طراحی داخلی ساختمان

انتخاب و چیدمان کوسن مناسب برای مبلمان

انتخاب و چیدمان کوسن مناسب برای مبلمان

دکوراسیون داخلی منزل، تا حد زیادی به سلیقه شخصی و نیاز به وجود المان‌های مختلف برمی‌گردد.
 از راهکارهایی که می‌توان به وسیله آن دکوراسیون مبلمان‌ها را تغییر داد، استفاده از نکات ریز و توجه به المان های کوچک و مهم می باشد. یکی از این نکات به کار بردن کوسن با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است.در هنگام تعویض و تغییر کوسن باید  به رنگ، طرح و سایز آنها توجه کرد. در این مقاله با ما همراه باشید.

به سبک مبلمانتان دقت کنید

معمولا برای مبلمان با سبک‌های کلاسیک از کوسن‌های طرح دار استفاده می‌شود. یا اینکه برای مبلمان‌های کلاسیک، از کوسن‌هایی می‌توان استفاده کرد که طرح پارچه مبل را داشته باشند.
اما این روش کمی قدیمی شده است و امروزه جذابیت کمی دارد.

انتخاب و چیدمان کوسن
انتخاب و چیدمان کوسن


بهتر است از یکی از رنگ‌های زمینه مبل برای انتخاب کوسن برای مبل‌های کلاسیک استفاده کرد. علاوه بر این موضوع برای انتخاب کوسن برای مبل‌های مدرن می‌توانید کاملا متنوع عمل کنید.
از کوسن‌های رنگی و طرح‌دار گرفته تا ابعاد و سایزهای مختلف را می‌توانید برای مبلمان‌های مدرن با پارچه بدون طرح انتخاب کنید. اما سایر نکاتی که بیان می‌کنیم را نیز باید در نظر داشته باشید.

تناسب رنگ کوسن با مبل خیلی مهم است!

برای اینکه کوسن جلوه بهتری برای فضا داشته باشد، لازم است به رنگ‌های ضد و نقیض توجه کرد. استفاده از رنگ متضاد با مبلمان زیبایی دو چندانی را به همراه دارد.

از دست ندهید
آشنایی با دکوراسیون منزل سالمندان + چگونه محیط منزل را برای سالمند خود امن و راحت کنیم؟
انتخاب و چیدمان کوسن
انتخاب و چیدمان کوسن

برای جلوه بیشتر و بهتر فضا می‌توانید از رنگی به کار بگیرید که در اطراف آن نیز المان‌هایی به آن رنگ به کار برده شده است.
مثلا قرار دادن یک دکوری یا یک تابلو روی دیوار همخوان با رنگ کوسن، می‌تواند پیشنهاد خوبی برای زیبایی فضا و به چشم آمدن بهتر و بیشتر مبلمان به شمار رود.

معمولا پیشنهاد نمی‌شود از رنگ‌های یکسان با زمینه مبل، کوسن انتخاب کنید.
زیرا ظاهری یکنواخت ایجاد می‌کند. اما اگر تمایل به سادگی و پرهیز از شلوغی دارید، بهتر است از یک رنگ دیگر نیز برای جذابیت بیشتر کمک بگیرید.

طرح و نقش کوسن ها

یکی از نکات دیگری که باید در انتخاب کوسن به آن دقت کنید، این است که طرح و نقش کوسن ها را درست انتخاب کنید تا بتوانید در دکوراسیون خانه خودتان حالت مناسبی را ایجاد کنید و ناهماهنگی وجود نداشته باشد.

مثلا معمولا کوسن هایی که نقش و نگار و گل دارند، برای مبلمانی استفاده می شوند که ساده است و طرح خاصی روی آن وجود ندارد، اما کوسن هایی که ساده هستند و نقش و نگاری ندارند، معمولا با مبلمانی که نقش و نگار دارد و پارچه اش طرحدار است، هماهنگی بیشتری خواهند داشت.

به همین خاطر است که توصیه می کنیم حتما هنگام انتخاب طرح و نقش کوسن این نکات را در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید و طرحی را انتخاب کنید که به خانه شما زیبایی ببخشد؛ نه اینکه خانه شما را شلوغ و تنگ و تاریک نشان دهد!

از دست ندهید
پله‌ چوبی در دکوراسیون: معماری اساسی با دست‌خط طبیعت

در انتخاب اندازه کوسن ها دقیق باشید

یکی دیگر از نکات مهمی که در انتخاب رنگ و طرح کوسن مهم است، این است که اندازه کوسن را درست انتخاب کنید. تا بتوانید از آنها به بهترین شکل در چیدمان دکوراسیون خانه خودتان بهره ببرید.

انتخاب و چیدمان کوسن
انتخاب و چیدمان کوسن

در بازار اندازه های مختلفی از کوسن موجود است. شما می توانید این کوسن ها را به راحتی با هر سایزی تهیه کنید و از آنها استفاده کنید. انتخاب درست سایز کوسن باعث می شود که وقتی کسی روی مبل می نشیند بتواند به راحتی از کوسن برای نشستن راحت تر استفاده کند. اما اگر کوسن فقط جنبه تزئینی داشته باشد و کاربردی نباشد، ممکن است وقتی کسی می خواهد روی مبل بنشیند، به خاطر اندازه نامناسب کوسن آن را کنار بگذارد. پس نتواند از آن برای راحتی خود استفاده کند.

توصیه می کنیم قبل از انتخاب سایز کوسن، حتما به اندازه مبلمان خودتان دقت کنید. عمق آنها را بسنجید. اگر مبلمان شما بزرگ است و کوسن های بزرگتر نیاز است، حتما سعی کنید از سایزهای بزرگتر کوسن استفاده کنید. اگر مبلمان شما کوچک است و حالتی جمع و جور دارد، سعی کنید از کوسن های کوچکتر استفاده کنید که جمع و جورتر هستند و می توانند حالت مبلمان را حفظ کنند.

از دست ندهید
معرفی رنگ های جذاب سالن پذیرایی + عکس + ترند 1403

روش های چیدمان کوسن

تا به اینجا اصولی را گفتیم که به شما کمک می کنند برای انتخاب کوسن، حرفه ای تر عمل کنید. حالا می خواهیم به سراغ این موضوع برویم که کوسن هایی که انتخاب می کنید را چطور روی مبلمان بچینید. تا بتوانید ظاهری زیبا و جذاب به آنها ببخشید. در ادامه با انواع چیدمان کوسن آشنا خواهید شد:

چیدمان سه تایی کوسن روی مبل:

اولین روشی که می توانید از آن برای چیدمان کوسن روی مبلمان سه نفره استفاده کنید، این است که سه کوسن را روی مبلمان قرار دهید. برای این کار می توانید دو کوسن مشابه را دو طرح مبلمان بگذارید. سپس یک کوسن طرحدار یا با رنگی متفاوت را در وسط بگذارید. البته اگر کوسن های شما رنگارنگ هستند یا رنگ های یکسانی دارند هم به همین شکل می توانید چیدمان آنها را انجام دهید.

چیدمان چهارتایی کوسن روی مبل:

روش دیگری که می توانید برای چیدمان کوسن ها استفاده کنید، چیدمان چهارتایی است. در این روش شما می توانید روی یک مبلمان سه نفره، چهار کوسن را قرار دهید. ترتیب آن به این صورت است که در هر طرف مبلمان خودتان دو کوسن قرار می دهید. نکته مهم آن اینجاست که در این روش که به آن چیدمان متقارن گفته می شود، شما باید از یک کوسن سایز بزرگ و یک کوسن کوچکتر در جلوی آن استفاده کنید.

از دست ندهید
بهترین دکوراسیون منزل مناسب زنان باردار
انتخاب و چیدمان کوسن
انتخاب و چیدمان کوسن

روش نامتقارن هم وجود دارد که در آن می توانید کوسن ها را بدون هیچ الگوی خاصی روی مبلمان بچینید و ظاهری زیبا به آنها ببخشید، البته اگر کوسن ها با طرح هایی متفاوت باشند، این حالت بهتر و جذاب تر خواهد شد.

چیدمان پنج تایی کوسن روی مبل:

مدل دیگری که برای چیدمان کوسن روی مبلمان قرار دارد، استفاده از ۵ کوسن روی یک مبلمان سه نفره است. در این حالت هم شما می توانید به صورت متقارن یا نامتقارن کار کنید. در روش متقارن نیاز است که دو کوسن را در سمت راست و دو کوسن را در سمت چپ، مانند مدل قبلی قرار دهید. یک کوسن هم دقیقا در وسط مبل قرار دهید تا تعداد آنها ۵ عدد شود.

انتخاب و چیدمان کوسن
انتخاب و چیدمان کوسن

در روش نامتقارن هم به این صورت می توانید عمل کنید که کوسن پنجم را به جای وسط، جلوی یکی از ردیف های دوتایی قرار دهید. تا حالتی جالب ایجاد شود. البته کوسن پنجم می تواند مستطیلی باشد که جذابیت بیشتری به دکوراسیون شما ببخشد.

چیدمان کوسن روی مبلمان ال:

مبل ال یکی از مدل هایی است که کاربرد زیادی دارد. اما خیلی از افراد برای چیدمان کوسن روی این نوع مبلمان، مشکل دارند. باید بدانید که در مبلمان ال باید سه نقطه مهم مبل یعنی دو سر مبلمان و کنج آن را در نظر بگیرید. سپس می توانید در هرکدام از دو سر مبلمان، دو کوسن را قرار دهید. حالت ۴ تایی را در اینجا اجرا کنید. در کنج آن هم، دو یا سه کوسن متفاوت را قرار دهید تا ظاهری جذاب و زیبا پیدا کند.

از دست ندهید
اتاق خواب مستر و دکوراسیون آن باید چگونه باشد + ابعاد استاندارد اتاق مستر

سخن پایانی

در این نوشتار درباره کوسن ها نوشتیم. امیدواریم اصول گفته شده در این مقاله به شما کمک کند که بتوانید در انتخاب طرح و رنگ کوسن و چیدمان آن در خانه خودتان به بهترین شکل ممکن عمل کنید تا بتوانید با استفاده از کوسن در دکوراسیون خانه تان، ظاهری زیبا به آن ببخشید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا