دکوراسیون مطبطراحی داخلی ساختمان

همه چیز درباره ی پاسیو

هر چند ظاهر کلمه پاسیو ممکن است نشان دهنده سبک‌های معماری غربی باشد، ولی از گذشته تا کنون در این محیط در معماری ایرانی دیده می‌شود. از این محیط استفاده‌های زیادی می‌شود و می‌توان با طرح‌های مختلف آن را آراست. اگر شما هم دوست دارید با این محیط و آراستن آن آشنا گردید، ادامه ی نوشته ی ما را دنبال کنید. در این محتوا درباره نقش پاسیو در طراحی داخلی سازمان بیشتر می‌خوانیم.

پاسیو چه نوع محیطی است؟

پاسیو در اصل یک فضای نورگیر برای محیط‌های داخلی است که باعث می‌شود تا بتوان نور فضاهای بسته را افزایش داد. البته از این فضا برای زیباسازی خانه نیز استفاده می‌شود و کاربرد زیادی دارد. از این‌رو یک بخش مهم به خصوص در منازل چند طبقه است.

طراحی پاسیو در خانه

ایده‌های زیادی برای طراحی پاسیو وجود دارد که با توجه به دیگر بخش‌های منزل صورت می‌گیرد. برای طراحی این قسمت باید هارمونی لازم با دیگر بخش‌ها انجام شود. به عنوان مثال اگر از لمینت برای کف خانه استفاده می‌کنید. همچنین با تغییری ناگهانی نورگیر را با کاشی طراحی کنید ممکن است خیلی خوشایند نباشد. مگر این که کاشی‌ها رنگ متناسب با لمینت‌های شما داشته باشد.

البته از نظر فضا باید دقت داشته باشید که یک سری ضوابط با توجه به متراژ بنا و حداقل متراژ نورگیر وجود دارد. این ضوابط در زمان طراحی نورگیر مورد توجه قرار گیرد. همچنین ممکن است دوست داشته باشید فضای بیشتری را در نظر بگیرید که مشکلی برای بنای شما ایجاد نمی‌کند. استفاده از پاسیو در آپارتمان و خانه‌های ویلایی برای پرورش گل و گیاه، فضایی آرامش بخش را ایجاد می کند. همچنین می توانید در آن صندلی‌های ماساژ، ننو و غیره قرار دهید و برای ریلکسیشن از این فضا استفاده کنید.

از دست ندهید
روشویی کابینتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای طراحی نورگیر و فضای درونی آن متدهای مختلفی وجود دارد. اگر فضای پاسیو بزرگ باشد برای سرو صبحانه یا عصرانه می تواند بهترین گزینه باشد. علاوه بر این می توان در طراحی این ناحیه از ساختن دکوراسیون و بوفه های متعددی در آن نیز استفاده کرد. کاربرد های متنوع این محیط از جذابیت های پاسیو است.

نکات ساخت پاسیو بر اساس مقررات ملی ساختمان

 • حیاط خلوت واقع در سـاختمان جنوبی باید با دیوار و نرده یا حصار فضای سـبز از معبرعمومی جدا شود.
 • در ساختمان‌های جنوبی باید طبقات به حیاط اصلی دسترسی داشته باشند و کلیه سطوح و دیوارهای جانبی حیاط نماسازی شوند.
 • اگر حیاط محصور با مصالح شفاف مسقف شود، پیش‌بینی بازشوهای مناسب و کافی جهت تهویه طبیعی آن الزامی است.
 • کف تمامی پاسیوها باید دارای شیب‌بندی مناسب و سیستم دفع آب‌های سطحی باشـد.
 • حیاط داخلی که برای تأمین نور و تهویه اتاق است نباید تا فضای توقف‌گاه پارکینگ ادامه یابد.
 • ابعاد حیاط خلوت و نورگیر برای تأمین نور و تهویه فضاها باید داری مساحت ۱۲ مترمربع با حداقل ۳ متر عرض باشد.
 • برای زمین‌ها با مساحت بیشتر از ۲۰۰ مترمربع حیاط داخلی به اندازه حداقل ۶ درصد مساحت زمین الزامی است
 • اگر Patio برای تأمین نور آشپزخانه باشد باید حداقل ۶ مترمربع مساحت و حداقل ۲ متر عرض داشته باشد .
 • حداقل مساحت پاسیو برای زمین‌های کمتر از ۲۰۰ مترمربع، به اندازه ۳ درصد مساحت زمین است .
 • حیاط محصور و گودال باغچه برای تأمین نور و تهویه باید حداقل ۹ مترمربع مسـاحت وحداقل ۳ متر عرض داشته و نباید دارای سقف باشد.
 • اگر دو واحد مجزا از یک حیاط داخلی نور و تهویه بگیرند، فاصله دیوارهای پنجره‌ مقابل آن‌ها از یکدیگر نباید کمتر از ۶ متر باشد.
 • در مواردی که آشپزخانه و اتاق دو واحد مسکونی مستقل یا آشپزخانه آن‌ها از یک حیاط خلوت نور بگیرند، فاصله پنجره‌های مقابل آن‌ها نبایستی کمتر از ۴ متر باشد.
از دست ندهید
کمد دیواری و نقش آن در دکوراسیون منزل و اتاق ها

مواد و متریال مورد استفاده در سقف پاسیو

اگر می‌خواهید برای فضای پاسیو حریمی را مشخص کنید باید دقت کنید نورگیری پاسیو کم نشود زیرا مهمترین اهمیت پاسیو آوردن نور به داخل خانه است.

سقف پاسیو

برای ایجاد حریم در گذشته از شیشه استفاده می‌کردند که به دلیل وجود خطرات هنگام وزش باد یا… کمتر از آن استفاده می‌شود. متریال پلی کربناتیک یکی از مصالحی است که امروزه جایگزین شیشه شده است. نورگیرهای حبابی نیز مصالح خوبی برای سقف پاسیو و حیاط خلوت می‌باشند که در مقایسه با پلی کربنات زیبایی بیشتری دارند البته قیمت نورگیر حبابی نیز از پلی کربنات بیشتر است و بنا به جنسی که ساخته می‌شود مزیت‌های مختلفی دارد.

مواد و متریال مورد استفاده در کف پاسیو

برای انتخاب کفپوش پاسیو باید به مساحت پاسیو، اقلیمی که در آن زندگی می‌کنید و بودجه ای برای دیزاین پاسیو در نظر دارید توجه کنید. از مصالح سخت مانند سنگ فرش، آجر و بتن برای کفپوش پاسیو استفاده کنید که مقاومت خوبی داشته و راحت تمیز می‌شوند.

استفاده از کفپوش بتن یا Concrete

کفپوش بتن مصالح ارزان و مقرون به صرفه است و نصب آن نیز آسان است.

کفپوش بتن

اگر از پاسیو خود به خوبی مراقبت کنید می‌توانید برای زمان زیادی از بتن استفاده کنید. بتن در ابعاد مختلف تولید می‌شود و برای زیبایی بیشتر پاسیو می‌توانید از قطعه‌های بزرگ بتن استفاده کنید. استفاده از خود بتن نیز علاوه بر زیبایی، به دوام بتن بیشتر کمک می‌کند.

از دست ندهید
اهمیت طراحی داخلی در محیط های اداری + بررسی ضروریات طراحی داخلی

استفاده از کفپوش سنگ فرش یا Paving

کفپوش سنگ فرش دارای تنوع در رنگ و ابعاد است و نصب سنگ فرش نسبتا سخت است و نیاز به نیروی متخصص دارد.

کفپوش سنگ

اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید باید توجه کنید که سنگ فرش در اثر تغییرات آب و هوایی مثلا در زمستان ممکن است ترک کند نیاز به تعمیرات دارد ولی به معنی غیرقابل استفاده بودن آن نیست تنها مراقبت بیشتر کافی است.

 استفاده از آجر یا Brick

اگر دوست دارید فضای پاسیو خود را به صورت سنتی و قدیمی دیزاین کنید استفاده از آجر گزینه خوبی است.

کفپوش آجری

نصب کفپوش آجر به همراه شومینه فضای باز، این محیط را عارفانه و زیبا می کند. همچنین باعث ایجاد فضایی خاص می‌شود. البته انتخاب آجر باید با توجه به بودجه‌ای که دارید انتخاب شود زیرا هزینه خرید و نصب آجر زیاد است. البته آجر به شما این امکان را می‌دهد که پاسیو را به هر شکل هندسی که دوست دارید طراحی کنید.

سخن پایانی

در این نوشته با پاسیو و کاربرد و طراحی آن آشنا شدیم. اگر شما هم از دوست داران معماری سنتی ایرانی هستید، می توانید در این بخش حوض آب برای نگهداری ماهی یا ایجاد آکواریوم ایجاد کنید. همچنین آب چکان و یا فواره این محیط را زیباتر و رویایی تر کرده و هوای محیط در فصول گرم را خنک تر و دلنشین می کند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

از دست ندهید
"اتاق پذیرایی" کدام رنگ آری، کدام رنگ نه؟ | رنگ آمیزی سالن پذیرایی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا