دکوراسیون آشپزخانه

انواع سبک کابینت آشپزخانه

همه هنگام تغییر دکوراسیون آشپزخانه با انواع سبک کابینت مواجه می شوند. همه چیز به این بستگی دارد که شما به چه سبک و طرحی علاقه دارید. سبک های مدرن یا روستایی و کلاسیک؟ هنرمند هستید یا سبک رسمی را میپسندید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع سبک ها را بشناسید و با آگاهی کامل انتخاب کنید.


فهرست مطالب:


کابینت مدل امروزی

در سبک امروزی یا معاصر، نظم، ترتیب و تمیز به نظر رسیدن، مهم‌ترین نکاتی است که طراحان در نظر می‌گیرند. کابینت‌هایی که در سبک امروزی تهیه می‌شوند، دستگیره ندارند. این کابینت‌ها بزرگ، جادار و در خط‌های افقی پهن طراحی می‌شوند. سطح این کابینت‌ها به خوبی پولیش شده و صیقل خورده است؛ طوری که کاملاً یک‌دست به نظر می‌رسند.

جنس این کابینت‌ها از میان های‌گلاس، استیل و یا مصنوعات چوب با روکش براق انتخاب می‌شود. استفاده از استیل مرغوب برای کابینت امروزی متداول است. تنوع رنگ‌بندی کابینت مدل امروزی بالاست و شما می‌توانید با توجه به سبک طراحی کلی منزل و سایر لوازم، رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

از کابینت امروزی، در سبک طراحی امروزی استفاده زیادی می‌شود. این طراحی که به تازگی طرفدارانی پیدا کرده، ترکیبی از آشپزخانه جدید و قدیمی است و رقیب اصلی طراحی مدرن محسوب می‌شود. در این سبک از کابینت‌های ساده یک دست با رنگ سفید و خاکستری براق استفاده می‌شود. این سبک بیش از سبک مدرن مناسب طراحی راحت و رومزه است.

کابینت امروزی

طراحی مدرن فاقد لوازم دکوری زیاد یا جزئیات اضافه است و اثری از طراحی قدیمی در آن دیده نمی‌شود. صاحب خانه‌های کوچک، اصولا طراحی کلاسیک را به دلیل کاربردی بودن و قابلیت اجرای آن در فضای کوچک انتخاب می‌کنند. به همین دلیل هم سطح صاف، سادگی و جاگیر نبودن کابینت‌های امروزی، مناسب یک آشپزخانه کوچک مدرن است.

از دست ندهید
پرده پشت سینک

کابینت‌های شیشه‌ای

کابینت‌های شیشه‌ای، همان طور که از اسم آن‌ها معلوم است، دارای درب‌های شیشه‌ای دکوراتیو هستند. این کابینت‌ها بیشتر در کنار کابینت‌های معمولی به کار می‌روند و جای خوبی برای قرار‌دادن لوازم دکوری مثل چینی‌های با کیفیت و ظروف کریستال هستند. برای همین عموما بر روی دیوار نصب می‌شوند و در محلی قرار می‌گیرند که به خوبی دیده شوند. میزان شیشه به کار رفته در کابینت، متغیر است به طوری که می‌تواند درب کاملا شیشه‌ای، یا درب چوبی مشبک به همراه شیشه داشته باشد.

کابینت شیشه‌ای
کابینت شیشه‌ای
کابینت شیشه‌ای

از این کابینت‌ها در سبک طراحی آشپزخانه فرانسوی استفاده‌های فراوانی می‌شود. آشپزخانه فرانسوی ترکیبی از طراحی شیک و طراحی سنتی است و از المان‌های مهم آن، لوازم تزئینی لوکس، سرامیک روشن و استفاده از تناژهای گرم و تیره چوب است. به دلیل خاصیت تزئینی بودن، می‌توان از کابینت شیشه‌ای در این سبک استفاده کرد.

کابینت های روستیک

کابینت‌‌های روستیک یکی دیگر از انواع سبک کابینت به شمار می‌آید. کابینت‌ روستیک که از خانه‌های روستایی اروپایی الهام گرفته‌شده، با تمرکز بر چوب خام، بی‌نظمی در ابعاد و اندازه و نقش طبیعی چوب اجرا می‌شوند. این کابینت‌ها از چوب خام تهیه می‌شود و پایه زیر آن از چوب فشرده تهیه می‌شود.رنگ این کابینت‌ها می‌توانند به جای رنگ چوب خام، رنگ شیری، کرم، سفید، آبی روشن و یا ترکیب آبی روشن و خاکستری هم داشته باشند. به شرطی که بافت چوب خام و نقش‌های روی آن از بین نرود.

سبک روستیک
کابینت روستیک
کابینت روستیک

بنابراین کابینت‌های روستیک پولیش زده نمی‌شوند و تنها روکش جلادهنده دارند. ظاهر طبیعی و آنتیک مهم‌ترین ویژگی این سبک کابینت است.

از دست ندهید
معرفی ۷ نکته مهم در طراحی برای افزایش فضای آشپزخانه

کابینت به سبک شیکر استایل

این کابینت به دلیل سادگی و شیک بودن جزء محبوب‌ترین سبک‌های کابینت است. کابینت شیکر از پنج تکه پانل ساخته می‌شود که چهار تکه از آن قاب کابینت را می‌سازند و یکی از تکه‌ها، پانل تخت مرکزی است. سادگی مهم‌ترین ویژگی کابینت شیکر است بنابراین درب کابینت هم فاقد هرنوع طراحی به خصوص یا دستگیره‌ی بزرگ است.

سبک شیکر استایل

برای ساختن کابینت شیکر از چوب گیلاس، افرا، گردو و همین‌طور مصنوعات چوبی استفاده می‌شود. رنگ کابینت شیکر اصولاً سفید یا از رنگ‌های خنثی است و دستگیره کوچکی دارد.

کابینت های بدون درب

کابینت‌های بدون درب اخیرا یکی از پرطرفدارترین انواع سبک کابینت هستند که به صورت قفسه، شلف یا کابینت‌های بدون قاب اجرا می‌شوند. اصولاً جنس آن‌ها از چوب است و رنگ آن‌ها در تناسب با سایر جزئیات آشپزخانه، انتخاب می‌شود. این کابینت‌ها کاربرد تزئینی دارند و مناسب قرار دادن ظروف تزئینی، گلدان، ماگ، لوازم قهوه و غیره هستند.

کابینت بدون درب
کابینت بدون درب

استفاده از کابینت‌های بدون درب در سبک مینیمال بسیار مرسوم است. مینیمالیست‌ها از ظروف ساده با رنگ‌های ملایم یا سفید برای تزئین این کابینت‌ها استفاده می‌کنند.

کابینت های سنتی

این نوع بیشتر حالت کلاسیک دارند و تفاوتشان با کابینت شیکر، در طرحدار بودن است. اصولا طرح چوبی ساده‌ای دارند و خط کشی آن‌ها افقی است. از کابینت‌های مهره‌ای (Beadboard) دراین سبک استفاده زیادی می‌شود.

کابینت سنتی
کابینت سنتی

پنل‌های چوبی در این سبک به صورت خطوط موازی در کنار یک‌دیگر قرار می‌گیرند و کابینت‌ها فریم ندارند.

کابینت سبک صنعتی

سبک صنعتی جذاب است اما خیلی گرم و صمیمی نیست. آشپزخانه صنعتی چند فاکتور مهم دارد:

 • استفاده از رنگ‌های خنثی مانند سفید، سیاه، خاکستری و قهره‌ای یا حتی قرمز
 • استفاده از قفسه‌های باز برای کابینت‌ها
کابینت سبک صنعتی
کابینت سبک صنعتی
 • استفاده از قفسه‌های سربی یا فولاد ضدزنگ
 • استفاده از سازه‌های صنعتی مانند آجر خام، لوله‌های آب و تیرهای فلزی
 • استفاده از بتن در کف، پیشخوان یا دیوار آشپزخانه
از دست ندهید
راهنمای خرید کابینت به صورت جامع

کابینت جزیره

کابینت جزیره که در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد، فضای بزرگی در اختیار صاحب خانه قرار می‌دهد. این کابینت می‌تواند به عنوان سطحی برای آشپزی، سرو غذا، یا آماده سازی لوازم پذیرایی به کار برود. کابینت جزیره مناسب آشپزخانه‌هایی است که فضای بزرگ دارند، و به محیط احساس راحتی می‌دهند.

کابینت جزیره

کابینت جزیره یکی از پرمصرف‌ترین ترندهای کابینت است که در حال حاضر در سبک‌های مختلفی قابل اجراست.

کابینت فلزی آشپزخانه

کابینت فلزی مناسب چه آشپزخانه‌هایی با چه سبک دکوراسیون است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کابینت‌های فلزی دارای تنوع بالا در طرح و رنگ هستند، از این رو با انتخاب یک طرح و رنگ مناسب، این نوع کابینت می‌تواند به هر سبک از آشپزخانه شما بیاید.

کابینت فلزی
کابینت فلزی
کابینت فلزی
 • اگر شما آشپزخانه‌ای فانتزی و مینیمال دارید، کابینتهای فلزی در رنگ‌های متنوع و مختلف می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.
 • اگر سبک آشپزخانه شما مدرن است، کابینت‌های فلزی سفید برای آن گزینه مناسبی هستند.
 • اگر سبک‌های کلاسیک را می‌پسندید، کابینت فلزی با طرح چوب و ام دی اف نیز وجود دارند که هم بسیار زیبا و شیک بوده و هم قیمت مناسب‌تری در مقایسه با  کابینت آشپزخانه چوبی دارند.

نگهداری کابینت ها، دوام عمر بیشتر

متاسفانه بعضی از خانواده ها به درستی از کابینت ها نگهداری نمی کنند، بنابراین کاملا طبیعی است که کابینت در این خانه ها خیلی زود خراب می شود. اما با استفاده از روش هایی می توانید مدت زمان بیشتری از کابینت های خود استفاده کنید:

 • اول از همه به یاد داشته باشید در صورتی که کابینت آشپزخانه خراب شد و مشکلی برایش پیش آمد، به جای این که خودتان آن را تعمیر کنید، حتما از فردی که در این کار مهارت دارد، کمک بگیرید تا مشکل به طور کامل رفع شود.
 • اگر کابینت های خانه شما چوبی است، هیچ وقت آن را با آب تمیز نکنید. به جای این کار از مواد شوینده مناسب و دستمال نمدار کمک بگیرید. البته در کابینت های فلزی که امروزه کمتر از آن ها استفاده می شود نیز امکان زنگ زدگی وجود دارد.
محافظت از کابینت ها
 • بهتر است هنگام خرید یا ساخت کابینت، جنس مرغوب و مناسبی انتخاب کنید. برخی از قسمت ها مانند کابینت های اطراف سینک ظرفشویی معمولا در معرض رطوبت بیشتری قرار دارد و خیلی زود خیس می شود، به همین دلیل بهتر است برای این قسمت ها جنسی انتخاب شود که در برابر آب مقاوم است. علاوه بر این، همیشه پس از پایان کارتان تمام قسمت های کابینت را خشک کنید تا آب روی آن نماند.
 • حتی اگر صفحات کابینت ضدآب باشد، باز هم نباید به طور مستقیم روی آن آب بریزید و به این شیوه کابینت را بشویید، چون در هر صورت رطوبت، عمر آن را کم می کند. یادتان باشد حرارت هم عامل مهمی است که باعث آسیب دیدن کابینت ها می شود؛ بنابراین قابلمه، ماهی تابه و ظرف های داغ را مستقیم روی کابینت نگذارید و مراقب باشید صفحات آن حرارت نبیند.
 • گوشت، مرغ، نان و… را هم نباید مستقیم روی کابینت برش دهید. با این کار نه تنها روی صفحه کابینت خش می افتد و ظاهر نامناسبی پیدا می کند بلکه به مکان مناسبی برای تجمع باکتری ها و آلودگی های مختلف نیز تبدیل می شود.
از دست ندهید
پیشنهادهایی برای طراحی داخلی رستوران

سخن پایانی

کابینت بخش مهمی از دکوراسیون داخلی منزل را شامل می شود. انتخاب این عنصر مهم در دکوراسیون منزل اصول ، بایدها و نباید و اما اگرهای بسیاری دارد. با سبک های مختلف این بخش مهم از خانه آشنا شوید و طرحی را انتخاب کنید که منطبق بر طراحی خانه و آشپزخانه ی شما باشد. فراموش نکنید سبک ها قابل ترکیب کردن هستند و نیازی به سختگیری در پیروی از یک سبک خاصّ نیست. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

ویژگی‌های کلی کابینت سبک شیکر چیست؟

درب‌هایی با پهنای زیاد، که به خوبی نور را منعکس می‌کنند، قاب کشویی، از جنس چوب و رنگ معمولاً سفید، ویژگی این سبک کابینت زیبا و خاص است.

ترکیب رنگ مناسب برای آشپزخانه چیست؟

ترکیب رنگ در آشپزخانه تحت تاثیر بخش‌های مختلف فضای داخلی می‌تواند شکل بگیرد. مثلا اگر دکوراسیون پذیرایی شما تم کِرم-قهوه‌ای دارد، بهتر است از کابینت‌هایی با هارمونی گرم استفاده کنید. اگر فضای آشپزخانه‌تان کوچک است، استفاده از رنگ‌های روشن و براق مناسب است.

سبک کابینت نئوکلاسیک چیست؟

کابینت نئوکلاسیک تلفیقی بین سبک کلاسیک و مدرن، که از هر دو گروه وام گرفته است، می‌باشد. اگر به دکوراسیونی با مبل‌های کلاسیک و استفاده از مجسمه، البته با ترکیب برخی عناصر مدرن، علاقه دارید، به احتمال زیاد، این سبک مناسب شما خواهد بود. این سبک معمولاً از رنگ‌های خاکستری، بژ، سفید، طلایی و کرم استفاده می‌کند.

از دست ندهید
نورپردازی آشپزخانه چگونه باید باشد؟ منابع نوری اصلی در آشپزخانه کدامند؟
کاربردی‌ترین سبک آشپزخانه کدام است؟

سبک مینیمال. برای داشتن یک آشپزخانه مینیمال، ساده‌ترین اشیا و فرم‌ها را در آن قرار دهید. در این آشپزخانه فقط هرچه نیاز دارید، بچینید و همه لوازم غیرضروری را حذف کنید. آشپزخانه مینیمال تک‌رنگ است و اگر می‌خواهید رنگی را اضافه کنید مختصر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا