دکوراسیون آشپزخانه

تناسب نوع سینک با امکانات و تعداد پایه های شیر ظرفشویی

مدل سینک ظرفشویی ممکن است بین 1 تا 3 سوراخ جهت نصب شیر ظرفشویی، جا مایع ظرفشویی، جا صابونی و یا متعلقات شیر (مانند شاور) داشته باشد. بعضی اوقات شیر آشپزخانه بر روی کانتر نصب می شود و بعضی اوقات به طور مستقیم بر روی سینک. در حالت دوم باید میان تعداد سوراخ های سینک و نوع شیر ظرفشویی (از نظر تعداد پایه یا سایر الزامات نصب) تناسب برقرار باشد. طبیعتاً می توان یک شیر ظرفشویی تکپایه را بر روی یک سینک سه سوراخ نصب کرد، اما از نظر ظاهری نتیجه دلچسبی نخواهد داشت. در ادامه، به تنوع سینک ظرفشویی و شیرآلات مناسب برای هر نوع سینک پرداخته شده است.

انواع سینک آشپزخانه

سینک آشپزخانه از نظر مدل نصب در انواع روکار، توکار و زیرکار تولید می شود و ممکن است از جنس استیل، سنگ، گرانیت، شیشه و سرامیک باشد. انواع سینک ظرفشویی دارای ضخامت های گوناگون و تعداد لگن های متفاوت هستند. علاوه بر این جهت سینی سینک ظرفشویی و عمق و فرم لگن ها نیز متفاوت است. شما می توانید مطابق با ابعاد آشپزخانه خود سینک هایی با طول و عرض مناسب خریداری کنید. در مورد نکات مهم برای انتخاب یک سینک ظرفشویی در مقاله راهنمای خرید سینک ظرفشویی به طور مفصل توضیح داده شده است. در این مقاله تمرکز بر روی تنوع سینک ظرفشویی از نظر تعداد سوراخ ها و تناسب میان شیر ظرفشویی و سینک است.

قیمت سینک ظرفشویی با توجه به عواملی مانند جنس، تعداد لگن، مدل و … تعیین می گردد. سینک آشپزخانه در جنس های استیل، سنگی، سرامیکی، مسی، چدنی، شیشه ای و… تولید می شود. هریک از این انواع سینک ظرفشویی می تواند تگ لگنه، دو لگنه و یا چند لگنه باشد و بسته به محل قرار گرفتن سینی راست لگن و یا چپ لگن نامیده می شود. علاوه بر این، ضخامت و عمق لگن هر سینک نیز با توجه به جنس و طراحی آن متفاوت است و می تواند نیازهای گوناگون را پوشش دهد. در نهایت، سینک ظرفشویی از نظر روش نصب به انواع سینک ظرفشویی روکار، توکار و سینک ظرفشویی زیرکار دسته بندی می شود که هر یک مزایای خاص خود را دارد. برای خرید بهترین سینک ظرفشویی می توانید از یک راهنمای خرید سینک ظرفشویی کمک بگیرید که چک لیستی از نکات مهم در این زمینه را فراهم می آورد.

مقایسه انواع سینک ظرفشویی
مقایسه انواع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی تک سوراخ

اگر سینک ظرفشویی شما دارای یک سوراخ است، می توانید از هر شیر آشپزخانه ای که به صورت تکپایه طراحی شده است استفاده کنید. در این حالت شیر ظرفشویی در فضای تعیین شده نصب می شود و جایی به صورت از پیش تعیین شده برای جا مایع ظرفشویی و یا شیر آب تصفیه وجود ندارد. برخی انواع شیرآلات ظرفشویی تکپایه دارای یک صفحه پایه هستند که آن ها را برای استفاده بر روی سینک هایی با دو (یا حتی سه) سوراخ مناسب می سازد. به کمک این صفحه سوراخ های بلااستفاده سینک پوشیده می شود و ظاهر آَشپزخانه نیز منظم نشان داده می شود. در زمان خرید شیر ظرفشویی صفحه دارد توجه داشته باشید که آیا در صورت تمایل می توانید شیر را بدون صفحه نصب کنید یا خیر. شاید در زمان تعویض سینک دیگر تمایلی به نصب صفحه روشویی نداشته باشید. قابل توجه است که امروزه رایج ترین تنوع سینک ظرفشویی مدل های تک سوراخ است که برای شیرآلات اهرمی ایستاده طراحی شده اند.

از دست ندهید
معرفی انواع جنس کابینت آشپزخانه + بررسی مزایا و معایب آنها
سینک ظرفشویی تک سوراخ
سینک ظرفشویی تک سوراخ

سینک ظرفشویی دو سوراخ

سینک آشپزخانه دو سوراخ زمانی از رایج ترین انواع سینک ظرفشویی بود که با نصب یک شیر ظرفشویی دو پایه مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه نیز در صورتی که یک شیر آب تصفیه جدا از شیر ظرفشویی تکپایه اصلی داشته باشید این نوع سینک برای شما مناسب خواهد بود. البته که بسیاری کاربران یک جا مایع ظرفشویی را نیز درکنار شیر آشپزخانه تکپایه اصلی نصب می کنند تا دسترسی آسان تری به مایع ظرفشویی داشته باشند. علاوه بر این، ممکن است دسته کنترل و یا اسپری شاوری شیر ظرفشویی نیز بر روی سوراخ دوم در کنار شیرآلات نصب شود.

سینک ظرفشویی سه سوراخ

سینک ظرفشویی سه سوراخ امکانات دو سینک ظرفشویی بالا (تک سوراخ و دو سوراخ) را دارد. در واقع می توانید در کنار شیر ظرفشویی اصلی خود هر دو تجهیزات دسته کنترل آب یا جا مایعی و شیر آب تصفیه مستقل را به صورت یکجا داشته باشید. این امکانات می توانند بر روی یک صفحه مشترک قرار بگیرند و سپس به سینک متصل شوند و یا هر کدام در بخش مربوطه و مورد نظر تعبیه شوند. توجه داشته باشید حتی اگر تمایلی به استفاده از تمام سوراخ های سینک ظرفشویی ندارید می توانید به کمک یه صفحه پایه سوراخ های اضافی را بپوشانید.

از دست ندهید
مهمترین نکات طراحی آشپزخانه | اصول طراحی کابینت ها در آشپزخانه استاندارد
سینک ظرفشویی سه سوراخ
سینک ظرفشویی سه سوراخ

در این مقاله امکانات انواع سینک ظرفشویی تک سوراخه، دو و سه سوراخه بررسی و در مورد امکانات قابل استفاده بر روی این سینک ها مطالبی آورده شد. در هر صورت شیر ظرفشویی به عنوان تجهیز اصلی بر روی سینک آشپزخانه نصب می شود و در صورت وجود سوراخ های دیگری بر روی سینک می توانید آن ها را با امکاناتی مانند جا مایع ظرفشویی، شیر آب تصفیه مجزا و یا دسته اسپری شاوری پر کنید. در غیر این صورت نیز بهتر است به کمک یک صفحه پایه سوراخ های بلااستفاده را بپوشانید تا زیبایی سینک حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا