طراحی داخلی ساختمان

عایق کردن خانه ها با کمک پنل های ضد صدا و کسب آرامش بیشتر!

دغدغه شما نسبت به صداها می تواند به موقعیت زندگی تان بستگی داشته باشد. به طور مثال شاید منزل شما نزدیک پارک باشد و دغدغه تان عدم ورود صدای کودکانی است که در آن جا مشغول بازی هستند و همچنین ممکنه است داشتن همسایه ای که موسیقی را با صدای بلند گوش می دهد شما را اذیت کند.  تبادل صدا مابین واحدهای آپارتمان ها و صدای دیوار همسایه معضل ساز بوده و مانع آسایش و استراحت افراد می گردد.

روش های عایق کردن خانه ها با کمک پنل های ضد صدا

نصب عایق صدا

 • استفاده از 2 لایه دیوارپوش ضخیم صوتی:

هر گاه صدا از میان لایه های مختلف دیوار عبور نماید، در هر لایه مقداری از این انرژی صوتی جذب و مقداری نیز از آن منعکس می گردد. ضمن اینکه درصدی نیز از آن لایه عبور می نماید.

تفکیک روشی است که در آن دیوار متشکل از 2 لایه و یا بیشتر از ورق یا گچ باشد که این روش نصب عایق صدا نقش موثرتری را در از بین بردن و انتقال صدا ایجاد می نماید. استفاده از چند لایه گچی یا لاستیکی دیوارپوش، فرکانس های پایین صوتی را با کم نمودن رزوناس صوتی دیوار قطعا مسدود می نماید. اگر بین دیوار گچی تا دیوار اصلی نیز فاصله ای در حد 5 الی 2 سانتیمتر و یا کمتر از آن باشد، برای اثربخشی بیشتر این روش استفاده از ترکیب دمپینگ های صوت (عایق صدا) توصیه می گردد.

 • استفاده از مواد ضخیم صوتی:

اگر بر روی دیوار ساخته شده موجود می خواهید کار کنید و آن را برای نصب عایق صدا در نظر دارید یک قاب یا سازه اساسی برای دیوار مطابق کلیپ ایجاد نمایید و آن را به سطح دیوار اصلی به وسیله پیچ وصل نمایید و سپس آن را با یک لایه جدید از گچ بپوشانید.

از دست ندهید
نکاتی برای طراحی خانه های کوچک

استفاده از مواد ضخیم تر و متراکم تر که دارای دانسیته یا چگالی بالاتری هستند، باعث افزایش جذب صدا می گردد. حداقل استفاده از 6 سانتیمتر دیوار حائل و یا دیوار گچی را بجای اندازه های نازکتر آن انتخاب نمایید.

 • نصب عایق صدا با استفاده از گیره های صوتی به همراه کلیپس ها یا کانال ها:

کانال ها یا کلیپس ها از جنس فلز فنری و ارتجاعی هستند که برای نصب عایق صدا بر روی آن ها طراحی شده اند. همانند گیره ها بر روی سازه یا استاد پیچ می شوند و روی آن ها نیز دیوارپوش و یا گچ قرار می گیرد. در این روش می توان سازه را ایجاد نمود و در بین این سازه ها مواد مختلف عایق صدا را قرار داد و روی آن نیز دیوارپوش و یا دیوار گچی کشید.

این گیره ها موثرترین روش جذب صدا با دارا بودن اجزای لاستیکی سنگین می باشند. به این صورت که آن ها را به داخل سازه ها یا استادها پیچ می کنند، سپس کانال ها یا کلیپس ها را بر روی آن قرار می دهند و بعد دیوارپوش یا دیوار گچی را بر روی آن با پیچ نصب می نمایند.

 • از 2 لایه ستون دیوار استفاده نمایید:

هنگام ساخت یک دیوار جدید بر روی دیوار قبلی، باید یک ردیف دوتایی از ستون ها را همانند طرح نشان داده شده یکی را در میان لایه دیگری قرار داد. که البته در این روش نیاز به فضای کافی بین دو ردیف سازه را دارا می باشد و ضخامت دیوار را افزایش چشمگیری می دهد.

C:\Users\alefbaweb\Desktop\New folder\soundproof home (4).jpg

الگو های ساده نصب عایق صدا

 • استفاده از قفسه یا جعبه های کتاب بر روی دیوار مشترک بین واحدها و عايق كردن ديوار اپارتمان:
از دست ندهید
آشنایی با بهترین رنگ برای رستوران از نظر علم روانشناسی + تاثیر رنگ‌ها و طراحی دکوراسیون بر جذب مشتری چیست؟

با استفاده و نصب قفسه های کتاب، دیوارها ضخیم تر شده و در مقابل انتقال صوت مقاوم تر می گردند. قفسه ها و کتاب ها را طوری بر روی دیوار قرار دهید که تأثیر موثرتری در جذب صدا داشته باشند و مانع انتقال آن شوند.

 • نصب عایق صداو یا پرده های جاذب صوت با روکش های ضخیم بر روی دیوار:

شما می توانید مقداری از صدا را با قرار دادن و نصب نمودن روکش های ضخیم به دیوار از بین ببرید و آن را جذب نمایید. اگر تمایل به هزینه کردن کمتری دارید، پرده های ضخیم صوتی را برای نصب بر روی دیوار انتخاب کنید.

 • عایق صدا کردن پنجره ها

اگر در خیابان شلوغی زندگی می کنید، احتمالا استفاده از نوارها مشکل شما را حل نخواهند کرد و برای عایق صدا کردن پنجره های خود باید فکر جدی تری کنید. همچنین در این رابطه می توانید از پرده های آکوستیک نیز استفاده کنید.

 • استفاده از قطعات و یا پانل های صوتی، صداگیر دیوار آپارتمان:

پانل های صوتی و انواع پنل آکوستیک با ابعاد 2×1 متر با عمق 5 سانتیمتر را خریداری و با جداکردن روکش چسب آن، بر روی دیوار بچسبانید. این کار جذب فرکانس های کم و متوسط صدا را به خوبی انجام می دهد. بعضی از این قطعات صوتی، قبلا چسبدار شده اند تا بطور یکنواخت و به خوبی بر روی سطوح بچسبند.

از دست ندهید
اکسنت وال، خلاقیتی ساده و زیبا در طراحی نوین

در صورتی که از مدل های پشت چسبدار و یا خودچسب برای نصب عایق صدا استفاده نشده باشد، از اسپری چسب، برای چسباندن پانل به دیوارها و یا سقف استفاده می گردد.

بر اساس مقدار مورد نیاز، شما می توانید تمام و یا بخشی از سطح مورد نظرتان را با این لایه های صوتی پوشش دهید. این امر بخصوص اگر فضایی برای تمرین موسیقی و یا اتاق صدا باشد باعث کاهش سر و صدا در داخل آن محیط و تمرکز حواس می گردد.

این قطعات عمدتا متشکل از فایبرگلاس با نایلون های لایه لایه شده ی نازک هستند که دارای بالاترین امتیاز در مقدار جذب صدا در میان تمام روش هایی که گفته شد می باشند اما دارای گران قیمت ترین روش نیز برای از بین بردن صدا هستند.

 • استفاده از لرزه گیرها:

آیا تابه حال همسایه ای داشته اید که صدای موسیقی خود را بلند کرده و لرزش آن بیش از هر چیز دیگری آزارتان داده باشد؟ بنابراین زمانی که می خواهید از بلندگوها و صدا پخش کن ها در خانه استفاده کنید از لایه ها و پرده های لرزه گیر صدا استفاده نمایید تا آزار و اذیت به افرادی که در پیرامون منزل شما هستند منتقل نگردد.

 • برای درب ها درزگیر نصب نمایید:
از دست ندهید
راهنمای طراحی اتاق خواب مدرن و شیک + فاکتورهای مهم در دیزاین اتاق خواب که باید به آنها توجه شود

اگرچه نوارها می توانند صدای ورودی را کاهش دهند اما کافی نیستند زیرا ساختار درب شما همچنان دارای مشکل می باشد، بنابراین سعی کنید پس از استفاده از نوارها یک فوم برای پوشش کامل درب در نظر بگیرید و در صورت عدم رفع مشکل به فکر تعویض درب خود باشید. ضمنا می توانید از پنل های فایبرگلاس نیز در بالای درب کرکره ای خود نیز استفاده کنید، درست است که زیباترین گزینه نیستند اما می توانند شما را در ایجاد درب ضد صدا کمک کنند.

عایق های صوتی سقف و کف:

سقف ها و کف ها را می توان با بسیاری از روش های مشابه و مناسب که برای دیوارها بیان شد، عایق صوت نمود. همچنین عایق های مخصوصی هم برای عایق کاری این بخش از منزل وجود دارد. این عایق ها، با نام عایق کوبه ای شناخته می شوند. بطور رایج اغلب خانه ها دارای یک یا دو لایه دیوارپوش یا دیوارگچی به همراه چسب های مخصوص صوت که بین آن ها قرار می گیرد دارند، ضمن اینکه می توان از مواد فوم عایق نیز در بین آن استفاده کرد. به عنوان یک مرحله اضافی ساده، پوششی در کف را با نصب تشک های صداگیر ایجاد می نمایند.

البته یک گزینه ی دیگر هم استفاده از عایق هایی با قیمت ارزان، مانند عایق دکوراتیو است. البته این عایق ها، به طور کامل نمی توانند جلوی رفت و آمد صدا را بگیرند. اما تاثیر زیادی در کاهش آن دارند.

چگونه دیوار را عایق صدا کنیم ؟ دیوارها را با یک ترکیب از چسب های صوتی پر نمایید:

از دست ندهید
انواع سبک های دکوراسیون داخلی ویلا چیست؟

این مواد جادویی انرژی صدا را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند. این مواد می توانند در بین لایه های دیوارپوش، کف و یا سقف منازل استفاده شوند که دیوارپوش را به سازه دیوار متصل می نمایند. این امر باعث جذب نویز در فرکانس های پایین می گردد. چنانچه فرکانس هایی همچون سینمای خانگی و باس های صوتی وجود داشته باشد، آن ها را ایده آل می نمایند.

این مواد با نام های چسب های صوتی و یا چسب های ویسکوالاستیک برای عايق صدا كردن ديوار اپارتمان در بازار به فروش می رسند. به جای نصب عایق صدا می توانید از این روش نیز استفاده نمایید.

 • پر نمودن تمامی شکاف ها با درزبندهای صوتی:

ترک ها و درزهای بسیار کوچک نیز می توانند عایق صوتی را با ضعف روبرو کنند. این درزها توسط مواد آکوستیکی پر می گردند.

 • ایجاد فوم عایق صدا بر روی دیوار یا دمپ کننده های صوتی:

روش های ترکیبی یکی از بهترین روش ها برای عایق نمودن صدا می باشند که شامل تنوع بسیار زیادی در بازارها هستند. اگر روش های توضیح داده شده مشکل صدا را بطور کامل بر طرف نکرد، می توانید از فوم های عایق صوت استفاده کنید.

فوم های عایق صوت یکی از بهترین عایق های صدا می باشند که در میان لایه های صوتی که قبلا توضیح آن ها بیان شد قرار می گیرند. البته این روش یکی از گزینه هایی است که بیشترین هزینه را برای آن باید پرداخت نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا