (و البته غذا خوردن) هستند. اما باید از رنگ قرمز گرم استفاده کرد یا رنگ قرمز سرد؟ و به چه میزانی؟ ‌پیش از انتخاب نهایی رنگ مورد نظر نمونه‌های رنگی مختلف را امتحان کرده و بادقت رنگ نهایی را انتخاب کنید.

از دست ندهید
انتخاب بهترین پرده برای آشپزخانه - راهنما خریدی کامل
آشپزخانه قرمز

به یاد داشته باشید برای این‌که رنگ قرمز به خوبی روی سطح بنشیند باید حداقل دو لایه از آن بر روی سطح قرار بگیرد.

رنگ نارنجی

مانند رنگ قرمز، رنگ نارنجی هم سریعا توجه را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل مناسب فضاها و وسایلی است که دوست داریم به خوبی در خانه ما به چشم بیایند. هنگام استفاده از رنگ‌مایه‌های روشن دقت کنید. از آن‌جایی که گاهی رنگ نارنجی حس و حالی روشن دارد، بهتر است از رنگ‌های نارنجی‌ای استفاده کنید که در آن‌ها مقادیر اندکی رنگ قهوه ای یا زرد به کار رفته است.

این کار باعث می‌شود رنگ نارنجی مورد نظر به زیبایی در فضا بدرخشد.

رنگ سبز برای اشپزخانه

استفاده از رنگ سبز کمی دشوار و چالش‌برانگیز است. در حالی که سایه‌های درست و متناسب رنگ سبز جلوه‌ای شاداب و سرزنده دارند. اما سایه‌های نامتناسب آن جلوه‌ای تقریبا ناخوشایند دارند.

آشپزخانه سبز

این راهنمایی کمک زیادی به شما در انتخاب درست رنگ سبز می‌کند: رنگ سبزی را انتخاب کنید که شما را به یاد غذای سبز رنگ مورد علاقه‌یتان می‌اندازد.

رنگ آبی

این رنگ آرام و ملایم قادر است حس و حال نامنظم‌ترین و شلوغ‌ترین فضاها را هم آرام و ملایم کند. اما هنگام استفاده از این رنگ در آشپزخانه خانه خود بسیار دقت کنید. زیرا رنگ آبی ممکن است میل به غذا خوردن را کاهش دهد.

از دست ندهید
نورپردازی آشپزخانه چگونه باید باشد؟ منابع نوری اصلی در آشپزخانه کدامند؟
آشپزخانه آبی

به جای این‌که از این رنگ در مقادیر زیاد استفاده کنید، آن را در مقادیر اندک در فضاهایی چون جزیره، کابینت‌ها، و یا دیواره‌ها به کار بگیرید. 

رنگ زرد برای آشپزخانه

بسیاری از صاحب‌خانه‌ها و طراحان دکوراسیون آشپزخانه، متفق‌القول هستند که زرد ملایم یکی از بهترین گزینه‌ها برای رنگ مناسب آشپزخانه است. زرد ملایم هم خیلی صمیمی و گرم است و هم با تقریبا هرنوع کابینت چوبی، همخوانی دارد. زرد هم مثل سفید، حداکثر بازتاب نور را دارد. اگر خانه شما آفتاب گیر نیست یا فضایی پر نشاط ندارد، زرد یکی از بهترین گزینه‌های برای طراحی دکوراسیون داخلی است. و البته مثل سفید احساس یک فضای بیمارستانی تمیز و استریلیزه را ایجاد نمی‌کند!

زردهای گرم‌تر و پررنگ‌تر را با طرح های سیاه و تیره ترکیب کنید تا احساس یک آشپزخانه سنتی و کلاسیک را ایجاد کنید.

رنگ سیاه

می‌دانید دلیل این‌که رنگ سیاه همیشه مد است چیست؟ این رنگ با هر فضا و هر رنگی به خوبی ترکیب می‌شود و کار کردن با آن ساده است. از این رنگ زیبا و دیدنی می‌توان هم در آشپزخانه‌های رنگی و هم در آشپزخانه‌های خنثی استفاده کرد. فقط باید کمی مراقب باشید!

آشپزخانه سیاه

رنگِ سیاه نور زیادی را به خود جذب می‌کند، به همین دلیل این رنگ اصلا مناسب آشپزخانه‌ای نیست که از نور طبیعی بی‌بهره است.

از دست ندهید
مهمترین نکات طراحی آشپزخانه | اصول طراحی کابینت ها در آشپزخانه استاندارد

رنگ کابینت‌های آشپزخانه

اگر دیوار آشپزخانه خود را به رنگ جدیدی درآورده‌اید و از نتیجه آن راضی نیستید، رنگ کردن کابینت‌ها راه مقرون‌به‌صرفه و هوشمندانه‌ای است که فضای قلب خانه شما را زیباتر کرده و مشکل شما را حل می‌کند. اما رنگ کردن کابینت‌ها خیلی هم ساده نیست و به کار زیادی نیاز دارد، به همین دلیل در هنگام انتخاب پالت رنگی دقت کرده و رنگ‌مایه‌هایی را انتخاب کنید که از دوست داشتن آن‌ها اطمینان دارید.

ترکیب رنگ‌ها در آشپزخانه

1

رنگی عالی برای دیوارهای آشپزخانه که همراه با این رنگ بهتر است برای کارهای چوبی آشپزخانه از قهوه ای استفاده کنید.

2

اگر می خواهید این رنگ زیاد آشپزخانه را تیره نکند از کابینت های بلوطی استفاده کنید.

3

سبز تیره معمولا برای خانه های قدیمی و کابینت های سنتی مناسب است.

4

خاکستری برای آشپزخانه رنگ آرامش بخشی ست. هر چه زمان میگذرد علاقه بیشتری به آن پیدا می کنید. برای ترکیب بندی با این رنگ از طیف های تیره تر خاکستری استفاده کنید.

5

رنگ سفید را با رنگ های آبی، سبز و خاکستری ترکیب کنید. ترکیب سفید و سبز حس روزهای اول فصل بهار و سبزیجات تازه باغ را منتقل میکند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره رنگِ آشپزخانه صحبت کردیم. دانستیم که هر رنگ، حال و هوای خاصّ خود را به خانه می بخشد. اما ترکیب رنگ دیوارها با کابینت ها می تواند تاثیر شگرف تری ایجاد کند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

از دست ندهید
رنگ در دکوراسیون "ستون آرامش و زیبایی خانه"

سوالات متداول

اگر قصد داشته باشیم ترکیب رنگ آشپزخانه را از دسته رنگ‌های خنثی در نظر بگیریم، چه رنگ‌هایی مناسب هستند؟

رنگ‌های خنثی در طراحی آشپزخانه شامل سفید، نقره‌ای، خاکستری، مشکی، بژ، قهوه‌ای و طلایی هستند.

منظور از رنگ های گرم چه رنگ هایی هستند؟ رنگ های سرد کدامند؟

رنگ‌های گرم، غالبا شامل رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی هستند.‌ آن‌ها بیانگر گرما هستند، قدرت دارند و می‌توانند روحیه‌‌بخش باشند. در یک فضای داخلی، رنگ‌های گرم می‌توانند فضایی راحت، دلنشین و دلپذیری را ایجاد کنند.
رنگ‌های سرد شامل رنگ‌های بنفش، آبی و سبز هستند. رنگ‌های سرد در صورتی که در یک محیط به کار برده شوند، می‌توانند محیط آرام و خنکی را ایجاد کنند. 

ترکیب رنگ‌های محبوب و مناسب برای رنگ‌آمیزی آشپزخانه کدامند؟

رنگ سفید و ترکیبات آن، ترکیب رنگ خاکستری، رنگ سبز، قرمز، بژ، قهوه‌ای و آبی را می‌توانید در ترکیب رنگِ آشپزخانه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا