طراحی داخلی پذیراییطراحی داخلی ساختمان

5 ترفند جدید چیدمان مبل راحتی در دکوراسیون داخلی

اگر می خواهید مثل یک طراح فکر کنید و لوازم منزل خود یا دکور هر فضایی را بچینید با ما همراه باشید با  ترفند چیدمان مبل به صورت علمی و کاربردی؛ شاید بارها وارد فضایی شدید که مجذوب چیدمان آن شده باشید. دلیل این امر شناخت اصول دکوراسیون داخلی است. اصول برای همه فضا ها کاربرد دارد و در برخی موارد نیز لازم است نکاتی نیز بدانید.

زمانی که برای چیدمان مبل راحتی در دکوراسیون منزل می خواهید بگذارید را به ما بدهید و بعد از مطالعه این مقاله قطعاً با دقت و توجه و ظرافت بیشتری این کار را انجام خواهید داد با ما همراه باشید.

5 ترفند چیدمان مبل راحتی در دکوراسیون داخلی چیست؟

در ادامه ترفند های چیدمان مبل راحتی در دکوراسیون منزل را خواهید خواند اما قبل پرداختن به ترفند ها لازم است در خرید مبل راحتی نکاتی را در نظر داشته باشید. بسیار مهم است که مبل راحتی که می خواهید خریداری کنید برای چه استفاده ای است و از چه سبک مبلمان راحتی منزل می باشد. باید رنگ بندی و سبک مبلمان با سبک دکوراسیونی که انتخاب کرده اید مرتبط باشند.

اکسستوری هایی که برای دکوراسیون چیدن مبلمان در نظر گرفته اید باید بر اساس سبک چیدمان شما انتخاب شود. بعد از این نوبت به چیدمان مبلمان می رسد که باید 5 ترفند زیر را به کار بگیرید.

ترفند اول تعیین کاربرد فضا

از دست ندهید
جدیدترین دکور تلویزیون دیواری

اول از همه بر اساس فضایی که در اختیار دارید تصمیم بگیرید می خواهید فضای پذیرایی مهمان و نشیمن یکی باشد یا جدا از هم، اصولاً اگر فضای نشیمن کوچک باشد پذیرایی مهمان و نشیمن یکی است بنابراین ترفند چیدمان مبل راحتی بدین صورت است که این مبل را به گونه ای انتخاب کنید که برای هر دو کاربد مفید باشد.

همچنین لازم است ببینید قرار است چند نفر از فضای موجود استفاده کنند از این رو باید بدانید قرار است نشستن اعضاء کنار هم باشد یا رو به روی هم که بر حسب انتخابی که دارید چیدمان را آغاز می کنیم.

ترفند دوم پیدا کردن نقطه کانونی

هر فضایی دارای نقطه کانونی است و باید ببینید نقطه کانونی فضای شما چیست تا بر حسب آن اقدام به چیدن مبلمان کنید. ممکن است نقطه کانونی مد نظر شومینه یا منظره یا تلوزیون یا اشیاء خاصی باشد با انتخاب نقطه کانونی باید مبل راحتی را به گونه ای بچینید که هول محور آن قرار گیرد و توجه به سمت نقطه کانونی مربوطه باشد.

ترفند سوم رعایت استاندارد ها

استاندارد ها بر اساس متراژ است و بیشتر تحلیل های ریاضی در این قسمت مطرح است. فاصله مبلمان از هم نباید بیش از دو متر و نیم باشد زیرا صحبت کردن بین افراد سخت خواهد شد. نکته دوم این است که مبل ها نباید به دیوار تکیه داده شوند مگر اینکه فضای کافی وجود نداشته باشد، حد الامکان باید از چسبیدن مبل به دیوار خود داری کنید.

از دست ندهید
آشنایی با دکوراسیون منزل سالمندان + چگونه محیط منزل را برای سالمند خود امن و راحت کنیم؟

اگر نقطه کانونی تلوزیون است و چیدمان به صورتی است که برای تماشای تلوزیون باشد باید به نسبت اندازه تلوزیون فاصله دیداری رعایت شود تا به چشم آسیب نرساند مثلاً برای تلوزیون 40 اینچ 120 اینچ فاصله قرار دهید. فاصله از درب ورود و سایر قسمت های ورودی باید 60 سانتی متر و حداکثر فاصله باید 120 سانتی متر در نظر گرفته شود.

در صورتی که میز نهارخوری نیز می خواهید در فضای پذیرایی قرار دهید لازم است لبه های میز 120 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشند البته این اندازه استاندارد است اما اگر فضای کافی نداشته باشید حداقل باید این فاصله 90 سانتی متر باشد.

ترفند چهارم حفظ تقارن

داشتن تقارن یا نداشتن تقارن کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد اگر از چیدمان شلوغ خوشتان می آید می توانید از چیدمان غیر متقارن استفاده کنید و در غیر این صورت چیدمان متقارن را پیشنهاد می کنیم البته چیدمان متقارن در دکوراسیون داخلی چیدمان رسمی نیز محسوب می شود.

ترفند پنجم رعایت تنوع

تنوع در فضای موجود یکی از مهمترین موارد در ترفند چیدمان مبل راحتی است. یعنی تا جایی که می توانید دو مبل هم اندازه را هرگز کنار هم قرار ندهید و در صورتی که در یک سمت مبل بزرگ یا بلند قرار دادید در روبه روی این مبل یک مبل با اندازه ای مشابه قرار دهید. ایجاد توازن بین فضا را می توانید با اثر هنری یا اکسستوری های دکوراسیون داخلی نیز پر کنید.

از دست ندهید
دکوراسیون اتاق خواب 2023 در طرح و رنگ های جذاب و خاص

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا