طراحی داخلی ساختمان

اصول مهم در ساخت و طراحی گلخانه خانگی

باغبان‌ها به جای اینکه گیاهان را در برابر هوای سرد، بادهای تند یا حیوانات قرار دهند، از گلخانه‌ها برای رشد گیاهان در شرایط کنترل ‌شده استفاده می‌کنند. اما آیا می توان از این امکان در خانه های شخصی و در طراحی داخلی ساختمان هم استفاده کرد؟ آیا شما هم از عاشقان طبیعت و گیاهان هستید؟ شما می‌توانید در گلخانه خود هر نوع گیاه را پرورش دهید و حتی با کاشت سبزیجات مصرفی، بخشی از هزینه‌های خود را برای خرید محصولات کشاورزی کنترل کنید. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا با برخی از اصول ساخت یک گلخانه خانگی زیبا آشنا شوید.

اجزاء یک گلخانه خانگی

برای ساخت یک گلخانه خانگی بطور کلی دو جزء مهم نیاز است:

پوشش سازه

به طور کلی برای پوشش گلخانه های صنعتی از پوشش پلی کربنات، پلاستیک UV، شیشه یا پوشش های دیگر استفاده می شود که به طور کامل در مقاله پوشش گلخانه درباره آنها توضیح داده ایم. برای گلخانه خانگی که ابعادی کوچک دارد، می توانید از نایلون یا پلی کربنات نیز استفاده کنید تا محیط گلخانه را محدود کنید و شرایط داخل آنرا تحت کنترل قرار دهید.

اسکلت سازه

با توجه به تعریف گلخانه نیاز به سازه یا اسکلتی داریم که پوشش را روی آن نصب کنیم. برای اینکار می توانید از چوب، آهن، آهن گالوانیزه، انواع لوله پلاستیکی یا اسکلتی از جنس دیگری استفاده کنید که قیمت ساخت آنها نیز براساس کیفیت و جنس آن مشهود است.

اسکلت گلخانه

با استفاده از دریل و پیچ و مهره اجزای اسکلت را به یکدیگر به خوبی متصل کنید تا گلخانه شما مستحکم شود.

از دست ندهید
انواع سبک های دکوراسیون داخلی ویلا چیست؟

برای مطالعه بیشتر: درباره ی دکوراسیون سرویس بهداشتی چه میدانید؟


اهمیت جهت جغرافیایی در ساخت گلخانه خانگی

جهت ساخت گلخانه خانگی تفاوتی با گلخانه های صنعتی ندارد. بهترین جهت برای ساخت گلخانه، جهت شمالی-جنوبی یا شمال غربی-جنوب شرقی می باشد. در این حالت گیاهان بیشترین میزان نور ممکن را دریافت میکند و در همان دقایق ابتدایی طلوع خورشید، نور آفتاب را دریافت خواهد کرد. از لحاظ علم کشاورزی، نور صبح مطلوب ترین نور برای فتوسنتز گیاه می باشد.

دی اکسید کربن

یکی دیگر از نکات مهم در ساخت گلخانه خانگی وجود میزان مناسب کربن دی اکسید در محیط گلخانه است. وجود اکسیژن، کربن دی اکسید و نور برای گیاهان بسیار ضروری است. گیاهان با شروع صبح و بالا آمدن خورشید شروع به فتوسنتز و غذاسازی می کنند و میزان دی اکسید کربن موجود در گلخانه کاهش میابد. بنابراین باید با تجدید هوا، میزان کربن دی اکسید هوا را متناسب کرد.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: اصول مهم در طراحی ورودی و راهرو منازل


دما از مهمترین پارامترهای ساخت گلخانه خانگی

دمای مناسب گلخانه ها معمولا توسط انرژی خورشید تأمین می شود اما اگر این انرژی کافی نباشد باید از روش های دیگر استفاده کرد. دما باید در طول روز ثابت بماند و در شب کمی کاهش یابد تا گیاهان به خوبی رشد کنند. برای ثابت نگه داشتن دما در روز ۴ روش وجود دارد.

  • جلوگیری از اتلاف حرارت ( عایق بندی صحیح )
  • ذخیره ی گرما
  • اضافه کردن حرارت
  • خارج کردن حرارت اضافه
تاثیر دما در گلخانه

تنظیم بودن دما به طور مستقیم بر روی رطوبت و میزان کربن دی اکسید تأثیر دارد و فاکتور مهمی به حساب می آید. در گلخانه های بزرگ ممکن است برای رسیدن به دمای ایده آل گیاهان، به فن ( برای خنک کردن در تابستان ) و یا سیستم های حرارتی ( برای گرم کردن در زمستان ) نیاز باشد.

از دست ندهید
بهترین رنگ برای سالن زیبایی زنانه کدام است؟ + بررسی 5 نکته مهم در دکوراسیون سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه

رطوبت نسبی

رطوبت برای گیاهان بسیار مهم است به صورتی که اگر رطوبت خارج از محدوده ی مناسب باشد مانع تنفس گیاه می شود. یا محیط را برای رشد و گسترش بیماری ها مناسب می کند. کاهش جریان هوا باعث افزایش رطوبت نسبی می شود. وجود تهویه مناسب و کافی برای کنترل دما و رطوبت محیط گلخانه بسیار اهمیت دارد. رطوبت ایده آل برای گلخانه ها بین ۵۰ تا ۶۰ درصد است. اگر رطوبت بیش از حد شود شیوع بیماری ها و ویروس ها بیشتر، و اگر رطوبت کاهش یابد گیاهان دچار تنش های آبی می شوند. با آبیاری گیاهان در صبح می توان میزان رطوبت را کنترل نمود.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: انواع عایق حرارتی ساختمان را بشناسید


گردش هوا در گلخانه خانگی

گردش هوا در تمام گلخانه ها الزامی است تا گیاهان بتوانند از هوای تازه استفاده کنند و به خوبی فتوسنتز کنند.

گردش هوا در گلخانه

جریان هوا در پایین نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما نقش مهمی دارد.

اهمیت نور را فراموش نکنید

نور مورد نیاز گیاهان از نور خورشید تامین می شود. بنابراین باید همیشه از تمیز بودن شیشه و یا پوشش گلخانه مطمئن بود تا گیاهان بتوانند به خوبی نور را جذب کنند.

موقعیت گلخانه باید در قسمتی باشد که بیشترین نور را دریافت می کند. بهترین موقعیت، نمای جنوب و یا جنوب شرقی است. وجود نور در تمام روز بهترین شرایط را برای گیاهان ایجاد می کند. نور صبح برای گیاهان بسیار مطلوب است زیرا که زودتر فتوسنتز و تولید غذا را آغاز می کنند. نمای جنوب غرب و غرب چون دیرتر نور را دریافت می کنند در اولویت دوم قرار دارند. نمای شمال تنها برای گیاهانی مناسب است که به نور کمی احتیاج دارند.

از دست ندهید
چگونه اتاق‌ های باریک را عریض‌تر جلوه دهیم؟ + بررسی ترفندهای طراحان داخلی برای گسترش نوری یک فضای کوچک

مقدار نور عبوری از پوشش گلخانه به عوامل زیر بستگی دارد.

  • جهت گیری نسبت به خورشید
  • خصوصیات پوشش گلخانه
  • زاویه ی پوشش نسبت به نور

استفاده از رنگ سفید و ورق های آلمینیومی برای افزایش مقدار نور مناسب هستند.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: بررسی انواع شومینه در طراحی داخلی ساختمان


انواع طراحی ساخت برای گلخانه خانگی

گلخانه های خانگی بطور کلی از حیث نوع طراحی در سه دسته کلی زیر جای می گیرند:

قله ای

ساخت گلخانه خانگی به دلیل اضلاع راست و صاف به نسبت دگیر گلخانه‌ها مقداری آسان‌تر است. نوک این نوع گلخانه ها همان طور که از اسم آنها پیداست، مانند یک قله روبه بالا و مثلثی شکل است.

"<yoastmark

گنبدی

این نوع گلخانه، به نوعی خاص‌ترین و شیک‌ترین مدل گلخانه خانگی می‌باشد. ساخت گلخانه خانگی گنبدی شکل پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و نیازمند محاسباتی برای ساخت است. گلخانه گنبدی زیبایی های بصری خاص خود را نیز دارد.

گلخانه گنبدی خانگی

گاتیک

گلخانه گاتیک خانگی شباهت به گلخانه های قله‌ای دارد؛ با این تفاوت که قسمت بالایی آن دارای کمی قوس است و حالت حلالی دارد.

"<yoastmark

گلخانه یکطرفه

گلخانه‌های یک‌طرفه از سمتی به دیوار تکیه داده‌اند و مماس با آن هستند و از طرف دیگر نیز حالت عادی خود را دارند که می‌تواند به سبک‌های مختلف ساخته شود.

اصولی که پس از ساخت گلخانه خانگی باید بخاطر داشته باشید

منظم سازی: مراقب باشید تا از ابتدا وسایل را مرتب در جای خود قرار دهید، گلخانه نباید انبار وسایل اضافی شود. جایی برای وسایل باغبانی و کار خود قرار دهید.

نظافت: به تمیزکاری گلخانه اهمیت دهید، اگر شیشه ها کثیف باشند، نور کمتری به گیاهان می رسد.

 شرایط آب و هوایی: پیش از اینکه گرما و سرمای شدید آغاز شود، منافذ و دریچه های خالی را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را بپوشانید.

گلخانه خانگی

توجه به تجهیزات دیگر: به مسایلی مانند برق و آب دقت کنید. اگر در فصل سرما هستید و وسیله ی گرمایشی داخل گلخانه است، باید بیشتر مراقب اوضاع برق باشید و بهتر است که یک زنگ هشدار برای خاموشی داشته باشید.

سخن پایانی

در این محتوا درباره گلخانه خانگی و اصول مهم در ساهت آن خواندیم. قابل ذکر است که تهویه گلخانه باید بسیار زیاد باشد زیرا ممکن است از انواع روش سمپاشی برای گیاهان استفاده شود که این هوای آلوده باید سریعتر تخلیه شود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا