طراحی داخلی پذیراییطراحی داخلی ساختمان

معرفی رایج ترین اشتباهات دکوراسیون نشیمن

اشتباه در چیدمان غلط در دکوراسیون داخلی خانه باعث آشفتگی بصری می‌شود، اگر می‌خواهید اشتباهات دکوراسیون داخلی را بدانید با ما همراه باشید. دکوراسیون و چیدمان منزل یکی از موضوعات مهمی است که شما را علاقمند به فضای خانه به خصوص در این روزهای درگیری با ویروس کرونا می‌کند. در بحث چیدمان منزل اغلب به آنچه باید انجام شود می‌اندیشیم؛ اما کنار گذاشتن کارهایی که نباید انجام دهیم نیز در این میان اهمیت دارند. برای مثال گاهی اوقات ما کاملا می‌دانیم که چه نکاتی را باید در ارتباط با دیزاین منزلمان رعایت کنیم، اما نمی‌دانیم که اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه ما کدام است؟

گاهی اوقات اشتباه در دکوراسیون داخلی انرژی‌های منفی را وارد منزل شما می‌کند و شما حس آرامش را به دنبال ایجاد آشفتگی در آن از دست می‌دهید. ما در این مقاله از کیلید به سراغ اشتباهات در چیدمان خانه رفته‌ایم که گاهی به دنبال یک خرید دکور نامناسب و یا چیدمان اشتباه به وجود می‌آیند؛ پس با ما همراه شوید.


فهرست مطالب


با اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی بیشتر آشنا شویم

عدم وحدت کل 

بسیار مهم است که یاد بگیرید چگونه پالت رنگ  فضای خود را به درستی انتخاب کنید و چگونه با تنالیته های رنگی مختلف بازی کنید. در غیر این صورت، اتاق نشیمن خانه شما ممکن است شبیه یک کاتالوگ  یا فروشگاهی بزرگ به نظر برسد.ست کردن پرده‌ها با کوسن‌ها و جستجوی هماهنگی دقیق رنگ بین دیوارها و فرش‌هایتان را فراموش کنید. موضوع در مورد ایجاد هماهنگی بین همه رنگ ها و اشیاء موجود در منزل است که به فضا بسته به حس شخصی مختص شما هویت می بخشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشپزخانه و پذیرایی یکسره را بخوانید.

اشتباهات دکوراسیون نشیمن

نکته: آهسته قدم بردارید! لازم نیست کل دکور اتاق نشیمن را یکجا تکمیل کنید. از قبل برنامه ریزی کنید و خواهید دید که به راحتی در رسیدن به هدف خود موفق خواهید شد.

عدم توجه به توزیع متناسب مبلمان

از آنجایی که نشیمن یکی از مناطقی است که معمولاً افراد در آن جمع می شوند، باید برای حرکت، بدون اینکه مبلمان مانع عبور شما شوند راحت باشد، به علاوه بایستی حس وسعت و گستردگی در فضا ایجاد کنند.

از دست ندهید
نکاتی که باید درباره پادری آلومینیومی بدانید

نکته:  مسیری را ایجاد کنید که بتوانید در آن قدم بزنید و مبل های خود را به گونه ای قرار دهید که بتوانید بدون برخورد یا برخورد به اقلام دیگر بین آنها حرکت کنید.

استفاده از مبلمان غیر متناسب با فضا از اشتباهات در دکوراسیون داخلی

همه ما با این صحنه روبرو شده‌ایم که با ورود به یک فضای کوچک، مبلمان و لوازم چوبی بسیار بزرگ و حجیم را ببینیم. زمانی که می‌خواهیم اقدام به خرید لوازم خانگی کنیم، رعایت تناسب در اندازه وسایل نکته بسیار مهمی است که باید مد نظر داشته باشید. زمانی که فضای پذیرایی شما کوچک است، باید از مبلمان سایز کوچک استفاده کنید یا نوعی از آن را انتخاب کنید که قابل جمع شدن باشد.

گاهی اوقات این موضوع به صورت برعکس نیز دیده می‌شود. برای مثال در یک پذیرایی متعلق به خانه بزرگ، مبلمانی بسیار ظریف وجود دارد که این موضوع هارمونی خانه شما را بر هم می‌ریزد. بنابراین در هنگام خرید این دست لوازم منزل بهتر است یک تصویر ذهنی درست از فضایی که در اختیار شما است، داشته باشید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله طراحی ورودی اتاق خواب را بخوانید.

انتخاب فرش کوچک از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

یکی دیگر از اشتباهات در چیدمان خانه آن است که به سراغ فرشی با ابعاد بسیار کوچک برویم. این موضوع به خصوص برای اتاق نشیمن بیشتر به چشم می‌خورد. بهتر است فرشی را انتخاب کنید که پایه‌های مبل روی آن قرار بگیرد و یا حداقل پایه‌های جلویی مبل را پوشش دهد و پایه‌های پشتی روی زمین باشند.

همچنین برای انتخاب فرش زیر میز ناهار خوری نیز دقت داشته باشید که فرشی را انتخاب کنید که هنگام نشستن برای صرف غذا، پاهایتان روی فرش قرار بگیرد. استفاده از فرش‌های کوچک یا خیلی بزرگ برای این فضا موجب می‌شود تا هنگام جابجایی صندلی، تناسب وسایل به هم بریزد.

نقاشی های بسیار بزرگ و دیوارکوب

آویزان کردن تابلوهای بزرگ یا آویزهای دیواری در مقیاس خیلی بزرگ معمولا یکی از اشتباهات دکوری است که می تواند دیزاین دکوراسیون نشیمن شما را خراب کند از انجام این کار خودداری کنید مگر اینکه اتاق شما بزرگ و مانند یک قصر گسترده باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله شلف دکوری پذیرایی را بخوانید.

اشتباهات دکوراسیون نشیمن

نکته: مراقب ابعادی که استفاده می کنید باشید. این هم به اندازه تابلوهای شما و هم اندازه دیوار شما، در کنار ارتفاعی که قرار است آن را آویزان کنید، مرتبط است.

از دست ندهید
رزین اپوکسی چیست؟ + بررسی کاربردها و مزایای استفاده از رزین اپوکسی در طراحی داخلی

از پرده های شلوغ و پر زرق و برق خودداری کنید

پرده‌ها هر محیطی را می‌پوشانند و اتاق را تزئین می‌کنند، در حالی که نور را وارد می‌کنند یا بسته به هدف اتاق را از نور محافظت می‌کنند. اگر نشیمن خانه شما کوچک است، از پرده هایی با پارچه های زیاد یا با طرح های برجسته، هندسی بزرگ و رنگ های تند خودداری کنید.

نکته: به پرده ها از دیدگاه عملکردی نگاه کنید و از تبدیل شدن آنها به مرکز توجه جلوگیری کنید.

انتخاب رنگ به عنوان اولین گزینه از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

از دیگر گزینه‌های اشتباه در چیدمان خانه، آن است که برای دکوراسیون خانه خود ابتدا رنگ را انتخاب کنید. انتخاب رنگ با توجه به قیمت پایینی که این مورد دارد اشتباه است؛ زیرا شما به راحتی و با هزینه‌ای اندک می‌توانید آن را تغییر دهید. بنابراین اول گزینه‌های پرهزینه‌تر را دیزاین کنید و بعد از آن به سراغ تناسب رنگ‌ها بروید.

اشتباهات دکوراسیون نشیمن

علاوه بر این، رعایت یک رنگ خاص به عنوان پیش زمینه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای مثال پس از انتخاب وسایل بزرگتر باید یک رنگ در تم چیدمان منزلتان برای رنگ پیش زمینه در قسمت دیوارها و پرده‌ها در نظر داشته باشید که هارمونی رنگ‌های منزل را نیز حفظ کند.

نزدیک کردن وسایل به دیوار

احتمالا شما نیز با این صحنه روبرو شده‌اید که برای مدیریت بهتر فضا، لوازمی مانند میز یا مبلمان به دیوارها چسبانده می‌شوند. این موضوع یکی از نکات در چیدمان غلط خانه است که در اغلب خانه‌های ایرانی به چشم می‌خورد و همه لوازم با رعایت فاصله کم به دیوارها چسبیده‌اند. بهتر است در هنگام مهمانی‌های بزرگ این موضوع رعایت شود، اما در حالت کلی باید مبلمان کمی از دیوار فاصله داشته باشد و برای زیباتر کردن فضا، در قسمت پشتی آنها از لامپ‌ها و چراغ‌های تزئینی استفاده شود.

از دست ندهید
نحوه ساخت استخر خانگی (از صفر تا صد)

نورپردازی متناسب 

نورپردازی هنگام چیدمان و دکوراسیون نشیمن ضروری است و اتاق نشیمن باید چندین نقطه نور داشته باشد. این نقاط را می توانید با توجه به آنچه برای هر موقعیتی نیاز دارید ایجاد  کنید برای مثال تماشای تلویزیون نیاز به نور متفاوتی نسبت به زمان یک دورهمی خانوادگی دارد.

نکته: علاوه بر روشنایی  های سقفی، نقاط نوری را با چراغ های کف و رومیزی نیز اضافه کنید .

نصب تابلوها در ارتفاع بالا

خیلی از افراد عادت دارند تا تابلوهای هنری یا قاب عکس را در قسمت بالای دیوارها نصب کنند؛ در حالیکه استاندارد نصب تابلوها این است که باید هم ردیف با چشم افراد باشد تا بتوانند به خوبی آن را ببینند. این موضوع با توجه به قد افراد مختلف، متفاوت خواهد بود و شما باید قد خود را میزانی برای نصب تابلوهای منزل خود قرار دهید تا برای دیدن آنها نخواهید سرتان را بالا نگه دارید.

ایجاد یک تم ثابت از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

گاهی اوقات رعایت یک تم رنگ یا طرح در نگاه اول شاید جذاب و جالب به نظر برسد، اما بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه شما از آن خسته می‌شوید و به سرعت نیز از مد خواهد افتاد و قدیمی می‌شود.

برای همین موضوع نیز بهتر است در صورت علاقه به یک تم خاص، از چند المان آن در فضای اتاق یا پذیرایی خود استفاده کنید و همه فضا را متناسب با آن تغییر ندهید.

شلوغ کردن فضا از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین اشتباه در دکوراسیون داخلی آن است که خانه به خصوص فضای پذیرایی و اتاق‌ها را با دکورهای ریز و درشت شلوغ کنیم. این کار چشم شما را به سرعت خسته می‌کند و به اعتقاد روانشناسان آرامش شما را بر هم می‌زند. به جای استفاده بیش از حد از لوازم دکوری بهتر است به تعداد محدودی لوازم شیک و باارزش بسنده کنیم تا از استرس لوازم زیاد در خانه هم جلوگیری شود.

از دست ندهید
اهمیت طراحی داخلی در محیط های اداری + بررسی ضروریات طراحی داخلی

استفاده از اشیا قدیمی

گاهی اوقات به دلیل علاقه‌ای که به اشیا و لوازم قدیمی داریم، از آنها در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن استفاده می‌کنیم و این موضوع، چیدمان غلط خانه را به همراه دارد. این در حالی است که استفاده زیاد از لوازم قدیمی و عتیقه موجب می‌شود تا هارمونی لوازم خانه شما بر هم بریزد و استفاده از لوازم جدید در کنار این دکورهای قدیمی تناقض بسیاری ایجاد کند.

دید یک دست از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

تصور بسیاری از ما بر آن است که وسایل و چیدمان را به صورتی قرار دهیم که در یک نگاه دیده شوند، در حالیکه این موضوع یکی از اشتباهات در چیدمان خانه است. اگر بخواهیم تمام وسایل و لوازم خانه ما به صورت همزمان دیده شوند، خانه ما شلوغ‌تر به نظر خواهد آمد و زیاده روی در این موضوع باعث خستگی شما در طولانی مدت خواهد شد.

درنظر نگرفتن سلیقه شخصی از از اشتباهات در دکوراسیون داخلی خانه

گاهی اوقات اشتباه در چیدمان خانه، تنها به دیزاین وسایل مربوط نمی‌شود و این شما هستید که با اهمیت ندادن به سلیقه خود، آن را کسل کننده می‌کنید. شما در درجه اول باید به بررسی علایق و سلیقه خودتان بروید و سعی کنید از آنچه دیگران انجام می‌دهند پیروی نکنید.

اشتباهات دکوراسیون نشیمن

اگر دقت کرده باشید همواره بناهایی مورد توجه و ماندگار بوده‌اند که بر اساس سلیقه شخصی طراحی شده‌اند. شما به راحتی با در نظر گرفتن اصول استاندارد و اولیه می‌توانید به آنچه دوست دارید در دکوراسیون داخلی برسید.

جمع بندی

 • گاهی اوقات اشتباه در دکوراسیون داخلی انرژی‌های منفی را وارد منزل شما می‌کند و شما حس آرامش را به دنبال ایجاد آشفتگی در آن از دست می‌دهید.
 • زمانی که فضای پذیرایی شما کوچک است، باید از مبلمان سایز کوچک استفاده کنید یا نوعی از آن را انتخاب کنید که قابل جمع شدن باشد.
 • برای انتخاب فرش زیر میز ناهار خوری نیز دقت داشته باشید که فرشی را انتخاب کنید که هنگام نشستن برای صرف غذا، پاهایتان روی فرش قرار بگیرد.
 • از دیگر گزینه‌های اشتباه در چیدمان خانه، آن است که برای دکوراسیون خانه خود ابتدا رنگ را انتخاب کنید.
 • استاندارد نصب تابلوها این است که باید هم ردیف با چشم افراد باشد تا بتوانند به خوبی آن را ببینند اگ این مورد را رعایت نکنیم اشتباه در دکوراسیون داخلی انجام داده‌ایم.
 • گاهی اوقات رعایت یک تم رنگ یا طرح در نگاه اول شاید جذاب و جالب به نظر برسد، اما بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه شما از آن خسته می‌شوید.
 • یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین اشتباه در دکوراسیون داخلی آن است که خانه به خصوص فضای پذیرایی و اتاق‌ها را با دکورهای ریز و درشت شلوغ کنیم.
 • گاهی اوقات به دلیل علاقه‌ای که به اشیاء و لوازم قدیمی داریم، از آنها در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن استفاده می‌کنیم و این موضوع، چیدمان غلط خانه را به همراه دارد.
 • اگر بخواهیم تمام وسایل و لوازم خانه ما به صورت همزمان دیده شوند، خانه ما شلوغ‌تر به نظر خواهد آمد و این موضوع چیدمان غلط خانه است.
 • یکی از نکاتی که در چیدمان اتاق خواب بسیار اهمیت دارد، محل قرار دادن تخت خواب است.
 • کیفیت در زمینه دکوراسیون و نوع آن، بسیار اهمیت دارد چرا که استفاده از لوازم بی‌کیفیت، زیبایی خانه شما را بسیار زیر سوال می‌برد.
از دست ندهید
نورپردازی از اتاق خواب تا سقف پذیرایی

سخن پایانی

شما در این مقاله با رایج ترین اشتباهات دکوراسیون نشیمن آشنا شدید. همجنین با روشهای اصلاح آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین رنگ‌ها برای مبلمان سالن نشیمن کدام هستند؟

رنگ‌های نقره‌ای، سفید و خاکستری به همراه رنگ‌های مکمل تند نظیر سبز، آبی، نارنجی و قهوه‌ای، متداول‌ترین رنگ‌ها برای مبلمان سالن نشیمن هستند. البته انتخاب رنگ‌ها به متراژ سالن نشیمن بستگی دارد. رنگ‌های روشن‌تر برای فضاهای کوچک تر، انتخاب بهتری خواهند بود.

نکات مهم برای خرید میز نهارخوری چیست؟

بسته به اینکه خانواده‌ها چند نفره هستند از انواع میزهای ناهار خوری 2، 4، 6، 8 یا ۱۲ نفره می‌توانید در منزل استفاده کنید. برای خانواده‌های کم جمعیت معمولاً میز ناهارخوری ۴ یا ۶ نفره مناسبت است. مدل میز ناهارخوری در داخل منزل، بستگی به فضای موجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا