رنگبندی در دکوراسیونطراحی داخلی ساختمان

بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی چیست؟ + راهنمای انتخاب رنگ کفپوش پذیرایی

در زمان انتخاب بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی اولین موردی که باید در نظر گرفته شود، سلیقه و علاقه ساکنین منزل است. استفاده از رنگ مورد علاقه برای انواع کفپوش سبب بالا رفتن میزان رضایت از زیبایی منزل شده و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بعد از علاقه باید به این مورد توجه شود که بهترین گزینه، رنگی است که دغدغه ی کمتری داشته باشد. مثلا رنگ های روشن به دلیل نشان دادن سریع لکه ها و گرد و غبار سبب ایجاد مشکلاتی در تمیزکاری و نظافت می شود. رنگ های تیره نیز باعث تاریک نشان دادن فضای منزل و دلگیری آن می شوند. علاوه براین، تناسب رنگ کفپوش با جزئیات پذیرایی نیز نباید نادیده گرفته شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به نتیجه ای بهتر در زمینه ی انتخاب بهترین رنگ کفپوش پذیرایی برسیم.


فهرست مطالب


بررسی اهمیت رنگ کفپوش برای پذیرایی

برای اینکه انتخاب درستی در مورد بهترین رنگ کفپوش پذیرایی داشته باشیم باید ابتدا بدانیم رنگ چه اهمیتی دارد و انتخاب آن بر روی چه عواملی تاثیر داشته و درست و غلط بودن انتخابمان چه مواردی را پر رنگ یا کم رنگ می کند.

بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی

در ادامه رنگ و تاثیرات آن را روی جنبه ها و موارد مختلف موجود در پذیرایی نام برده و تک به تک مورد بررسی قرار می دهیم:

علاقه و سلیقه اولین دلیل برای انتخاب

همان طور که گفته شد، در نظر گرفتن سلیقه و علاقه ساکنین منزل، بهترین دلیل برای انتخاب یک رنگ هستند. انتخاب رنگ چه برای کفپوش پذیرایی و چه برای دیگر موارد باید مورد علاقه و پسند صاحب خانه باشد. هر شخص در مکانی که محل زندگی اوست باید با تمام وجود احساس آرامش داشته و خوشحال و راضی باشد. استفاده از رنگ های دلخواه یکی از موارد ایجاد رضایت از فضا برای افراد است. کفپوشی که به رنگ دلخواه شخص انتخاب شده باشد، سبب انتقال حس و حال خوب و برقراری انرژی مثبت از فضای منزل و پذیرایی می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کابینت آشپزخانه کوچک بدون اپن را بخوانید.

از دست ندهید
آشنایی با بهترین رنگ برای رستوران از نظر علم روانشناسی + تاثیر رنگ‌ها و طراحی دکوراسیون بر جذب مشتری چیست؟

بهترین رنگ برای کفپوش پذیرایی از نظر نظافت

رنگ کفپوش پذیرایی باید به گونه ای انتخاب شود که لکه های ایجاد شده را به راحتی نشان نداده و اثر گرد و غبار روی آن دیده نشود. بدون شک رنگ های روشن کثیفی و لکه را نمایان کرده و به سرعت در معرض دید قرار می دهند. رنگ های تیره نیز گرد و غبار را به خوبی نشان می دهند. درباره  تغییر دکوراسیون خانه به رنگ سال ۲۰۲۳ بیشتر بدانید.
از بین بردن گرد و غبار نیاز به تمیزکاری روزانه دارد، بنابراین افرادی که دارای مشغله ی کاری زیادی هستند، بهتر است استفاده از رنگ های تیره را نادیده بگیرند. لکه ها طی طولانی مدت بر روی کفپوش ایجاد می شوند، بنابراین با تمیزکاری و نظافت هفتگی و چند روزه هم می توان به تمیزی دلخواه رسید. خانم هایی که شاغل نبوده و زمان زیادی برای رسیدگی به امور منزل دارند، محدودیتی از این بابت نداشته و رنگ مورد علاقه شان را در نظر می گیرند.

تناسب با رنگ محیط اطراف

یکی دیگر از مواردی که بر روی انتخاب رنگ کفپوش پذیرایی باید مورد توجه قرار گیرد، رنگ دکوراسیون داخلی است. رنگ مبلمان، پرده ها، فرش و دیگر اکسسوری ها به شدت با رنگ کفپوش در ارتباط هستند.

بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی

بهتر است رنگی در تضاد با دکوراسیون داخلی را برای کفپوش در نظر بگیرید، تا فضا را از یکنواختی نجات دهید. یک فضای یکنواخت با رنگ های شبیه یا نزدیک به هم برای بسیاری از سلیقه ها کسالت آور خواهد بود.

از دست ندهید
ورنو به عنوان برند جدید یراق آلات معرفی شد

رنگ کفپوش پذیرایی کوچک و بزرگ

از دیگر مواردی که بر روی انتخاب رنگ تاثیر به سزایی دارد، ابعاد پذیرایی می باشد. رنگ های تیره فضا را کوچکتر از واقعیت نشان داده و برای آپارتمان و پذیرایی کوچک مناسب نیستند. منزل کوچک و بسته را باید با ترکیبی از رنگ های روشن در کفپوش و دکوراسیون داخلی جبران کرده و فضا را بزرگتر نشان داد. گاهی ممکن است فضای پذیرایی به حد قابل قبولی بزرگ باشد، در این زمان انتخاب رنگ های تیره برای کفپوش هیچ مانعی نداشته و با خیال راحت می توان رنگ هایی از قبیل قهوه ای را در نظر گرفت.

گاهی یک فضای بزرگ هم به حد کافی برای صاحبخانه قابل قبول نیست، به همین دلیل تصمیم می گیرد با تزریق رنگ های روشن فضا را دلبازتر از واقعیت نشان دهد. در چنین مواقعی نیز می توان برای فضای کاملا باز و بزرگ کفپوش با رنگ روشن را انتخاب کرد.

توجه به ارتفاع سقف

اگر علاقه مند به استفاده از رنگ های تیره برای کفپوش پذیرایی هستید، رنگ سقف را روشن در نظر بگیرید. استفاده از رنگ روشن برای سقف یا نورپردازی اصولی این امکان را به شما می دهد که کفپوش تیره استفاده کرده و نگرانی بابت کوتاه تر دیده شدن سقف نداشته باشید. حتی اگر سقف پذیرایی کوتاه است می توانید با تزریق نور به صورت استاندارد این مشکل را حل کرده و از کفپوش مورد علاقه تان استفاده کنید.

از دست ندهید
اکسنت وال، خلاقیتی ساده و زیبا در طراحی نوین

تاثیر رنگ کفپوش پذیرایی بر روی نور پذیرایی

نور تاثیر زیادی بر روی زیبایی و باز نشان دادن فضا دارد. بعد از نورپردازی استاندارد، استفاده از رنگ های روشن می تواند سبب تزریق بیشتر روشنایی به داخل منزل شود. اگر منزل شما از نور طبیعی کمی برخوردار بوده و تصمیم دارید با رنگ این تاریکی را جبران کنید، باید به فکر استفاده از رنگ روشن باشید. بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی کم نور، کفپوش با رنگ روشن می باشد. رنگ های روشن نور را منعکس کرده و سبب تشدید آن در فضا می شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمی چیست؟ را بخوانید.

توجه به رنگ دیوارها

دیوار مهم ترین قسمت در دکوراسیون داخلی بوده و رنگ آنها نیز نقش مهمی در انتخاب رنگ مابقی موارد دارد. اگر دیوارها را با رنگ تیره پوشانده اید، باید برای کفپوش به دنبال رنگ های روشن باشید.

تضاد رنگ بین کف و دیوارها سبب عمق بخشیدن به فضا و تعادل در نور و ابعاد می شود. دیوارهای تیره در کنار کفپوش تیره، فضایی کوچک را به شما هدیه خواهند داد، که سبب می شود به سرعت از این فضا خسته شده و به دنبال تغییرات باشید.

توجه به سبک دکوراسیون

برای انتخاب بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی، مد نظر گرفتن سبک دکوراسیون را از یاد نبرید. برخی از سبک ها نیازمند استفاده از رنگ روشن بوده و برخی فقط در کنار رنگ های تیره معنا و مفهوم خود را پیدا می کنند. به طور مثال رنگ های طبیعی و رنگ چوب مناسب سبک روستیک بوده یا برای سبک های مدرن استفاده از رنگ های روشن را باید جدی گرفت.

از دست ندهید
جدیدترین دکور تلویزیون دیواری

با توجه به سبک معماری و نحوه طراحی منازل ایرانی، بر خی از رنگ ها از استقبال بالایی برای کفپوش در سالن پذیرایی برخوردار هستند از قبیل:

کفپوش عسلی

رنگ عسلی به دلیل اینکه بیش از اندازه روشن و تیره نیست، گزینه ای عالی برای پذیرایی های کوچک و بزرگ با نور کم و زیاد است. این رنگ را می توان برای سبک های مدرن و کلاسیک براحتی استفاده و با سایر وسایل موجود در محیط ست کرد.

کفپوش قهوه ای

در منازلی که با سبک کلاسیک دیزاین شده اند، وسایل چوبی با رنگ های قهوه ای تیره نقش مهمی دارند. این رنگ کفپوش گزینه مناسبی برای سالن های پذیرایی بزرگ و روشن محسوب میشود.

کفپوش نسکافه ای

نسکافه ای رنگی فوق العاده جذاب برای کفپوش پذیرایی های مدرن و مینیمال محسوب میشود. این رنگ به اندازه کافی روشن است و به خوبی می تواند کوچک بودن فضا را پنهان کند.

اگر پذیرایی ر ا با سبک بوهو دیزاین کرده اید، کفپوش نسکافه ای می تواند یکی از بهترین انتخاب ها به شمار رود

کفپوش طوسی برای پذیرایی

طوسی از جمله رنگ های خنثی می باشد که در چند سال اخیر جایگاه ویژه ای در دکوراسیون پیدا کرده است. اگر به دنبال چیدمان مینیمال و مدرن برای پذیرایی های کوچک و بزرگ هستید، کفپوش رنگ طوسی را نباید از دست بدهید. این رنگ به خوبی با انواع فرش و مبلمان و پرده ست میشود و تناسب شگفت انگیزی را در محیط بوجود خواهد آورد.

از دست ندهید
معرفی رایج ترین اشتباهات دکوراسیون نشیمن

کفپوش سفید پذیرایی

از دیگر رنگ های بسیار جذاب برای کفپوش پذیرایی می توان به سفید اشاره کرد. البته کفپوش های سفید نیاز به مراقبت و نظافت زیادی دارند و به همین دلیل در انتخاب آنها باید دقت بیشتری داشته باشید.

بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی

از مزایای رنگ سفید می توان به انعکاس نور و روشن نشان دادن محیط اشاره کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بهترین رنگ کفپوش برای پذیرایی آشنا شدید. همچنین از راهنمای خرید آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

اهمیت رنگ پارکت چیست؟

مسلماً یکی از فاکتور‌های مهمی که می‌تواند بر روی دکوراسیون داخلی و معماری منزل شما تأثیر به سزایی داشته باشد، رنگ پارکت به عنوان کفپوش است. انتخاب رنگ پارکت برای پوشاندن کف منزل کاملاً سلیقه‌ای بوده و به نظر افراد بستگی دارد، مثلاً برخی از افراد رنگ‌های تیره پارکت را می‌پسندند، در حالی که افراد جوان‌تر و کسانی که سبک مدرن را دوست دارند، پارکت‌های رنگ روشن را انتخاب می‌کنند.

تأثیر رنگ پارکت بر دکوراسیون داخلی چیست؟

شما می‌توانید پارکت لمینت را از هر رنگی انتخاب کنید تیره یا روشن، اما باید به اصل هارمونی و تعادل توجه داشته باشید. دکوراسیون داخلی منزل شما زمانی زیبا و شکیل به نظر می‌رسد که نظم و هماهنگی بین رنگ‌بندی در این فضا لحاظ شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا