رنگبندی در دکوراسیونطراحی داخلی ساختمان

آشنایی با بهترین رنگ برای رستوران از نظر علم روانشناسی + تاثیر رنگ‌ها و طراحی دکوراسیون بر جذب مشتری چیست؟

بهترین رنگ برای رستوران نباید تنها از نظر زیباشناختی انتخاب گردد، بلکه علم روانشناسی و تاثیر هر رنگ بر روحیات و احساسات افراد نیز باید مد نظر قرار گیرد. ما در مجله تخصصی دکوراسیون رنگ های مختلف و تاثیر هر یک بر اشتها و احساس رضایت افراد در زمان مراجعه به رستوران را در ادامه بررسی و در نهایت بهترین رنگ برای دکور رستوران را معرفی خواهیم کرد.


فهرست مطالب


فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین رنگ برای رستوران چیست؟

تفاوتی ندارد که بخواهید طراحی دکوراسیون رستوران را انجام دهید یا فست فود و یا حتی هتل و غیره، در هر صورت نمی توان تنها یک فاکتور را ملاک انتخاب ها قرار داد. در واقع دکوراسیون عالی و تاثیرگذار تلفیقی از چند انتخاب عالی در کنار هم می باشد که در نهایت منجر به نتیجه و بازخورد مثبت شده است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  رنگ آمیزی سالن پذیرایی را بخوانید.در انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون رستوران چند فاکتور را باید مد نظر قرار داد که عبارتند از:

سبک دکوراسیون رستوران

در اولین گام برای انتخاب رنگ رستوران باید مشخص کنید که قصد دارید چه سبک رستورانی را راه اندازی کنید؛ مدرن یا سنتی؟ در حالت کلی در رستوران های مدرن فضا تاریکتر و نوع رنگ های به کار رفته در آن نیز شادتر می باشند.

بهترین رنگ برای رستوران

اما در رستوران های سنتی نور محیط در حد متوسط بوده و بیشتر از رنگ های کرم و قهوه ای در دکوراسیون استفاده میشود.

منوی غذایی رستوران

در حالت کلی سالن های غذا خوری را می توان به دو نوع رستوران و فست فود تقسیم کرد. هر یک از این دو گزینه شرایط متفاوتی داشته و انتخاب رنگ برای آنها کاملا متفاوت می باشد. در رستوران ها هدف این است که مشتری مدت زمان بیشتری را در محل حضور داشته و با آرامش غذا بخورد. در مقابل، در فست فود همان طور که غذا زود آماده میشود، هدف این است که مشتری نیز مدت زمان زیادی را برای غذا خوردن اختصاص ندهند. به همین خاطر باید رنگ های متفاوتی را در این دو به کار برد تا به هدف اصلی دست پیدا نموده.

از دست ندهید
انواع عایق حرارتی ساختمان را بشناسید

روان‌شناسی رنگ‌ها در صنعت غذا چگونه است؟

در انتخاب بهترین رنگ برای رستوران در سبک طراحی رستوران، باید علاوه بر ویژگی‌های زیبا شناختی بر علم روانشناسی و تاثیر آن بر روحیات و احساسات افراد نیز توجه شود.چرا که رنگ‌ها در دکوراسیون رستوران به شدت بر میزان اشتها، تشنگی، حس آرامش و یا حتی ایجاد آشفتگی در افراد تاثیر می‌گذارند. این قضیه رنگ، حتی برای بشقاب و لوگوی رستوران نیز صادق است.

همه ما می‌دانیم که ظاهر بصری رستوران و غذای سرو شده اولین و ماندگارترین تاثیری است که مشتریان رستوران متوجه آن خواهند شد. اگر سرو غذا بد باشد، مغز به طور خودکار ما را از خوردن آن غذا منع می‌کند.در مقابل، اگر سرو غذا در رستوران ظاهر خوبی داشته باشد، ذهن ما به طور پیش فرض معتقد خواهد بود که طعم غذا به اندازه ظاهرش عالی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع سبک های نورپردازی در منازل را بخوانید.

بهترین رنگ برای رستوران

رنگ غذا به خودی خود بسیار مهم است. با این حال، رنگ بشقاب که در آن غذا سرو می‌شود نیز تاثیر زیادی بر درک مشتری از یک غذا دارد. برای مثال، رنگ سبز باعث ایجاد احساس تشنگی در افراد می‌شود.

از دست ندهید
قوانین نصب آسانسور در آپارتمان های قدیمی

برند استار‌باکس که یکی از بزرگ‌ترین برندهای قهوه‌های زنجیره‌ای در جهان است، لوگوی خود را عمدتا با رنگ سبز طراحی کرده است و به نوعی در مخاطبان احساس استراحت کردن و نوشیدن را القا می‌کند.رنگ دیگری که باعث القا احساس آرامش در مخاطبان می‌شود، رنگ صورتی است، این رنگ برخلاف تاثیر روانی مثبتی که بر جای می‌گذارد، اما در صنعت رستوران‌داری کاربرد زیادی ندارد مگر اینکه پای یک شیرینی یا مفهوم خاص رمانتیک در میان باشد.

بررسی بهترین رنگ برای دکوراسیون رستوران

رنگ قرمز در دکور رستوران

در علم روانشناسی برخی از رنگ ها به شدت بر تحریک اشتهای افراد اثر گذار می باشند. در نتیجه استفاده از آنها می تواند حس گرسنگی را در افراد بیشتر میکند و البته حس تحرک و انرژی زیاد که از این رنگ القا می گردد، منجر به خوردن سریع غذا و تحرک محل می گردد.

بهترین رنگ برای رستوران

به همین خاطر است که در رستوران ها از این رنگ کمتر استفاده میشود و در مقابل برای فست فود انتخابی عالی خواهد بود.

رنگ نارنجی در طراحی دکوراسیون رستوران

از دیگر رنگ هایی که اشتها را تحریک می کنند می توان به رنگ نارنجی اشاره نمود. تاثیر این رنگ بر انسان تا حد زیادی مشابه با قرمز می باشد. یعنی اشتها آور است و حس تحرک را در افراد ایجاد می کند.

دقیقا به همین خاطر است که اغلب فست فودها از ترکیب رنگ قرمز و نارنجی در طراحی دکوراسیون خود استفاده می کنند. ایجاد حس تحرک در نارنجی از جمله دلایلی می باشد که از آن نمی توان به عنوان بهترین رنگ برای دکور رستوران اشاره نمود.

رنگ زرد در رستوران

زرد مانند قرمز و نارنجی تا حد زیادی اشتهای افراد را تحریک می کند، اما آرامشی که از آن احساس میشود باعث میشود تا افراد محیط را دیرتر ترک کنند. در نتیجه گزینه ای مناسب برای اغلب رستوران ها بوده و اشتها آوری و آرامش را در کنار هم به خوبی حفظ می کند.

رنگ قهوه ای برای رستوران

قهوه ای یکی از بهترین رنگ ها برای رستوران های سنتی می باشد چون علاوه بر تحریک اشتها، منجر به القای احساس صمیمیت و آرامش می گردد. البته قهوه ای به اندازه قرمز و نارنجی اشتها را تحریک نمی کند و به همین خاطر باید در استفاده از آن افراط نشود.

از دست ندهید
بهترین رنگ برای سالن زیبایی زنانه کدام است؟ + بررسی 5 نکته مهم در دکوراسیون سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه

آبی در رستوران

به ندرت ممکن است به رستورانی وارد شوید که رنگ غالب در آن آبی باشد، چون این رنگ به شدت بر کاهش اشتها تاثیر می گذارد و کاملا برخلاف اهداف رستوران عمل خواهد کرد. در نتیجه بهتر است از این رنگ برای دکوراسیون داخلی رستوران و سایر بخش های آن استفاده نشود.

سفید و مشکی از دیگر رنگ های پرکاربرد در طراحی داخلی رستوران می باشند که هر یک با توجه سلیقه و خواسته افراد مختلف می تواند انتخاب شود. البته توجه داشته باشید که در استفاده از رنگ های تیره باید کمی دقت داشت، چون به کاربردن زیاد آنها در نهایت منجر به تاریکی بیش از انوازه محیط رستوران و دلگیر شدن آن می گردد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بررسی نکات مهم در انتخاب کاشی آشپزخانه را بخوانید.

باید‌ها و نباید‌های انتخاب رنگ مناسب رستوران چیست؟

یکی از اصول طراحی رستوران استفاده از ترکیب رنگ مناسب به جای به کار بردن یک رنگ در آن می‌باشد رنگ‌های مختلف احساسات مختلف را تحریک می‌کند و می‌تواند احساس گرسنگی، تشنگی و راحتی را به‌شدت در افراد تحت تأثیر قرار دهد. چند پیشنهاد برای انتخاب بهترین رنگ برای رستوران:

 • اگر به دنبال بهترین رنگ برای رستوران هستید، بهتر است که به دنبال طیفی از رنگ‌های نزدیک به هم که هارمونی بیشتری با هم دارند بروید.
 • هرگز نباید بیش‌ازحد از یک رنگ استفاده کنید.
 • استفاده از رنگ‌های گرم‌تر در ورودی رستوران باعث ایجاد احساس افزایش دما در مشتری می‌شود.
 • در مقابل، رنگ‌های سردتر باعث القا احساس دمای متعادل‌ در مشتری می‌شوند.
 • استفاده از رنگ‌های روشن مانند، سفید، بژ و خاکستری روشن برای رنگ‌آمیزی دیوارهای داخلی یک رستوران کوچک به شما کمک می‌کند رستوران خود را بزرگ‌تر نشان دهید.
 • اگر به دنبال جلوه‌ای هماهنگ هستید، یک ترفند این است که از رنگ‌هایی استفاده کنید که مکمل یکدیگرند.
  رنگ‌هایی مانند قرمز و سبز، نارنجی و آبی، زرد و بنفش، نه تنها مکمل یکدیگر هستند، بلکه با ایجاد کنتراست یکدیگر را تقویت یا برجسته می‌کنند.
 • رنگ‌های روشن باعث ایجاد احساس آرامش در مشتریان می‌شوند، تا زمان بیشتری را در رستوران بگذرانند.
 • بهترین رنگ برای سقف رستوران بیشتر سفید یا بژ است، تا ارتفاع رستوران را بلند‌تر نشان دهد.
 • در انتخاب بهترین رنگ برای رستوران با تعداد بالای مشتری، باید از به کارگرفتن رنگ‌های روشن خودداری شود.
از دست ندهید
درب پلی وود، بهترین انتخاب برای نصب در محیط های مرطوب

معرفی بهترین ترکیب رنگ در طراحی دکور رستوران

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از ترکیب رنگ مناسب به جای به کار بردن یک رنگ در آن می باشد. در نتیجه اگر به دنبال بهترین رنگ برای رستوران هستید، بهتر این است که به دنبال بهترین ترکیب رنگ برای این محیط ها باشید.

چون محیط های تک رنگ خیلی زود باعث خستگی افراد می گردد و در مقابل استفاده از هارمونی هوشمندانه منجر به بازخورد مثبت می گردد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طراحی دکور گوشه پذیرایی بیشتر بخوانید.

 • بژ، زرد کمرنگ، سفید، خاکستری روشن و استخوانی
 • قرمز تیره، بنفش، آبی پر رنگ، سبز تیره و قرمز مایل به قهوه ای (البته این رنگ بیشتر برای فضای کافی شاپ مناسب است)
 • زرد، قرمز، نارنجی، طلایی و قهوه ای روشن
 • قهوه ای، سبز زیتونی، نارنجی، زرشکی

رنگ‌های نامناسب در طراحی رستوران‌ها کدامند؟

برای دکوراسیون و طراحی رستوران لازم است، بدانید که کدام رنگ‌ها را در این محیط‌ها به کار نبرید. رنگ‌هایی مانند دو رنگ آبی و بنفش از جمله این رنگ‌ها هستند.

باور نکردنی به نظر می‌رسد اما این دو رنگ به این دلیل که مواد غذایی کمی به این دو رنگ وجود دارد باعث کاهش اشتها می‌شوند. رنگ‌هایی نیز هستند که برای فست‌فودها مناسب و برای رستوران‌ها ناکارآمد هستند. رنگ‌هایی مانند قرمز و نارنجی از این دست هستند. این رنگ‌ها باعث می‌شوند مشتری نتواند زمان طولانی در رستوران بماند به همین علت کاربرد گسترده‌ی این رنگ‌ها اغلب در فست‌فودهاست.

از دست ندهید
معرفی ایده‌‌ های فوق‌العاده برای تزیین راهروهای باریک در خانه

به یاد داشته باشید حتی با انتخاب بهترین رنگ برای رستوران در صورتی که رنگ‌ها و ابزار و وسایل شما با هم هارمونی و تعادل نداشته باشند ناکارآمد به نظر خواهد آمد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بهترین رنگ برای رستوران از نظر علم روانشناسی آشنا شدید. همچنین از تاثیر رنگ‌ها و طراحی دکوراسیون بر جذب مشتری آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا رنگ بشقاب روی اشتها تاثیر می گذارد؟

زرد، نارنجی و قرمز سه رنگی هستند که بیشتر اشتهای ما را تحریک می کنند – به خصوص قرمز که فشار خون و ضربان قلب ما را افزایش می‌دهد – و در نتیجه باعث گرسنگی می‌شود. خاکستری، مشکی، قهوه‌ای و بنفش نمونه هایی از رنگ‌هایی هستند که اشتهای ما را سرکوب می‌کنند و باعث می‌شوند کمتر احساس گرسنگی کنیم.

چه رنگی بر سلامت و کیفیت غذا ها در فست فود موثر است ؟

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون رستوران و فست فود می تواند این نکته را در ذهن مشتری یادآور شود که شما از فرآورده های ارگانیک و سالم در منوی غذایی خود استفاده می کنید .پس این رنگ را در دست کم نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا