طراحی داخلی ساختمان های تجاریمبلمان اداری

روش های تمیز کردن مبلمان منزل | تمیز کردن مبل پارچه ای و مبل سلطنتی

بررسی روش های تمیز کردن مبلمان منزل | تمیز کردن مبل پارچه ای و مبل سلطنتی

 

مبل سلطنتی آن دسته از مبل هایی هستند که بسیار پرطرفدار و پرفروش اند ، سبک طراحی اینگونه مبل ها بسیار خاص وشکیل است که ظرافت آنها جلوه زیبایی به مکان مورد نظر شما میدهد، انتخاب اینگونه مبل ها نحوه نگهداری وتمیز کردن آنها نیاز به رعایت کردن اصول هایی خاصی دارد. این مبل‌ها دارای پارچه مرغوب و تزئینات خاصی هستند و به همین دلیل، تمیز کردن آن، نیازمند مهارت و رعایت نکات خاصی است؛ اما آیا می‌توانیم خودمان مبل سلطنتی را در منزل تمیز کنیم؟ پاسخ مثبت است. روش‌های زیادی وجود دارد که با انجام آنها، می‌توانید مبل سلطنتی را خیلی حرفه‌ای تمیز کنید.در این مقاله همراه ما باشید تا راه از بین بردن همه ی لکه های مبلتان را یاد بگیرید.


فهرست مطالب:


نکته های مهم درباره تمیز کردن مبلمان | تمیز کردن مبل پارچه ای

پیش از هر چیز باید یک سری از نکات را بدانید و به آن ها دقت کنید:

برچسب‌های راهنما را با دقت بخوانید

با توجه به برچسب‌های راهنمای شستشو شما می‌توانید روش مناسب تمیز کردن مبلمان خود را متوجه شوید. اگر مبلمان شما نیاز به یک تمیز کننده حاوی حلال دارد باید آن را تهیه نمایید. هر برچسب معنی منحصر به فردی دارد.

  • w: یعنی استفاده از مواد شوینده‌ی مبتنی بر آب.
  • s: یعنی تمیز کردن با استفاده از حلال. تمیز کننده‌ای که خشک و به صورت بدون آب می‌تواند استفاده شود.
  • ws: یعنی تمیز کننده‌ای که هم مبتنی بر آب است و هم می‌تواند به صورت بدون آب استفاده شود.
  • x: یعنی تمیز کننده‌ی حرفه‌ای.
راهنمای روی مبل
راهنمای روی مبل

هر سطح سختی را که در معرض دید است پاک کنید

بسیاری از مبل ها دارای چوب یا بخش‌های دیگری هستند که در معرض دید هستند. مطمئن شوید که به آنها نیز توجه داشته باشید. یک محصول تمیز کننده، متناسب با سطحی که می خواهید تمیز کنید پیدا کنید. اگر محصولی مخصوص سطح در دسترس نیست، یک پاک کننده همه کاره استفاده کنید.

از دست ندهید
نکاتی که باید درباره پادری آلومینیومی بدانید

اگر منطقه مورد نظر گسترده است، پاک کننده را روی یک حوله بپاشید و سپس به کمک حوله سطح را پاک کنید.

با استفاده از مایع ظرفشویی و آب یک محلول شوینده در خانه درست کنید

برای درست کردن محلول شوینده مقداری مایع ظرفشویی (از پودر ظرفشویی استفاده نکنید.) را با مقداری سرکه‌ی سفید و چند نیشگون از جوش شیرین و آب مخلوط کنید.

پاک کردن مبلمان
پاک کردن مبلمان

محلول حاصله را در یک افشانه بریزید تا بتوانید با آن اسپری کنید و به مبارزه با آلودگی‌ها بروید. 

تست کردن محلولی که ایجاد کرده‌اید بر روی نقطه‌ای که در معرض دید نباشد

با یک اسفنج محلولی که از مواد بالا درست کردید را ابتدا بر روی قسمتی از وسایل و یا پشت مبل در نقطه‌ای دور از دید امتحان کنید. اگر متوجه هر گونه تغییر رنگ شدید کار را ادامه ندهید.

تمیز کردن مبل چرمی ” قدم به قدم تا پاکیزگی”

مبل چرمی یکی از انواع محبوب مبلمان است که لازم برای نگهداری درست آن چند مرحله را به دقت انجام دهید:

اول: برای تمیز کردن مبل ابتدا جاروبرقی بکشید!

همانطور که خانه و سایر لوازم خانه را جارو می‌کنید مبل‌ها را نیز جارو بکشید.

جارو کردن مبل
جارو کردن مبل

مخده‌ها را بردارید و مطمئن شوید که همه جای مبل حتی گوشه‌های مخفی و دور از دسترس را نیز جارو کنید. 

دوم: با مخلوطی از سرکه مبل ها را خوب دسمال بکشید.

در یک سطل به میزان مساوی  آب و سرکه را مخلوط کنید. سپس یک تکه پارچه‌ی تمیز را به این محلول بدست آمده آغشته کنید و توجه کنید که پارچه فقط مرطوب باشد نه خیس. بعد از اینکه پارچه را با محلول مخصوص مرطوب کردید آن را بر روی مبل‌ها بکشید. استفاده از آب به تنهایی برای پاک کردن گرد و غبار است. برای جلوگیری از جذب گرد و غبار به مبل باید آن را پس از کشیدن دستمال مرطوب با یک پارچه‌ی خشک تماما پاک کنید.

از دست ندهید
اصول طراحی دکوراسیون بوتیک زنانه برای جذب مشتری بیشتر + بررسی فوت و فن طراحی دکوراسیون بوتیک
تمیز کردن مبلمان منزل
تمیز کردن مبلمان منزل
  • به میزان مساوی آب لیمو و کرم تارتر را با هم ترکیب کنید. این ترکیب بسیار برای از بین بردن لکه‌ها از روی مبلمان به رنگ سفید و بژ موثر است. بعد از تمیز کردن مبل با این ترکیب 10 دقیقه صبر کنید و سپس مبل را با یک پارچه‌ی تمیز پاک کنید.
  • استفاده از الکل و پنبه نیز برای برطرف کردن لکه‌های جوهر بسیار کاربردی است. بعد از استفاده از الکل و تمیز کردن؛ وسیله مربوطه را با هوای داغ خشک کنید.

رسیدگی به چرم مبل با سرکه و روغن برزک

ترکیب یک واحد از سرکه با دو واحد روغن برزک برای چرم بسیار خوب است. این ترکیب را خوب مخلوط کنید و با یک پارچه آن را به مدت 10 دقیقه بر روی مبل مالش دهید. این کار چرم گاومیش را بسیار تمیز می‌کند.

سوم: مبل های چرم خود را گرما و نور خورشید در امان نگه دارید!

مبلمان چرمی را دور از نور خورشید نگه دارید و زمانی که در اتاق نیستید پرده‌ها را بکشید. همچنین توجه داشته باشید که مبل‌های چرمی را دور از وسایل گرمایشی قرار دهید. نور خورشید و وسایل گرمازا عمر چرم را کم کرده و آن را خراب می‌کنند.

راه هایی برای برق انداختن رنگ‌های اکریلیک موجود در مبل

اگر در مبلمان شما هم رنگ آکریلیک استفاده شده است، در تمیز کردن مبل خود، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

استفاده از یک پارچه‌ی تمیز برای تمیز کردن مبل

با یک پارچه‌ی تمیز اقدام به تمیز کردن رنگ‌های اکریلیک به کار رفته در مبل بکنید. سعی کنید با گردگیری مرتب از کثیف شدن پارچه‌ی مبلمان جلوگیری کنید. همچنین مراقب باشید که خش بر روی مبل‌ نیفتد. 

از پاک کننده‌های شیشه برای تمیز کردن مبل استفاده نکنید

استفاده از شیشه پاک کن‌ها باعث می‌شود که به مرور زمان رنگ مبل از بین برود و مبل خراب شود. بنابراین از شیشه پاک کن برای تمیز کردن مبلمان استفاده نکنید. همواره از تمیز کننده‌های مخصوص مبل برای تمیز کردن آن استفاده کنید. 

از دست ندهید
کاربرد انواع تیرآهن در ساختمان

برطرف کردن خش از روی مبل با استفاده از پولیش پلاستیکی

برای مبل‌هایی که در رنگ آمیزی آن‌ها از رنگ اکریلیک استفاده شده می‌توانید برای تعمیر خش‌ها از پولیش پلاستیکی استفاده کنید.

مبلمان چوبی را اکیداً دور از رطوبت نگه دارید

رطوبت به تدریج باعث اعوجاج و از بین رفتن چوب مبل می‌شود. مراقبت از مبلمان چوبی به نحوی است که نباید آن را در محل مرطوب و یا خیلی خشک نگه دارید.

  • حتی اگر شما در بیابان زندگی می‌کنید باید هر از گاهی یک دستمال مرطوب را بر روی ویکر‌های مبلتان بکشید. زیاد ماندن مبل چوبی در آفتاب نیز باعث ترک خوردن و خراب شدن آن می‌شود.

تمیز کردن مبل سلطنتی با جوش شیرین

جوش شیرین از مواد طبیعی موثر برای از بین بردن لکه ها و  تمیز کردن مبل سلطنتی است. جوش شیرین از قدرت پاک کنندگی نسبتاً خوبی برخوردار است. هرچند بیشترین کاربرد آن برای از بین بردن بوی نامطبوع مبلمان می‌باشد.

لکه ها در برابر جوش شیرین تا حدی سست می شوند و به راحتی پاک می گردند. امکان از بین بردن لکه های عمیق با محلول جوش شیرین فراهم است. برای تهیه محلول جوش شیرین باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید.

تمیز کردن مبل سلطنتی
تمیز کردن مبل سلطنتی

در محلول جوش شیرین از حدود یک دوم آب و یک دوم جوش شیرین استفاده می شود. محلول جوش شیرین باید بعد از ترکیب حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی لکه گذاشته شود. این موضوع مختص محلول مرطوب نیست. در واقع شما می توانید جوش شیرین را بدون آب و به شکل خشک بر روی مبل سلطنتی مورد استفاده قرار دهید. در هر دو حالت پاکسازی خشک یا مرطوب باید حدود بیست دقیقه به جوش شیرین زمان دهید. آن گاه از جاروبرقی برای جمع آوری جوش شیرین خیس یا خشک استفاده کنید.

برای این که جوش شیرین جذب لکه شود، حدود بیست دقیقه زمان نیاز دارید. بنابراین بعد از گذشت بیست دقیقه می توان انتظار عملکرد مثبتی از جوش شیرین داشت. اگر از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل سطلنتی بهره مند می شوید، بهتر است ابتدا آن را بر روی قسمت کوچکی امتحان کنید.

میتوانید از پارافین یا گلیسیرین نیز برای پاک کردن قسمت های چوبی مبل سلطتنی استفاده کنید

در هنگام استفاده از پارافین دقت کنید که پارچه مبل به روغن آغشته نشود. روغن گلیسیرین و یا پارافین با ایجاد یک لایه محافظ، سبب جلادهی و هرچه زیباتر شدن چوب مبل استیل شما میشود.

تکنیک های تمیز کردن چند لکه ی شایع از روی مبل!

امکان ایجاد بعضی از لکه ها بسیار یحتمل است. ما راه حل های لازم برای پاک کردن آن ها را به شما می گوییم:

از دست ندهید
اهمیت موکت کف در محیط های اداری + بررسی ضروریات طراحی داخلی

تمیز کردن لکه چربی روی مبل

برای پاک کردن لکه چربی روی مبل ، کمی محلول نمک و الکل روی مبل بمالید.

لکه چربی روی مبل
لکه چربی روی مبل

اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، روی قسمت لکه شده را با یک برگه کاغذ خشک کن بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

تمیز کردن لکه نوشابه 

اگر نوشابه روی مبل ریخت روی لک مقداری نمک بپاشید و سپس با اسفنجی خیس آن را پاک کنید تا اثری از لکه بر جا نماند.

لکه خون بر روی مبل

برای از بین بردن لکه خون مقداری نشاسته را در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بگذارید تا خشک شود . سپس نشاسته خشک را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

تمیزکردن اثر زردی سیگار

برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار می توانید برای این کار از یک حبه قند استفاده کنید. بدین طریق که قند را روی لکه بمالید و این کار را ادامه دهید تا پاک شود. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می توانید با آبلیمو آن را پاک کنید.

تمیز کردن مبلمان منزل
تمیز کردن مبلمان منزل

اگر مبل شما از پارچه کرکدارتشکیل شده ، لکه را با کمی شیر خیس کرده و با مقداری پنبه لکه آن را پاک کنید سپس لکه شیر رابا آب و صابون از بین ببرید.

از دست ندهید
بررسی نکات مهم در انتخاب کاشی آشپزخانه + معرفی۴ ایده برای استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ی مدرن

تمیز کردن لکه جوهر روی مبل

برای از بین بردن لکه جوهر روی مبل ابتدا آن را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. روی لکه محلول گلیسیرین و آمونیاک بمالید و سپس رویه مبل را با کمی شامپو بشویید.

برای جدا کردن آدامس چسبیده شده به چوب میتوانید از یخ استفاده کنید. 

سخن پایانی

در این مقاله دانستیم که برای پاک کردن لکه های مختلف از روی جنس های مختلف مبلمان باید روش های خاصّی را بکار برد. دیگر از آلوده شدن مبل هایتان کلافه نشوید. فقط کافیست درستترین روش را برای نگهداری و تمیز کردن آن انتخاب کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

راه های ساده تر برای تمیز کردن مبلمان کدامند؟

از تمیز کننده‌های فرار استفاده کنید. تمیز کننده‌هایی که پس از اسپری کردن مواد محلول روی مبل، بلافاصله با هوا واکنش داده و تبخیر می‌شوند. یا خارج کردن پارچه‌های مبلی (اگر امکان پذیر باشد) و شستشوی آن‌ها با ماشین لباسشویی که راحتی به نسبت راحت‌تر است.

پیش از استفاده از شوینده های مبل باید چه کاری را حتما انجام داد؟

قبل از استفاده تمیز کننده روی کل مبل، شوینده را روی قسمتی از مبل که در دید نیست، امتحان نمایید. برای این کار، دستمال تمیزی را به مواد شوینده آغشته و آن قسمت را تمیز کنید. پس از چند دقیقه ببینید که رنگ پارچه مبل تغییری نکرده باشد. سپس یک دستمال کاغذی را تا کرده روی آن قسمت فشار دهید؛ اگر دستمال رنگی نشد، می‌توانید با خیال راحت از آن ماده شوینده براي تميز كردن مبل استفاده نماید.

ماده تثبیت کننده چیست و چه زمان باید استفاده شود؟

بعد از تمیز کردن مبل پارچه ای، استفاده از یک ماده تثبیت‌کننده به نگهداری رنگ و بافت پارچه مبل کمک زیادی می‌کند. این ماده را باید بعد از تميز كردن و شستن مبل پارچه ای به کار ببرید تا دوام پارچه بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا