مبلمان اداری

تفاوت مبل کلاسیک و راحتی در چیست؟

بررسی تفاوت مبل کلاسیک با مبل راحتی 

 

 از مهمترین اِلمان‌های یک پذیرایی زیبا، مبل های آن است. مبل ها عموماً به سه دسته کلاسیک، استیل و راحتی تقسیم می شوند. مبل‌های استیل به مبل های سلطنتی معروف هستند و مبل‌های کلاسیک همان مبل‌های استیل هستند. تفاوت‌های بارز مبل راحتی با مبل کلاسیک در وزن، قیمت، تزئینات و کاربرد آنها در دکوراسیون داخلی است به طوری که در مبل راحتی بیشتر از اسفنج نرم استفاده میشوند و مقدار خیلی کمتری چوب سنگین در آنها بکار میرود. پس متوجه شدیم که وزن و قیمت مبلمان سبک راحتی کمتر از سیک کلاسیک است. شما تفاوت مبل کلاسیک و راحتی را می دانید؟ فکر می کنید کدام یک برای دکوراسیون خانه شما مناسب‌تر است؟ در این محتوا با ویژگی های این دو مبل آشنا می شویم. به بررسی تشابهات و همچنین فرق بین این دو نوع مبلمان می پردازیم. برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید همراه ما بمانید.


فهرست مطالب:


مبلمان کلاسیک چیست؟

همانطور که از اسم این نوع از مبلمان مشخص است این مبلمان ظاهر بسیار کلاسیک و شیکی دارند. به صورت کلی برای خانه‌هایی که نمای سلطنتی و همچنین مکان‌‌های بسیار رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پارچه و مواد بکار برده شده

چوب تنها ماده‌ای است که در ساخت اسکلت این مدل مبلمان بکار برده می‌شود. معمولا در ساخت مبلمان کلاسیک از چوب‌های گران‌بهایی همچون راش، فندق،گردو و چنار که بسیار مقاوم و سخت می‌باشند، استفاده می‌شود. در ساخت این مبلمان هیچ وقت از چوب‌های ام دی اف، ملامینه یا چوب روس استفاده نمی‌شود. چرا که این چوب‌ها قابلیت منبت‌کاری و طرح‌پذیری را ندارند.

از دست ندهید
سبک نئوکلاسیک چیست؟ + بررسی شاخصه‌های دفتر کار نئوکلاسیک Neo-classic design
مبل کلاسیک
بررسی مبل کلاسیک

معمولا برای پوشش مبل کلاسیک از پارچه مبلی‌های گرانبها و نفیس یا چرم طبیعی استفاده می‌شود. زربفت، ساتن، حریر، کتان، کرباس و مخمل از جمله پارچه های متداول در ساخت مبلمان کلاسیک می‌باشند. عموما پارچه مبلی این مدل مبلمان دارای طرح و الگوهای ساده است و هیچ تزئین اضافی در آن بکار برده نمی‎شود. اما با این حال شما می‌توانید انواع‌ طرح‌های شطرنجی، راه راه و گلدار را در آن استفاده کنید.

منبت‌کاری

طراحی‌های پیچیده و ریزه‌کاری‌های بسیار دقیق از جمله ویژگی‌های بارز مبل کلاسیک هستند. معمولا این منبت‌کاری و کنده‌کاری در دسته‌ها و پایه‌ و تاج مبل بکار برده می‌شوند و حس لوکس و زیبایی را به مبلمان کلاسیک اضافه می‌کنند.

این منبت‌کاری‌ها همیشه کار دست است و همین باعث می‌شود که قیمت مبلمان کلاسیک گران باشد. این جزئیات معمولا پیچیده می‌باشند ولی با این حال هارمونی و توازن خاصی بین آن‌ها برقرار است که ترکیب هنری منحصربفردی را می‌سازند.

ظرافت

مطمئنا ظرافت و زیبایی مبلمان کلاسیک اولین چیزی است که در همان نگاه اول به بیننده تلقین می‌شود. تمامی اجزای مبل کلاسیک از اسکلت و پارچه مبلی گرفته تا رنگ و نقش و نگار آن، همگی با ظرافت خاصی انتخاب می‌شوند و هماهنگی و تعادل زیبایی را در مبلمان کلاسیک ایجاد می‌کنند.

معمولا چوب و پارچه مبلی بکار برده شده در طراحی مبل کلاسیک سنگین هستند. همین باعث می‌شود که این نوع مبل در مقایسه با سایر مبل‌ها سنگین‌تر باشند. طراحی مبلمان‌های کلاسیک امروزی معمولا به گونه‌ای است که در عین حفظ اصالت و شکل آنتیک آن، با شرایط زندگی امروزی نیز متناسب هستند.

مبلمان راحتی چیست؟

این مبلمان مانند مبلمان کلاسیک اسمشان بیانگر ویژگیشان می‌باشد. این مبلمان دارای طراحی راحت و نرمی می‌باشند و می‌توان گفت مبلمانی هستند که مخصوص استراحت می‌باشند. در ساخت مبلمان راحتی پارچه بسیاری مصرف می‌گردد و از مواد اولیه بسیار نرمی استفاده می‌کنند که  این مبلمان را به هدف اولیه خود که راحتی می‌باشد نزدیک‌تر کنند.

از دست ندهید
ضروری ترین وسایل رومیزی اداری (مخصوص مدیران حرفه‌ای)
مبلمان راحتی
بررسی مبلمان راحتی

در مبلمان راحتی چوب بسیار کمی استفاده می‌شود. ولی در همان مقدار کم باد از چوب‌هایی با کیفیت بالا استفاده گردد. طراحی مبلمان راحتی باید به صورتی باشد که زمانی که فرد روی مبل می‌نشیند بسیار راحت باشد. همچنین به هیچکدام از قسمت‌های بدن فشاری وارد نشود.

تفاوت قیمت مبل راحتی و مبل کلاسیک

تعیین قیمت یک مبل بستگی به خیلی از شرایط و ویژگی‌های مبل دارد. مانند نوع چوب، نوع پارچه، مقدار چوب و پارچه و همچنین مقدار کاری که روی چوب صورت گرفته است. مانند کنده‌کاری اگر از این رو به خواهیم به موضوع نگاه کنیم. پارچه به کار رفته در مبل راحتی به مراتب بیشتر از پارچه به کار رفته در مبل کلاسیک است و از سوی دیگر مبل‌های کلاسیک چوب و کلاف بیشتری را مورد استفاده قرار می‌دهند. با اطمینان باید قیمت مبل کلاسیک از قیمت مبل راحتی بیشتر باشد که به طور معمول به این صورت است ولی مهمترین نکته برای تعیین قیمت مبلمان کیفیت آن می‌باشد که در مورد بعضی از مبلمان راحتی کیفیت برتر آن باعث افزایش قیمتش می‌شود.

تفاوت تم های رنگی مبل راحتی و مبل کلاسیک

همان طور که می دانید مبل های کلاسیک قدری زرق و برق بیشتری را به خود نسبت به مبل های راحتی به دلیل تفاوت در شرایط استفاده به خود اختصاص داده اند. مبل های کلاسیک عموماً با تم رنگی طلایی و مبل های راحتی با تم های رنگی جیغ مثل صورتی، بنفش، سبز و زرد تهیه و تولید می شوند. مبل های کلاسیک تماماً از یک تم رنگی بهره می گیرند مگر اینکه رنگ پارچه های گل دار و ساده قدری به حالت سایه و روشن با یکدیگر در تضاد باشند. این امر در حالی است که مبل های راحتی صد در صد در انتخاب رنگ با یکدیگر در تضاد هستند.

از دست ندهید
پارتیشن شیشه ای اداری | پارتیشن شیشه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

بر فرض اگر مبل های راحتی رنگ صورتی جیغ دارند کاناپه های رنگی طوسی هستند با کوسن های که از رنگ صورتی بهره گرفته اند. کسانی که طرفدار سبک های خاص و ویژه هستند می توانند مبل های راحتی را با رنگ های فانتزی مد نظر قرار دهند و از حضور آن در منزل نهایت لذت را ببرند. انتخاب تم رنگی مبل راحتی یا مبل های استیل و کلاسیک امر بسیار مهمی است که باید متناسب با هارمونی رنگ دکوراسیون داخلی منزل شما دنبال شود در غیر این صورت این تضاد رنگی سبب بد فرم جلوه دادن فضا سازی شما می شود.

عموماً مبل‌های راحتی در نشیمن و اتاق‌های مطالعه در منزل به کار گرفته می‌شوند. همچنین گاهی از مبل‌های راحتی برای دکوراسیون اتاق خواب، البته اگر فضا به اندازه مناسب باشد، بهره گرفته می‌شود. مبل کلاسیک یک مبل تشریفاتی به شمار می‌رود و از همین رو نیز در محیط‌های پذیرایی پر زرق و برق از این دسته از مبل‌ها استفاده بیشتری می‌شود.

دیگر تفاوت های مهم مبلمان راحتی و کلاسیک

  • یکی دیگر از اصلی ترین تفاوت این دو نوع مبل در رنگ ها و انواع پارچه­ استفاده شده در این نوع مبلمان هاست . علاوه بر آن که در طراحی مبل های کلاسیک از پارچه های طرح دار و پر زرق و برق استفاده می شود ، تم رنگی آن ها در یک طیف رنگ است و بیشتر به حالت سایه روشن هستند ، برای مثال قهوه ای روشن و تیره و در این پارچه ها اغلب از رنگ های طلایی ، کرمی و قهوه ای استفاده می شود . بر عکس مبل های کلاسیک ، طیف رنگی پارچه های مبل راحتی بیشتر به سمت رنگ های جیغ می رود و وجود تضاد و تناقض در این رنگ ها رایج است .
  • یکی از بزرگترین تفاوت‌های میان دو مبل راحتی و کلاسیک تعدا مبلمان نیز می‌باشد. در مبلمان کلاسیک که در بیشترین حالت ۹ نفره که شامل یک عدد کاناپه، دو مبل دو نفره و دو عدد مبل تک نفره می‌باشد. در مبلمان راحتی معمولا تعداد ۷ نفره می‌باشد که شامل کاناپه دو و سه نفره و دو عدد مبل تک نفره می‌باشد.
  • مبلمان کلاسیک به علت ظریف بودن خود و اینکه برای مکان‌های طراحی شده است که بسیار رسمی هستند. از این نظر باید تعداد افراد بیشتری را شامل شود ولی از نظر مبلمان راحتی که برای اتاق‌های نشیمن طراحی شده است. تعداد افراد به میزان افراد خانواده می‌باشد.
از دست ندهید
صندلی استاندارد چگونه باید باشد؟ + معرفی معیارهای اصلی در خرید صندلی اداری

شباهت مبل کلاسیک و راحتی

مبل کلاسیک و راحتی شباهت‌های بسیاری با یکدیگر ندارند. این دو مبل هردو باید از چوب‌های باکیفیت و انواع پارچه درجه یک ساخته شوند و مورد استفاده قرار بگیرند.

مبلمان کلاسیک و راحتی
مبلمان کلاسیک و راحتی

هر دو این مبلمان به دلیل طراحی خاصی که دارند مناسب منازل و ادارات می‌باشند . این دو می‌توانند جلوه خاصی به به اتاق نشیمن یا دفاتر و ادارات بدهند. چوب‌هایی که در این مبلمان مورد استفاده می‌گیرد در چند مورد با یکدیگر متفاوت هستند ولی باید هر دو دارای  ویژگی‌های خاصی باشد مانند: سختی، انعطاف‌پذیری، مقاومت و کیفیت. مبلمان راحتی و کلاسیک هردو جز پرطرفدارترین نوع مبلمان محسوب می‌گردند. دلیل این تقاضا کیفیت و خاص بودن هر دو این مبلمان می‌باشد.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص تفاوت مبل راحتی و کلاسیک سخن گفتیم و بیان نمودیم که هر یک از آن ها برای استفاده در چه مکان هایی مناسب می باشند. ویژگی های هر یک را کاملا بیان کردیم. این را به یاد داشته باشید که مبل های کلاسیک به دلیل نوع طراحی که دارند اگر برای فضاهای کوچک مورد استفاده قرار بگیرند سبب بهم ریختگی در محیط می شوند مخصوصا اگر تاج های آن خیلی بلند باشد و سقف خانه شما کوتاه تر باشد. از سوی دیگر مبل های راحتی را می توانید برای دکوراسیون های شیک و نقلی خود بدون هیچ مشکلی تهیه و از آن لذت ببرید. امیدواریم حالا با دید بازتری برای خرید مبلمان خانه یا دفتر کار خود اقدام کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

از دست ندهید
بررسی نکات مهم در انتخاب کاشی آشپزخانه + معرفی۴ ایده برای استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ی مدرن

سوالات متداول

عمده ترین تفاوت های مبل کلاسیک و راحتی در چیست؟

*متریال
*قیمت
*طراحی و ساخت
*دکوراسیون داخلی

در ساختار مبل های راحتی از چه چوبی استفاده می شود؟ در مورد مبل های کلاسیک چطور؟

در ساختار بیشتر مبل های راحتی از چوب کاج استفاده می‌شود که رنگ آن سفید است و اگر برای ساخت مبل های استیل از چوب کاج استفاده کنیم به خاطر منبت کاری هایی که در این مجموعه وجود دارد ممکن است که شکستگی ها و پیچ و تاب‌های غیر قابل تعمیری در این مبلمان به وجود بیاید و به همین علت است که چوب سفید کاج برای ساختن مبل های کلاسیک مناسب نیست و برای ساخت مبل‌های کلاسیک عموماً از چوب نراد، گردو و یا راش استفاده می‌شود.

مبل های کلاسیک چند نفره هستند؟

مبل کلاسیک معمولا در ست های ۷ نفره و ۹ نفره تولید می‌شود. ست ۷ نفره این مبلمان شامل یک کاناپه ی سه نفره و چهار مبل تک نفره است و ست ۹ نفره شامل یک کاناپه ی3 نفره ، ۴ مبل تک نفره و ۲ میزبان است.
البته شما میتوانید با توجه به فضای منزلتان از تعداد مبل های تک نفره کم کرده و یا به آن ها اضافه کنید و این موضوع کاملا سلیقه ای و شخصیست.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا