دکوراسیون آشپزخانه

اصول انتخاب پرده آشپزخانه

یکی از مهمترین المان ها در دکوراسیون آشپزخانه، پرده آشپزخانه است. پرده آشپزخانه مانند پرده اتاق نشیمن یا اتاق خواب نیست. وقتی به این پرده‌ها نگاه می‌کنید باید به شما یادآوری کند که اینجا یک محیط خاص بوده و در اختیار آشپزخانه است. محیطی که همه چیزش به این شخص وابسته است و کسی حق دخالت در آن را ندارد. به همین دلیل این محیط با شما حرف می زند. برای این که آشپزخانه خود را به حرف بیاورید باید در انتخاب پارچه و رنگ و طرح دقت زیادی به خرج دهید.

ارتفاع و طول استاندارند پرده آشپزخانه

یکی از اصول انتخاب پرده آشپزخانه ، انتخاب طول مناسب پرده آشپزخانه است.انتخاب طول مناسب پرده آشپزخانه باید با توجه به قسمتی که پرده نصب شده است انجام شود. به یاد داشته باشید کف آشپزخانه زود کثیف می شود و نیاز به تمیزکاری روزانه دارد. اطراف پنجره آشپزخانه نسبت به دیگر پنجره های موجود در خانه بیشتر در معرض آلودگی و کثیف شدن قرار دارند. این ها همه عواملی هستند که در انتخاب طول پرده تاثیر دارند.

  • اگر در نزدیکی محلی که در آن به آشپزی می پردازید از پرده استفاده شده است، باید در نظر داشته باشد که طول پرده کوتاه باشد.
  • اگر میز غذاخوری در آشپزخانه قرار دارد، بهتر است از پرده های بلند برای پنجره آشپزخانه استفاده نمایید. این گونه پنجره ها معمولا باعث ایجاد فضای دراماتیک در آشپزخانه می شوند.
  • اگر میز غذا خوری نزدیک به این پنجره قرار دارد، میز را به گونه ای قرار دهید که تمیز کردن سطح و زیر آن باعث کثیف شدن پرده نشود. به یاد داشته باشید که پرده های آشپزخانه بیش از پرده های استفاده شده در سایر قسمت ها نیاز به شستشو دارند.
از دست ندهید
صفحه روی کابینت چیست؟ + معرفی بهترین و مقاوم ترین جنس صفحه کابینت در 2023

انتخاب پرده‌های مینیمال برای آشپزخانه

اگر در طراحی آشپزخانه از المان های فلزی یا استیل مانند صندلی های فلزی، به مقدار زیادی استفاده کرده اید، استفاده از یک پرده سیاه رنگ می تواند گزینه ای مناسب برای استفاده باشد. به یاد داشته باشید که در صورت تمایل به استفاده از پرده ای به این رنگ، دیوارها باید به رنگ سفید باشند. این ایده به سبک مینیمالیست شباهت زیادی دارد. از دیگر ایده هایی که می توانید در انتخاب پرده آشپزخانه استفاده نمایید، استفاده از یک پرده دو لایه می باشد.

این بدان معناست که شما می توانید از یک پرده ساده و یک والان طرح دار بر روی آن به منظور پرده آشپزخانه استفاده نمایید. استفاده از انواع پرده های کرکره فلزی ای نیز امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. هم چنین استفاده از پرده هایی که در ساخت آن ها از لایه چوبی و پارچه استفاده شده است، باعث ایجاد نمای بسیار زیبایی در آشپزخانه می شود.

پرده‌های کلاسیک در طراحی داخلی آشپزخانه

همان طور که می دانید در طراحی آشپزخانه از سبک های مختلف استفاده می شود. سبک کلاسیک نمونه ای از انواع سبک های طراحی می باشد که می توان در طراحی آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. استفاده از پرده کرمی رنگ می تواند گزینه ای مناسب برای استفاده در دکوراسیون اشپزخانه باشد. در انتخاب پرده آشپزخانه کلاسیک این امکان برای شما وجود دارد که از والان نیز برای تزئین پرده استفاده نمایید. استفاده از پرده های کرمی و سفید رنگ نیز می تواند گزینه مناسبی برای طراحی آشپزخانه کلاسیک باشد. استفاده از انواع پرده هایی که از طیف رنگ های تیره برخوردار می باشند، گزینه ای مناسب برای استفاده در آشپزخانه های مدرن شناخته می شوند. استفاده از چنین پرده ای می تواند به نقطه کانونی در آشپزخانه نیز تبدیل شود.

از دست ندهید
اصول طراحی و ساخت یک پنتری زیبا و کاربردی

انتخاب پرده‌های بامبو برای آشپزخانه

برای انتخاب پرده در آشپزخانه ای که از سبک اسکاندیناوی در طراحی آن استفاده شده است، استفاده از بافت های طبیعی بهترین گزینه برای انتخاب می باشد.

برای مثال استفاده از پرده های بامبو که در طراحی آن از رنگ روشن استفاده شده باشد، انتخاب بسیار مناسبی است. استفاده از پرده ای با این مشخصات باعث ایجاد فضایی گرم در آشپزخانه می شود.

پرده‌های زبرا در طراحی داخلی آشپزخانه

 پرده زبرا نمونه ای از بهترین انواع پرده هایی است که می توان در آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. پرده های زبرا انواع مختلفی دارند که می توان متناسب با طراحی آشپزخانه نمونه ای مناسب از آن ها را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

برای انتخاب پرده آشپزخانه بهتر است نمونه ای انتخاب شود که شستشوی آن نیز راحت باشد، چرا که پرده آشپزخانه در معرض چربی قرار دارد و شستشوی آن نکته مهمی است.

پرده در آشپزخانه مدرن

تقریباً هیچ محدودیتی برای به کارگیری هر نوع پارچه‌ای در آشپزخانه مدرن وجود ندارد. تنها شرط این است که اولاً ستنی نباشد و دوم قدیمی نباشد. پرده‌هایی با رنگ‌های خنثی و یک دست و بدون وجود شکست از ویژگی‌هایی است که در آشپزخانه‌های مدرن می‌توان دید. بافت ساده و نرم این پرده‌ها خانه را به سمت سبگی می‌برد که از آن به مینیمال یاد می‌شود.

از دست ندهید
از ویژگی های کابینت مدرن چه می دانید؟

پارچه‌های زربافت همیشه انتخاب خوبی برای خانه‌ مدرن است. به طور معمول از آنجا که آشپزخانه‌ها مملو از وسایل پر زرق و برق هستند وجود این پرده‌ها سازگاری خوبی با سایرین پدید خواهد آورد. ایجاد وزن و حس لوکس بودن آشپزخانه از ثمرات نصب این نوع پرده‌ها در فضای آشپزخانه خواهد بود. میزان ضخامت پرده آشپزخانه در سبک مدرن و زربافت بهتر است در حالت نازک و متوسط باقی بماند. زیرا پرده‌های زربافت ضخیم مخصوص نشیمن یا اتاق خواب است.

بسته به نوع آشپزخانه شما در سبک مدرن، میله‌های پرده نیز می‌تواند تغییراتی در جلوه بصری پرده‌ها داشته باشد. اولویت اصلی با میله پرده‌های ساده و مخفی است. اگر پرده‌ها از نوع کششی یا جمع شونده به صورت افقی هستند نیازی به میله پرده ندارند. بیشتر آشپزخانه‌های مدرن ترکیبی از آهن و فلز را به رخ می‌کشند و روح و جانی سرد دارند که با کمک پرده می‌توان گرما را به آن‌ها برگرداند. پرده آشپزخانه مدرن را با توجه به شرایط آن انتخاب کنید. به عنوان مثال محیط‌هایی که با چوب تزیین شده‌اند را با پرده‌های سنتی تزیین نکنید. در عوض پرده‌های ساده و روشن با انتخابی هوشمندانه و صحیح هستند که زیبایی را بیشتر خواهند کرد.

نکاتی برای انتخاب درست پرده آشپزخانه

  • پرده‌های قابل شستشو را انتخاب کنید. ترسی از این نداشته باشید که به دلیل ظرافت بیش از حد نتوانید آن را تمیز کنید. پرده‌های سبک با برچسب‌های مخصوصی شما را در نحوه نظافتشان راهنمایی می‌کنند.
  • داشتن سایز صحیح و اندازه دقیق به منظور خرید پرده یکی از نکات مهم این بخش است. زیرا طول بیش از حد باعث سایش با زمین و ایجاد آلودگی شده و کم بودن ازتفاع نیز چهره‌ای نازیبا را به نمایش می‌گذارد.
  • پرده آشپزخانه را سبک و لایت انتخاب کنید. پرده‌های سنگین و زمخت مخصوص نشیمن و اتاق خواب هستند و پرده‌های نازک به منظور استفاده در آشپزخانه بهتر خواهند بود.
  • در مورد میزان نوری که تمایل دارید به داخل آشپزخانه بتابد تصمیم گیری کنید. استفاده از پارچه های مات باعث می شود نور کم تری به داخل فضای آشپزخانه بتابد. استفاده از نور طبیعی در فضایی مانند آشپزخانه بسیار دلپذیر و مطلوب می باشد. بنابراین از پرده هایی استفاده کنید که به میزان زیادی باعث حفظ حریم شخصی شما شده اما جلوی ورود نور را نگیرد.
  • شستشوی پارچه های سبک به نسبت انواع سنگین آن بسیار راحت تر است. هم چنین جداسازی این پرده ها از میله پرده در مواقع نیاز نیز آسان تر می باشد.
از دست ندهید
7 سوال مهم در خصوص آشپزخانه‌های مات و پاسخ‌های لاریسا دکو
  • در برخی از مدل‌ها، پرده‌های علائم تجاری خاصی بر روی خود دارند. مانند نحوه شستشو و نظافت، جنس، اندازه‌ها و … . اما نکته‌ای که مهم است وجود علامتی با عنوان لایه محافظ نور آفتاب بوده که مانع از نفوذ اشعه‌های مضر خوریسد به درون آشپزخانه می‌شود. در هنگام خرید این موضع را به دقت بررسی نمایید.
  • برای این که به یک انتخاب هوشمندانه دست پیدا کنید با یک پرده ارزان قیمت از مشابه پرده مورد علاقه خود، پنجره‌ها را بیارایید. پس از آن که به درستی انتخاب خود مطمئن شدید و با گذشت عمر کوتاه آن، پرده آشپزخانه خود را از اجناس بهتر سفارش دهید. با این کار اولاً در مورد انتخاب خود مطمئن شده‌اید. ثانیاً هزینه اضافی و بی موردی برای پرده‌ای که جذاب به نظر نمی‌رسد نپرداخته‌اید.

سخن پایانی

در این محتوا به معیارهای انتخاب پرده آشپزخانه پرداختیم. به یاد داشته باشید که استفاده از پرده های طرح دار بهتر از انواع ساده آن می باشد. اما با این حال اگر از کاغذ دیواری استفاده کرده اید که در آن از طرح و نقش زیادی استفاده شده است، پرده ای ساده برای آشپزخانه در نظر بگیرید. انتخاب پرده ساده یا طرح دار باید با توجه به فضای آشپزخانه صورت گیرد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

از دست ندهید
معرفی ۷ نکته مهم در طراحی برای افزایش فضای آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا