اتاق کودک

نکاتی که در زمان خرید سرویس خواب نوزاد فراموش می‌شود

یکی از مهم ترین وسایل اتاق خواب در هر سنی تخت است. شاید خرید تخت کودک به ظاهر ساده باشد اما مواردی به جز زیبایی و ظاهر باید در آن رعایت شود که تاثیر بسزایی بر روی کودک شما دارد. کودکان مخصوصا نوزادان زمان زیادی را صرف خوابیدن می‎کنند. پس برای سلامت و آرامش خواب فرزند خود بهتر است که به استانداردهای لازم سرویس خواب نوزاد و کودک توجه بسیاری داشته باشید. این را بدانید که کودک تا 70 درصد زمان زندگی خود را تا سن 2 الی 3 سالگی بر روی تخت خواب می‎گذراند. پس اهمیت دارد که شما به عنوان والدین کودک در هنگام خرید تخت خواب کودک و نوزاد، به سه اصل توجه بسیاری داشته باشید: امنیت، ماندگاری و دوام. در ادامه مقاله های راهنمای خرید تخت خواب این‌بار می‌خواهیم درمورد تخت نوزاد و کودک صحبت کنیم و بعنوان راهنمای خرید تخت خواب کودک نکات مهمی را با شما عزیزان در میان بگذاریم.

نکات مهم قبل از خرید سرویس خواب نوزاد

در زمان خرید سرویس خواب کودک و نوزاد نکات زیر را مدنظر داشته باشد:

اندازه و ابعاد تخت خواب کودک و نوزاد

از جمله مهم ترین نکات فراموش شده خرید سرویس خواب نوزاد اندازهٔ و ابعاد تخت است. بهتر است که در ابتدا جواب این سوال را بدهید که آیا شما تخت خواب کودک خود را فقط برای دوران نوزادی می‌خواهید و یا تخت خوابی می‎خواهید که تا سالیانی همراه فرزند شما باشد؟ بهتر است که قبل از خرید تخت خواب کودک خود حتما جواب این سوال را آماده داشته باشید چرا که در خرید و فیلتر کردن گزینه‌ها بسیار زیاد به شما کمک می‎کند. اگر بخواهیم از دیدگاه اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم خب قطعا خرید و انتخاب تخت بزرگتری که کودک شما می‎تواند در سنین بالاتر هم از آن استفاده کند بسیار به نفع مالی شما می‎باشد.

از دست ندهید
اصول خرید تخت خواب کودک | بهترین تخت خواب برای نوزادتان کدام است؟

ما در این راهنما به شما پیشنهاد می‎کنیم که تخت فرزندانتان نیاز نیست آنقدر بزرگ باشد که کودک روی آن غلت بزند و نتواند به حالت اولیه خود برگردد و نه آنقدر کوچک و باریک باشد که اصلا فرزندتان توان حرکت بر روی آن را نداشته باشد.

از طرفی هم اگر اتاق خانه شما کوچک است می‎توانید در ابتدای امر از گهواره و تخت‌های کوچک‎تر خریداری کنید و با گذشت زمان و رشد فرزندتان تخت آن را تغییر دهید.

قابلیت تنظیم ارتفاع تخت

در ابتدای تولد فرزند شما و عموما تا 6 ماهگی به دلیل کم تحرکی او و برداشتن و گذاشتن هایش توسط شما بهتر است ارتفاع تخت بالا باشد تا به کمر شما آسیبی وارد نشود. اما در ماه های بعدی که کودک شما شروع به فعالیت می‌کنید بهتر است که ارتفاع تخت را پایین بیاورید تا اگر کودک علاقه و توانایی خروج از تخت خود را دارد به زمین نیفتد و آسیبی نبیند.

جنس تخت خواب کودک

ما به شما پیشنهاد می‎‌کنیم که بهترین جنس برای تخت خواب کودک شما چوب طبیعی است. ما در راهنمای خرید تخت خواب کودک‎ این نکته اساسی را به اطلاع شما می‎رسانیم که سرویس خواب‎هایی با جنس MDF و مواد مصنوعی دیگر برای نوزادان و کودکان به هیج وجه مناسب نیست، چراکه در تولید تخت‌هایی با جنس MDF و مواد مصنوعی ممکن است از موادی استفاده شود که برای سلامت دلبندان شما مضر باشد و باعث ایجاد حساسیت و آلرژی‎هایی در بدن آنها شود.

از دست ندهید
دکوراسیون شیک و مدرن برای اتاق کودک

استحکام و کیفیت ساخت

استحکام تخت و کیفیت ساخت آن از دیگر نکات مهمی است که در راهنما خرید تخت کودک به آن اشاره می‎کنیم. در هنگام خرید تخت خواب کودک خود به یاد داشته باشید که حتما از راجع به استحکام و کیفیت ساخت آن از فروشنده سوال بپرسید و اطلاعات بگیرید. شما حتی می‎توانید در هنگام خرید خودتان استحکام تخت دلبندتان را تست کنید.

حفاظ و نرده ‎های تخت

نکته قابل توجه دیگر در راهنما خرید تخت خواب کودک و نوزاد، حفاظ یا نرده‌های تخت است. ما به شما پیشنهاد می‎کنیم که بجای انتخاب تخت خوابی که نرده و میله دارد تخته خوابی را انتخاب کنید که از حفاظ‎های شبکه‎ای تشکیل شده. اما اگر انتخاب شما تخت‎های نرده دار است در هنگام خرید توجه داشته باشید که فاصله نرده ‎های آن زیر 7 سانتی متر باشد تا آسیبی به کودک شما وارد نشود. از طرفی توجه داشته باشید که شکل حفاظ ها به صورت نردبانی نباشد تا کودک شما از آن به عنوان پله برای بالا رفتن و سپس افتادن استفاده نکند.

ضربه گیر تخت نوزاد

ضربه گیر تخت نوزاد از جمله مواردیست که باید در خرید آن احتیاز لازم را داشته باشید، چرا؟ به دلیل اینکه ضربه گیر جزو مواردیست که بخصوص در ماه‌های اول کودک مثلا تا 6 ماهگی ممکن است باعث خفگی او و یا ایجاد سندروم ناگهانی نوزاد شود. ولی از شش ماهگی به بعد می‎توانید از یکسری از ضربه‌گیرهای ایمن تخت استفاده کنید تنها در صورتیکه کودک شما تا به آن زمان توانایی کمی تحرک کردن را داشته باد.

تشک تخت کودک و نوزاد

حال که به اینجای راهنمای خرید تخت خواب کودک رسیده‌ایم، به بررسی تشک تخت نوزاد می‎پردازیم. ما در راهنمای خرید تخت کودک پیشنهاد می‎کنیم که تشک تخت را همزمان با خرید تخت خواب نوزاد خود، تهیه کنید تا از دیدگاه ابعداد، هم اندازه تخت انتخابی شما باشد. سایز استاندارد تشک نوزاد: ۱۳۰ سانتی‌متر برای طول، ۷۰ سانتی‌متر برای عرض و قطر تشک بین ۷ تا ۱۵ سانتی‌متر باید باشد. به یاد داشته باشید که کیپ بودن تشک به چهارچوب تخت یک امر بسیار مهم است و شما بایستی در هنگام خرید به آن توجه بسیاری داشته باشید تا آسیبی به کودک شما وارد نشود. می‎توانید این امر را با قرار دادن دو انگشت خود دربین تشک و تخت هنگام خرید امتحان کنید اگر این فاصله بیشتر از دو انگفشت بود یعنی تشک برای تخت کوچک است. 

از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه 2023

ضمانت‌نامه تخت نوزاد و کودک

در هنگام خرید تخت خواب برای نوزاد و همچنین سرویس خواب نوجوان خود به یاد داشته باشید به جزییات دقت کنید و همینطور که گارانتی و ضمانت نامه معتبر آن را چک و دریافت کنید. زیرا وجود این موارد باعث مشخص شدن ایمنی لازم تخت خواب می‌شود تا صدمه ای به کودک شما وارد نشود. پس از فروشنده حتما درباره گارانتی و مدت زمان آن پرس و جو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا