انواع سبک های دکوراسیون داخلیطراحی داخلی ساختمان

بررسی سبک کلاسیک در معماری داخلی + معرفی ویژگی های سبک کلاسیک در معماری داخلی

از نگاه بسیاری، سبک کلاسیک در معماری داخلی تقریبا همیشه یک برگ برنده محسوب می شود، به این دلایل: سبک کلاسیک هرگز از مد خارج نمی شود، همیشه لوکس و ظریف به نظر می رسد و فضای اشرافی و سلطنتی را در خانه ایجاد می کند. سئوالی که در اینجا پیش می آید این است که، چه افرادی سبک کلاسیک را در داخل فضای خود می پسندند؟ ما به شما می گوییم؛ افرادی که به سنت، کلیشه، گذشته و ثبات پایبندند و به کانون خانواده نیز اهمیت می دهند. ( مجله تخصصی مبلمان و دکوراسیون)


فهرست مطالب


بررسی خصوصیات سبک معماری کلاسیک

قبلا در رابطه با تفاوت دکوراسیون مدرن و کلاسیک صحبت کرده ایم و تفاوت های آنها را به خوبی بررسی نموده ایم. اما در این قسمت سعی داریم مهمترین ویژگی سبک معماری کلاسیک را که در جهان با این ویژگی ها شناخته شده بررسی کنیم.

• تقارن و تناسب:

در طراحی نمای ساختمان های کلاسیک حتما ستون ها و پنجره های کشیده دیده اید. حتی کنده کاری ها و سنگ تراشی های نما و ستون ها نگاه شما را به خود جلب کرده است. این موارد از ویژگی های ثابت سبک‌کلاسیک هستند. همچنین بین تعداد و سایز ستون و پنجره ها و المان های مختلف تناسب و اصل یکنواختی رعایت شده است.

سبک کلاسیک در معماری

• نظم و سبک ستون ها:

در توضیح ویژگی های سبک‌کلاسیک باید به نظم و سبک ستون ها نیز اشاره کرد که معمولا به فرم دوریک، یونیک یا کرنتین ساخته شده اند که متناسب با اصول معماری یونان باستان است. طبق اصول رم باستان هم ستون های سبک‌کلاسیک به فرم توسکانی و کامپوزیت هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصول چیدمان مبلمان را بخوانید.

از دست ندهید
اکسنت وال، خلاقیتی ساده و زیبا در طراحی نوین

• ایوان جلویی ساختمان همراه با آذین بالای درب:

در طراحی پلان بسیاری از خانه هایی که سبک معماری کلاسیک دارند، ایوان جلویی مرتفع همراه با آذین بالای درب را می بینید. به عبارت دیگر در طراحی محوطه به گونه ای عمل می کنند که ساختمان اصلی بالاتر از کف محوطه حیاط است و با چند پله به یکدیگر متصل هستند. درب ساختمان هم معمولا در قسمت مرکزی و یا وسط خانه است.

• متریال های مقاوم و آنتیک:

یکی دیگر از خصوصیات سبک های معماری‌کلاسیک، استفاده از متریال های بسیار مقاوم، لوکس و لاکچری مثل مرمر، آجر، بتن، سنگ های آنتیک و کوارتز است. در مطلبی جداگانه انواع سنگ های ساختمانی و کاربردهای آنها در سبک های مختلف را توضیح داده ایم.

• موتیف های طراحی:

طبق تعریف سبک معماری‌کلاسیک و ویژگی های بارز آن، موتیف های طراحی خاصی هم دارند. به عنوان مثال طراحی های لبه دار و دندانه ای، سقف های شیبدار، لبه های تزیینی و خاص در پشت بام ها، بخش های تزیینی اطراف درب ورودی و الگوهای شکسته مختلف از نمونه موتیف های طراحی سبک معماری کلاسیک هستند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: انواع سبک های دکوراسیون داخلی را بشناسیم

• پنجره های مستطیلی شکل:

از اصول معماری کلاسیک می توان به استفاده از پنجره های چند جداره با استفاده از اصل تقارن اشاره کرد. پنجره های معماری‌کلاسیک ارتفاع بلندی دارند هر چند هدف از این کار نورگیری بهتر نیست.

سبک کلاسیک در معماری

معرفی ستونهای سبک معماری کلاسیک

طبق تعریف سبک معماری کلاسیک و همچنین ویژگی هایی که در ساخت ویلا  طبق سبک کلاسیک بیان کردیم، ستون ها نقش بسیار مهمی دارند. حتی در یک طبقه بندی معمارگونه ساختمان های‌کلاسیک را براساس فرم و شیوه ساخت و تزیین کاری ستون ها بررسی می کنند. موتیف های طراحی ستون های سبک کلاسیک به شرح زیر هستند:

• طراحی دوریک (Doric):

ستون های دوریک پایه ندارند و کنده کاری و حفاری و جزئیات بر روی آنها بسیار کم است. بخش های بالایی ستون های دوریک به نام Frieze که باند بالایی فضای ستون هاست و در این نوع موتیف طراحی، با Triglyphs تزیین شده که خط و شیارهای عمودی سه تایی است. از دیگر ویژگی های ستون های دوریک در سبک معماری‌کلاسیک می توان به متوپ ها (Metopes) اشاره کرد که یک فضای مربعی شکل کوچک برای المان های تزیینی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع سبک های نورپردازی در منازل را بخوانید.

از دست ندهید
روشویی کابینتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

• طراحی یونیک (Ionic):

ستون های یونیک در سبک معماری کلاسیک ستون های باریک و بسیار بلند با پایه دایره ای و اسپیرال مانند شناخته می شوند. این بخش های اسپیرال و مارپیچی شکل در بخش بالایی هر ستون است.

• طراحی کرینتین (Corinthian):

ستون های کرینتین دارای تزیینات خاص در بالایی ترین بخش خود هستند که شبیه به زنگوله بوده و حفاری و کنده کاری های آن شباهت زیادی به برگ ها و سایر المان های طبیعی دارد.

• طراحی کامپوزیت (Composite):

در سبک معماری کلاسیک، ستون های کامپوزیت ویژگی های ترکیبی از بخش های پیچشی ستون های یونیک و تزیینات بالایی ترین بخش ستون های کرنیتین را دارند.

• طراحی توسکانی (Tuscan):

طراحی توسکانی در سبک های کلاسیک، ساده و بدون تزیینات هستند و حتی بخش های Frieze هم تزیین و کنده کاری ندارند. همانطور که گفتیم یکی از ویژگی های دسته بندی انواع سبک های معماری کلاسیک براساس نوع تزیینات و طراحی و موتیف ستون ها هستند که انواع مختلف آنها را معرفی کردیم.

ویژگی های سبک کلاسیک چیست؟

  • نظم، تعادل، تقارن
  • سلطنتی و تجمل گرایی (دوران روم و یونان باستان)
  • رنگ و متریال طبیعی
  • پارچه های طبیعی و زیبا
  • دارای تزئینات
  • وجود نقطه کانونی

در طراحی دکوراسیون داخلی‌کلاسیک همه ی ویژگی ها از کوچک ترین  تا آخرین و اصلی ترین  قسمت با جزئیات کاملا دقیق انجام شده ودیده میشود. در طراحی داخلی به سبک‌کلاسیک عنصر اصلی نقطه کانونی در مرکز اتاق است.

از دست ندهید
اهمیت طراحی داخلی در محیط های اداری + بررسی ضروریات طراحی داخلی

برای مثال میتوان گفت شومینه عنصر اصلی اتاق نشمن است. شومینه به طور نمایشی یا حقیقی در طراحی داخلی فضایی گرم به وجود می آورد که باعث نزدیکی و جمع شدن افراد به دور هم میشود. در طراحی داخلی‌کلاسیک شومینه را با سنگ های طبیعی ،فولاد و با جزئیات دقیق انجام میدهند.

تاثیر و نقش ستون ها در دکوراسیون داخلی کلاسیک چیست؟

یکی دیگر از ویژگی های طراحی داخلی کلاسیک ستون است که به دوره ی طراحی معماری‌کلاسیک که برگرفته از یونانیان و رومی ها  است. امروزه این ویژگی را  با استفاده از خطوط عمودی روی دیوارها و پرده ها در فضای داخلی کلاسیک نشان میدهند و میتوانند این ویژگی را تکرار و تاکید کرد. استفاده از دکور و تزئینات غیر از رعایت جزئیات در طراحی معماری فضا، به اینکه بدانیم فضا به چه سبکی طراحی شده هم کمک میکند.

طراحی معماری فضای داخلی به سبک کلاسیک شامل ارتفاع زیاد سقف،ستون های بلند،پرده های سرتاسری نزدیک به هم، آینه ها، گلدان و مجسمه های برنزی و.. است. حذف دوگانگی در طراحی از قوانین این سبک است. این قانون به دکوراسیون داخلی، مبلمان و… هم مربوط میشود.

تزئینات دیوارها در دکوراسیون داخلی کلاسیک

از پارچه های دیواری، پانل های چوبی، کاغذ دیواری با الگوی‌کلاسیک و گچ بری برای تزئین داخلی از نقاشی هم استفاده میشود. موردی که بسیار در طراحی داخلی این سبک تاثیر دارد استفاده ی محدود  از رنگ و متریال است و متریالی که استفاده شده باید کیفیت بالایی داشته باشد مثل پارچه ابریشم، چوب های گران بها و…

رنگ های محبوب و پر استفاده در طراحی داخلی کلاسیک

رنگ هایی که در طراحی داخلی سبک‌کلاسیک استفاده میشود از طبیعت گرفته شده اند و زیبا و آرامش بخش هستند. رنگ هایی مانند طلایی، بژ، خاکستری، کرم، هلویی، زیتونی،نقره ای،قرمز و همچنین از رنگ های قهوه ای ملایم ، زرد، آبی، سبز و رنگ های خاکستری، صورتی مات، میتوان استفاده کرد.

از دست ندهید
5 ترفند جدید چیدمان مبل راحتی در دکوراسیون داخلی

همه رنگ ها باید آرام، ملایم و گرم باشند و حس صلح و آرامش بخش و دنجی را به فضای داخلی دهند. برای استفاده از رنگ سفید در سبک کلاسیک از نوع مات آن استفاده کنید و یا با ترکیب با رنگ های ملایم و گرم مانند شیری رنگ را از خنثی به گرم نزدیک کنید تا فضای گرمتری داشته باشید تا از فضایی خنثی که نزدیک به سبک مدرن و طراحی داخلی مینیمال است فاصله بگیرید.

طراحی و متریال کف و سقف  در سبک دکوراسیون کلاسیک

رنگ سقف در طراحی داخلی کلاسیک در تنالیته ی سفید و سایه هایی از رنگ های فیلی،کرم و شیری طراحی میشود. رنگ سقف باید صاف و نرم باشد. گچ کاری سقف از عناصر اجباری در دکوراسیون کلاسیک است و دارای تزئینات با جزئیات زیاد میباشد. حاشیه های سقف، گرد کردن گوشه ها، محل نصب لوسترها، بالای میل پرده ها و… همه باید به درستی تزئین شوند و به چشم آیند. به جای گچ کاری از دکورها با متریال فوم و اندود هم استفاده میکنند.

سبک کلاسیک در معماری

برای کف در سبک کلاسیک از متریال هایی همچون پارکت، لمینت، چوب در انواع و رنگ های مختلف آن استفاده میکنند. در آشپزخانه و سرویس از کاشی ها با طرح دار و یا سنگ های طبیعی استفاده میکنند.

مبلمان در دکوراسیون داخلی کلاسیک

از معیارهای اصلی انتخاب مبل در سبک دکوراسیون کلاسیک خطوط ساده و متقارن هستند. انتخاب مبلمان آنتیک گزینه ی ایده آل برای این سبک است اما در صورت عدم تهیه این سبک از مبلمان میتوان از مبلمان مدرنی که با سبک و ظاهر کلاسیک طراحی شده اند در دکوراسیون استفاده کرد. مبلمان باید ساده باشند و ظرافت در آنها دیده شود. سبک کلاسیک دور از شلوغی است پس با دقت و توجه به جزئیات مبلمانی را انتخاب کنید که برای مدت طولانی بتوانید از آن استفاده کنید و لذت ببرید.

از دست ندهید
قفسه و شلف در دکوراسیون داخلی ساختمان

در دکوراسیون کلاسیک از مبلمان چوبی با رویه شیشه ای و طرح های انحنا دار استفاده میکنند. مبل هایی که با روکش به رنگ های گرم و قهوه ای که تزئینات گل و یا خطوط طلایی دارند از نمونه های سبک کلاسیک هستند که میتوان از آنها استفاده کرد.

متریال و جنس پارچه استفاده شده در سبک کلاسیک

در فضا با طراحی داخلی کلاسیک از پارچه هایی با جنس پنبه، کتان، مخمل و کرباس استفاده میکنند که بسیار زیبا هستند. کف فضای داخلی کلاسیک از چوب و سنگ است که در کنار رنگ های طبیعی استفاده شده بهترین متریال برای محیط های سبک کلاسیک هستند.

برای انتخاب مواد و مصالح در سبک کلاسیک از مصالح طبیعی و با کیفیت مانند سنگ، مرمر و پارکت با کیفیت استفاده میکنند. ایجاد حس شادی و ظرافت در فضا داخلی وظیفه ی دکوراسیون داخلی کلاسیک است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سبک کلاسیک در معماری داخلی آشنا شدید. همچنین از ویژگی ها و خصوصیات آن در طراحی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

سبک معماری کلاسیک چیست؟

به زبان ساده سبک کلاسیک برخاسته از قرن 5 قبل از میلاد مسیح در یونان و قرن سوم پس از میلاد مسیح در رم است که با ویژگی هایی مثل تقارن، تناسب، زیبایی و کاربرد پذیرایی و المان های آنتیک و مقاوم شناخته می شود.

انواع سبک های معماری کلاسیک کدامند؟

سبک های معماری کلاسیک عمدتا براساس نوع موتیف و طراحی ستون های آن انجام می گیرد. بر همین اساس سبک های کلاسیک در معماری به انواع دوریک، کرنیتین، یونیک، کامپوزیت و توسکانی تقسیم بندی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا