رنگبندی در دکوراسیونطراحی داخلی ساختمان

نورپردازی از اتاق خواب تا سقف پذیرایی

نورپردازی از اتاق خواب تا سقف پذیرایی

نورپردازی اصولی فضای داخلی از اتاق خواب تا سقف پذیرایی

 

نورپردازی داخلی ساختمان صرفا به معنای تامین نور مورد نیاز برای یک محیط نیست، بلکه به معنای ایجاد فضای مناسب با به کارگیری دانش نورپردازی و علم روانشناسی رنگ و نور برای ایحاد محیطی سالم‌تر و هماهنگ تر، با زیبایی بیشتر می‌باشد. در ادامه این مطلب کوشیده ایم که به صورت اصولی و کامل تمامی مطالب مربوط به نورپردازی داخلی ساختمان را برای شما توضیح دهیم .به شما اطمینان میدهیم که با خواندن این مطلب اطلاعات کافی در خصوص نورپردازی داخلی فضا های مختلف منزل مانند پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب به دست خواهید آورد.


فهرست مطالب:


نورپردازی عمومی

روشنایی یکی از اولویت‌های ایرانیان برای فضای خانه است. هرچه نور استفاده شده در محیط کارآمدتر باشد، دکوراسیون داخلی نیز زیباتر به نظر می‌رسد. نور پردازی کلی یا عمومی به همین دلیل ایجاد شد. این تکنیک باعث می‌شود تا با انتخاب چند مدل از بهترین ابزارهای روشنایی، فضای خانه را دگرگون کنید.

نحوه اجرای نورپردازی عمومی

اگر در میان انواع مدل‌های نورپردازی این روش انتخاب شما است، باید مجموعه‌ای از ابزارهای روشنایی را برای فضای خانه انتخاب کنید. لوسترهای آویز، چراغ مخفی،‌ هالوژن و حتی استفاده از آباژور در نقاط کور می‌توانند برای این روش مناسب باشند. برای اینکه فضای شما چندان یکنواخت به نظر نرسد نیز می‌توانید از ترکیب نورهای سفید و زرد استفاده کنید تا نوری طبیعی در خانه جریان داشته باشد.

ویژگی اصلی سبک عمومی

مهم‌ترین نکته‌ای که در نورپردازی کلی اهمیت دارد،‌ یک‌دست بودن نور است. به این معنی که نباید بخشی از فضا تاریک و بخشی دیگر روشن باشد.

نورپردازی عمومی
نورپردازی از اتاق خواب تا سقف پذیرایی

به عبارت دیگر توزیع نور به صورت یکنواخت و استاندارد در این تکنیک نورپردازی داخلی اهمیت زیادی دارد. یکی از اشتباهات رایج در این سبک مدرن نورپردازی این است که تصور می‌شود استفاده از ابزارهای روشنایی متفاوت، برای ایجاد روشنایی بیش از حد است. در صورتی‌که یکی از مهم‌ترین اصول نوعِ عمومی متعادل بودن نور است؛ به‌شیوه‌ای که نور زیاد چشم را نزند و بیش از حد نباشد.

از دست ندهید
انواع سبک های دکوراسیون داخلی ویلا چیست؟

برای اینکه کنترل نور را در این فضا ساده کنید، بهتر است از لوازمی قابل کنترل استفاده کنید. برای مثال، برای روشن کردن هالوژن‌ها و نور مخفی دو کلید جداگانه در نظر بگیرید. با این کار می‌توانید نسبت نور را در هر ساعت و متناسب با هر شرایطی کنترل کنید.

فضایی مناسب نورپردازی عمومی

با توجه به اینکه نورپردازی کلی برای یکدست کردن فضا انتخاب می‌شود،‌ استفاده از آن در محیط‌هایی مانند اتاق خواب چندان مناسب نیست. این سبک بیش از همه در سالن‌های بزرگ و اتاق نشیمن استفاده می‌شود. چراکه هم فضای کافی برای نصب لوستر دارند و هم افراد زمان زیادی را در آن‌جا سپری می‌کنند.

از این شیوه نور بخشیدن می‌توان برای دکوراسیون داخلی سالن اجتماعات، تالارها و فضاهایی لوکس نیز استفاده کرد.

نورپردازی متمرکز یا تاکیدی

این روش یکی از مدرن‌ترین شیوه‌های نورپردازی است. این سبک با استفاده از چراغ‌های تکی و اغلب دیواری ایجاد می‌شود. همانطور که از نامش پیداست بر بخش‌هایی خاص از دکوراسیون متمرکز است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نوعِ تاکیدی یا متمرکز این است که می‌توانید برای اجرای آن خلاقیت به خرج دهید.

نورپردازی تاکیدی
بررسی نورپردازی تاکیدی

برای مثال با استفاده از یک لوستر آویز مدرن در مرکز راهرو ورودی یک فضای خاص و زیبا خواهید ساخت. از طرف دیگر این شیوه را می‌توان ارزانترین روش نورپردازی مدرن در خانه دانست.

رایج‌ترین سبک اجرای نوعِ متمرکز

اصلی‌ترین ابزارهای روشنایی در این تکنیک نورپردازی، استفاده از دیوارکوب‌های دیواری و هالوژن‌هایی با شکل‌های مدرن، لوسترهای پایه‌دار و چراغ‌های نورافکن هستند. به همین دلیل می‌توانید به سادگی لوازم روشنایی را متناسب با رنگ و سبک دکوراسیون داخلی انتخاب کنید.

تنها نکته‌ای که هنگام اجرا باید به آن توجه کنید، این است که لامپ‌های استفاده شده در این نوع نورپردازی باید نوری متمرکز، قوی و خوش‌رنگ داشته باشند. در حقیقت یک انتخاب مناسب می‌تواند جلوه‌ای خاص برای خانه و فضای مورد نظر شما ایجاد کند.

از دست ندهید
دکوراسیون شیک و مدرن برای اتاق کودک

نورپردازی متمرکز درقابل استفاده در کدام دکوراسیون؟

نورپردازی می‌تواند با توجه به سلیقه، ایده و فضای کلی خانه شما در هر محیطی زیبایی خاص خود را داشته باشد. با این حال، از این سبک بیشتر در دکوراسیون مدرن استفاده می‌کنند. این نوع از دکوراسیون‌ها معمولا لوسترهای آویز ندارند یا از نور کم و کنترل شده استفاده می‌کنند.

به همین دلیل نورپردازی متمرکز می‌تواند روح تازه‌ای به فضای خانه شما بدهد. از طرفی از این نوع، برای برجسته کردن بخش مهمی از خانه استفاده می‌کنند. برای مثال، شما می‌توانید یکی از دیوارها را به چیدمان تابلوهای مدرن و قاب‌عکس‌های مینیمال اختصاص دهید و برای نمود بیشتر، از نورپردازی متمرکز در این بخش استفاده کنید.

این سبک نورپردازی در نمایشگاه‌های هنری نیز کاربرد ویژه‌ای دارد.

نورپردازی ریلی

این روزها در جدیدترین سبک‌ها از انواع نورپردازی در معماری، لوسترهای سقفی و آویزی جایگاه خود را از دست داده‌اند و بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از آن‌ها ندارند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم این شیوه را فراموش نکنید. در این شیوه همانطور که از نامش پیداست، از چراغ‌ها به صورت ریلی و طولی استفاده می‌شود. مهم‌ترین مزیت این شیوه از نورپردازی، امکان ایجاد طرح‌های خلاقانه در زمان اجرای دکوراسیون داخلی است.

نورپردازی ریلی
ویژگی نورپردازی ریلی

در حقیقت دست شما برای طراحی دکوراسیون شیک و مدرن خانه کاملا باز است و در نهایت نیز دکوراسیونی مدرن، ساده و شیک خواهید داشت. برای نوعِ ریلی معمولا از چراغ‌های خطی به صورت مخفی یا کار شده در سقف استفاده می‌کنند. نوع دیگری از نورپردازی خطی برای جداسازی فضاهایی مانند آشپزخانه است که می‌توان در این موارد از چراغ‌های خطی دکوراتیو نیز استفاده کرد.

بهترین فضا برای سبک ریلی

این نوع نورپردازی، هم برای نشیمن خانه و هم در فضاهایی مانند اتاق خواب و حتی سرویس‌بهداشتی کارآمد است.

از سری نورپردازی‌های لوکس خانه به‌شمار می‌آید. علاوه ‌بر دکوراسیون خانه، می‌توان از این تکنیک برای دکوراسیون فضاهای تجاری، سالن‌های ورزشی، کلینیک‌های زیبایی و فضاهای اداری لوکس نیز استفاده کرد.

از دست ندهید
راهنمای طراحی اتاق خواب مدرن و شیک + فاکتورهای مهم در دیزاین اتاق خواب که باید به آنها توجه شود

نور پردازی وظیفه‌ای

نورپردازی وظیفه‌ای را می‌توان نوعی از نورپردازی متمرکز دانست. چراکه در این شیوه نیز نور بر یک فضای خاص تمرکز دارد اما مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در کاربردشان است. نوعِ وظیفه‌ای تنها یک وظیفه خاص را به عهده دارد. برای مثال، اگر از یک لوستر مدرن کوچک یا یک چراغ مدرن پایه‌دار برای روشن کردن میز کار خود استفاده کنید، در حقیقت وظیفه‌ای را از آن سبک نورپردازی انتظار دارید.

نورپزدازی وظیفه_ای
هماهنگی نورپردازی وظیفه ای

این نوع، در اتاق کار، بالای میز ناهارخوری، بالای کانتر آشپزخانه، اطراف میز آرایش و فضاهایی از این دست بسیار کاربردی هستند. برای اجرای این تکنیک نورپردازی بهتر است از چراغ‌های انعکاسی استفاده کنید.

بزرگ‌ترین مزیت‌های این سبک، افزایش تمرکز، ایجاد دید بهتر در محیط و صرفه‌جویی در روشنایی است؛ بنابراین می‌توان این شیوه را بهترین نور برای مطالعه دانست.

نورپردازی بخش های مختلف خانه

با شناخت نورپردازی مناسب در هر بخش خانه، خانه‌تان را به مکانی پر از زیبایی و آرامش تبدیل کنید:

نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه است و باید پر نور باشد. لازم است در این فضا حتما از یک منبع نور سقفی استفاده کنید. برای نورپردازی مناسب در فضای آشپزخانه باید به قسمت‌هایی که بیشتر استفاده می‌شوند (مانند کانتر آشپزخانه، کابینت‌ها، کشو‌ها و سینک ظرفشویی) بیشتر توجه کرد. برای داشتن فضای گرم و صمیمی در آشپزخانه می‌توانید روی جزیره یا اپن آشپزخانه لامپ‌های آویز نصب کنید.

نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب فضایی برای استراحت و خواب است. برای نورپردازی این فضا باید دقت بیشتری به خرج بدهید. نور این فضا باید تسکین دهنده باشد و موجب آرامش شما شود. بهترین گزینه برای این فضا استفاده از آباژور است. در صورت استفاده از لوستر در نورپردازی اتاق خواب توجه داشته باشید که نورمستقیم لوستر نباید به چشم تابیده شود. بهترین رنگ لامپ برای اتاق خواب رنگی است که به نور خورشید نزدیک تر است.

در اتاق‌خواب‌های مدرن همواره اولین گزینه استفاده از ریسه‌های ال ای دی و ترجیحا ریسه‌های LED SMD است که در طیف رنگی گسترده ای موجود می‌باشد و به همه حالت قابل نصب است. با قرار دادن این ریسه بر روی سقف و شکل دادن آن به سلیقه خود می‌توانید اتاقی مینیمال یا مدرن برای خود بسازید.

از دست ندهید
عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت درب چوبی اتاق خواب

اتاق‌ خواب‌های دخترانه اکثرا دارای رنگ غالب صورتی یا رنگ‌های روشن هستند، پس بهتری رنگ برای نورپردازی این اتاق‌ها رنگ‌های روشن می‌باشد و دارای درصدی رنگ سفید است. در نورپردازی اناق دخترانه نمی‌توان از نورپردازی ترکیبی در قسمت‌هایی مثل آیینه و کنسول یا کتابخانه صرف نظر کرد چون تا میزان زیادی جلوه آن را زیبا تر خواهد کرد.

اتاق‌های پسرانه برخلاف دخترانه‌ها عموما دارای رنگ‌های تیره هستند و بر همین اساس بهترین رنگ نور نیز باید به نسبت آن انتخاب شود. از اجزای ثابت موجود در نورپردازی اتاق پسرانه ریسه‌های ال ای دی به رنگ آبی یا سرمه‌ای می‌باشد که این رنگ‌ها از دیرباز به عنوان نمادی برای جنسیت مذکر بوده و هست البته هیچ رنگی جنسیت ندارد و تمام رنگ‌ها برای هر جنسیتی قابل استفاده می‌باشد اما از گذشته تا به حال این رنگ نمادی برای جنس مذکر بوده است.

نورپردازی اتاق پذیرایی

برخلاف تصور موجود اتاق پذیرایی نباید زیاد روشن باشد زیرا روشنایی بیش از حد، آرامش اتاق را از بین می‌برد.

نورپردازی مناسب بر روی میز پذیرایی باعث جلب توجه میهمانان و زیبایی بیشتر محیط می‌شود. برای نور بخشیدن در سایر قسمت‌های اتاق پذیرایی بهتر است از نورهای غیر مستقیم استفاده کنید.

نورپردازی سرویس بهداشتی

چراغ‌هایی که می‌توانند نور طبیعی کافی تولید کنند بهترین گزینه برای نورپردازی سرویس بهداشتی هستند.

لامپ‌هایی با نور سفید یا لامپ‌هایی که نوری نزدیک به نور طبیعی خورشید دارند انتخاب مناسبی برای سرویس بهداشتی است. چراغ‌ها در این فضا باید در جایی نصب شوند که کمترین سایه را بر روی صورت ایجاد کنند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره انواع تکنیک های نورپردازی سخن گفتیم. فراموش نکنید که نور به دکوراسیون خانه شما جان می دهد و تمرکز و توجه بر این بعد از طراحی خانه بسیار حائز اهمیت است. پرداختن به این موضوع که نورپردازی محیط شما تا چه حد مطابق قوانین روز نورپردازی دنیاست، تاثیر بسزایی در رضایت شما از محیط زندگی و یا محل کارتان دارد. همواره قبل از انتخاب تم کلی محیط مورد نظرتان (اعم از مدرن ، سنتی و …) بررسی کنید که چه نوع تجهیزات روشنایی برای محیط شما قابل استفاده است. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت بنویسید.

از دست ندهید
پله‌ چوبی در دکوراسیون: معماری اساسی با دست‌خط طبیعت

سوالات متداول

بهترین نوع نورپردازی در فضاهای مجهر و مدرن چیست؟

در فضاھای مدرن و مجھز، به طور شخصی از چراغ ھای دست ساز استفاده کنید. بھتر است این چراغ ھا کاربردی باشند تا تزئینی. استفاده از چراغ ھای توکار برای سقف بسیار مناسب است. انواع چراغ ھای ریلی که بین سقف کاذب و دیوار تعبیه می شوند برای این سبک از خانه ھا توصیه می شود. بھتر است برای لامپ ھای ھالوژنی که در دیوار و سقف تعبیه می شوند، کلید دیمر بگذارﯾد تا نور ھالوژن ھا قابل تنظیم باشد.

نور مخفی برای چه فضاهایی مناسب است؟

در هر نقطه از خانه که احساس کردید بی روح و کم جذابیت است این عنصر به کمک شما خواهد آمد، نور مخفی در تمام قسمت‌های خانه قابل استفاده است و اگر درست و اصولی از آن استفاده شود ظاهری با شکوه برای هر بخش خانه شما خواهد ساخت.

بهترین نورپردازی برای اتاق ناهارخوری چگونه است؟

از یک لوستر، بالای میز ناهارخوری استفاده کنید تا نور این قسمت را تنظیم نموده و برای ملایم کردن سایر بخش های اتاق، از لامپ های هالوژن استفاده نمایید. این نورپردازی بایستی به شکلی باشد که گوشه تاریکی روی میز یا اتاق وجود نداشته باشد.

هر نوع و جنس لوستر برای چه سبک خانه هایی مناسبتر است؟

لوسترهایی از جنس برنز و برنج برای فضاهای سنتی و کلاسیک مناسب و لوسترهایی با شاخه کم برای فضاهای کوچک و لوسترهای پرشاخه با تعداد لامپ های زیاد برای خانه های بزرگ مناسب است. اگر سبک خانه شما مدرن و امروزی تر است. استفاده از لوسترهایی با جنس شیشه و کریستال بهترین گزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا