طراحی داخلی پذیراییطراحی داخلی ساختمان

اصول چیدمان مبلمان | چیدمان مبل سلطنتی و راحتی با هم

چیدمان مبلمان منزل یکی از دغدغه های هر فرد خانه دار است. اتاق های نشیمن و پذیرایی وظایف و نقش های مختلفی دارند. ما در این سالن ها:

  • به تماشای تلویزیون می نشینیم
  • با دوستان و عزیزان مشغول گپ و گفت می شویم
  • مطالعه می کنیم

چیدمان مبلمان سالنی که تا این حد نقش پذیر است، کار ساده ای نیست و در طراحی داخلی پذیرایی اهمیت زیادی دارد.

باید مدل‌های مختلف مبلمان را به گونه ای بچینید که کاربرد های مختلف این اتاق را به خوبی برآورده کند. چیدمان مبل های سلطنتی و چیدمان مبل های اسپرت و راحتی با هم تا حدی متفاوت اند و دو مدل صحنه پردازی را می طلبد. شما تا چه حد با اصول چیدمان مبل آشنایی دارید؟ آیا چیدمان مبل های منزل خود را درست می دانید؟ اگر میخواهید چیدمان خود را محک بزنید در ادامه با ما همراه باشید. اصول و نکات چینش مبلمان منزل در طراحی داخلی ساختمان را با هم مرور خواهیم کرد.


فهرست مطالب:


مهمترین اصول چیدمان مبل

در چیدمان مبلمان منزل خود اصول زیر را حتما در نظر داشته باشید:

نقطه کانونی (مرکزی)

نقطه کانونی و مهم اتاق خواب یا پذیرایی خود را شناسایی کنید. این نقطه می تواند شومینه، یک منظره، تلویزیون و … باشد و باید بر طبق آن بقیه مبلمان چیده شود.

نقطه کانونی در چیدمان
نقطه کانونی در چیدمان مبل

اگر قصد دارید در این اتاق تلویزیون تماشا کنید ، فاصله مناسب بین دستگاه و جای نشستن باید سه برابر سایز صفحه نمایش باشد (به صورت اریبی باید مقایسه و اندازه گیری شود). بنابراین برای مثال اگر تلویزیون شما 40 اینچی است باید 120اینچ (حدود سه متر) فاصله نشستن باشد.

اولویت

ابتدا اسباب بزرگ اتاق را در جای خود قرار دهید. مثلا در اتاق نشیمن مبل و یا در اتاق خواب، تخت را باید اول از همه جا دهید. در اکثر موارد این قطعات باید نقطه کانونی اتاق باشد. صندلی ها نباید بیشتر از 2 متر ونیم جدا از هم باشد تا مکالمه بین افراد سخت شود.

بیژن پاکزاد

برای طراحی مبلمان ، نباید همه مبلمان را به دیوار تکیه دهید ، مگر آنکه اتاق تان خیلی کوچک باشد.

از دست ندهید
اکسنت وال، خلاقیتی ساده و زیبا در طراحی نوین

کاربردی بودن چیدمان مبل

از مهم‌ترین نکاتی که باید در چیدمان انواع مبلمان رعایت شود کاربردی بودن آن است. به همین منظور باید ابتدا، کاربری مدنظر برای اتاق را مشخص کنید. این‌که در نظر دارید چند نفر از آن استفاده کنند و یا این مبلمان برای استفاده روزمره است یا فقط برای پذیرایی از میهمان‌ها در نظر گرفته شده است، اهمیت زیادی دارد. این موارد مشخص‌کننده نوع چیدمان مبل راحتی، سلطنتی و یا هر نوع مبل دیگری است.

تنوع در چیدمان مبل

اندازه مبلمان در سراسر اتاق باید مختلف باشد، به طوری که چشمتان هنگام بررسی اتاق بالا و پایین برود. با قرار دادن یک آیتم مبلمانی بزرگ یا بلند در یک طرف و قرار دادن یک مبلمان با قد و اندازه مشابه در طرف دیگر تعادل برقرار کنید.

چیدمان مبل

یا می توانید از یک اثر هنری برای نمایش این توازن در جهت دیگر اتاق استفاده کنید. به گزارش پرشین وی از قرار دادن دو قطعه هم اندازه در کنار یکدیگر خودداری کنید.

ترافیک

به جریان عبور و مرور در اتاق توجه کنید که معمولا مسیر بین درها است. در صورت امکان این مسیر را با قطعات بزرگ مبلمان مسدود نکنید. اجازه دهید این مسیر حداقل بین نیم متر تا یک متر و 20 سانتی متر عرض ، خالی از هر گونه قطعات بزرگ مبلمان و تا 60 سانتی متر عرض، خالی از قطعات کوچکتر باشد.

سعی کنید که مسیر ترافیک به سمت جایگاه های نشستن هدایت شوند نه به سمت وسط آن! اگر ترافیک به سمت وسط اتاق تقسیم می شود به جای یک محدوده بزرگ برای نشستن ، دو محدوده کوچک ایجاد کنید.

از دست ندهید
راهنمای خرید بهترین میز و عسلی

تقارن

چیدمان متقارن برای اتاق های رسمی بسیار خوب عمل می کند.

بیژن پاکزاد

چیدمان غیر متقارن احساس غیر رسمی تری به اتاق می دهد.

چرخش در چیدمان مبل

در اتاق ناهارخوری، باید حداقل 121 سانتی متر بین هر لبه میز و نزدیک ترین دیوار یا دیگر قطعات مبلمان منزل فاصله داشته باشد. اگر مسیر رفت آمد از پشت صندلی ها صورت نمی گیرید این فاصله میز تا 90 سانتی متر نیز کفایت می کند. در اتاق خواب حداقل 60 سانتی متر بین تخت و کناری تخت یا دیوار فاصله باشد. حداقل 90 سانتی متر بین تخت و دربی که باز و بسته می شود فاصله باشد.

سهولت استفاده

میز را به گونه ای قرار دهید که از هر صندلی بتوان به راحتی از آن استفاده کرد. اطمینان حاصل کنید که قطعات مبلمان را با اندازه های مشابه ترکیب کنید. و در صورت قرار دادن صندلی مطالعه کنار آن از یک لامپ یا آباژور قرار دهید. میز عسلی ها باید در حدود 35 تا 45 سانتی متری مبل قرار داهید تا فضای کافی برای قراردادن پاها باقی بماند.

تضاد (کنتراست)

خطوط منحنی و صاف را با هم ترکیب کنید. اگر مبلمانتان مدرن و خطی است آن را برای کنتراست به دور یک میز گرد قرار دهید. اگر مبلمانتان شکل منحنی دارد آن را با یک قطعه زاویه دار ست کنید. به همین ترتیب در مورد قطعات دیگر نیز فکر کنید. برای مثال برای طراحی میز ناهار خوری ، صندلی های پایه بلند را با میزهای معمولی و یا صندلی های معمولی را با میزهای پایه دار هماهنگ کنید.

انواع سبک های چیدمان مبل

طرح های مختلف و متنوعی برای چیدمان مبل ها در دسترس شما قرار دارد. ممکن است بعد از خرید مبل های راحتی این سوال برای شما ایجاد شود که بهترین و پر کاربرد ترین نوع چیدمان مبل کدام است؟ یا در چیدمان مبل های سلطنتی و مبل های اسپرت در چیدمان هایی که قرار است از فضا به صورت بهینه استفاده کند. در ادامه با مدل های رایج چیدمان مبلمان آشنا خواهیم شد:

از دست ندهید
جدیدترین دکور تلویزیون دیواری

چیدمان مبل ها به صورت متوازن و رسمی

از متداول ترین و رایج ترین مدل های چیدمان مبل ها، خصوصا مبل های سلطنتی، مدل رسمی است. در این نوع چیدمان، کاناپه ها باید رو به روی یکدیگر چیده شوند. میز های قهوه خوری هم در وسط آنها چیده شوند.

بیژن پاکزاد

تلویزیون نیز باید به نحوی قرار داده شود که از طرف هر دو مبل هایی که در اطراف آن قرار دارند به راحتی دیده شوند.

چیدمان مبل ها به صورت متوازن و اسپرت

تفاوت چینش مبل های رسمی و چیدمان مبل های اسپرت این است که مدل های اسپرت تا حدی راحت تر است. در این مدل مبل های تک نفره، کاناپه و صندلی های خاصی که رو به روی آنها قرار می گیرند وجود دارند تا نشیمن های متنوعی برای افراد ایجاد کنند. میز های تلویزیون نیز در این سبک چیدمان باید رو به روی کاناپه باشد. همچنین صندلی ها کمی متمایل به سمت کاناپه چیده خواهند شد.

چیدمان مبلمان راحتی مینیمال

وقتی میزان راحت بودن مبل و سبک آن از پارامتر های مهم مورد نظر شما برای انتخاب انواع مبل باشد، طبیعتا دقت شما حین خرید نیز باید زیاد باشد.

مبل های ال به همراه میز های قهوه خوری از بهترین چیدمان ها برای مبل های اسپرت است که در عین راحتی، زیبایی خاصی نیز دارند.

چیدمان مبلمان با استفاده از چندین نشیمن متحرک

در این شرایط می توان سبک کاناپه ی مدل های مختلفی از مبل ها را در عرض اتاق قرار داد و برای دیگر وسایل فضای بیشتری تعبیه کرد. تلویزیون نیز می تواند رو به روی همین کاناپه قرار بگیرد. صندلی یا مبل های تک نفره در این روش می تواند به راحتی جا به جا شود و از پاف هم می توان در جایگاه میز عسلی و یا حتی در برخی مواقع به عنوان نشیمن استفاده کرد. این برای جمع های دوستانه ایده آل است.

از دست ندهید
مبلمان و طراحی داخلی برای خانه دوبلکس + عکس های زیبا از دکوراسیون خانه دوبلکس برای ایده

چیدمان مبل های راحتی

 رعایت اصول چیدمان مبل راحتی برای داشتن چیدمانی مناسب و ایده‌آل در منزل، الزامی است. این اصول شامل توجه به ابعاد مبل انتخابی، رنگ آن‌ها و نحوه چیدمان این محصولات می‌باشد. توجه داشته باشید که باید ابعاد و مدل این مبلمان با ابعاد منزل شما همخوانی داشته باشد. تنها در این صورت است که می‌توان ظاهری مرتب و متناسب به منزل بخشید. استفاده از تکنیک تضاد رنگی و یا ست کردن تناژ رنگ‌های موجود در منزل با رنگ مبلمان نیز از اصولی است که می‌توان مورداستفاده قرار داد.

چیدمان مبل راحتی
چیدمان مبل راحتی
چیدمان مبل راحتی

در چیدمانِ این مبل در منزل باید به نوع دکوراسیون خود توجه کنید. اگر از دکوراسیون رسمی پیروی می‌کنید باید این مبل‌ها را نیز به‌صورت شیک و منظم بچینید. در این موارد، باید تقارن و فاصله میزها از مبل‌ها به‌خوبی رعایت شوند. در غیر این صورت می‌توانید از روش نامتقارن استفاده کرده و فضایی دوستانه در منزل ایجاد نمایید.

چیدمان مبل در نشیمن‌های کوچک

اگر صاحب خانه با نشیمن کوچک هستید سعی کنید در چیدمان آن از وسایلی بلند استفاده کنید. این کار به ایجاد ارتفاع بصری در منزل کمک می‌کند. از انواع کمد دیواری با فضای ذخیره‌سازی زیاد، استفاده کنید. در ضمن متناسب با طراحی دکوراسیون داخلی اتاق از آینه استفاده نمایید. این کار کمک می‌کند تا فضای اتاق وسیع‌تر دیده شود.

چیدمان مبل در نشیمن کوچک
چیدمان مبل در نشیمن کوچک.
چیدمان مبل در نشیمن کوچک

برای استفاده از مبل در این‌گونه نشیمن‌ها، مبلمان کلاسیک و درعین‌حال با طرح ساده می‌تواند بهترین گزینه باشد. به‌این‌ترتیب، فضایی مرتب و ساده خواهید داشت و اتاق نشیمن کوچک را تا حد امکان، بزرگ‌تر و منظم‌تر جلوه خواهید داد.

چیدمان مبل در نشیمن‌های بزرگ

 اغلب افرادی که صاحب چنین اتاق‌های بزرگی هستند تمایل دارند از یک سرویس مبلمان سلطنتی استفاده کنند. در این موارد بهتر است مبلمان را روبروی هم بچینید. این کار به ایجاد صمیمت در فضا، کمک می‌کند.

چیدمان مبل در نشیمن بزرگ

چیدمان مبل در نشیمن بزرگ
چیدمان مبل در نشیمن بزرگ

سعی کنید زیر مبل‌ها و صندلی‌ها، از فرش و کفپوش‌های مناسب استفاده کنید و صندلی‌های اضافی و یا فضای اضافی را در کنار دیوارها جمع کنید. به‌این‌ ترتیب، دکوراسیون نشیمن‌های بزرگ، جذاب‌تر دیده خواهد شد.

از دست ندهید
نکات مهمی که پیش از رنگ کردن قرنیز باید بدانید! + آموزش رنگ‌آمیزی

سخن پایانی

همانطور که گفتیم، اتاق نشیمن می تواند کاربرد ها و نقش های مختلفی داشته باشد. برای بعضی از افراد، نقش های مشخصی می تواند پررنگ تر باشد و خانواده در این اتاق ها به دور یکدیگر جمع می شوند و ساعت های زیادی را در آن کنار هم می گذرانند. اهمیت چیدمان مبل در این است که به فضا آرامش و راحتی ببخشد و در ضمن چشم نواز هم باشد. ایمد است این مطلب در تصمیم‌گیری برای چیدمانی مناسب به شما کمک کرده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

فاصله بین مبلمان و میزهای عسلی چقدر باید باشد؟

فاصله بین مبلمان و میز های عسلی باید 35 تا 45 سانتی متر باشد تا فضای کافی برای قرار دادن پاها باشد.

چگونه در چیدمان مبل جریان رفت و آمد را در نظر بگیریم؟

اجازه دهید حداقل 76 سانت بین قطعات مبل باز باشد تا میهمانان به راحتی بتوانند در اطراف آن ها حرکت کنند.
در فضا های کوچک تر، میز ها یا مبلمان را طوری کنار هم قرار دهید تا در هنگام استفاده، فضای اضافی ایجاد نکنید. صرف نظر از اتاقی که در حال طراحی هستید، باید یک مسیر راه رفتن ممناسب از یک طرف به طرف دیگر باشد.

چیدمان مبل فضای نشیمن را به چه صورت انجام دهیم؟

شما باید متناسب با مساحت فضای نشیمن مبلمان را انتخاب کنید و سپس چیدمان مبل را انجام دهید که معمولا جلوی میز تلویزیون بهترین گزینه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا