لوازم خانگی

راهنمای انتخاب و خرید بهترین قهوه ساز (اسپرسوساز) خانگی + معرفی ۳ مدل از بهترین برندهای اسپرسوساز بازار

شما برای رسیدن به یک قهوه اسپرسوی خوب تنها نیاز به قهوه با کیفیت ندارید بلکه باید یک اسپرسو ساز خوب هم برای اینکار بیابید. اهمیت مرحله دم کردن قهوه اسپرسو که یکی از پرطرفدارترین قهوه‌ها در جهان است به حدی است که دولت ایتالیا بر تمامی مراحل ساخت این دستگاه‌ها تا مرحله دم کردن قهوه توسط آنها نظارت دارد. اگر قصد خرید اسپرسوساز دارید بهتر است در ابتدا با برخی باورهای اشتباه در خصوص این دستگاه‌‌ها خداحافظی کنید، این دستگاه‌ها قادر به آماده سازی انواع نوشیدنی قهوه هستند و تنها چیزی که قبل از خرید باید در مورد آنها بدانید این است که آیا دستگاهی که انتخاب کرده‌اید تنظیمات قابل شخصی‌سازی دارد یا خیر؟ تا اینجا دریافتیم که یک اسپرسوساز خوب همان قهوه ساز است با داشتن تبحر بیشتر در درآوردن طعم و مزه‌ی مناسب اسپرسو. شما می‌توانید انواع رسپی‌ها قهوه را با یک اسپرسو ساز تهیه کنید و انتظار خوش طعم‌ترین قهوه اسپرسو را از آن داشته باشید، به شرط اینکه علاوه بر کیفیت قهوه، به ۶ نکته در خرید اسپرسو ساز هم دقت کنید. فراموش نکنید هیچ قهوه اسپرسو خوبی از یک دستگاه اسپرسو ساز بی کیفیت بیرون نمی‌آید.


فهرست مطالب


مواردی که باید در خرید اسپرسو ساز خانگی به آن توجه کنید

پس از انتخاب آسیاب قهوه مناسب، نوبت به انتخاب و خرید اسپرسو ساز خانگی می رسد. برای انتخاب بهترین دستگاه اسپرسو باید عناصر کلیدی که بر کیفیت و در نتیجه قیمت اسپرسو ماشین تاثیر می گذارند را بشناسید.

در ادامه پارامترهای کلیدی دستگاه های اسپرسو ساز نیمه اتوماتیک، تاثیر آنها بر کیفیت اسپرسو و همچنین عملکرد و کارایی آن را بررسی کرده ایم.

1. بویلر

بویلر قلب دستگاه اسپرسو ساز است که حاوی آب و بخار داغ است. هرچه ظرفیت آن بیشتر باشد برای عملکرد اسپرسو ساز و پایداری دما بهتر است. در خرید اسپرسو ساز خانگی، این دستگاه ها معمولاً با 3 فناوری ساخته می شوند که امکانات بالاتری را ارائه می دهند و همچنین نشان دهنده رنج قیمتی نیز هستند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: راهنمای خرید تلویزیون سامسونگ

 • تک بویلری: یک المنت مسئول گرم کردن آب برای عصاره گیری اسپرسو و همچنین تولید بخار برای کف ساز شیر است. این نوع بویلر در دستگاه های اسپرسوی ارزان قیمت تر استفاده می شود. نقطه ضعف آن این است که نمی توانید همزمان اسپرسو و کف شیر را آماده کنید. این امر زمان آماده سازی نوشیدنی هایی مانند کاپوچینو و لاته را افزایش می دهد. با این حال در اسپرسو سازهای خانگی زیاد مسئله مهمی نیست چرا که شما نمی خواهید همزمان تعداد زیادی نوشیدنی تهیه کنید. بویلر های تک معمولاً ظرفیت پایین تری هم دارند که بازده را پایین می آرود.
قهوه ساز و اسپرسوساز
 • مبدل حرارتی (HX): در خرید اسپرسو ساز خانگی، دستگاه های نیمه اتوماتیک برتر و حرفه ای از این نوع هستند. بویلر اصلی و بزرگ تر وظیفه تولید بخار برای کف کردن شیر را بر عهده دارد. داخل آن مخزن کوچکتری قرار دارد که از طریق گرمای آب اطراف، گرم می شود. این مبدل حرارتی است که حاوی آب مورد استفاده برای دم آوری اسپرسو است.
از دست ندهید
مقایسه ماشین ظرفشویی ال جی و سامسونگ

مزیت آن این است که می توان فوم شیر و عصاره گیری قهوه را به طور همزمان انجام داد. بخار در هر زمان در دسترس است و نیاز به حرارت بویلر برای تولید بخار نیست. معمولاً اندازه مبدل حرارتی بزرگتر است که موجب راندمان بالاتر و پایداری بهتر دما می شود. نقطه ضعف این فناوری این است که دمای آب به تنظیمات بویلر بخار بستگی دارد.

بنابراین اگر فشار بخار را افزایش دهیم تا شیر راحت تر و سریع تر کف کند، دمای عصاره گیری اسپرسو به طور خودکار بالا می رود و برعکس، کاهش دمای آب باعث کاهش قدرت بخار می شود در شرایط شدید ممکن است نتواند کف شیر ایجاد کند. پس بویلر مبدل حرارتی برای کسی مناسب است که بیشتر قهوه های شیری مثل لته دوست دارد و میخواهد همزمان شیر و اسپرسو را آماده کند.

 • بویلر دوگانه: این سیستم شامل دو بویلر با منبع حرارتی مجزا است. یکی بخار و دیگری آب داغ را ایجاد می کند. هر دو واحد مستقل بودده و می توانند به طور مجزا تنظیم شوند. این طرح باعث گزینه های پارامتری وسیع و بالاترین بازده و پایداری دما می شود. تکنولوژی بویلر دوتایی زیاد در خرید اسپرسو ساز خانگی استفاده نمی شود چون یک اسپرسو ساز حرفه ای و نیمه صنعتی است.

2. کنترل دما

دمای آب یکی از پارامترهای کلیدی موثر بر استخراج قهوه است. تنظیم و پایداری آن در طول زمان در کیفیت اسپرسو و راحتی استفاده بسیار مطلوب است.

 • سوییچ ترموستات/فشار – یک سیستم آنالوگ کنترل دما است. معمولاً مقادیر خاص علامت گذاری نشده اند بنابراین تنظیمات به صورت تقریبی تنظیم می شوند. در این حالت به منظور کنترل دما و درک لحظه مناسب برای شروع عصاره گیری، به تمرین نیاز دارد.

با این حال اگر تنها قصد نوشیدن یک اسپرسو یا قهوه با شیر دارید سیستم آنالوگ مشکلی ندارد.

 • با این حال اگر شما به دنبال خرید اسپرسو ساز خانگی پیشرفته تر هستید تنها با یک کنترل کننده دمای دیجیتال راضی خواهید شد. این سیستم از الگوریتم پیشرفته ای استفاده می کند که عملکرد هیتر ها را کنترل کرده تا دمای تنظیم شده حفظ شود. کنترل کننده دیجیتال به شما این امکان را می دهد که دمای مورد نظر را اغلب با دقت 0.1 درجه سانتی گراد تنظیم کنید که این برای باریستاهای خانگی بسیار مورد قبول است.
از دست ندهید
راهنمای خرید قابلمه + بررسی مشخصات قابلمه ی لایف اسمایل

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: راهنمای خرید ماشین ظرفشویی سامسونگ

این سیستم همیشه تضمین کننده دمای پایدار است و باعث صرفه جویی در مصرف برق هم می شود چون زمان کار هیتر ها کوتاه تر از نوع آنالوگ است.

3. پارامترهای دیگر

دو موردی که در بالا ذکر شد برای کلاس دستگاه، کارایی آن و مهم تر از همه کیفیت اسپرسو تعیین کننده است. اما این همه چیز نیست. هنگام خرید اسپرسو ساز خانگی پارامترهای دیگری را نیز باید در نظر گرفت.

 • پمپ: مسئول فشار آب در حین عصاره گیری اسپرسو است. باید امکان تغییر تنظیمات آن وجود داشته باشد (اگرچه معمولاً در داخل بدنه پنهان است و تغییر و اصلاح تنظیمات نیاز به برداشتن پنل خارجی دارد). بیشتر قهوه ساز ها دارای یک پمپ ارتعاشی هستند که نسبت به پمپ دوار صدای بیشتری تولید می کند که باعث می شود دستگاه اسپرسو ساز کارآمدتر و همچنین گران تر باشد.
 • عایق حرارتی بویلرها: مصرف برق را کاهش داده و باعث پایداری بهتر دما می شود.
 • اندازه گروپ دم آوری: استاندارد جهانی اندازه گروپ در دستگاه های حرفه ای 58 میلی متر است. خرید اسپرسو ساز خانگی با چنین گروپی با لوازم جانبی قابل تعویض مثل تمپر سازگار خواهد بود. به لطف آنها می توان کیفیت اسپرسو را بیشتر کرد.
 • اتصال آب: عملکردی که به میزان قابل توجهی استفاده را آسان می کند. پس از اتصال دائمی دستگاه به آب تصفیه شده و تخلیه، دیگر لازم نیست نگران پر شدن بیش از حد مخزن تخلیه یا قطع شدن آب در مخزن باشید. این عملکرد در دستگاه های اسپرسو ساز رده بالا گنجانده شده است که نه تنها در خانه بلکه در دفتر یا مغازه های کوچک نیز به خوبی کار می کند.
 • دوز های قابل برنامه ریزی: به لطف این عملکرد، پس از فشار دادن دکمه عصاره گیری دستگاه مقدار دقیق دوز آب را اندازه گیری کرده و عصاره گیری در لحظه مورد نظر متوقف می شود. این باعث تکرار پذیری و راحتی بیشتر در استفاده از دستگاه می شود.
 • استیم وند: قانون کلی این است: هرچه دستگاه گران تر باشد سیستم کف ساز آن بهتر است. توجه به طراحی میله بخار مهم است، سر جدا شونده استیم وند تمیزکاری آن را آسان تر می کند. همچنین می توانید آن را تغییر دهید تا ویژگی های بخار متفاوت و در نتیجه فوم گیری بهتری داشته باشید. خرید اسپرسو ساز خانگی با مبدل حرارتی و بویلر دوتایی به شما امکان می دهد فوم شیر را سریع تر و بهتر و راحت تر از بویلر های تکی بگیرید.
از دست ندهید
راهنمای خرید زودپز و آشنایی با معیار های اصلی آن

درباره بررسی امکانات و قابلیت های تلویزیون شیائومی مدل های 2023 و 2022 بیشتر بخوانید.

امکان درست کردن اسپرسو به سبک کافی شاپ به راحتی در خانه شما فراهم می شود. کیفیت اسپرسو به نیاز و بودجه شما بستگی دارد. هرچه دستگاه آسیاب و اسپرسو ساز بهتر باشند عطر و طعم بیشتری از دانه قهوه استخراج می شود.

معرفی ۶ ویژگی یک دستگاه اسپرسوساز خوب

۱- توان و فشار بخار اسپرسوساز

خرید هر وسیله برقی مستلزم دقت به توان و قدرت آن دستگاه است، در زمان خرید اسپرسوساز هم مانند تمام وسایل برقی دیگر نیاز به دقت به آپشن قدرت آن دارید. معیار سنجش قدرت در این دستگاه فشار بخار آب است، بر این اساس دستگاهی را انتخاب کنید که فشار بخار قوی‌تری داشته باشد تا در نهایت اسپرسوی بهتری برایتان تهیه کند.

بالاترین میزان فشاری که از یک دستگاه اسپرسوساز می‌توانید انتظار داشته باشید ۱۵ بار است و برای رسیدن به این میزان فشار بخار دستگاهتان باید موتوری با قدرت ۱۰۰۰ یا ۱۶۰۰ وات داشته باشد. در آخر اگر به دنبال یک اسپرسوی خوش عطر و طعم هستید اهمیت فشار را در این دستگاه‌ها دست کم نگیرید زیرا این آپشن یکی از رموز اصلی موفقیت قهوه ساز اسپرسو در تهیه قهوه‌ای با عطر و طعم خاص است.

۲- مقاومت و جنس بدنه دستگاه اسپرسو ساز

ممکن است تصور اغلب افراد از جنس بدنه یک دستگاه اسپرسو ساز تاثیر این آپشن در زیبایی دستگاه باشد و ندانند که این موضوع در کیفیت و طول عمر دستگاه هم تاثیرگذار است. هر میزان مقاومت بدنه در یک دستگاه اسپرسو ساز بالاتر باشد شما می‌توانید مدت طولانی‌تری به همراهی دستگاهتان در تهیه قهوه حساب باز کنید. درباره راهنمای خرید تلویزیون ال‌ جی بخوانید.

۳- پرتافیلتر یا دسته گروپ اسپرسوساز

بالطبع شما پس از آسیاب کردن قهوه باید آن را در جای مخصوصی از قهوه ساز قرار دهید تا دستگاه قادر به تهیه قهوه برایتان گردد، این قطعه را دسته گروپ یا پرتافیلتر می‌نامند. کیفیت و جنس مقاوم یک پرتافیلتر در طول عمر دستگاهتان تاثیر گذار خواهد بود. جنس برخی از این قطعات پلاستیکی یا استیل بوده و وزن آنها همانند جنسشان در طول عمر دستگاه شما نقش مهمی ایفا می‌کنند.

۴- سبد پرتافیلتر

سبد پرتافیلتر مخزنی است که قهوه آسیاب شده را برای عصاره گیری درون آن می‌ریزند و به شکل یک فیلتر فلزی سبدی است. این فیلتر در انواع فشرده و غیر فشرده تولید می‌گردد که در طراحی مدل‌های خانگی اسپرسو ساز از مدل فشرده پرتافیلتر استفاده می‌شود. ممکن است برایتان سوال باشد که تاثیر یک پرتافیلتر خوب چیست؟ این سبد فلزی تاثیر بسیار زیادی بر کرمی و فومی شدن روی قهوه اسپرسوی شما خواهد داشت و همانطور که می‌دانید یکی از جذابترین بخش‌های اسپرسو کِرِمای روی آن است.

قهوه ساز و اسپرسوساز

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: معرفی نکات مهم در انتخاب ماشین لباسشویی ال جی

از دست ندهید
مقایسه تلویزیون های شیائومی و سامسونگ + بررسی ویژگی های برتر تلویزیون شیائومی

یکی از نکاتی که در سبد پرتافیلتر مهم است و کمتر کسی به آن دقت دارد تعداد قهوه‌ای است که باید در این مخزن قرار گیرد. اغلب دستگاه‌ها کشش حجمی در حدود ۵۰ دانه قهوه دارند که از نظر وزنی در حدود ۷ الی ۱۰ گرم می‌شود. برخی از دستگاه‌ها کمتر از این میزان برایشان مقدور نیست پس بهتر است پیش از خرید قهوه ساز اسپرسو به این موضوع دقت کنید.

۵- چند عملکرده بودن اسپرسوساز

مطمنا شما در دسته طرفداران پر و پا قرص اسپرسو قرار دارید که به دنبال خرید قهوه ساز آن هستید، ولی ممکن است گاهی دلتان هوس نوع دیگری از قهوه کرده و کمی تنوع در این میان به مذاقتان خوش بیاید. چند کاره بودن دستگاه به شما امکان تهیه انواع گوناگونی از قهوه را می‌دهد به شرط آنکه پیش از خرید اسپرسوساز چک کنید که آیا دستگاهتان قابلیت تهیه نوع دیگری از قهوه را داراست یا خیر؟ به عنوان مثال هستند اسپرسوسازهایی که قادر به تهیه قهوه فرانسوی یا فیلتری، کاپوچینو و لاته هستند و همچنین برخی دیگر از این دستگاه‌ها از زیر بار تهیه پودر قهوه، پد یا کپسول قهوه شانه خالی نمی‌کنند.

۶- قابلیت‌های ویژه اسپرسوساز

چه کسی از یک دستگاه خودکار بدش می‌آید؟ اگر شما هم از طرفداران سیستم‌های هوشمند و خودکار هستید می‌توانم نوعی از اسپرسوساز با سیستم قطع خودکار را به شما معرفی کنم. این قهوه‌سازهای خودکار چنانچه در عرض یک ربع هیچ عملیاتی از دستگاه مشاهده نکنند قادر به خاموش کردن اتوماتیک خود هستند. اگر از قطع اتوماتیک این دستگاه‌ها خوشتان آمد چنانچه بدانید برخی از این قهوه سازها قادر به تمیزکاری و شستشوی خودکار هستند چه احساسی پیدا می‌کنید؟ مطمنا بعد از دانستن این دو قابلیت جذاب در اسپرسوسازها مشتاق آشنایی با مدل‌های پرطرفدار بازار قهوه سازها شدید، در ادامه متن چند مدل از این دستگاه‌ها را به شما معرفی خواهم کرد. این اسپرسوسازها توانسته‌اند عاشقان قهوه را بیشتر به وجد آورده و عصاره قهوه را با عطر و بوی دلپذیرتری تحویل صاحبان خود دهند.

معرفی ۳ مدل از بهترین برندهای اسپرسوساز بازار

۱- اسپرسوساز دلونگی مدل Dedica EC685

اگر به دنبال خرید اسپرسوساز خوب هستید مطمنا افراد زیادی دلونگی را به شما معرفی خواهند کرد. این برند اگر در هر زمینه‌‌ای اولین نباشد در بازار اسپرسوسازها بی شک بهترین است. مدل Dedica EC685 اسپرسوساز دلونگی را می‌توان یک قهوه ساز همه کاره و پرقدرت دانست که منوی متنوعی از انواع قهوه را پیش رویتان قرار می‌دهد و در برابر سفارش هر نوع قهوه‌ای نه نمی‌گوید. فشار بخار آب در این قهوه ساز در حد عالی قرار دارد و بنابراین می‌توانید انتظار طعم و مزه بی نظیری از قهوه‌هایش داشته باشید.

ویژگی‌های اسپرسوساز دلونگی مدل Dedica EC685:

از دست ندهید
مقایسه ماشین لباسشویی سامسونگ و ال جی
توان۱۳۵۰وات
فشار بخار۱۵بار
قابلیت تهیه چند نوع قهوهدارد(آب جوش ، اسپرسو ، کافه لاته ، موکا ، کاپوچینو ، ماکیاتو ، امریکانو ، شیر گرم ، فلت وایت)
قابلیت استفاده ازپودر قهوه، پد
سیستم شستشوی خودکارندارد
حجم مخزن۱ لیتر
سایر قابلیت‌هادارای سیستم گرم کن فنجان، مخزن ۱ لیتری، نشان گر سطح آب، قابلیت تولید کف شیر

۲- اسپرسوساز مباشی

اسپرسوساز مباشی در بازار قهوه سازها بیشتر از هر چیز به واسطه قدرت خود عرض اندام می‌کند. یکی از بهترین مدل‌ها‌ی اسپرسوساز این برند مدل ۲۰۱۶ آن است که با واسطه توان بالای خود همراهیش برای یک عمر را به اثبات رسانده. این اسپرسوساز از حیث قدرت موتور و فشار بخار، حرفی برای گفتن باقی نگذاشته و با چند کاره بودن خود منوی خوش عطر و طعمی در برابر طرفدارانش قرار داده است.

قهوه ساز و اسپرسوساز

نکته دیگری که اسپرسوساز مباشی را برای دوستدارانش خواستنی‌تر کرده طراحی ظریف و زیبایش است. اگر دلتان همیشه برای فنجان قهوه‌ای گرم تنگ می‌شود این قهوه ساز راه رفع این دلتنگی را با سیستم گرمکن فنجان خود به خوبی بلد است.

ویژگی های اسپرسوساز مباشی مدل ۲۰۱۶:

توان۱۳۵۰وات
فشار بخار۲۰ بار
قابلیت تهیه چند نوع قهوهدارد(اسپرسو، کاپوچینو، لاته و ….)
قابلیت استفاده ازپودر قهوه
سیستم شستشوی خودکارندارد
حجم مخزن۱ لیتر
سایر قابلیت‌هادارای بسکت تک و دوبل، تمپر پیمانه ای و مجهز به سیستم گرمکن فنجان

۳- اسپرسوساز نوا

آنچه پیش از هر چیز در معرفی این مدل از اسپرسوساز نوا برایم جلب توجه می‌کند سهولت استفاده از این دستگاه است. مدلی که در میان قهوه‌سازهای این برند قصد معرفی آن را دارم ۱۳۱ نام دارد و با نازل بخار قابل چرخش خود اولین لبخند رضایت را بر لبانتان خواهد نشاند.

اگر این قابلیت برایتان چندان ارزنده نیست بهتر است بدانید نوا ۱۳۱ مجهز به دو فیلتر تک و دوبل قهوه است و از نظر توان و فشار بخار نه تنها چیزی از سایر اسپرسوسازها کم ندارد بلکه با مجهز بودن به سیستم خاموشی خودکار از برخی از رقیبان خود پیش هم گرفته است.

ویژگی های اسپرسوساز نوا مدل ۱۳۱:

توان۱۲۵۰ وات
فشار بخار۱۵بار
قابلیت تهیه چند نوع قهوهدارد(آب جوش ، اسپرسو ، کافه لاته ، موکا ، کاپوچینو)
قابلیت استفاده ازپودر قهوه
سیستم شستشوی خودکارندارد
حجم مخزن۱.۲ لیتر
سایر قابلیت‌هادارای سیستم گرم کن فنجان، خاموشی خودکار، قابلیت تنظیم میزان بخار به صورت دستی،

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید و انتخاب بهترین قهوه ساز و اسپرسوساز خانگی آشنا شدید. همچنین از بهترین مدل های آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

منظور از تمپینگ قهوه چیست؟

تمپینگ قهوه یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل درست کردن قهوه با دستگاه اسپرسوساز است. زمانی که پودر قهوه را درون پرتافیلتر ریخته، باید آن را فشرده کرد تا قهوه ای خوشمزه و بی نظیر داشته باشید. به فشرده کردن قهوه با استفاده از تمپر و لولر، تمپینگ قهوه می گویند.

دستگه گروپ همون پرتافیلتره؟

بله به پرتافیلتر دسته گروپ هم گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا