انواع سبک های دکوراسیون داخلیطراحی داخلی ساختمانمبلمان اداری

سبک نئوکلاسیک چیست؟ + بررسی شاخصه‌های دفتر کار نئوکلاسیک Neo-classic design

دفتر کار نئوکلاسیک یکی از بهترین انتخاب ها برای داشتن محیطی لوکس می باشد که طرفداران خاص خودش را دارد. نئوکلاسیک به روز شده کلاسیک می باشد به طوری که با حفظ ویژگی های آن یعنی تجملاتی، سلطنتی و گران قیمتی با تلفیقی از سبک مدرن احساس راحتی بیشتری به فرد می دهد. امکان استفاده از عناصر ساده و امروزی در طراحی اتاق از ویژگی این نوع دکوراسیون است که طرفداران این سبک را مجذوب خود کرده است. مجله دکوراسیون و مبلمان در ادامه هر آنچه که باید درباره رنگ بندی، نورپردازی، کفپوش و وسایل مورد نیاز برای طراحی دفتر مدریت نئوکلاسیک بدانید را ارائه خواهد داد.


فهرست مطالب


سبک نئوکلاسیک چیست؟

سبک کلاسیک به طرح‌ های لوکس و پیچیده خود شهرت دارد و طرح مدرن دقیقا برعکس آن از اجزای بسیار ساده و شیک استفاده می‌ شود. در واقع سبک نئوکلاسیک چیزی مابین این دو سبک می‌ باشد. یعنی نه به اندازه سبک کلاسیک لوکس و شلوغ و نه به اندازه سبک مدرن ساده است. این سبک برای افرادی که نمی‌ خواهند دکوراسیون بسیار ساده یا بسیار شلوغ و پیچیده باشد، بسیار مناسب و ایده آل می‌ باشد. اگر سبک نئوکلاسیک به درستی پیاده سازی شود، می‌ تواند کارایی سبک مدرن و ظاهر کلاسیک را داشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع سبک های دکوراسیون داخلی را بشناسیم را بخوانید.

بررسی تاریخچه سبک نئوکلاسیک

یکی از محبوبترین گرایشهای زمان ما، طراحی نئوکلاسیک است. با این حال، زیبایی چشمگیر آن ریشه در قرن هجدهم دارد. در این دوره هنرمندان و فیلسوفان به سمت تفکر عقلانی و اعتدال روی آوردند. دلیل آن هم این بود که میخواستند؛ از ماهیت سطحی و زودگذر طراحی روکوکو دور شوند. سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی، علاقه مندان زیادی را در سراسر جهان پیدا کرده است، به ویژه در میان کسانی که عاشق تلفیق تجمل در کنار سادگی و راحتی هستند.

سبک نئوکلاسیک

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن

از دست ندهید
معرفی رایج ترین اشتباهات دکوراسیون نشیمن

طراحیهای داخلی مدرن و اصلی نئوکلاسیک عناصر مشابهی دارند. اما تفاوت اصلی در استفاده معاصر ما از مبلمان باریک و کمی رویکرد مینیمالیستی به ظاهر است. در ادامه نکات مهم و قابل توجه در طراحی دفتر کار نئوکلاسیک را بررسی خواهیم کرد:

 • دراین شیوه طراحی بر خطوط افقی و عمودی تاکید شده است
 • استفاده از مبلمان و آثار هنری
 • چیدمان متقارن و عناصر تزئینی هندسی
 • جزئیات معماری کلاسیک، مانند ستونهای یونانی و سقف های بلند
 • چیدمان های جادار با مبلمان انتخابی، با تکیه به مینیمالیسم
 • پنجره ها و آینه های بزرگ که اجازه میدهد نور زیادی به اتاق ها سرازیر شود

آیا سبک نئوکلاسیک برای دفتر کار کوچک بهتر است یا بزرگ؟

اگر قصد دارید دفتر کار خود را به این سبک چیدمان نمایید، بهتر است محل بزرگی را برای این کار اختصاص دهید. زیرا یکی از اصول طراحی دکوراسیون دفتر کار در این سبک رعایت سادگی در چیدمان و پرهیز از شلوغی است و با توجه به اینکه استفاده از وسایل دکوری و اکسسوری های لوکس، لوستر و گلدان های شیشه ای مدرن و مبلمان و پرده های مجلل از نکات اساسی در این نوع طراحی است. در صورت کوچک بودن فضا امکان چیدمان اجزا حول یک نقطه کانونی امکان پذیر نمی باشد.

بررسی طراحی اداری به سبک نئوکلاسیک

به کار گیری سبک نئوکلاسیک در طراحی اداری موجب به وجود آمدن فضایی لوکس و رسمی می‌ شود. این سبک برای افرادی که می خواهند فضای کاری خود رسمی و جذاب باشد، گزینه‌ ای ایده آل به حساب می‌ آید.

اشکال هندسی ساده، استفاده از رنگ‌ های مات، کدر و غنی، استفاده از طرح‌ های رومی و یونانی از ویژگی‌ های سبک نئوکلاسیک می‌ باشد. معمولا برای طراحی و اجرای این سبک از عناصر طبیعی همچون چوب و سنگ استفاده می‌ شود. در سبک نئوکلاسیک استفاده از قاب و تابلوهای ساده رایج می‌ باشد.

از دست ندهید
نکات مهمی که پیش از رنگ کردن قرنیز باید بدانید! + آموزش رنگ‌آمیزی

تقسیم‌ بندی فضای داخل ساختمان‌ های اداری

برای طراحی دکوراسیون داخلی باید همه فضاها را در نظر گرفته و تقسیم‌ بندی کنید. به این صورت می‌ توانید با در نظر گرفتن نیاز‌ها و خواسته‌ های مربوط، طراحی فضا را به بهترین نحوه ممکن انجام دهید. برای طراحی دکوراسیون اداری مانند هر فضای دیگری باید بخش‌ های مختلف شرکت را در نظر بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید فضای داخل را به شکل زیر دسته‌ بندی کنید:

 • ورودی
 • پذیرش
 • مسیرهای دسترسی و راهروها
 • دفاتر
 • اتاق مدیریت
 • اتاق کنفرانس
 • و …

مبلمان نئوکلاسیک

بدون شک یکی از مهمترین مسائل در سبک نئوکلاسیک وجود مبلمان است. در بسیاری از موارد دیده شده است که افراد نه آنچنان طرفدار تجملات و طراحیهای سلطنتی و شلوغ هستند و نه آنچنان از سادگی و خلوتی شگفت زده میشوند. بهترین انتخاب برای این افراد استفاده از طراحی و مبلمان نئوکلاسیک است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصول چیدمان مبلمان را بخوانید. تلفیق دو سبک مدرن و کلاسیک در طراحی مبلمان نئوکلاسیک موجب این شده است که مورد استقبال عمومی مردم در سراسر دنیا قرار گیرد. اولین در فرانسه و ایتالیا در اواسط قرن هفدهم از این سبک طراحی استفاده شده است.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: طراحی کافی شاپ کوچک

از مبلمان نئوکلاسیک برای دیزاین داخلی منزل و طراحی و دیزاین داخلی دفتر تجاری و اداری نیز استفاده میشود. ساده و شکیل بودن مبلمان نئوکلاسیک آن را به یکی از محبوبترین انتخاب ها میان ایرانیان تبدیل کرده است. استفاده از خطوط مستقیم و فرمهای مستطیل و با استفاده از زیورآلات گزیده شده از سبک کلاسیک این محصول را برای استفاده در تمامی فضاهای راحتی و رسمی مناسب میسازد. در طراحی نئوکلاسیک تجمل، اصالت و جاودانگی در کنار سادگی، عدم پیچیدگی و راحتی با هم ترکیب شده است.

از دست ندهید
نکاتی که باید درباره پادری آلومینیومی بدانید

نکات مهم در انتخاب مبلمان نئوکلاسیک چیست؟

یکی از نکاتی که باید در هنگام انتخاب مبلمان خود به آن توجه داشته باشید، رنگ مبل است. دانستن علم رنگشناسی و یا گرفتن مشاوره برای انتخاب رنگ مبلمان برای ایجاد بهتر حس مدنظر شما امری بسیار ضروری است. برای مثال: اگر میخواهید حس آرامش و سکوت در منزل و یا دفتر کارتان ایجاد شود بهتر به سراغ رنگهای نرم مانند: رنگ کرم، عاجی، طلایی و نقرهای روید و اگر میخواهید در کنار آرامش حس امنیت و صداقت بیشتری را تجربه کنید به سراغ رنگهایی مانند: آبی روشن، آبی آسمانی و این طیف از رنگ ها روید.

نکته بسیار مهم دیگر برای انتخاب مبلمان نئوکلاسیک رنگ دیوار است. ایجاد کنتراست رنگی درست میان رنگ دیوار (طرح کاغذ دیواری و…) با مبلمان در هنگام طراحی و دیزاین داخلی نکته بسیار حائز اهمیتی است. برای ایجاد شکوه بیشتر میتوانید به سراغ رنگ ها و طرح ها برجسته بروید. در صورتی که میخواهید فضایی صمیمی ایجاد کنید، رنگهای ساده و ملایم را انتخاب کنید.

بی شک نورپردازی میتواند نقش مهمی در طراحی و دیزاین نئوکلاسیک داشته باشد. بنابراین برای ایجاد حال و هوای مدنظر خود توجه ویژهای به نورپردازی در دیزاین منزل و یا محل کار خود داشته باشید. استفاده از لوسترهای الماسی برای ایجاد فضایی شکیل و کلاسیک و استفاده از لوسترهای مدرن برای ایجاد فضای صمیمیتر میتواند گزینهی مناسبی باشد.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون ورودی منزل

استفاده از سطوح آینهای در طراحی نئوکلاسیک به شما کمک میکند که به لوکیشن خود وسعت بیشتری بدهید. استفاده از مجسمه، گلدان، دکورهای فلزی و یا ساعتهای استاده میتواند به طراحی شما روح کلاسیک بیشتری بدهد و یا استفاده از دکورهای چوبی (چوبی و سنگی) موجب میشود که فضای مدرنتری داشته باشید.

رنگ دفتر کار نئوکلاسیک

اولین اقدام برای شروع طراحی به این سبک، انتخاب رنگ دیوارها می باشد. بیشترین رنگ مورد استفاده در این سبک رنگ های روشن مثل خاکستری، کرم، سفید، زرد، سبز و آبی روشن می باشد. توجه به فاصله میان کنتراست پس زمینه مثل دیوار و رنگ وسایل میانه مثل مبلمان، میز و وسایل اداری و تزئینی از نکات اساسی در این سبک است.

سبک نئوکلاسیک

بیشتر طراحان در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک استفاده از رنگ روشن و خنثی در دیوارها و پرده ها و استفاده از رنگ تیره تر در مبلمان مهمان، کتابخانه و میز و صندلی مدیریت را همراه با یک رنگ ترکیبی شاخص در وسایل اداری یا تابلو ادغام نموده و فضای زیبایی را خلق می کنند. مثلا استفاده از رنگ های گرم در تابلو یا استفاده از مجسمه ها و وسایل اداری طلایی برای جلوه بیشتر فضا و یا استفاده از گیاهان سبز تزئینی بسیار مناسب برای این گونه فضاها می باشد.

از دست ندهید
انواع پرده در دکوراسیون داخلی را بشناسید

استفاده بیشتر از رنگ های سفید یا خاکستری روشن و همچنین استفاده از خطوط افقی و عمودی به صورت گچکاری یا نقاشی روی دیوار که در این سبک همواره مورد توجه طراحان بوده است، به بزرگ تر نشان دادن فضای دفتر کار کمک شایانی می کند. اما برای کسانی که فضای زیادی دارند استفاده از رنگ تیره تر همراه با نورپردازی با انواع لوسترهای لوکس تزئینی یا نورپردازی در دیوارها میتواند ایده بسیار خیره کننده ای باشد.

نورپردازی

نورپردازی در واقع یکی از مهم‌ ترین اصول در طراحی فضاهای اداری می‌ باشد. معمولا برای فضاهای اداری توصیه می‌ شود تا حد امکان از نور طبیعی بهره بگیرید. در دکوراسیون اداری به سبک نئوکلاسیک برای فضاهای کاری، محیط باید کاملا روشن باشد و نور مورد نیاز افراد تامین شود. برای نورپردازی در سبک نئوکلاسیک می‌ توانید از لوستر ، چراغ‌ های مطالعه رومیزی و آویز‌های زیبای مناسب این سبک استفاده کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع سبک های نورپردازی در منازل  را بخوانید.
دقت داشته باشید که نبود نور کافی و مناسب در محیط کار باعث خستگی و خواب آلودگی کارمندان در محیط کار می‌ شود.

کفپوش

انواع کفپوش ها از جمله سنگ، کاشی، سرامیک و پارکت برای سبک نئوکلاسیک مناسب و زیبا می باشد. اگر شرکت شما پر رفت و آمد است، توصیه می‌ کنیم از سرامیک یا سنگ به عنوان کفپوش استفاده کنید.

وسایل دفتر کار نئوکلاسیک

در طراحی دفتر کار به سبک نئوکلاسیک با حفظ لوکس و سلطنتی بودن ظاهر اتاق با قرار دادن وسایل مدرن امروزی می توان احساس راحتی بیشتری کرد. سادگی و امروزی بودن این طراحی از مزایای این دکوراسیون در طراحی دفاتر کار مدیریتی می باشد.

از دست ندهید
رایج ترین اشتباهات دکوراسیون خانه ایرانی

وسایل اتاق باید با توجه به رنگ غالب در نظر گرفته شده و دارای متریال های با کیفیت مرغوب باشند. استفاده از وسایل کهنه و نامرغوب در این سبک جایی ندارد، پس در صورتی که از این سبک برای طراحی دفتر کار خود استفاده می کنید فکر صرفه جویی را کنار بگذارید.

استفاده از میزهای بزرگ مدیریتی، صندلی لوکس، مبلمان جلو میز مدیریتی، کتابخانه و ادوات اداری با تمام وسایل لوکس تزئینی از جمله مجسمه ها، لوسترها، آباژورها، فرشها و تابلوها محیط فوق العاده ای را برای یک اتاق مدیریتی به سبک نئوکلاسیک فراهم می کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سبک نئوکلاسیک آشنا شدید. همچنین از شاخصه‌های دفتر کار نئوکلاسیک آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

عناصر طبیعی پرکاربرد در سبک طراحی نئوکلاسیک چیست؟

در طراحی و اجرای سبک نئوکلاسیک، عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ کاربرد بیشتری دارد.

نورپردازی در دکوراسیون اداری نئوکلاسیک به چه شیوه ای انجام می شود؟

نورپردازی برای داشتن یک دفتر کار نئوکلاسیک بسیار حائز اهمیت است. معمولا در دفاتر کار با سقف بلند از لوسترهای بزرگ استفاده می شود و در فضای کاری با ارتفاع کم، هالوژن ها یا لوسترهای سقفی بدون آویز کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا